[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MihaiF
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Message
multumesc pentru raspuns .
1 cpr eritromicina la volumul tau de apa
la 4 luni de la intamplare vin si cu : " cum a fost " . A fost horor . Nu a mers deloc cum ai spus tu .
Pana la urma a trebuit sa iau o bohrmaschine si sa distrug cu multa atentie tot robinetul in interior ( sa il subminez ) , dupa asta am strans corpul lui exterior cu putere si s-a colabat cu totul. Dupa care fireste ca a iesit - nu il mai tinea nimic pe pozitie. Orice caz , nasolie mare .
As avea o intrebare legata de tuburi.
Cam dupa cat timp de utilizare considerati ca ar trebui inlocuite tuburile. Sau mai bine zis in cat timp nu mai emit lumina care au fost proiectate sa o dea . Stie cineva ceva despre aceste aspecte ?
1. la substrat parca as merge pe Dennerle nu JBL
2. Lumina Juwel este f buna , nu schimaba nimic + pune reflectoare juwel ( sunt f bune )
3. filtru intern Juwel + extern ( preferabil Eheim )
asa fac tot timpul , prima data low , apoi il scot. Pe robinet mi-au cerut 70 de lei. Filtrul il am de 4 ani . Nu e o tragedie , mai mare deranj va fi cu scosul de acolo de pe pozitie .
merci mult de sfaturi , flow - ul e f lent , dar exista , ceea ce e bine. Robinetul nou este comandat. Cand il am in mana ma apuc sa desfac.

P.S. care crezi ca este cauza distrugerii robinetului ?
Am o situatie destul de nasoala si nu stiu cum sa o rezolv. Pe scurt , la un Eheim Profesional 4 + 350 , s-a rupt levierul de comanda a vitezei de curgere a apei . Cred ca se gaseste robinet de schimb , problema este ca , ca sa scot robinetul levierul trebuia sa fie pe pozitia off si la mine nu este , cum naiba sa scot robinetul de pe pozitie ? orice idee este bine venita .
alinutz80 wrote:Nu stiam ca mai ai un acvariu cu scalari..foarte bine. Atunci muta toti scalarii in unul din acvarii si renunta la discusi parere mea. Tu faci cum doresti.

In acel plantat merg pesti de talie mica si medie......


aici sunt de alta parere , 50 L / peste + filtrare buna , eu le am pe amandoua . De ce zici ca 180 L brut nu ajung pentru 3 scalari ? Dupa parerea mea un olandez nu seamna deloc cu un natur , efectiv nu ai cum sa satisfaci ambele capricii cu un singur bazin.

alinutz80 wrote:Bazinul arata foarte bine si e chiar frumos!

Dar, discusii nu merg in aranjamentul actual...deja se vede pe ei ca sunt stresati si inchisi la culoare.....Eu, in locul tau, as renunta la discusi si as ramane doar cu scalarii si restul pestilor.
Discusii cu plantat nu se impaca bine pe termen lung...si daca sunt maturi.....parerea mea.

Eventual renunti la discusi si mai pui 3 4 scalari plus restul pestilor care ii ai deja. Atunci poti sa scazi temeperatura la 26gr ceea ce e ok si pt plante si restul pestilor.

In rest, arata foarte bine acvariul plantat.


Alin , eu mai am un bazin doar cu scalari http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47092.page.
De ce as face 2 bazine fix cu aceasi pesti ? Doar asa de dragul de a avea simultan un natur si un olandez ?

Edited by Lucian: ti-am debifat cele 3 optiuni ca sa se vada corect. Fa asta si in profilul tau... Mai jos ai imaginea la cum se vedea inainte si cum erau setarile initial.
nu sunt stresati asa i-am prins la sesiunea foto . Ii am de peste 6 luni , daca erau stresati 6 luni incontinuu cred ca nu mai erau.
Cu prefiltru nu prea am cum sa il schimb. Nici mie nu imi place pozitia , dar nu prea am putut sa le pun altfel.
Lemon wrote:Pasunea arata super, intregeste bazinul.


multumesc , dar apropo , nu stiu daca se vede in poze , pasunea e facuta din 2 specii, MC si Staurogine Repens .
sper sa nu fie probleme cu ceilalti pestisori dar temperatura nu am lasat-o nici o data mai jos de 28,5 grade. Doar in timpul schimbului de apa mai oscileaza uneori.
singura pereche din bazin ( pentru moment )

...
cel mai activ/ agresiv peste din bazin
bazinul
Dupa circa un an de la start vreau sa va prezint cu mare intarziere un ,, nou ,, bazin.

Este vorba de un bazin natur stil (nu m-am putut abtine sa nu am vegetatie abundenta ) , cu discusi si scalari sau scalari si discusi ????

Vietuitoare : Actori principali : 3 discusi adulti ( o pereche confirmata si un peste solitar ), scalari 4 bucati cumparati de pui si crescuti de mine ( inca nu s-a ales nici o pereche )

in rolurile secundare : vreo 10-15 neoni , 6 red nose , 6 otto , 2 ancistrusi , 1 sae , vreo 4 creveti amano , cateva neritine , melci substrat .

Date tehnice :

Acvariu : Juwel Vision 270 Led - lumina led originala 270 L brut
Filtrarea : Filtru intern Juwel plin cu bureti , Eheim Profesion 4 + 600 umplut cu sera siporax , prefiltru Eheim
Lumina : Lumina led Juwel originala aferenta acestui bazin
CO2 : butelie de 2 L si difuzor de la Tropica
Hranitor : Juwel
Incalzitor : Juwel

Substrat : Dennerle Deponit MIx si Dennerle cristal quartz black
Fertilizare : Dennerle Carbo Booster MAx , Dennerle NPK , Dennerle Scapers Green
Plante : Monte Carlo , Staurogine Repens , Echinodorus Cordifolius , Echinodorus Blecheri , Microsorum




cr1st1an wrote:
MihaiF wrote:prefiltru Eheim cu reductii

Din cate stiu eu, eheim nu are decat un prefiltru care se pune in acvariu, cel din linkul de mai jos. Eu doresc unul extern.
https://eheim.com/en_GB/aquatics/accessories/installation/vorfilter/vorfilter


exact acesta il am si eu de vreo 2-3 ani
mda , cu scalari e deja alt bazin foarte frumos !
 
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com