[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Severus
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Foarte frumos acvariul. Abia astept sa-l vad si cu locuitori avand in vedere ca sunt un admirator de Severumi, iar Red Spoted si Rotkeil sunt cele mai frumoase varietati de Severum.

Apropos de ancistrusi: eu am doua femele (de ancistrus, evident) de la Koala si fac treaba foarte buna. Toata ziua curata geamurile, lemenele si plantele. La acvariul tau nu cred ca ar fi o problema sa pui 2-3 “lipitori” (ancistrusi sau poate chiar ceva mai mare si mai colorat) … parerea mea.

Iti doresc mult succes si asteptam poze noi
koala wrote:- Masculul isi va alege un "cuib" si le va "invita" pe amandoua femelele.

Se poate ... dar o sa mai treaca ceva timp pana atunci.
Acum 2 saptamani am primit 3 pui de ancistrus rosii de 4-5 cm printre care sper sa fie si un mascul. I-am pus intr-un acvariu de 54 litri plin de alge ... si de coridoras panda juvenili. Puii de ancistrus cresc vazand cu ochii si se inchid la culoare.

koala wrote:- O sa ai randuri diferite de pui, cu fiecare dintre cele 2 femele.

Doamne fereste !!! Si asa am cam multi pesti si nu stiu ce sa fac cu ei.
Inca doua de generatii de ancistrusii imi mai lipseau ... ca in rest am de toate (vorba bancului cu Bula).
M-am uitat putin pe site-ul lor si au produse de calitate. Uita-te la codul ledurilor de pe benzi: SMD5050 (Codul minim pentru acvariu plantat, plante easy), dar am vazut si leduri SMD7020 care sunt deja niste leduri decente (in cazul benzilor).
Ledurile cu codul gen SMD3528 (valoare mai mica de SMD5050) nu sunt potrivite pentru acvarii.

"Cestia" cu lumina "calda" si "rece" este relativa de la vanzator la vanzator. Temperatura de culoare a luminii de zi este 6500 K (grade Kelvin, temperatura corpului negru) si este cea mai potrivita pentru acvarii cu apa dulce.

In general, multe modele de leduri au alte caracteristici care le face nepotrivite pentru acvarii (cu exceptia unor modele de LED gen CREE care se gasesc mai greu, sunt mai scumpe si nu le-am vazut montate pe benzi).
koala wrote:Nea Severus, da' nu-ti dadusem eu o galeata de pui de ancistrus? Acu' vreo 2-3 ani? Nu ai oprit nimic din ei?

Aia sunt. Am pastrat doi, cei mai mari si cei mai frumosi (si cei mai harnici).
Deci, daca nu au trecut de 10 cm pana acum sunt ancistrusi ... avand in vedere ca nu au nici un fel de moatze pe cap, inseamna ca sunt femele.
Oare ce o iesi din doua femele negre si un mascul rosu ? smilie
... asteptam sa mai creasca masculul si vedem.

LE: Multzam fain pentru pesti. De atunci nu mai am alge in acvariu ... dar si ele au trait c'an paradis.
Fiecare are lemnul ei personal si cum nu are ce face se duce si incepe sa roada la lemnul ei. E mancarea lor preferata.
Cu ceva timp in urma am primit 2 pui de sanitari de cca 2 cm lungime.
Intre timp au crescut, sunt cuminti si harnici (curata algele dintr-un acvariu de 180 litri) si sunt foarte multumit de ei.
Din pacate nu stiu ce specie sunt (nu ma pricep la "pupaciosi") si ma intreb daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce pesti sunt cei din fotografie.
Multumesc anticipat lentru lamuriri.

Mai exact sunt Ancistrusi sau Pleco (plecostomus) si ar trebui sa ma astept sa crescsa mari ?
In prezent au cca 7-8 cm lungime.
Fara discutie neoane. Eu as merge pe o lampa cu T5 de 24 W, cumparata din comert.
Oricum, modelul neoanelor conteaza mult mai mult decat lampa.
Ce dimensiune are acvariul ? Este de 60 litri sau cel clasic de 54 litri ?
Laurentiu, imi pare rau sa aflu ca ai un asemenea necaz si imi pare rau ca nu stiu cum as putea sa te ajut.
Oricum, dupa ce termini tratamentele si dezinfectarea acvariului o sa incerc sa te ajut cu niste plante si cu cativa pesti.

Edit: Poate cine nu a crescut pesti nu prea intelege, dar stiu cat de greu este sa-ti pierzi pestele preferat, mai ales daca l-ai crescut de mic.
Si vorba lui adrian: incearca sa gandesti pozitiv. Poate aveti noroc (si tu si pestele) si scapa.
Va doresc insanatosire grabnica.
Va multumesc pentru sfaturile legate de dezlipirea etichetei de pe sticla de Aqua Carpatica.
Cred ca voi incerca metoda sugerata de Cozmastie pentru ca atunci cand e vorba de panaramele mele de pesti
sunt foarte atent la orice le-ar putea face rau (si tot mai gresesc cateodata).
Sper sa reusesc sa dezlipesc eticheta, deoarece imi place formatul sticlei si vreau sa fac si eu un prefiltru.
(Poate o sa cer niste sfaturi / pareri pe acest subiect, dar ar fi politicos sa deschid un topic separat).
Adrian, te rog sa ma scuzi ca ti-am "poluat" topicul cu intrebarea mea.
Va doresc ape limpezi si o zi cate mai placuta.
Acum, ca s-au mai trezit, arata frumos.
Daca le trece si mahmureala, poate se apuca sa faca si niste pui.

Sunt ok, crede-ma, tocmai ce le aprinsesem lumina, dormeau. Se închid la culoare cand au lumina stinsa (se camufleaza). Si cand sunt stresate procedeaza la fel, dar nu e cazul în poza respectiva.

laur.gherase@gmail.com wrote:
Ceilalti sunt mai sfiosi momentan...

Doame in ce hal arata ciclidele alea. Sunt super-stresate.
Normal ca stau ascunse.
Sper sa-si revina cat mai curand.
[Culoarea aia inchisa la Keyhole inseamna stres maxim]
adrian09 wrote:eu as mai imprastia putin pietrele din stg,as cauta cumva cu buturuga aceea mai mare sa o aduc in zona pietrelor si petrele sa le folosesc cumva haotic cu buturuga..

Banuiesc ca acvariul este intr-o forma de tranzitie si nu in forma finala.
Presupun ca or sa mai apara plante si pesti si abia atunci isi va putea face o imagine de ansamblu si va face aranjamentul final.
Bine ca avcariul este mare si are ce pune in el.
Poate il mai ajutam si noi cu cate ceva si cred ca o sa iasa super.
Putina rabdare conasule.
Duna dimineatza Adrian si bine ai venit pe forum, printre seniori

Imi place acvariul tau : curat si plantat.
Asteptam si niste vietuitoare.
Adrian Padureanu wrote:
- am un prefiltru intern home made, l-am facut dintr-o sticla de Aqua Carpatica (inspirat de videoclipurile de pe youtube ale Acvaristului lenes)

Legat de sticla de Aqua Carpatica as vrea sa te intreb si eu ceva:
Cum ai reusit sa indepartezi eticheta (si implicit lipiciul) de pe sticla de plastic?
De cate ori am incercat, au ramas urme de lipici pe sticla de plastic si mi-a fost teama ca este toxic pentru pesti.
E o problema care ma chinuie de multa vreme si sper sa ma ajuti tu sa o rezolv.

Iti doresc ape limpezi si un acvariu cat mai frumos in continuare.
Humbert wrote:
Pentru lumina solutia tried and tested este osram 865, ieftine si bune.

Humbert.
Te rog sa ma scuzi ca intervin, dar in loc de OSRAM 865, as da in pus cca 20 ron / tub si as lua OSRAM 965.
Pentru plante diferenta este mare chiar daca ochiul uman nu o percepe (.... CI > 90% etc ).
Va doresc ape limpezi si un week-end placut.
Frumoase. Sa le stapanesti cu placere.
Mi-a placut cum ai montat prefiltrul.
O sa vad daca incape si la mine in aceeasi pozitie.

Ce fel de pietre sunt cele portocalii, de sub lemne?
(asezate in centru-dreapta).
laur.gherase@gmail.com wrote:
Intre timp am achizitionat urmatoarele:

- Filtru extern JBL CristalProfi e 1502 greenline;
- Prefiltru extern SunSun HW-602A;

O combinatie excelenta (parerea mea).
Abia astept sa "dai acvariul la apa"
Ape limpezi,
Severin
Wow !
Chiar arata frumos ... si ai sud-americani in el !
Daca primesti acvariul cel mare pot sa te ajut cu niste lemne, pietre si plante (naturale evident ) ca sa poti sa-ti sa-l aranjezi cat mai repede dupa gustul tau.
Din cele 5 ciclide (Keyhole Cichlid) nu s-a ales nici o pereche inca?
Daca le asiguri un minim de conditii se reproduc destul de usor. Un pic mai complicat este cu hranitul puilor cat sunt mici.
Iti doresc mult succes in continuare.
Salutare Laurentiu si bine ai venit pe forum!

Am vazut ca acvariul tau a mai evoluat.
Ar fi frumos sa ne pui o poza mai recenta si sa ne scrii cateva cuvinte despre el.
Multumesc pentru plante.
Arata superb in acvariu.

Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Go to: