[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lemon
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Message
Salutare din nou.

Intrebari:
1. Pe buretele din prima poza sunt resturi care trebuie curatate sau colonii de bacterii?
2. In acelasi burete trebuia sa bag si un suport pntru bacterii sau este de ajuns sa treaca aerul pein el?
3. Plantele o duc ok, le ciuculesc guppy de le iau dracii, acum intreb daca depigmentarea unor frunze este semn de boala sau aclimatizare sau pur si simplu este rezultatul ciugulirii repetate (rup jumatati de frunza, atat masculul, cat si femela). Mentionez ca unele fire prezinta depigmentarea la frunzele de la baza, altele la frunzele din varf.

Mersi de raspunsuri.
Nu sunt cel mai in masura sa iti spun, fiind si eu nou in domeniu, dar fara o fotografie, e greu sa iti spuna cineva ceva folositor...
narcis wrote:doar ca la un moment ti se ia sa repeti acelasi lucru la nesfarsit

Am observat ca toti incepatorii pun aproape aceleasi intrebari, si asta numai dupa ce s-au grabit si au facut prostii.

Daca tot scot substratul din bazin, are rost sa pun asa ceva? Nu este deloc scump si tot ma gasesc in situatia sa dau tot afara. http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/filtre_interne/Resun_filtru_RS_12_P

Doar ca nu stiu ce anume il actioneaza...

Seara buna
Asta fac, citest thread-uri dupa thread-uri pana sa intreb ceva.
Scuze daca sunt plictisitor, dar nu vreau sa fac pasi gresiti. Am cele 2 filtre (filtrul intern si biofoam-ul), care cred ca au strans deja colonii de bacterii in ele, pe langa cele care s-au format in substrat.
Pe mine nu ma deranjeaza substratul actual, dar la sfaturile colegilor am decis sa schimb pietrisul cu granulatie mare (4-6 mm) cu cel de 2-3 mm.
Daca nu e neaparat nevoie, fac doar replantarea si bag o radacina in bazin (dupa ce urmez pasii de inmuiere, scoatere de tanin, eventuala fierbere) si cred ca pe moment am terminat. Eventual o planta de suprafata pentru cazul in care se hotaraste purceaua sa nasca.
La 30 litri cat are bazinul, peste vreo 2 saptamani o sa raman cu masculul de betta si mai iau 1 mascul si 2 femele guppy, eventual 1 ancistrus care nu va creste mare, ramane sa ma documentez care specie nu depaseste 8 cm la maturitate.
Arata ok pe geam acolo, ma gandeam sa nu faca vreun rau...

Legat de schimbarea substratului vreun sfat?
Astazi l-am vazut pe domnul pe unul dintre peretii laterali, are aprox 4-5 mm lungime. Il dau jos sau e ok sa bantuie si el pe acolo?

Daca ma apuc sa replantez, vreau sa le mut locul plantelor, cu ocazia asta sa scot pietrisul mare si sa pun doar mic, trebuie sa fac din nou ciclarea lui? Chiar daca opresc apa din acvariu intr-un vas?
Ideea e ca nu vreau sa fac ceva complicat si vreau sa evit CO2. Prefer sa renunt la unele plante decat sa umplu bucataria cu echipamente.

Inca o zi fara evenimente, apa este din ce in ce mai limpede, schimb 10% / zi.

S-au dezinhibat si cei doi betta, masculul ii da tarcoale femelei, ma gandesc ca nu mai sunt atat de stresati ca la incput.
De asemenea, masculul de guppy o fugareste pe femela de azi-dimineata. Din cate am vazut, deja ar avea pui in ea. Insa el este insistent.
Limpede in sfarsit... Sau aproape, dar oricum, mult mai bine.

Am observat masculul de guppy ca ciuguleste plantele. E normal?
Multumesc din nou
1. Ma gandeam eu ca va trebui sa-l scot si sa-l cern, adica sa scot tot ce e in acvariu, sa fac panta din nou...
2. OK. Imi terbuie neaparat un aport suplimentar de CO2 pentru plantele alea? Doar pentru ele, in cazul in care nu suplimentez numarul lor?
3. Opresc pompa de aer chiar cu cele cateva fire de plante? Produc ele suficient O2 pentru oratanii?
4. 5h / zi, cam asa dadeam si inainte de plante, vreo 3 dimineata si 3 seara. O sa reduc dimineata.
5. OK, o sa vad care e treaba.
6. O sa vad care din ei (mascul si femela) supravietuieste procesului de ciclare, apoi o sa dau unul din ei inapoi.
7. Asta era si ideea mea, am si zis mai sus.

Mersi pentru sfaturi.
Poze de azi-dimineata, pot observa o usoara limpezire. Toti pestii sunt in regula.
Vedere frontala
Am montat biofoam-ul, dar nu am putut pune si tevusca de plastic din cauza lipsei de inaltime (mi-a furat si substratul vreo 6-7 cm).
Am verificat din nou temperatura, tot la 27 sta, chiar si fara incalzitor. Verific si dimineata si daca e tot asa, ma gandesc sa il duc inapoi, mai ales ca vine caldura.

Ma gandesc sa pun in partea stanga plantele, in dreptul filtrului, pentru a reduce curentul care se formeaza, iar in fata biofoam-ului sa pun fi o radacina fie un ansamblu de pietre mai mari... Mie unul imi plac cum incepe sa arate, mult mai bine decat la inceput.

Intrebare:
1. Acum, ca am plante, trebuie sa maresc perioada de iluminare?

2. De asemenea, pentru un numar de 6-7 fire, este nevoie de CO2, ca le scot, daca e asa... Sau CO2 este eliminat de pesti si pot face reglajul intre O2 introdus de pompa si cel de plante si CO2 produs de pesti daca, dupa efectuarea ciclarii, cresc numarul de pesti...

Ca si exemplare, din ce am vazut, as vrea sa am vreo 3 scalari, 2 ramirezi, 1 betta, 3-4 guppy si vreo 8 neoni, plus 2 sanitari. Prea multi pentru 30 litri?
Am pus 1 ml de bacterii, am pus substratul nou cu piatra fina la suprafata, am plantat plantele, in spate, cu spuneam ca vreau.

Am tulburat un pic substratul vechi si a iesit o gramada de fire roz din el. Colonii de bacterii sau mancare in exces depusa pe fundul apei?

Acum este din nou tulbure apa, maine dimineata urc poze noi, sper sa se decanteze / filtreze ceva pana atunci, sa pot vedea ceva.

Cel mai mult sper sa am tot 4 pesti vii maine dimineata (2 x guppy si 2 x betta), cate un mascul si o femela. Oricum , pana nu stabilizez acvariul dpdv al claritatii, nu mai bag pesti in el, e pacat de ei.
Bacteriile sunt lichide, 1 ml la 40 litri de apa.

PS, trebuie sa setez camera sa faca pozele mai mici, sa nu fac 5 postari pentru 5 poze...
Tipurile de pietris pe care le am, cel din bazin este ca cel din stanga
Pietrisul pe care il am acum in bazin este mare, cam 4-6 mm si este foarte murdar, de asta vreau sa iau aspirator si sa il curat
Biofiltrul este Biofoam nr 1.

Aceasta este planta
Salutare din nou.

Vesti bune si vesti proaste:

Bune:
1. Am luat echipamentele (biofiltru, incalzitor, termometru, avam 28 grade in bazin si fara incalzitor) si bacteriile.

2. Am luat inca 4 kg de pietris (3 granulatie mare si 1 granulatie mica), vreau sa fac "panta".

3. Am luat si plante, vreau sa le plantez in seara asta.

Rele:

1. Au murit cei 2 sanitari, 1 guppy si ultimii neoni. De asemenea, un betta este in deriva, da din inotatoare, dar nu se poate opune curentului, iar ceilalti 2 stau unde nu este atat de mare curentul de apa, unde este apa mai linistita.

Intrebari:

1. Pentru plante, este mai bine sa pun pietrisul mai fin jos, unde au radacinile sau la suprafata?

2. Exista posibilitatea ca curentul generat de filtru sa fie prea mare? Am impresia ca pestii se chinuie sa inoate spre fata acvariului. Filtrul este cel care a venit cu acvariul, aceeasi marca.

3. Pana acum am avut piatra de aer in mijlocul bazinului, credeam ca arata mai bine, dar pestilor nu prea le place, ei evita coloana de aer si stau in spatele bazinului. Este in regula daca o pun in spatele bazinului, langa incalzitor si filtrul de apa?

4. Pot pune plantele in spatele acvariului, in asa fl incat sa maschez echipamentele?

5. Pot muta pestii in alt recipient cu apa cu tot pana asez eu pietrele si plantele in asa fel incat sa nu ii stresez?


Maine vreau sa iau si aspiratorul, mi se pare ca sunt resturi de mancare si "alte resturi" printre pietrele de pe fundul bazinului.
 
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com