[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Severus
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Message
Modificari recente:

A. Upgrade lumina
- 310 Lm lumina alba calda (4000K) LED-uri 3,5 W
- 280 Lm lumina alba de zi (6500K) neon 8 W

B. Locatari noi
4 pui de Pomaceea Bridgesii

Mai jos sunt cateva poze cu noii locatari.
In ultima poza se observa o zona in care cochilia unui melc este deteriorata (zona incercuita cu rosu).
Imi poate spune cineva ce problema are melcul si cum se poate trata ?
Multumesc anticipat pentru orice sugestie.
Radu,
Nu stiu cum sa iti spun, dar eu nu prea am incredere in crevetele ala.
De cand il stiu, _ute tot ce prinde.
Este adevarat ca Pomaceea nu a mai vazut pana acum ... dar nu poti sa stii ce-i trece prin cap.
--------
Multumesc pentru donatie si iti doresc o seara placuta.
4 frati au ajuns cu bine la noua lor casa.
Deoarece provin dintr-o familie de melci harnici, s-au si apucat de treaba.
Unul din ei a devenit mijloc de transport pentru creveti, dupa cum se poate vedea si in poza de mai jos.
Cu aceasta ocazie a aparut o noua unitate de masura a fortei de tractiune: un pomaceea putere.
Bine ai venit Agyu,
Iti multumim pentru prezentare si pentru urari.
Si noi iti dorim tie Sarbatori Fericite, pline de bucurii, cu ape limpezi si pesti sanatosi.
Sa auzim numai de bine!
Severus
Are 12 litri toata canistra, dar poti pune doar vreo 4,6 litri de material filtrant (in total).
MishuM wrote:
tehrez wrote:Daca nu-i vrea nimeni la schimb, mai exista si varianta donatiei.


asta-i tare . Pe acelasi principiu, ti-i iau eu, te servesc.........


Mishu, te rog, lasa-mi si mie 2-3 !
Ambele sunt la fel de bune si sunt destul de apropiate ca pret, dar eu as alege Matrix (Seachem).
Buretele poti sa-l schimbi ultimul (ca tot nu este indicat sa le schimbi pe toate odata) - intre timp vezi si cum evolueaza situatia in acvariu.
Poate este un pic cam transanta folosirea unei filtrari preponderent biologice, asa ca mai astepta si alte sugestii. Oricum o sa faci schimbarile pe rand.
Buna Cristi,
Sugestia mea ar fi sa inlocuiesti buretele si BioBalls-urile din ambele canistre cu Seachem Matrix / EHEIM Substrat Pro Biomedium sau JBL MicroMec si sa lasi doar buretii de la prefiltare. (Poti sa folosesti si ADA BioRio dar cred ca te cam arde la buzunar) [MicroMec-ul pe care il ai deja ramane in filtre].
Este indicat sa inlocuiesti mediile din cate un sertar pe rand, la interval de cca 2 saptamani (ca sa nu deciclezi filtrele).
Dupa ce termini de inlocuit mediile din toate sertarele (pe rand!) o sa ai f putina filtrare mecanica in canistre (prefiltrele) + Aquael Fan2 (umplut cu ce vrei tu ) si f multa filtrare biologica.
Parerea mea ...
Mult succes si ape limpezi !
Valentin,
Mie imi place foarte mult ce culori ai ales si cum le-ai combinat (mai ales ultima poza).
Ai putea sa adaugi un detaliu cu una din roci si eventual sa ne spui de unde le-ai luat ?
scorpionul wrote:Multumesc celor care citesc si inteleg aceste randuri si ca sa nu uit: Sarbatori Fericite Tuturor!!!!!!!!!

La fel ca si Bogdan (Scorpionul) doresc sa va urez Sarbatori Fericite, pline de bucurii, si un An Nou mai bun decat toti anii care au trecut.
Severus
Dupa o saptamana de la achizitionare, mi-au naparlit toti crevetii si acum arata altfel: fetele sunt grase si frumoase, iar baietelul este mic si decolorat, dar foarte activ.
Va doresc tuturor ape limpezi si zile senine.
Severus
Georg wrote:Fac montajul si ti-l trimit sa faci probe.

Nu te grabeste nimeni. Lucreaza in ritmul tau; o sa testam montajul cand o sa consideri tu ca este functional.
Daca mai ai nevoie de ceva, trimite-mi un pm.
Succes !

LE Totusi, asteptam niste poze ca sa vedem cum arata montajul in diferite faze de realizare.
@ deSCALAR

Dintre speciile de melci pe care le ai, cea mai interesanta mi se pare Ampullaria australis blue (Pomaceea blue).
Sunt sigur ca mai multi colegi acvaristi s-ar bucura sa aiba aceasta specie in acvariul lor, dar acesti melci sunt cam greu de procurat. Daca o sa reusesti sa-i inmultesti, sper sa ne trimiti si noua cateva exemplare.
Pentru moment, eu ma inscriu primul pe lista de prenotari pentru 2-3 exemplare de Ampullaria australis blue (Pomaceea blue) ... daca nu ai nimic impotriva.

Iti doresc ape limpezi si succes cu melcii.
Severus
Prenotari Red spoted Severum

Am vorbit cu Dan si mi-a confirmat ca toate prenotarile vor fi onorate, dupa ce se va incalzi vremea (probabil in primavara).
Doresc sa mentionez ca eu am mare incredere in promisiunea lui.

PS Vremea s-a racit mult si cred ca nimeni nu doreste sa dea o gramada de bani pe niste pesti rari si sa-i primeasca bolnavi sau in stare proasta. Si eu sunt nerabdator sa-i vad, dar putina rabdare nu o sa ne strice.
@ bsilviu2000

Silviu, iti multumesc f mult pentru sugestie. Nici nu-mi trecea prin cap sa folosesc o abordare atat de usor de aplicat.
Raman dator cu o bere !
Severus
@ Creative

Multumesc pentru informatii. Tu oricum esti implicat in realizarea acestui setup asa ca esti bine'venit sa
imi mai dai niste sugestii din cand in cand.


@ bsilviu2000

Nu stiu cum este Juwel Trigon 190, dar seria Rio (125, 180, 240) are locase speciale pe unde se poate scoate tubulatura pentru filtrele externe, deci ... nu este necesara nici o modificare la capac.

Ai putea sa ne spui cum ai adaugat neoanele fara sa modifici capacul (si eventual sa ne pui si niste poze)? Sunt sigur ca mai multi colegi de forum ar fi interesati de aceasta modificare.
@ Georg

Intentionez sa folosesc un acvariu Juwel Rio 180 care vine dotat cu un filtru intern Bioflow 3.0. Deoarece nu reusesc sa scap de el (de filtru), o sa il las acolo o vreme.
Suplimentar, intentionez sa adaug un filtru extern JBL CristalProfi GL e901 sau e1501 pentru ca estimez ca pe masura ce vor creste pestii, incarcatura biologica va despasi cu muuuult nivelul la care ar face fata acvariul asa cum este. Mediile de filtrare originale o sa le schimb cu timpul cu medii pt filtrare biologica, iar filtrarea mecanica o sa ramana la minimum.

Lumina o sa o las pe cea cu care vine acvariul (neoane 2 x 45 W). Daca va fi absolut necesar pot sa suplimentez lumina cu benzi cu LED-uri, fixate pe interiorul capacului de la acvariu cu banda dublu adeziva (si asigurate cu cateva suruburi discrete ). [La ora actuala exista benzi cu LED-uri pe toate gusturile si necesitatile si pot sa le montez fara sa modific capacul de la acvariu].

Nu intentionez sa folosesc turba pt filtrare si nu ma prea intereseaza aspectul apei, ci calitatea ei deoarece "astia este pesti destul de pretentiosi dom'le". (de aceea am prevazut in buget si un filtru extern bun, ales in urma sfaturilor primite de la colegii de forum ).

Pe scurt, cam acesta ar fi viitorul hardware. Gata - ti-am spus tot.
@ koala
Eheeee ... ce vremuri ... acvarii din cornier, fara CO2, fara fertilizanti si fara neoane super-speciale.
(Eu aveam si neoane si becuri cu incandescenta si eram considerat jmecher ca-mi mergeu plantele bine).
Ce tineri si ce frumosi eram noi ...
Clarificare:

Pesti numiti popular Severum (Red spoted Severum, Gold Severum si Rotkeil Severum) si pesti care provin din familia denumita stiintific Heros Severus, sunt diferiti intre ei.
Practic toate variantele de Severum care se intalnesc in acvarii fac parte din specia Heros Efasciatus, in timp ce specia Heros Severus se intalneste foarte rar (sau deloc) in acvariile crescatorilor de pesti.
Speciile H. Efasciatus si H. Severus sunt foarte asemanatoare din punct de vedere morfologic si fiziologic, dar difera din punct de vedere al comportamentului din perioada de reproducere. Astfe, specia E. Efasciatus isi depune icrele pe substrat (ex o piatra plata), in timp ce speia H. Severus este de tip mouthbreeder (adica femela pastreaza icrele in gura pe periada incubarii).
Am facut aceasta clarificare pentru a nu induce in eroare colegii de pe forum care sunt interesati de aceaste specii.
@ koala

CORECT ! ... si foarte frumos explicat.
Tocmai de aceea NU se recomanda astfel de incrucisari (de fapt asta este ideea de baza).
 
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com