[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MihaiF
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Message
Cei 4 de mai sus raman in schema . Adica vor fi in acvariu. Ma voi orienta pe plante cu crestere rapida si rezistente in prima faza . Daca voi considera ca cei doi carasei aduc un prejudiciu prea mare florei si puterea de distrugere o depaseste pe cea de crestere atunci voi apela la o solutie de avarie care o sa ma gandesc care va fi.Daca din contra nu vor fi pagube voi planta acvariul suplimentar. Deci pana atunci lucrurile vor sta asa 2 carasi , 2 guppy ( nu ii vreau neaparat , i-am primit de la un prieten ) , 2 gurami. Si apoi echipa de curatenie.
Treaba e batuta in cuie . Mai am doar 4 pesti in acvariu. 2 Carasi si 2 guppy . Am cautat peste tot , pe langa acvariu, pe sub buturuga , pe dupa filtre si plante , NIMIC.
Sunt la nivelul la care incep sa ma gandesc cu ce voi popula acvariul meu de 180 l. Populatia care exista deja in acvariul provizoriu este asa : 2 carasi veil teil si 2 guppy. Acvariul va fi unul plantat. Nu intentionez sa mai adaug nici un peste din speciile de mai sus. As dori "pentru ochi " doi gurami ( trebuie sa fie mascul - femela sau pot fi de acelasi sex ? ) si in rest 2 -3 pesti "utilitari" . Aici habar nu am ce se poate si ce nu. Fac apel la voi sa imi spuneti ce s-ar preta. Sa faca si treaba dar in acelasi timp sa nu creasca foarte mari. In ideea in care nu vreau sa trebuiasca sa ii vand sau sa ii donez mai tarziu .
koala wrote:A murit si l-au mancat ceilalti (melcii, carasii, etc.)... mirosul de "mortaciune" ii atrage, chiar daca in mod normal ei nu ar manca un peste viu.


Asa repede ? Eu nu am melci , decat cei 2 carasi. Aseara cand am facut schimbul de apa l-am vazut . Dimineata nu mai era . Se poate descompune asa in 5-7 ore si sa fie papat complet ?
Nu gasesc un mascul de guppy. E cel mai mic dintre cei 5 pesti care erau in acvariu . Acvariul are capac , deci de sarit nu a putut sari. Pe langa asta l-am tot cautat dupa plante , dupa filtre si NIMIC . Ce s-a putut intampla oare ?
koala wrote:
MihaiF wrote:Ceva pareri de ce nu se vad pozele mele ?


- in primul rand, trebuie sa debifezi optiunea "Disable HTML in this message" (in casuta in care scrii, randurile de dedesubt).
- in al doilea rand, linkurile puse de tine nu erau corecte.

Astea sunt cele corecte... le afli cu right mouse pe poza si "Copy image location".

- http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/20170310_212005_zpski0mueko.jpg~original
- http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/20170310_212049_zpsc4gfl0sz.jpg~original

Un ultim sfat util: Inainte sa dai "Submit" unei postari, e bine sa previzualizezi mesajul ("Preview"). In felul asta iti dai seama daca totul apare asa cum trebuie.
Edit: Ti-am reparat linkurile si acum pozele sunt vizibile.


Multumesc foarte mult. Sper sa reuses de acum inainte.
va multumes pentru interventie , le voi scoate afara zilele astea.
MihaiF wrote:Asta este:

image

Lucian: ti-am editat eu link-ul


Ce era gresit Lucian ? De ce nu mergea poza ?
Nu imi spuneti ca nu sunt de apa . M-au inselat vanzatorii de la pet shop ?
Imi cer scuze ca intervin din nou. Nu am putut pana acum sa rezolv problema.cu pozele . Nu stiu de ce nu se vad . Poate reuseste sa ma ajute un forumist mai experimentat. Intre timp am aflat cum se numeste planta , este vorba de Ophipogon minima. Stie cineva ceva despre ea si mai ales cum pot sa o inmultesc ?
Ceva pareri de ce nu se vad pozele mele ?
Multumesc , eu acum nu numai ca am preluat munca de la copil dar cred ca m-am si virusat . Nu cred ca caraseii mei vor apuca atatia ani , au muscat destul de bine din varful de nitriti din timpul ciclarii , pana cand am apucat sa ii mut la prietenul meu.
Liv wrote:
MihaiF wrote:ok ... deci pot sa bag Easy Carbo fara nici un stres ?

Pai legat de carasi am gasit ca pH optim este intre 6,5 si 7,5 din unele surse SI 6 si 8 din alte surse . Asa ca eu am vrut sa il duc la 7 ca sa fie pe mijloc. Nu stiu insa ce pH prefera guppy.


Poti sa bagi EasyCarbo sau echivalentii lui fara probleme. Dozarea trebuie facuta zilnic dupa ce se aprinde lumina - se descompune repede in apa - in 14 ore ramine la jumatate.
Gupy nu au o preferinta majora pt. pH. Oricum sint crescuti in acvarii de zeci de generatii. 7 e bun pt. ei.

O sa ai in timp 2 probleme.
1. Gupy se reproduc foarte repede, dar o sa aibe grija carasii sa nu ramina nici un pui de gupy. Daca o sa vrei pui de la gupy o sa trebuiasca sa izolezi femela.
2. Tot carasii o sa-ti haleasca plantele si o sa le scoata din substrat. Mai tirziu, nu acum cind sint mici.


1. Eu nu doresc guppy in acvariu. I-am primit de la un prieten pe post de pesti de sacrificiu pe perioada ciclarii. Vad ca au reusit sa treaca de ciclare. Nu am nici un interes sa ii inmultesc. Faptul ca vor regla carasii inmultirea lor este de bine din punctul meu de vedere.
2. Aici e nasol , carasii nu i-am dorit ... sunt primiti de fica mea. Eu nu mi-am dorit un acvariu. Au venit pestii , cadou pentru fiica mea si odata cu ei a inmugurit in sufletul meu dragostea pentru acvaristica. Problema e ca eu imi doresc un acvariu plantat chiar daca am 2 carasi ... .
Voi face un compromis si imi voi asuma pagubele care vor aparea in timp . Alta varianta nu am , daca nu se va mai putea cu ei atunci am sa ii vand . Asta este. Ma voi orienta pe plante rezistente , eventual cu crestere f rapida si acvariu f bine plantat . Cam asta as putea face.
Am inteles si mi-am asumat potentialul distructiv al carasului.
Nimeni , nimic ?
Pot sa le dau carasilor spanac crud ? Dar mazare congelata si dezghetata ?
Tu vorbesti serios colegu ?
Si nici de ce nu se vad pozele mele am facut exact la fel cum faceam si pana acum ...
ok ... deci pot sa bag Easy Carbo fara nici un stres ?

Pai legat de carasi am gasit ca pH optim este intre 6,5 si 7,5 din unele surse SI 6 si 8 din alte surse . Asa ca eu am vrut sa il duc la 7 ca sa fie pe mijloc. Nu stiu insa ce pH prefera guppy.
Asta este:

image

Lucian: ti-am editat eu link-ul
vad ca ai pe spatele acvariului back groundul de la Juwel. Cum l-ai lipit?
 
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com