[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lemon
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Message
Ce vremuri, se dadeau si abonamente...

Faye wrote:N-ai imaginatie! Hai ca nu e COMPLET inutil(izabil)a!


True.

Vorbeste cu Andrei din Anglia sa iti zica niste filme din alea la care se uita numai el (noi, restul, nu) si o sa ii gasesti destule intrebuintari.

Chiar poate sa faca si ceafa cu cartofi prajiti.
dan.pavelescu wrote:si-a tras nevasta-mea amenda ca a stationat pe nustiu ce trotuar


Minti, uite si dovada...

Se asorteaza si el cu substratul...
1. Poti pune intrebarile legate de acelasi bazin intr-un singur topic?
2. Poti pune pozele drepte ca sa nu ne rupem gatul? Mai e un coleg care are bucuria de a ne antrena muschii gatului.
Exact, minisiporax, e vreo 8-10 lei la orice petshop.
Arata ca niste pastile, nu sunt cilindri.
Ala mic si negru de respira greu ii zice carbune activ, iar nu nu ai nevoie de el.
poti pune siporax in locul buretelui si ai rezolvat problema.

De oprit pe perioada noptii e ca si cum nu ai avea filtru nici ziua, pentru ca daca apa nu circula prin filtru, bacteriile respective mor dupa ceva timp.

Iar referitor la mancarea pentru puii de guppy, stai linistit, poti sa pui orice fel de mancare, nu mor ei de foame. Asta cu baby se poate aplica la alti pesti care trebuie hraniti cu artemia proaspat eclozata... M-am chinuit si eu cu ea pentru guppy, apoi mi-am dat seama ca de foame mananca si pietre, asa sunt de pretentiosi.
Am notat
Salutare.
La Pinto ai apucat sa te uiti daca a dat pui?
"Piata Chiliei" este o zona / cartier unde sunt multi tigani turci (sunt tigani, dar vorbesc turceste, au nume de turci, sunt musulmani, etc . Sunt simbol al ocupatiei otomane din Dobrogea pana in sec 19).
Majoritatea fara ocupatie lucrativa (in afara de contrabanda cu tigari, proxenetism si IFN-uri), stau si sparg seminte la coltul casei toata ziua.
Ocazional, se mai iau si de Blue. Dar doar cand e singur.
Hygrophila polysperma, Hygrophila polysperma Sunset (Rosanervig), Cabomba caroliniana, Cabomba furcata, Limnophila aromatica si Anubias nana petite.

Fara substrat fertil, fara CO2.

De masurat nu am mai masurat de mult, oricum, in afara de ph, care era in limite normale, gH si kH erau mult peste (foloseam teste pe bat, din alea imprecise).
Sa stii ca nu e dracul chiar asa de negru, eu am in FN biroul si am un nano plantat. Merge, nu afectaeza plantele in niciun fel.
Pana acolo e atat de mult....
In primul rand, nu e doar copacul ala, vezi ca si gazonul e in stare excelenta.
Plus poza facuta profi, plus ca omul, pe langa tine, cam are treaba cu plantele. Incepe prin "a avea treaba cu plantele", apoi poti incerca un aquascape de genul ala.
Lasa-le in pace, o sa fete el cand vor fi pregatite. Mai ales ca ai plante in bazin, o sa iti scape ceva pui din ponta, asa ca "nu e panica man". Ciau, pa, ne vedem la KFC
Subscriu la spusele lui Stefan.
Am incercat si eu combinatia, au fost cateva zile in care i-a lasat in pace, pana cand nu i-am mai gasit.
La ce te referi cand spui usor de intretinut?

Sa creasca fara fertilizant, sa creasca in lumina putina?
Ciclarea dureaza intre 3 saptamani si 1 luna, iar pestii nu ajuta la ciclare, ei trebuie bagati in acvariu ciclat.
hauserlovefish wrote:am inceput tratamentul cu easy carbo. la 60 litrii de apa ai mei folosesc 2ml/zi asa mi sa parut cel mai ook mie. voi ce ziceti ?


Eu pun 2.5 ml de VIMI Accelerator (acelasi cacat cu EasyCarbo) in 30 litri, si nu am avut niciun efect advers. Si nu am probleme. Poti pune linistit peste specificatiile producatorului, dar asta depinde si de cat de plantat e acvariul.
Salutare.
Pentru inceput, ar fi ok sa dai ceva detalii despre conditiile in care sta respectiva femela de Betta ( bazin, filtrare, colegi de bazin, etc).
Apoi, o poza ar fi si mai buna.
Pare a fi Limnophila Aromatica. Vezi in link.
paradoxx wrote:frate,citeste despre scalari si DE CE au nevoie de atata apa...daca supravietuiesc nu ninseamna ca traiesc


Valabila pentru multi oameni de la noi din tara.
 
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com