[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Severus
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Foarte frumos acvariul. Imi plac si plantele si pestii.
Sa te bucuri de ce ai realizat.
Cred ca solutia cu T5 este cea mai eficienta.
Este ceva mai greu de montat, dar merita (din punct de vedere al calitatii luminii).
In primul rand eu as scoate castelul si scoicile din acvariu.
Asta ar fi primul pas.
Asa cum a zis si Liv, pentru acvarii plantate iti trebuie 6500 K (sau ca sa nu fim mai catolici decat papa 4000 - 6500 K).
Totusi, temperatura de culoare cea mai potrivita este 6500 K, cu un indice de redare a culorilor cat mai ridicat CRI > 90%.
Ionut_Enk wrote:
Salut
Acvariul este un Juwell de 240 litri care vine cu aceste neoane led...

Ai grije !
Din cate stiu eu neoanele obisnuite nu se potrivesc in locul neoanelor cu led-uri.
Ar fi bine sa verifici sau sa intrebi vanzatorul daca sunt compatibile neoanele pe care vrei sa le achizitionezi cu sistemul de ilumnat pe care il are acvariul.
Bine ai venit pe forum.
Iti urez Sarbatori Fericite si mult succes in acvaristiva.
Thereau wrote:... dupa sarbatori o sa fac o mica curatenie in bazin, o sa am cativa severumi rotkeil si cativa papagali de donat.
Stiu ca imi povesteai odata ca vrei ceva din puietul meu, poate ne auzim intr-o zi sa vii sa iti alegi catvia
Numai bine

Multumesc mult ca nu m-ai uitat. Mi-ar face mare placere, mai ales ca am de gand (incerc) sa pregatesc inca un acvariu.
Cu ocazia asta mai schimbam si vreo 2-3 sfaturi.
Toate cele bune
Thereau wrote:Sunt extrem de mici este greu sa ii fotografiez printre cainii astia. ...este un spectacol ce trebuie vazut live

Am inteles ideea, dar mai asteptam putin, ca sa mai creasca.
Abia astept sa-i vad pe prapaditii aia mici.
Au prins ceva culoare?
Acvariul arata foarte frumos si e plin de pesti, dar ... nu vad nici-un red spotted severum.
Unde or fi disparut toti? smilie
Dan P wrote:Update: Masculul de RT e rau, nu cred ca isi mai revine.

Masculul de GT a facut o greseala fatala, dupa ce l-am introdus in bazinul mare, si-a incercat muschii cu femela de RT. Nu am avut timp sa il urmaresc insa aseara l-am vazut pe fundul acvariului in agonie. Nu mai avea nici un solz pe el. L-am eutanasiat

Imi pare tare rau sa aflu asa ceva.
Banuiesc cat de suparat poti sa fii. Acum cateva luni am avut un necaz asemanator si mi-a trebuit mult timp sa-mi revin.
Cu toate ca sunt "doare niste pesti" (cum gandesc unii) sunt niste vietati de care te atasezi si iti sunt dragi.
Cu calm si cu rabdare o sa treci si peste asta.
Ai PM
Lampa arata superb si este foarte ieftina. Am vazut lampi cu acelasi design si pe negru (personal imi plac mai mult accesoriile pe negru, dar asta nu are nici o legatura cu iluminatul).
Alceva, ce pot sa-ti spun?
M-am uitat si la alte modele de pe site, si la unele dau si cateva caracteristici.
La asta K&ci.
Oricum, la banii astia poti sa o testezi cu placere.
Ai grie! La acvariile plantate calitatea luminii este la fel de importanta ca si cantitatea.
Incearca sa merci pe un CRI > 90%. O sa ai mai putine probleme cu algele, iar plantele se vor dezvolta mai frumos.
Evident, pentru un plantat, trebuie sa ai in vedere si substratul, fertilizantii etc etc, dar si lumina este un parametru foarte important.
adrian09 wrote:de lampa nu stiu ce sa zic... cu led-urile astea...sunt dat peste cap...o safac niste masuratori
are 6500-7000k

La iluminatul pe LEd-uri este bine sa urmaresti alti parametrii decat la iluminatul pe tuburi de neon sau pe becuri.
In primul rand nr de W este irelevant la proiectele serioase de iluminare, si reprezinta cantitatea de energie consumata de corpul de iluminat respectiv.
Intensitatea luminii produse se masoara in lumeni. E greu de stabilit un echivalent lumeni <-> watti pentru ca departamentele de marketin ale firmelor de iluminat mint in mod diferit.
O aproximarie "dupa ureche" ar fi lumina produsa de 1 W LED = 4 W lumina produsa de un tub T5 (dar este doar o aproximatie).

