[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lemon
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Message
De prost gust? Era intentionata ca o gluma treaba cu fertilizarea micro...
Este o solutie temporara, doar nu merg la vreun concurs cu acvariul... Lemnul are deja aproape 6 zile de cand e in apa, sper ca in cateva zile sa nu mai fie nevoie de contragreutati.
Ma gandesc sa iau si eu un set de teste. Ciclarea e gata cand x si y arata valori .... si, respectiv ....?

Unde x inseamna ... si y inseamna... ?

Multumesc.
Salut.

Am scris un topic inainte, acum ma gandesc ca este cazul sa ma si prezint.

Ma numesc Ionut, sunt din Constanta si sunt la prima experienta cu apa de la robinet intr-o incinta de sticla care sa aiba si ceva viu in ea. Pot spune ca sunt chiar la prima experienta legata de un animal de companie, cam tarziu ce-i drept (28 ani), dar ma bucur ca pot sa-i fac o bucurie baiatului meu (2,5 ani), care atunci cand vine la bazin nu se mai opreste din spus "pistisorii".

Va multumesc de pe acum pentru sfaturile si indrumarile pe care mi le veti da.
Cam asa arata acum acvariul, am vorbit cu un coleg de pe forum si urmeaza sa introduc cativa guppy...

Puteti observa ca am adaugat si fertilizare micro pentru plante: Fier, Zinc, Cadmiu, Crom, Vanadiu si ce altceva mai pun oamenii aunci cand fac o cheie fixa... Nu am gasit alta metoda sa tin lemnul pe fundul bazinului.

Seara buna.
Foto foarte, foarte reusite.
colantul negru poate fi lipit si pe exterior, sau se vede mai bine daca e lipit pe interior?
La fel ca tine, si eu ma regasesc in situatia de a face ciclarea cu pestii in acvariu. Cei sensibili probabil nu vor supravietui, la mine cel putin nu au scapat (tetra, ancistrus si 1 guppy).
Am in continuare 2 betta si 2 guppy care se lupta cu conditiile vitrege, asa ca ai sanse sa scapi cu ei in viata.
Schimbul de apa insa este vital, eu scot 15% pe zi.
Am pus bacterii lichide, 1 ml la 25 l de apa. Dupa asta, nu am mai avut probleme, nu au mai murit din pesti.
Efectuat toata operatiunea...

Apa s-a tulburat, asteptam limpezirea. Mentionez ca am folosit apa initiala din acvariu...

Pus 2 cm de aquabasis, peste intre 1 si 4 cm de pietris.

Plantat, rearanjat acareturile prin bazin (filtru, incalzitor, termometru, biofoam)... Busteanul pluteste in continuare... , credeam ca l-am pacalit, dar nu am avut dreptate. S-o aseza el cand s-a aseza, nu plec nicaieri.

Am bagat si pestii la loc si am dat filtrul pe debit maxim, poate strange mai repede impuritatile.
multumrsc de sugestii, sper sa termin aranjarea in seara asta, apoi o sa schimb si filtrul intern. Am de selectat (cernut) pietrisul vechi pe care l-am avut in bazin, ca s-a amestecat cel de 4-6 mm cu cel de 2-3, am de pus aquabasis-ul, de replantat...

O sa imi ia ceva timp dar sper sa arate ok si sa nu se decicleze foarte tare...

Luat deja Aquabasis, in seara asta fac schimbul si replantarea, astept sa adoarma copilul, sa pot face totul in liniste...

De asemenea, exista in spatiul din biofoam o cavitate, as putea sa pun in ea suport pentru bacterii? Ceva cilindrii, ceva? Sau ramane gol?
Stiam ca se va decicla partial, la cate bacterii ar fi putut sa se stranga in filtrul intern si in biofoam...

Pe langa asta, gasisem asa ceva si ma gandeam sa pun, daca tot schimb substratul, am vazut ca e actionat tot de pompa de aer, parca ar schimba trece apa mai des si prin bacteriile din substrat. Doar ca cel de la PetShop mi-a zis ca este pentru bazide de +100L.

Prin filtru mai serios te referi la hang-on sau extern, banuiesc, ceea ce la mine este aproape imposibil, tinand cont ca bazinul este cu capac de fabrica, fara loc pentru filtru extern?
cu tot cu pompa de aer?
Deocamdata e pus la inmuiat, nu e pozitia finala.
Astazi dupa-amiaza vreau sa schimb substratul si sa pun si fertil.

Voi renunta si la biofoam cu tot cu pompa de aer si ma bazez pe "Elodia" sa dea oxigen crocodililor mei...

Sper sa iasa bine
Lemnul pe care l-am luat si pe care l-am pus la rehidratat a facut deja "muci" pe el... sper ca pana maine sa aiba destula apa in el sa sta la locul lui...

Purceaua se face mai mare pe zi ce trece, la fel si plantele, au crescut in lungime. Astea se pot tunde, sau tai mugurul vegetativ si "sanatate", altceva nu mai creste?

Tot legat de purcea, parca mi-e mila de ea s-o fugareasca disperatul ala toata ziua si as mai lua o femela, dar vreau intai sa dau restartul si dupa vad care e situatia, nu as vrea sa omor pesti degeaba...

Acum ca m-am uitat, dintre cele 3 care seamana inter ele, pare a fi Egeria, are 4 frunze per sectiune.

Pietrisul l-am spalat bine de ieri, trebuia sa fac schimbul cu cel de gran 2-3 mm, dar era prea tarziu si mi s-a dat stingerea.

Mersi de informatie, o sa caut niste moss sa pun pe coacul pe care l-am luat. Toata treaba este ca eu nu as vrea sa bag CO2...

cingo171179 wrote: ai elodea
?
Pompa o aveam, biofoam-ul a fost 15 lei, nu e chiar atat de mult, filtrul intern a venit odata cu acvariul, tot de la Hailea, 50-200 l / h debit, iar hang-on as putea pune doar daca decupez in capac locul unde vine prins de acvariu. Oricum, m-ar bucura nespus sa scap de pompa de aer si de galagia ei... Acum m-am obisnuit, dar la inceput innebuneam de la barait...

Atunci maine snunt la petshop sa iau aquabasis. Cred ca la dimensiunile mele (35 x 30 x 25 - H x L x l) mi-ar ajunge vreo 2 litri de aquabasis.
In partea din spate, unde va fi mai inalt pietrisul, trebuie sa fie si stratul de aquabasis mai inalt, sau poate fi doar pietrisul mai inalt?

Plantele pe care le am nu stiu nici acum cum se numesc, am cautat, dar nu am reusit sa le identific...

1. Azi am luat pietris de granulatie 2-3 mm o radacina, la fel niste plante de suprafata, asta pentru cazul in care fata "purceaua".
In seara asta schimb pietrisul, replantez intr-un colt in asa fel incat sa maschez filtrul, renunt la pompa de aer cu tot cu biofoam (despre care eu am crezut ca face filtrarea biologica), gandindu-ma ca filtrul din filtrul propriu-zis e prea mic (am si primit un sfat asemanator)
R4du wrote:
Fiind acvariul mic, iti recomand sa folosesti filtrul intern pe filtrare mecanica, iar pt a nu decicla acvariul iti recomand sa cumperi un burete biofoam baby, marimea 1 si sa il pui in loc de piatra aia de aer. Costa 10lei unu. Iti va cicla mai repede acvariul si va fi o buna casa pt bacteriile "bune"si iti asigura si oxigenarea apei.

3. Prin papa te referi la adaos lichid sau substrat hranitor inainte de pietris (as putea sa fac toata operatiunea zilele urmatoare si sa iau niste substrat fertil, dar nu vreau sa fac aquascaping deocamdata (de abia tin in viata 4 pesti), doar cateva plante in spatele radacinii sa ascunda filtrul).
4. Am 2 betta, din care cel mai probabil voi ramane cu 1 singur (cel mai probabil cel mai mare, pe care il am si la avatar) si 2 guppy (1 mascul si 1 femela), iar planul era sa mai iau inca 2 femele de guppy si 1 mascul sau sa renunt la femela si sa iau inca 3 masculi. Stiu ca bazinul este groaznic de mic, sotia a vrut sa ma goneasca cu el din casa, acum vrea scalari si tetra (i-am zis sa avem rabdare, sa il tinem pe asta mic 1 an, sa ne obisnuim cu toate procesele, apoi, daca ne descurcam, sa luam un bazin pentru pesti mai mari, ea credea ca incap in asta mic).
5. Biofoam-ul a fost un sfat primit de la un coleg, cum am zis si mai sus. Chiar nu stiu ce sa fac, asigura cele cateva fire de plante oxigenul necesar celor 4 pesti actuali?

Mersi si scuze pentru postul lung.
Pot sa te sfatuiesc, ca de la incepator la incepator, sa citesti prima data postarile sticky de aici: http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/1.page, asta pentru a te familiariza cu notiunile de baza, cu limbajul de specialitate...

Pe mine m-a ajutat mult, gasesti toate informatiile necesare (compatibilitati intre specii de pesti, necesar de volum de apa fiecarei specii in parte, etc.).

Referitor la intrebarea daca sa mai iei pesti sau nu, parerea mea, de incepator, este ca ai deja multi in cei 25 litri pe care ii ai tu in bazin, mai ales ca ce ai tu probabil sunt pui si vor mai creste putin...
Aceleasi plante
 
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com