[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Severus
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Message
Corect se scrie: Sa NE vedem mai repede cu pui.

Din pacate, mascultii au ajuns deja la maturitate si nu am nici o femela matura, pregatita sa depuna.
Daca as putea sa cumpar (indiferent de pret) sau chiar sa imprumut o femela matura, dau femela inapoi si jumatate din pui,
numai sa NU fie o femela normala (maro si fara voal). Orice alta combinatie e bine venita ca au masculii suficiente gene rare.

Si inca unul pe care l-am "adunat" cu ajutorul maestrului Koala.
Nota: Asa arata cu aripioarele si coada stranse, ca e speriat, dar cand se umfla in "pene" devine aproape rotund.
Multam maestre Koala pentru sprijin! Asta este cel mai frumos ancistrus pe care l-am vazut in viata mea (incluzand netul).

Sa auzim de bine si sa NE vedem cu multi pui, ca nu-i tin numai pentru mine
paradoxx wrote:Severus,a avea melci pomaceea maturi in acvariul de inmultire a ancistrusilor sau a altor pesti,e o metoda buna de a le tine numarul sub control,deoarece ancistrusii depun f des,f multe icre,toata viata lor; prin urmare,lasa melcii acolo,tin apa curata pt puii supravietuitori.

@paradoxx, eu tin cont de sfaturile tale, dar in cazul de fata, daca prind vreun melc ca se atinge de vreun pui de la ancistrusii mei il mananc crud, direct din acvariu!
NU am nevoie sa le tina numarul sub control. Cu cat sunt mai multi cu atat mai bine!!!!!
Numai sa creasca odata si sa inceapa sa depuna.

Ca sa evit aceasta situatie, neplacuta si pentru mine si pentru melci, o sa urmeze putina curatenie in acvariul cu ancistrusi.

Nota: Imi cer scuze pentru calitatea scazuta a pozei, dar m-am riscat cu o poza neclara ca sa arat calitatea … pestelui, nu a pozei.


kmol wrote:... Chiar si in situatia a doi parinti albino nu este exclusa in totalitate posibilitatea de a da nastere urmasilor pigmentati. Nu, nu se incalca regulile geneticii mendeliene, poate fi vorba doar de erori de identificare a hibrizilor (par aceiasi specie dar nu sunt) fiecare dintre ei putand avea alte locatii ale genei recesive ...

@kmol multumim pentru "mazgalelile" tale, care ajuta la explicarea mai multor lucruri.
Sa nu uitam ca exista ancistrusi albino, albi (Snow White), galbeni, portocalii, rosii (cel putin 2 tipuri de gene), calico, verzi (Green Dragon) ... iar numarul de hibrizi este in crestere (la fel si preturile ).
Fiecare tip poate sa fie cu voal sau fara, cu ochi galben/rosii (de albino) sau cu ochi albastri/negri (L144).
Se pare ca genetica la ancistrusi este ceva mai complicata decat credeam noi.
Sper sa vedem macar cativa dintre acesti hibrizi si pe la noi ... pe forum.

Ape limpezi tuturor
@koala Multumesc pentru raspuns (ca eram un pic ingrijorat).
Daca e vreo problema dau toti melci la donatii fara nici o retinere.
Mai am si eu o intrebare suplimentara:
In acvariul de reproducere al ancistrusilor se pot tine melci (pomacea) sau exista riscul ca melcii sa manance icrele, chiar daca sunt protejate de mascul?
Eu am cativa pui de ancistrus negri (maro?) cu voal proveniti din tata negru (cu voal) si mama alba (cu voal).
Daca peste un an vor face pui va spun cum au iesit.

Banuiesc ca vor fi 75% negri (gena dominanta) si 25% albi (gena recesiva), si toti cu voal.
Am si eu o intrebare legata de alimentatia ancistrusilor deoarece vreau sa le mai adaug niste bunatati prin acvariu:
Ancistrusi mananca lemn? (Ce fel? Cojit sau decojit? Adica sa las coaja sau nu? Oricum, lemnele sunt foarte bine splate si oparite.)
Multumesc anticipat pentru lamuriri
Faye wrote:Cresc muuuuult mai greu decat primii, probabil pentru ca nu schimb zilnic apa.

Puii pe care i-am primit de la tine sunt superbi si cresc precum Fat-Frumos (adica intr-o zi cat altii in 7).
Culmea este ca eu le-am schimbat apa doar de vreo 3 ori de cand i-am primit si tot continua sa creasca.
Oricum, mananca o felie de castravete pe noapte, pe linga spirulina pe care o mananca ziua.
Vreo doi dintre ei sunt atat de mari incat au sa-i ajunga din urma pe aia rosii cat de curand.
Multumesc mult pentru pestisori
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!
koala wrote:Bah, de-acu'-nainte sa nu va mai aud... am deja pui in acvariu, da?

Adica dihania aia mica si cu burta mare e pui de sumatranus?
Sa-ti traiasca si sa te veseleasca.
@koala imi pare tare rau de pierederile pe care le-ai avut si imi este mila de saracii pesti care nu au rezistat drumului.
Ancistrusul era chiaun, l-am aclimatizat usurel si l-am pus intr-un acvariu de carantina-adaptare.
Nici macar nu s-a ascuns cand l-am pus in acvariu. Apa era bine aerata si am adaugat putin Easy-Life Voogle, dar abia inspre dimineata a inceput sa miste si s-a ascuns intre plante.
Vreau sa-i multumesc lui Ionut pentru ce peste (pesti) frumosi ne-a dat.
Imi pare tare rau si te rog sa ma scuzi daca ancistrusul a incurcat cumva transportul si a produs necazuri.
Imi pare rau daca amestecul meu a contribuit la pierderile pe care le-ai avut si de sufletelele alea care nu or sa se mai bucure de acvariul tau.
Fadds wrote:Donez 1 Ancistrus albino voalat adult, 20 tetrazone mari si grase, cateva sunt varianta verde metalizat. Pestii ii am de aproape un an luati pui.
Tel: 0727 476 719
Brasov

Frumos peste ancistrusul albino voalat . Daca tot ajung terazonele la koala, la Bucuresti, poate se gaseste un locusor si pentru ancistrus in acelasi transport.
Cu multumiri anticipate tuturor
Este posibil sa fi inteles eu gresit
Oricum, asteptam sa mai creasca si pe urma ii punem la treaba (sa faca pui pentru tot Bucurestiul ).
Sper ca acasa e totul bine in acvarii si "lighioanele" sunt fericite si bine hranite.
Masculul este normal.
Amandoi "aia mici" s-au ascuns intr-o nuca (cea mai mica) si nu ies de acolo.
Le-am pus mancare la intrarea in nuca si cred ca mananca (dispare mancarea).
Sper sa fie fericiti acolo, in nuca lor. Presupun ca sunt tare sfiosi.
Va rog sa ma iertati ca sunt atat de sincer:
Daca astia doi bateau o pereche de Electric Blue Acara de 10 cm eu sunt Femeia cu barba.
Si partea proasta este ca nici macar barba nu am.

Oricum, sunt frumosi si vor creste, dar pentru moment sunt in categoria "dragalasi".
koala wrote:Pozeeeeee!!!!
Vrem poze!

Si voi repede cu pozele! Din pacate nu am aparat cu macro
Oricum, culorile sunt frumoase si "copiii" sunt calmi si cuminti.
Cand incep sa mai iasa si ei la plimbare le fac topic separat (cu POZE evident ).
Ii multumesc lui Stelian pentru pesti si pentru deosebita amabilitate.
"Fiarele" au ajuns cu bine numai ca sunt taaare mici, dar frumosi.
Daca masculul nu se descurca, ii explic eu cum se face , dar daca nu se descurca femela avem o problema serioasa.
Eu cred ca dragalasii astia doi trebuie sa mai creasca putin, dar cine stie? Or fi din aia precoci.
Inca o data multumiri si asteptam sa vedem cum reactioneaza in cca o saptamana (sa se obisnuiasca si ei cu noul mediu).


In perioada reproducerii, atat perechea de kribensis cat si perechea de sajica este indicat sa fie tinuta singura in acvariu.
Uneori, parintii pot deveni foarte agresivi si omoara orice peste mai mic care le iese in cale,
iar alteori trebuie scoasa femela deoarece masculul devine atat de teritorial incat o bate chiar si pe ea.
Am avut un mascul de sajica, pe care l-am crescut de la 1,5 cm, manca din mana, era super cuminte ... pana in perioada imperecherii,
cand era deoasebit de agresiv (protector cu puii). Ma musca pana si pe mine care l-am crescut de cand era mititel.
Cand nu avea pui puteam sa-l mangaii si sa ma joc cu el.
Cum apareau puii ... devenea o mica fiara si statea cu ochii pe mine ca pe butelie cum ma apropiam de puii lui.

PS Poti sa fii sigur ca voi avea grije de ei, iar puii (daca apar) vor fi distribuiti gratuit colegilor. Multumesc pentru incredere si astept un mesaj (un nr de telefon, ceva).
Multumesc pentru obs. Ce face viteza din om.
Ma gandeam la sajica.
Stelian wrote:Donez pereche de kribensis pulcher, perechea este depunatoare au in jur de 1 an.
Ridicare personala sector 4

Am mai avut kribensis pulcher (+cichlosoma sajica), i-am inmultit si am donat puii.
Inca am nucile de cocos pe care le-am folosit la inmultire.
Daca perechea este formata ii inmultesc din nou si donez puii ca sa aiba iubitorii de sud-americane acces la aceasta specie frumoasa DAR agresiva in perioada inmultirii.
Iti trimit un mesaj personal sa vedem daca putem stabilii ceva.
Un iubitor de sud-americani
Dana Rusu wrote:rectific ce-am zis mai sus... nu iau niciun flowerhorn si niciun oscar.. is mari si ma sperie... brrrrrr

Dar nici macar un Severum?
Red Spotted ? Golden ? Rotkeil ?
Glumeam. Pentru astia iti trebuie cam 200 litri pentru o pereche, sunt mari, dar nu sunt rai.
Unii spun ca Severumii sunt "Poor Mans Discus Fish".
Eu as spune ca Discusii sunt "Poor Mans Severum Fish".
Unele exemplare sunt mai destepte ca stapanii !! Eu am avut unul !!
 
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com