Calitatea luminii este data, in principal, de doi factori:
- temperatura de culoare, masurata in grade kelvin (k) -> pentru acvariile de apa dulce plantate este indicat T=6400 K (!! Nu se face media aritmetica a corpurilor de iluminat folosite !!)
- indicele de reproducere cromatica (CRI) - este un coeficient care indica cat de asemenatoare este lumina corpului de iluminat cu lumina naturala (emisa de soare)
Pentru un acvariu plantat CRI > 90%. Unii vanzatori vor sa te convinga de altceva (ca sa-si vand produsele) dar pentru un acvariu plantat nu se discuta: CRI > 90%. (destul de greu de gasit, mai ales ca multi producatori nu afiseaza caracteristicile). Totusi, legislatia Europeana a inceput sa-i oblige la afisare unor carcteristici de baza. Cine nu afiseaza cel mai frecvent caracteisticile? Firmele care produc corpuri de iluminat pentru acvarii!
Becurile de calitate, pentru luminatul casnic au CRI > 80%.
In sfarsit, tura asta de melci s-a donat.
Le multumesc tuturor care au fost alaturi de mine in aceste momente grele si care m-au ajutat sa fac putina ordine prin acvariu.
Pana data viitoare, va doresc sa aveti plante frumoase si pesti sanatosi si mancaciosi.
adrian09 wrote: da Severus... stiu si chiar am un sun sun 602 dar ca nu pot sa il cuplez la cele 2 sun sun 402b.. bine as puea dar nu stiu davca imi oate aigura debitul pentru amadoua

1 Nu iti poate asigura debitul pentru amandoua, dar nu ai putea sa-l pui macar la un filtru ca sa umblii la acel filtru mai rar? Intreb si eu, de curiozitate ... Si pentru Sun-Sun 402b nici macar nu ai nevoie de reductie.
2 Daca tot nu folosesti prefiltrul, poate dau eu o fuga maine dimineata - poate mi-l imprumuti sa vad cum merge la mine pe un JBL 1501 si pana seara ti-l aduc inapoi

LE Sper ca stai bine cu simtul umorului si nu te-ai suparat ca am mai glumit si eu la punctul 2.
MSI wrote:Hmmm ..
La capitolul filtre eu m-as baga sa recomand un filtru sun sun:

Daca am inteles eu bine locuiti in zona militari, magazinul online din link este din zona moghioros si il ridicati direct, nu mai platiti si curierul.

http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&product_id=200

Iar daca mai ai 80-100 RON disponibili, iti sugerez sa cumperi si un prefiltru (HW 602A sau HW 603A) tot Sun-Sun si tot de la acelasi magazin.
Pe langa faptul ca iti rezolva filtrarea mecanica, o sa te scuteasca si de multa munca la intretinerea filtrului mare.

Mesajul este pentru Raluca, nu pentru adrian, cu toate ca si pe el l-ar ajuta un prefiltru
De acord 100% cu Humbert.
Eritromicina (1 pastila la 20 de litri) este cel mai bun tratament pentru fin-rot DACA acvariul este ciclat.
Si scoate, te rog, ornamentele din acvariu. Nu stii ce substante se mai dizolva din ele si sunt toxice pentru pesti.
De asemenea, ai putea ridica temperatura la 28 C (mai ales pentru betta) si ai grije ca acvariul sa fie bine aerat.

Nota: Eritromicina nu decicleaza acvariul/filtrul.
Dan P wrote:Iar am "necaz". Vrea cineva ponta?

Stai linistit Dane ca nu te lasam noi la greu
Ne trimit cativa pui de RT si scapam de grija celorlalti pesti.

LE Frumosi rau, ptiu sa nu-i deochi.
Pentru moment nu mai sunt melci disponibili pentru donatii.
Daca mai raman melci dupa ce ridica si colegii de forum pe care ii mai astept, revin cu un mesaj.
Multumesc pentru intelegere.

Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Go to: