[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MihaiF
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Message
Am tot stat pe net , am tot citit. La inceput am luat in considerare un Aquael , problema era ca cel care incapea il consider prea mic pentru ce vreau eu (110 L )si urmatorul ca litraj nu imi incape in spatiu. M-am apucat iar de cautari si m-am cam decis pe un Juwel Vision 180. Aici am cateva intrebari la voi. Producatorul zice ca are 180 L , sunt 180 l utili sau fix atat are si dupa ce il umplu ( nu il pot umple pana in buza ) si voi pune si substratul + eventuale decoruri am sa ajung la 150- 160 l ? A doua mare intrebare a mea este daca avand sticla din fata curbata nu imi va distorsiona imaginea cand ma uit la el , ma refer sa se vada fals , ca si cum pesti/plantele ar fi deformate. Problema aceasta ma framanta foarte tare. Va rog daca a vazut cineva pe viu un astfel de acvariu umplut si cu pesti sa ma consilieze.
Multumesc de incurajari. Cleo si Nemo se afla din seara aceasta in acvariul prietenului meu. La mine acasa continua ciclarea acvariului provizoriu , fara pesti de data aceasta. Ce parere aveti despre testele de apa Easy Life ? Sunt de incredere ?
dan.pavelescu wrote:Nu te acuza nimeni de nimic, omule. Am enuntat un adevar referitor la incepatori.


Stiu am facut totul pe dos . Sper numai sa scape pestisori .
Gata , pesti pleaca in excursie pentru 1-2 saptamani la un prieten acvarist , cu acvariu vechi stabil ,etc.
Ceva sfaturi pentru transport daca imi puteti da.
Cum stiu ca ciclarea s-a incheiat ? O sa am foarte putini nitriti in apa si testerele o sa imi indice ca exista nitrati ?
Pestii pleaca in excursie in seara aceasta.
dan.pavelescu wrote:In principiu, carasii sunt destul de rezistenti. Daca gasesti un bazin stabil pentru gazduire, n-ar fi rau. Dar nici mutarile astea dese nu le prind bine..
Oricum sunt compromisi, chiar daca nu vor muri acum, le-ai scurtat binisor durata de viata.
Se intampla, 99% din incepatori asa patesc (si eu am patit-o la randul meu)


Nu ma poti acuza de asta decat pentru 1 din cei 2 pesti . Am scris in primul post ca nu m-am apucat voluntar de cvaristica. Totul a inceput cu primul peste primit cadou. Acum cred ca m-am virusat. Incerc sa dau de amicul meu si sa mut pestii. Va tin la curent.
dan.pavelescu wrote:
MihaiF wrote:cum adica ? exista riscul sa moara ?


Ti-a dat koala sa citesti niste articole. N-ai facut-o, asa-i?


Le-am citit pe toate.
Credeti ca ar trebui sa mut pestii in acvariul unui prieten ?
Ce parere aveti ?
cum adica ? exista riscul sa moara ?
Salut , ciclarea este inceputa in acvariul provizoriu de o saptamana si 5 zile. Cand fac testele de apa, (le fac zilnic fiind ca sunt stresat ... ) vad ca inca nu au aparut in apa nitratii. Nivelele nitritilor sunt destul de mari pe la cifra 6 (folosesc testele ,,Easy Life,, ) imi este frica pentru caraseii mei ... . Daca testele nu arata aparitia nitratilor in apa inseamna ca nu sunt suficiente bacterii pentru a incepe convertirea nitritilor in nitrati , corect ? Cat o sa mai dureze ? Nu e problema ca am asa nivele mari de nitriti in apa ? De doua zile de cand sunt asa testele am pus in acvariu zilnic cate 10 L de apa proaspata (invechita bine inteles ). Va rog opinii si ajutor.
multumesc de indrumari. Am completat si locatia. Am sa revin cu ceva intrebari . Acum ma lupt cu nivelul de nitriti care a cam inceput sa o ia razna. Nitratii inca nu sunt prezenti in apa.
imi cer scuze daca pozele sunt prea mari eventual daca imi spune cineva dimensiunea maxima atunci cand folosesti program gazda.
La fel imi cer scuze pt calitatea pozelor si pentru felul in care arata acvariul. Asta am putut la prima incercare, ce sa fac.
2 poze nu prea reusite

[img]
image[/img]

[/img]
image[img]
Acum o saptamana am inceput acvaristica de la 0 , nu stiam nimic ... , cu un caras pe nume Nemo. Acest pestisor a venit intr-un bol de 8l si a fost primit de fiica mea de la bunicu'. Ce sa va spun... , dupa numai o zi, eu, sotia si fiica noastra eram deja indragostiti de micul pestisor Nemo. Nu stiam nimic despre el si am observat ca ii lipsea foarte tare spatiul, parca se sufoca parca clipocea la suprafata apei dupa aer. In graba am achizitionat un acvariu Aquael Leddy 60, volum 54 L , cu filtru mecanic , incalzitor , lumina si termometru, cat si un camarad ( Cleo ) , tot caras. Nemo si Cleo au fost foarte fericiti in prima zi. fericit am fost si eu . Impreuna cu sotia ne-am apucat de decorat acvariul cu plante si substrat , dupa indicatiile date de omul de la magazin (noi aveam experienta 0 cu pestii). Apropo am inceput ciclarea cu tot cu pesti inauntru si acvariul proaspat plantat. Stiu am facut rau ... dar in bol cei doi carasi nu ar fi avut nici o sansa. Poate nu ar fi apucat nici o saptamana ... . Apoi am inceput sa citesc despre carasi . Dezastru , cu cat citeam vedeam ca noua casa trebuie sa fie si ea tot un provizorat. Pe aceasta cale in numele meu si al pestilor multumesc tuturor celor ce s-au obosit sa imi raspunda si sa ma indrume. Acest Aquael va deveni doar o gazda provizorie pentru un nou acvariu ce va avea musai peste 100 L. Inca nu stiu exact ce si cum pentru ca am de masurat si amenajat. Cam asta ar fi de spus despre micul meu acvariu. Am sa incerc sa pun si ceva poze.
ieri si azi am studiat, citit si m-am si gandit ce acvariu am sa achizitionez ca sa fie casa noua pentru carasii mei. In continuare am sa rog un moderator sa nu inchida acest topic pentru ca vreau sa va tin la curent cu achizitia si pregatirea. Intre timp trebuie sa trag curent in coltul unde vreau sa pun acvariul pentru ca acolo era un dulapior si nu exista priza.
Mai am o intrebare , in acvariul actual apa ajunge in mod frecvent la temperaturi cuprinse intre 24 si 26,5° . Nu e prea mult pt carasei ?
Forte frumos acvariu de caras ai avut. Eu am decis sa raman la 2 carasi si pe langa ei doar pesti de talie f mica. Ma voi orienta pe un acvariu de minim 150 l. Pana atunci trebuie sa ma ocup serios de acvariul mic de 54 l ca pana sa fie gata noua casa de dimensiuni corespunzatoare caraseii mei sa traiasca cat mai comod posibil. Am vazut ca tu aveai pe jos nisip. Eu am un pietris mai mare ca granulatie. Am observat ca unul dintre pesti ia in gurita pietris apoi il scuipa. Intrebarea este daca nu cumva exista riscul sa se inece cu pietricele si apoi sa se sufoce. Va rog sa imi raspundeti ca ma streseaza cand fac asa pestii.
Tu cati carasi ai si la ce volum de apa ?
Multumesc mult de raspuns. Am sa ma gandesc si am sa va tin la curent cu ce voi alege.
Vreau musai plante naturale. Ce plante ar rezista mai bine asaltului carasilor ?
Acum sunt in faza de ciclare cu acvariul din dotare ( un Aquael 60 ) si am incercat sa le dau salata ca sa lase plante in pace ... nu a prea mers.
Dar o estimare in L a volumului de apa necesar pentru 2 carasi si alti cativa sanitari si melci poate face cineva? As dori si eu 2 carasi + inca un peste ceva mai colorat si 2-3 sanitari. Ce volum ar fi minim acceptabil ?
O sa mai spun povestea de la inceput pentru cei care nu s-au plictisit inca de ea. Am mai avut un acvariu in adolescenta dar am esuat in al intretine corespunzator si pana la urma am abandonat. Acum 2 saptamani fiica mea a primit de la bunici un carasel impreuna cu un bol de sticla de 8 L. Pana acum toate bune si frumoase . Pestele a fost botezat Nemo . Problema este ca dupa numai 2 zile a inceput sa se observe clar ca sufera. Atunci am decis cu sotia ( fara sa ne documentam in prealabil )ca pestele are nevoie de o casa nou , mai mare.
Am achizitionat deci un acvariu Aquael de 54 L , cu filtru mec aquael, incalzitor , lumina ,termometru si multe plante. Ne dorim un acvariu cu multe plante. Am pus un strat de substrat, apoi unul de nisip si apoi pietris. Cu asta volumul efectiv de apa a ajuns cred la cel mult 48 L.
Este vorba de acvariul Aquael Leddy 60 de 54 l. Dupa aceia am mai cumparat un caras pe care fiica mea la numit Cleo. Noi adultii ne-am indragostit repede de pestisori si am inceput sa citim tot mai mult. Asa am dat de aceasta comunitate frumoasa si tot asa am aflat ca noua noastra achizitie nu e buna . Ideea este ca noi doream intr-un final sa avem 2 carasi , 2-3 sanitari si cativa melci , dar din ce am inteles pana acum este necesar un volum si mai mare de apa.
Am decis deci sa cer ajutorul vostru legat de volumul ce ar fi necesar/optim pentru aceasta populatie ca sa fiu in masura sa incep un nou proiect CORECT de aceasta data. Acvariul as dori sa fie cu plante fara imitatii de plastic si as dori ca la un moment dat sa am in bazin si un scalar. Am decis ca pentru noul bazin sa decorez un colt din hol care este in 90 % din timp ferit de razele soarelui. Va rog sa ma ajutati sa realizez acest proiect impartasind cu mine experienta dumneavoasta. Asa ca prima intrebare tintita ar fi : pentru o populatie de 2 carasi, 1 scalar , 2-3 sanitari si 2-3 melci , care ar fi volumul minim necesar de apa in conditiile in care o sa am si plante si o sa incerc sa fac si o filtrare buna.
Buna am si eu un acvariu de 54 L efectiv , din ei cred ca vreo 10 sunt ocupati de substrat , nisip , pietris. Problema e ca m-am apucat de acvariu datorita unui cadou ( un caras) primit de fiica mea de la bunicu. Bietul peste a venit in bol de 8 L , fara filtru , fara nimic. Eu cu experienta 0. In 2 zile mi-am dat seama ca nu o va duce mult asa. Fara prea multa documentare am achizitionat un acvariu Aquael cu lumina incalzire , filtrare. Apoi inca un caras pentru ca am citit ca sunt pesti prietenosi si nu e bine sa fie unul singur in acvariu.
Intrebarea mea este simpla . E mic acvariul meu pentru 2 carasi ? In viitor intentionez sa mai introduc in acvariu 2 pestisori sanitari cat mai mici si poate 2-3 melci. Va fi suprapopulat acvariul in aceasta echipa ?
 
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com