[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lemon
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
pai fiind destul de mari, molly incearca sa ii manance daca ii prind. In acvariu foarte bine plantat, pot convietui, dar eu zic ca e pacat.
Pentru creveti sunt variante de pesti mici, Ember terta, Endleri si altele.
Pai molly si creveti, mai greu.
Dar de ce nu iti place taninul? Ca nu face rau vietuitoarelor.
Salut.
Rezista si din pal, daca e construit corespunzator.
La pal, singura problema apare la efectul de paralelogram, daca faci si spatele din pal nu vei avea probleme.
Ca nu se baga cei care fac mobila, or fi niste domnisoare mai sensibile si nubse complica pentru un singur stand (bine ca nu avem multe fete pe forum ca eram condamnat pentru discriminare, al naibii concept de politically correct).
Daca dublezi peretii (toate laturile verticale), sigur nu ai probleme. Daca vrei, iti trimit pe mesaj privat un proiect, ramane sa vezi daca gasesti pe cineva sa ti-l ansambleze.
Ai si varianta cu stand cu structura din lemn masiv, cum sunt cateva exemple pe aici, vezi la MSI, vezi si la mine, sau, varianta cea mai sigura, dar si cea mai complicata (scule si unelte) dpdv DIY, cea cu stand metalic, care, la fel, va trebui imbracata in pal, ca doar nu o sa stai cu un schelet metalic in camera.
Arata bine, descarci corect fortele cu contravantuirile alea 2, mergeau facute si mai lungi (nu cred ca te-ar fi incurcat), dar eu zic ca e ok, ai grosime in material, daca e de 3mm cum ai zis initial.
Superb!

Ce gh ai?
Ca mi-e teama ca la mine asta e cauza.
Sa stii ca e un bazin reusit.
Blue14 wrote:Am in construc?ie un Take Away in care bag to?i banii, ?i in perioada asta nu produc mai mult de 4-500 de lei pe zii din diverse “combina?ii” in condi?iile in care am de b?gat bani in Take Away, am de pl?tit ?oferul pentru ca de când am plecat de acasa nu mai am ma?ina, facturi ?i mancare...

Citeste si tu ce ai scris, cu voce tare, in fata oglinzii si apoi spune daca il intelegi pe cel din fata ta care iti spune scuzele astea.
ccdumitrescu wrote:ca monument de rusine

Alex Florian wrote:Acum mi-a dat mesaj privat, ca nu mai are telefon si sa ii dau contul de banca, desi i l-am mai dat o data. Aiurea.

Redhat i-a cerut banii pe piatra si i-a zis ca trebuia sa ii zica atunci cand a primit-o ca nu ii place, nu dupa 2 saptamani. Ce naiba sa faci? sa bagi politia pentru chestia asta, in loc sa ai bune maniere si respect de la inceput sau macar acum, sa realizezi ca ai dat scam si sa iti repari greseala...

In locul lui, daca nu a gasit banii la gunoi, da, ii ceream toti banii pe piatra inapo. cu politia, daca fara nu se poate.
Eu unul nu as fi lasat lucrurile asa, chiar daca e mai comod. Treaba este ca e vorba despre un copil, care invata acum, ca se poate si asa, ceea ce nue e bine, cine stie cand ajunge senator si ne-o trage tuturor (rima neintentionata).
Suportul lampii nu ca nu e taiat frumos, zici ca s-a chinuit sa il rupa asa.
Legat de piatra, nu stiu ce ar fi putut sa ia de prin mare, dar nu e imposibil.
Ce nu mi se pare mie ok este ca vinde Garizi, creveti de Marea Neagra, in conditiile in care astia nu se adapteaza pe termen lung la salinitate de recif. Daca le spune oamenilor inainte, e ok, ceea ce nu cred ca se intampla.
Daca nu mai raspunde la telefon, e simplu, celor de la Politie le va raspunde.
Eu unul le las asa, deocamdata, vreau sa vad daca dispar de la sine, asa cum ar trebui.
Am patit si eu acelasi lucru acum, am avut o deciclare, cu bloom cu tot, dupa ce am curatat intr-o zi mai abundent calcarul de la buza acvariului. Acum s-a stabilizat, dar am diatomee pe pietre si pe plante.
Tot in perioada asta am schimbat si pietrle cu unele care sunt sigur calcaroase, m-am gandit ca la ce apa avem in Constanta, e saturata apa deja, dar se pare ca nu.
Am rearanjat putin.
Au iesit o gramada de pui din boscheti.

image
La guppy se vede sexul foarte repede, cred ca la 1-2 saptamani. E clara diferenta dupa inatotarea anala. La femele e triunghi, la masculi e subtire si lunga, daca erau guppy negri era groasa si lunga
Am lipit si eu primul acvariu, ceva mic pentru un Betta. Va de curul meu cat m-am chinut sa curat siliconul, am murdarit ca un porc pe langa, m-am chiuit sa curat cu lama de cutter si nu sunt multumit deloc cum a iesit… Ar fi trebuit sa pun hartie de mascare.
Frumos e putin spus.
Cu placere!
Este exact aceeasi prindere ca la pl11w, il gasesti de pla Philips
Felicitari

Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Go to: