[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Severus
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Message
Dintre toate speciile de pesti de acvariu, cred ca ciclidele sunt printre cele mai inteligente (inclusiv diferitele varietati de severum/heros). Totusi, comportamentul lor este mult influentat de mediul in care traiesc: dimensiunea acvariului, calitatea apei, calitatea si cantitatea hraniei, vecinii de acvariu si nu in ultimul rand nivelul de stress la care sunt supusi.
In situatia in care conditiile de viata sunt bune, severumii sunt niste pesti inteligenti, curiosi si cu multa personalitate. Isi recunosc “familia”(dupa cum spunea un coleg de forum ), iar dupa ce capta incredere in cine ii ingrijeste mananca din mana fara probleme. Cred ca este nerealisit sa etichetezi toata specia dupa comportamentul catorva exemplare.
Pentru moment eu am 4 exemplare si pot sa spun ca fiecare are propriul lui caracter si propria lui personalitate (nu sunt doi la fel).
Important este sa ai rabdare cu ei. Intr-un fel, sunt ca niste copii: cum ii cresti, asa ii ai.
Pana la urma sunt si ei niste sufletzele si raspund foarte bine daca sunt tratati cu grije si putina afectiune.

Poze recente cu "copiii":




Multumim pentru ajutor Koala.
Si severumii mei au avut puncte albe (numai pe aripioare si pe coada, dar nu si pe corp).
Pe de alta parte, nu s-au frecat de obiectele din acvariu (substrat, roci, lemne).
Acum trei din ei sunt curati, iar unul mai are ceva urme pe coada.
Am sa incerc sa le fac cateva fotografii cu aripioarele desfacute ca sa se poata vedea situatia actuala.

@ marcusyon
Pestii sunt bine. Cand i-am adus acasa erau foarte fricosi (parca erau speriati de bombe) dar acum sunt foarte prietenosi cu mine si cu sotia, dar inca se mai ascund de musafiri. Mi se pare cam ciudat pentru niste ciclide.

Ape limpezi tuturor
@ marcusyon
Nu am intentia sa te panichez degeaba cu paraziti si boli, dar ai putea sa incerci cu Easy Life Antispot (daca tot ai deschis topicul si ai intrebat).
La mine a mers.
Avand in vedere ca pestanii mei au locuit in acelasi acvariu cu Pistruiatul ar putea sa mearga tratamentul si la severumii tai.
Este doar o parere.
Bafta
Zau ca nu te inteleg, dar daca insisiti eu nu pot sa te refuz.
Ai cam intrecut masura in exprimare in trecut si vad ca acum ma iei la shtanga pe pm. Daca iti imaginezi ca ma intimidezi, gresesti fundamental. Mi-as dori tare mult sa ramanem in limitele bunei cuviinte.
M-ai intrebat pe pm (intr-o maniera nu prea politicoasa) pe ce ma bazez cand fac referire la eritromicina. Daca taceai, filozof ramaneai. Uite, pe asta ma bazez:
Sorin3030 wrote:Eu sper ca eritromicina sa fie suficienta...am bagat azi o pastila jumate, cred ca net la mine sunt vreo 170 de litri. Deci 300 de mg ar fi suficiente. Am pus si un pic de mancare in solutie inainte sa o imprastii in acvariu,am tinut filtrul oprit vreo 40 de minute, sper ca macar o inghititura au luat toti pestii din fulgii cu antibiotic. Maine mai bag o doza de 300 de mg si sambata fac un schimb masiv de apa...ultima data am schimbat 30% din acvariu …
Hai ca te tin la curent cu evolutia tratamentului, noapte buna si iti mai scriu maine cand ar trebui sa se vada ceva schimbari in acvariu.

Data: 18/01/2013 02:34:39

Te rog ca pe viitor sa eviti orice exprimare cu tenta de agresivitate. In plus, acesta este un forum de ACVARISTICA daca nu ai observat. La orice intrebare legata de acest subiect raspund cu mare placere (in masura in care ma pricep). Restul problemelor nu ma intereseaza.

Iti doresc succes si ape limpezi

PS Beeeiii !!! Eu sunt ala care a incercat sa te ajute cand pestii tai erau bolnavi. Cu cine ma confunzi ??
@ marcusyon
Imi pare rau sa vad ca tot nu ai gasit o solutie pentru problema cu severumii, mai ales ca ai tai au fost primii care incepusera sa depuna.
Cand Sorin a avut o problema asemanatoare cu niste Giant danio si cu Pistruiatul, a folosit Eritromicina, dar nu stiu in ce cantitate si nici ce efect a avut.
Ar fi normal sa te ajute cu niste sfaturi, macar pe pm (ca intre colegi de forum).
Ape limpezi si zile senine
Cu ceva timp in urma am primit 5 pui de Hemichromis lifalili de la borsec. La acea vreme nu aveau nici macar 1 cm. Intre timp au crescut ca niste feti-frumosi si spre surprinderea mea sunt foarte prietenosi: mananca din mana fara nici o problema, vin repede sa vada ce fac daca bag mana in acvariu si nu prea fugaresc cele 6 exemplare de Cherry barb [Puntius titteya] cu care traiesc in acelasi acvariu.
Din cand in cand se mai fugaresc intre ei, dar asta este o problema de familie.
Am mai postat poze cu ei pe forum, dar o sa adaug cateva poze si la acest topic.

Nota: Sa nu va inchipuiti ca vor ramane tot asa de dragalasi si dupa ce vor creste si vor incepe sa depuna.

PS Plantele din acvariu le am de la Bogdan [Sccorpionul]. Nu stiu ce le face, dar sunt foarte frumoase.


Cred ca Black are dreptate. Este posibil sa ai deja puii de la crevetoaice, dar sunt asa de mici ca nici nu-i vezi … daca nu cumva i-au ciugulit pestanii.
Uita-te dupa niste puncte mici si albe care stau pe plante si pe geam si din cand in cand zboara prin acvariu.
Crevetii sunt rezervati.
Heteranthera zosterifolia s-a terminat.
Ape limpezi
Acvariul arata tot mai frumos, dar imi pare rau ca ai pierdut puii de Apisto.
Cred ca o solutie buna ar fi ca la urmatoarea depunere sa scoti doar o parte din pui intr-un acvariu separat si sa lasi restul puilor in acvariul cu parintii.
In felul acesta ai mai multe sanse sa supravietuiasca macar o parte din pui.
Iti doresc ape limpezi si zile senine
borsec wrote:Ca variante am de ales din red parrot sau sajica.

George,
Pentru inceput postez un link catre un articol despre Red Parrot (al patrulea articol de pe pagina).
Dupa ce citesti articolul putem sa discutam despre spatiul si mediul necesar pentru fiecare specie, despre comportamentul lor etc.
Iti doresc o noapte / zi placuta si ape limpezi

Nu se dau link-uri catre alte forumuri!
Administratia
@ pristavu
Nici o problema. Se gasesc cateva fire de Egeria Densa.
Ai grija sa treci si pe la rubrica Despre noi si sa scrii cateva cuvinte despre tine si despre acvariul tau.
De asemenea, este necesar sa completezi locatia la profil.
Bine ai venit pe forum !
Dragos Matei wrote:ai vazut :-)
vorba lunga ...

Ai dreptate cu vorba lunga …
Daca iti faci putin curaj, sunt sigur ca poti sa gasesti maine un mod de a lua plantele si eventual un bonus (niste pui de melci sau de creveti).
Iti doresc o seara placuta si ape limpezi
Daca iti este mai usor, putem sa ne intalnim la statia de Metrou Titan (dar da-mi un pm in prealabil ca sa stabilim ora).
Ape limpezi
Mii de scuze Dan !!!
Asa patesc daca vreu sa fac mai multe lucruri odata.
Iti doresc o zi placuta si pesti sanatosi !!
Zona este mentionata in primul post [intersectia Bd Chisinau cu Sos Pantelimon (zona Piata Delfinului), Sect. 2].
Multumesc pentru lamuriri Radu. Severumii mei s-au cam spurcat la larve de tantari si mysis si au inceput sa lase granulele de o parte.
Singurele granule care au succes la ei sunt cele pentru Discusi de la Tetra.
Ma intreb daca este cazul sa-i trec pe renumitul regim de “apa, paie si bataie”, ca sa-i aduc pe calea cea buna.
Pe langa plantele mentionate mai sus se mai doneaza Limnobium laevigatum si Egeria densa, precum si cateva varfuri de Rotala rotundifoliasi Heteranthera zosterifolia.

Solicitarile pot fi postate direct pe topic.
Pentru operativitate plantele se vor da in regimul “Primul venit, primul servit”.

Ape limpezi si zile senine
Salut Dane,
Vad ca pestanii tai sunt tot mai frumosi si cresc pe zi ce trece.
Sa-ti traiasca.
Ai putea sa-mi spui cam cata mancare le dai ?
PS Imi place blonda. Se vede ca e bine hranita.
Donez cateva fire de Hygrophila corymbosa angustifolia si de Hygroryza aristata.
Plantele se ridica de la intersectia Bd Chisinau cu Sos Pantelimon (zona Piata Delfinului), Sector 2, Bucuresti.
Puteti lasa solicitari aici sau pe pm.
Mai multe detalii pe pm.

PS La cerere, plantele vor veni insotite de pui mici (sub 1 cm) de melci Pomacea bridgesii.

1. Melcii din familia pomaceea au un plaman asa ca pot expira aer atmosferic. Cred ca se va descurca intr-un recipient de 4-5 litri. Ai grije sa-i schimbi apa periodic si sa-i lasi cativa cm intre apa si capac ca sa aiba unde sa depuna. Sunt curios daca o sa depuna in aceste conditii.

2. Plastic (50x50 , 50x100 , 100x100 cm) de diferite culori gasesti la Hornbach si la Bricostore.
Poti sa incerci sa folosesti si komatex pentreu capac. In Bucuresti cred ca gasesti acest material la Geplast (www.geplast.ro) dar nu stiu care este cantitatea minima pe care o vand/livreaza.

Iti doresc mult succes si sa ne spui si noua daca melcioaica a depus in recipientrul de 4-5 litri
 
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com