[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: BogdanHojbota
Forum Index » Profile for BogdanHojbota » Messages posted by BogdanHojbota
Message
Avand in vedere ca scoaterea apei din "piscina"" imi ia destul de mult timp caut un powerhead sau pompa externa pe care sa o pot conecta la furtun.


Schimb plante cu un powerhead de 2000-2500 de litri/h ( imi e necesar pentru usurarea schimbului de apa) sau pompa externa de aceeasi capacitate.

Plante disponibile sunt:

Rotala Rotundifolia,
Bolbitis H.;
Microsorium Narrow Neddle Leaf,
Microsorium Pteropus,
Lobelia Cardinalis small form,
Pogostemon Helferi;
Pogostemon Octopus,
Hygrophyla Balsamica;
Limnophila Aromatica,
Ludwigia Brevipes,
Staurogyne rpens,
hemiantus Micrathemoides,
N. Lotus Red,
Eichornia Diversifolia si alte specii



Daca aveti un astfel de powerhead sau pompa ce nu va mai e de folos, dati-mi de stire pe pm.


Multumesc

Bogdan H.
Update:

Aranjamentul incepe sa prinda forma, usor usor, dar se duce.
- Am reusit sa creez o tufa frumoasa de prosepinaca si am incercat pe cat posibil sa o aranjez gen amfiteatru.
- Nu a crescut suficient inca l. aromatica - dar se vad doua fire care au rupt norma, si astept si pe celelalte sa le ajunga din urma.
- la fel si cu bacopa, mai sunt cateva care au fost replantate si astept sa razbeasca din spatele celorlalte.
- In curand o sa se mareasca si tufa de rotala fluturas;
- trebuie sa scurtez putin ludwigia repens rubin;
-sa mai rotunjesc althernanthera mini;
- sa scurtez putin balsamica sau sa scot altfel in evidena didisplis diandra din spate;

nu va mai plictisesc cu cuvinte si las fotografiile sa va arate ce am reusit pana acum. Evident am nevoie de parerile voastre!

image

image

image

image

image

image

image
Si acum in ajun de an nou va mai incat cu o fotografie de ansambu si o sa va zic pas-ul meu, care ma framanta de vre-o 3 saptamani incoace , cu un dezechilibru in bazin poate ma ajutati cu vre-o idee.



Asta e imaginea de ansamblu iar mai jos va voi spune off-ul:
image

[b]Dezintegrare Rotala macrandra red, Rotala macrandra Mini, Rotala Sp. Buterfly, Rotala Rotundifolia[/b]

In urma cu aprox 2-3 saptamani dintr-o data tufa de aprox 30 de fire de rotala macrandra red a inceput sa se dezintegreze, frunzele au inceput sa se albeasca si sa se dezintegreze si tulpina sa se necrozeze.
Cred ca s-a ajuns la o carenta dar nu imi dau seama ce.
In urma cu o saptamana am presupus ca e vorba de o carenta de potasiu din moment ce s-au gaurit frunzele si eu puneam si macro putin in bazin, deoarece nu voiam sa risc cu supra fertilziarea in urma unei defrisari si replantari masive.
Dupa ce am adaugat macro acum o saptamana rotalele au inceput sa dea pui mici si firavi, insa cand puiul rotalei macrandra red a atins 1,5 cm s-a albit si necrozat din nou.
Rotala buterfly - a pierdut usor usor toate frunzele si acum are pui de cativa mm.
Rotala macrandra mini - s-au gaurit frunzele si stagneaza
Rotala rotundifolia stagna si nu voia sa creasca, de cand am revenit cu macro este singura dintre rotale care si-a revenit si a facut frunze frumoase, groase si colorate.

Fertilizarea pe saptamana inainte de declin:
micro 60 ml Ferropol la schimb de apa si cate 15-20 de mll de micro trace mix pe zi sau la doua zile daca uitam.
macro -merg pe Estimative Index si adaugam 3ppm NO3, 0.3ppm Po4, 3ppm K, 0.3ppm Mg

la final de saptamana testele imi aratau: Fe ~0.1-0.2 ; Po4 ~ 1ppm; No3: 5-10ppm, Gh 16 grade germane, caci testul de Kh s-a terminat, insa repet duritatea e mare recunosc, dar au mers foarte bine rotalele si pana acum.

Fertilizare pe saptamana de la declinul vizibil al rotalelor:
70 ml Easy Life Profito dupa schimb de apa de 50%
70 ml Macro (Ei) - 10ppm NO3, 1ppm PO4, 10 ppm K, 1 ppm Mg

Vineri dimineata am schimbat 35% din apa si am adaugat din nou fertilziantii 70 ml Profito si 70 ml Macro, iar dupa 3 zile, am testat de curiozitate Fe - care era 0 ppm. Parca mai auzisem pe cineva care fertiliza cu profito si la testele de Fe arata 0.

Dupa ce m-am consultat si cu Victor am zis sa cresc Fe-ul si am pus 4 doze de micro Trace Mix Plus dimineata. O sa testez Fe-ul cateva zile sa vedem ce se intampla. Tinta la Fe este de a fi constant la 0,5 ppm

Alte idei ce ar fi putut provoca problema aceasta numai la rotale? sau mi-am dat raspunsul singur ?


image

image

image

image



-fertilizare micro trace mix si macro PPS. Cate 180 mll micro /saptamana si 20 macro

Feeding time - wafers de la sera

mai jos cory panda, sterbai, si neonii

image

image

image

image

image


un crevete rosu rosu! - oare o fi red sakura sau red "sa_curu" ?

image
Asa cum am promis in jurnalul Kitchen Slice revin cu noul jurnal al Kitchen Slice II

- acvariu 33x33x33 - sticla 4 mm;
- substrat: Bitrita river gravel
- lumina: - solara
- filtru intern 300l/h plin cu eheim substrat pro, incalzitor pe perioada iernii;

Plante: fisidensis moss, christmas moss, flame moss, cladophora, valisneria twister, anubias nana petite, prosepinaca palustris ( da, da - fara lumina artificiala); ludwigia glandulosa

Fauna: red cherry, physa marmorata, planorbis si melanoides tuberculata, anetome helena(recent 2 introdusi din care unul s-a sinucis); planarii; 5 guppy masculi

Hardscape: cateva crengi culese de pe malul Bistritei si pietre dintr-o movila de balast


Saptamanal schimb 50% din apa si razuiesc geamurile caci de la lumina solara se mai prinde o alga bruna, dar nimic de speriat.
Datorita faptului ca le dau mancare putina, si fac schimbul de apa, acvariul e stabil, si nu ridica probleme deloc.

Nu fertilizez cu absolut nimic, insa parca as pune un capac cu ceva lumina ca ar fi mai frumos si mai atragator. Ma gandesc eu pe viitor la un neon de 8 watt sau la ceva leduri.

Acvariul e pus in functiune de la terminarea jurnalului precedent adica de mai bine de un an.

jurnal fara foto nu se poate, asa ca:

image

image

image

image

image

image

image

image

image
salutare, n-am postat de ceva vreme aici ca mi-e mai greu cu postatul pozelor si vide-urilor.

Acvariul merge bine, am trecut de la HQi, la capac, 2*80 watt T5 - si 6*39 watt T5. Momentan functioneaza in reprize doar 2*80 watt si 4*39 watt. Pnetu celelalte 2 tuburi, trebuie sa mai pun inca o priza in dulap, dar nu imi gasesc timp pentru asta.

in rest ma lupt cu BBA care apare numai pe pietricelele din partea din fata a acvariului si pana acum am aplicat cateva strategii, dar fara succes, si totusi inca nu am stabilit clar cauza aparitiei si proliferarii in acea zona a acestei "blanite"

si acum un video si ceva foto, pentru relaxare:



image

image

image

image

image

image

lampa s-a dat se poate inchide.

Multumesc
Intrand din intamplare intr-un petshop din sat, in acvariile de acolo am gasit un peste foarte aratos si jucaus. imediat mi-a atras antentia - era vorba de puntius denisonii( asa cum scria si pe geam)




pret - 20 de lei/buc - fata de skippy unde e vre-o 35, 55 - si nevertebrate cam la fel 35-50 de lei bucata.

http://www.youtube.com/watch?v=49XrQEH4n7U

documentandu-ma putin am vazut ca sunt originari din India insa sunt clasificati ca fiind pe cale de disparitie.

Nu stiu cum se comporta cu crevetii avand in vedere ca se fac marisori ( 13 cm) si nu stiu cum se comporta la aditia de Co2, avand in vedere ca prefera o apa bazica.

De Co2 nu stiu ce sa zic, insa de interactiunea cu red cherry - avand in vedere ca sunt puntius ( si ce tetrazone sau conconius am avut au decimat crevetii..sunt un pic cam rezervat in ceea ce priveste convetuirea pascnica cu aceste nevertebrate.

Ati avut asa ceva prin acvarii? ( cu aditie de co2 si creveti? )

[VIDEO]http://www.youtube.com/watch?v=49XrQEH4n7U[/VIDEO]
Vand lampa HQI - DUPLA ELECTRA 2 x 150 watt

- design frumos;
- din aluminiu
- acces foarte usor la becuri;

Becuri aproape noi !!! - 3,5 luni 6000k MethLux.de folosite cate 5 ore si jumatate pe zi la noul bazin.( deci nu trebuie inlocuite!!) - becurile au costat ~ 120 de lei, fara transport!!
La vechea lampa Aquamedic tot Methlux am folosit si am fost multumit.

Pret 699 de lei si Bonus: 2 becuri HQI 150 watt - unul 6500k si unul 13000k (becurile cu care a venit lampa initial)

Ce se poate obtine cu lumina HQI puteti vedea in fotografiile de mai jos ( acvariile mele)

image

image



image

image



se poate inchide. Multumesc
ca si dincolo - vesnica pomenireee, vesnica pomenire! )

P.S. Vedea-te-as cu ciclide africane in borcanul de 300!
Cumpar 30 de rasbora heteromorpha. Preferabil tineri.

Bacau/ Iasi sau localitatile apropiate cu rute de livrare directa.
Reactorul s-a dat. Multuimesc pentru gazduire.
Reactor Co2 - profesional produs de CO2 Aquarium Germany!!

- inaltime 55 cm!!!;
- poate fi folosit la acvarii de pana la 400 de litrii;
- plin cu bioballs;
- pvc rezistent si plexic transparent!
- valva antiretur;
- sistem de prindere furtun co2 foarte puternic!!!;
- stuturile pentru furtunul filtrului extern se potrivesc atat cele de 16mm cat si cele de 22(grosimea progresiva)- vezi foto

Pret 150 de lei!

image

image

Expedierea se face prin Posta Romana iar reactorul va fi ambalat corespunzator. Costul transportului 7 lei.
Acvariul a fost startat in urma cu 2 saptamani, evolutia sa pas cu pas am postat-o pe celelalte forumuri ( aici e mai greu datorita platformei, ca nu pot face copy paste la fotografiile postate dincolo)


UPDATE:
- cu chiu cu vai, am facut si ramele estetice ale acvariului. Au iesit de nota 8,50, dar nu mai aveam nici un chef si nici o rabdare;
- ieri am facut un schimb de apa de 20-25% - si faza faina e ca apa din acvariu o scot afara pe gazonul din fata casei, si la ce seceta e acum, prinde bine, mai ales ca e si cu fertilizanti ;
- prin generozitatea bunului meu prieten Lazar Ginel, am imbogatit acvariu cu un sac de plante care prind foarte bine in aceasta perioada.

E un sentiment foarte placut care se manifesta cred la fiecare iubitor de plante acvatice cand primeste o planta de la altcineva, calitatea , culorile respectivei plante difera de cele ale plantelor din bazinul propriu , avand conditii de crestere diferite. iar cand pui mana pe acea noua planta, te minunezi, nu-ti poti lua ochii de la ea, efectiv te minuneaza. Asa s-a intamplat din nou vineri cand am desfacut sacul cu plante de la Ginel, si am gasit o tufa de ammania bonsai, de un verde crud, frumos, planta aratand impecabil si foarte sanatoasa.

Asa vi se intampla si voua? sau sunt singurul?

Acum nu mai ramane sa rezolv cu lumina, intr-un fel sau altul. Intai voi urma planul stabilit si anume cel e a lungi lampa. In partea centrala plantele se simt bine si perleaza excesiv, insa extremele - 20 cm de o parte si de alta -plantele sufera - asta se vede la didiplis diandra din dreapta care sufera - la baza tulpinile se inegresc, in lipsa luminii.

In alta ordine de idei, cum spuneam acu ceva vreme, am fost nevoit sa trec la un reactor de co2 dintr-un filtru de apa, cel profi pe care il am, nefacand fata la 700 de litrii. E un reactor foarte estetic si extrem de bun, insa pentru acvarii de maxim 400 de litrii. Nici de reactorul curent -filtru de apa nu sunt multumit pe deplin, datorita borcanului prea scund. Va trebui sa caut un borcan mai inalt astfel incat bulele fine sa nu mai iasa in acvariu ci sa ramana in reactor pana la dizolvarea lor completa. Pentru o dizolvare mai buna am pus un difuzor ceramic, insa la debitul mare de Co2 de care am nevoie in acvariu, a\acest difuzor actioneaza ca o piatra de aer, bulele fiind mari cand ies din difuzor.

image

image


sa ne delectam cu ceva fotografii proaspete:

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image
Claudiu, multumesc de info. Ideea ta este foarte buna. Dar din pacate am gasit numai izopren pentru dormit, si e destul de scump- de 15mm grosime- aprox 100 de lei plus transport.
Plus ca beleaua,e de dat jos asa un acvariu. Noroc ca l-am intrebat pe Marian cate persoane l-au ridicat pe al lui si la fel am procedat si eu 4 oameni!! Asa ca e dificil de dat jos si de pus inapoi, trebuie sa ai cu cine.

UPDATE:

- cu putina inventivitate am reusit sa montez si usa din mijloc la dulap si sa o reglez corespunzator ;
- am montat si lampa - provizoriu insa deoarece, trebuie sa caut o bucata de teava de aluminiu cu diametru exterior de 14 mm care sa-mi lungeasca lampa si sa pot aseza cele doua corpuri astfel incat fiecare dintre ele sa imi lumineze cate 1 metru de bazin., plus ca trebuie sa schimb probabil si firul de sustinere.
Momentan e pusa de forma, de unde e deviata spre stanga , partea dreapta fiind mai intunecata;
- am rezolvat diferenta dintre acvariu/polistiren si blat prin introducerea catorva distantiere de 2-3 mm intre suportul metalic si blatul de pal. A mai ramas jumatate de milimetru, care sper sa fie preluat de polistiren sub greutatea acvariului.
- astazi dupa 10 zile de la lipire am turnat prima data apa in el. E ok, nu curge . Am pus circa 80 de litrii ca sa pot testa zilele ce urmeaza cateva variante de filtru de substrat. la una dintre ele trebuie sa raman pana sambata sau daca nu fara!


oricum am tras de pe acum o concluzie. la asa un bazin de lung si plantat fara o pompa de valuri/curenti/ powerhead/filtru intern suplimentar e belea!

image

Uploaded with ImageShack.us
acvariu va sta la parter pe gresie, nu pe vre-un parchet melaminat (carton)

problema cu picioarele reglabile pentru mobila este urmatoarea: sunt concepute pentru pal, pentru mobilier usor, nu ca sa sustina o tona si tocmai de aceea au filet din PLASTIC!! - cum naiba sa ma risc sa pun picioare cu filet de plastic care se prind de mobilier in 4 surubele de 1,5 cm .

Am gasit un singur model care avea filet metalic, dar aveau 10 cm inaltime si la fel sistemul de prindere 4 holzsuruburi de 1,5 cm.\

Intre capul surubului si gresie am pus un patratel de mocheta. l-am asezat ieri la cumpana, am pus polistirenul extrudat pe blat si deasupra acvariul.

Am insa o problema si aici nu stiu de unde vine: in coltul din dreapta a acvariului, intre acvariu si polistiren am un spatiu de 1mm. Sa se fi curbat acvariu cand l-am lipit? sticla fundul, sau palul e de vina? incerc sa fac o fotografie.
cum spuneam : suportul metalic e gata

image
imageimageimageimage

ieri am adus si palul si am zis, daca tot l-am adus, ce ar fi sa pun cap la cap blaturile pe suport l-am finalizat in proportie de 80-90% ieri, cu tot cu gauri pentru furtune, cabluri samd.

image
imageimageimage

insa era to good to be true, si o usa e mai ingusta cu 1 cm, usa care ar veni in mijloc, dar asta nu e un capat de tara, o rezolv in cele din urma.

partea delicata la acest suport au fost picoarele. Am vrut neaparat reglabile ca sa pot sa il asez cat mai bine, avand in vedere greutatea de peste 1 tona.
De gasit in comert picioare reglabile, solide care sa tina o tona, n-am gasit, dar mie cum imi place sa improvizez si sa bricolez,si pentru linistea mea i-am pus 8 picioare din durub de 10 mm, filet gros si piulita de siguranta. Adica am gaurit suportul astfel incat sa pot infileta surubul(cu greu) prin cele 2 parti ale barei metalice de 4x4 cm si inainte de a-l introduce am pus pe el o piulita, si la capatul celalalt alta piulita, pentru siguranta si stabilitate.

A iesit ceva de genul:

image

astazi am pus "picioarele reglabile" si am mutat si caloriferul sa nu-mi bata obrazul Radek )
Pana acum totul a decurs cum am planuit
joi - am slefuit muchiile sticlei (lateralele mici, fundul si intaritoarele) - lateralele mari le-am facut mcm
vineri - am lipit banda de mascare;
sambata - am lipit bazinul. La lipit, salvarea a venit din partea lui Lucian aka Albinik, si tin sa ii multumesc si pe aceasta cale.
La lipit mana principala a fost Lucian, eu fiind mai mult cu "ochiul soacrei" si cu injuraturile cand mi se parea ca ceva nu iese bine. Ma bucur ca am reusit sa il lipim si ca nu l-am murdarit de silicon.
Cordonul de silicon cu tot cu grosimea sticlei este de 2 cm ( 1 sticla+1 silicon) , grosimea cordonului ne-a dat batai de cap la umplutura si la indepartarea benzii de mascare, dar per total a iesit ok. A intrat un tub de silicon transparent la lipirea fundului dublu si aprox 1 tub si trei sferturi de silicon negru la lipirea lateralelor.
Maine il voi curata de siliconul in exces si pe unde am mai pus degetele, si apoi ii voi lipi intaritoarele.

-slefuirea muchiilor

image


image

- lipirea benzilor de mascare

image


- lipirea fundului dublu

image

image

- pregatirea si lipirea lateralelor mici si mari

image
image
image

si ca sa va dati seama ce inseamna 700 de litrii

image
Rog a se inchide.

Multumesc
 
Forum Index » Profile for BogdanHojbota » Messages posted by BogdanHojbota
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com