[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Arhitectul
Forum Index » Profile for Arhitectul » Messages posted by Arhitectul
Message
In Timisoara ai Vft ciclide. Eu am fost multumit de Relu.

Numai bine !
Filtrul ala intern are o pompa de 1000 Litri pe ora ... Chiar face treaba. Daca le dau mancare fulgi - trebuie sa ma ocup sa-i scufund cumva - altfel trage filtrul toata mancarea in 30 de secunde maxim. Pe partea din dreapta am doua pompe de valuri Hydor Koralia una de 5600 si una mai mica din acvariul cel vechi. Am burete in filtrul intern - dar erau 10. Am lasat unul jos si unul sus plus perlon. Restul de la mijloc i-am dat afara sa pun filtrare biologica. Mi se pare prea multa filtrare mecanica in contextul in care si FX6 are pe exterior o gasca de burete pe care nu prea vad cu poti sa o scoti ... Nu cred ca mai face treaba fara coaja aia de filtrare mecanica.

Cu prefiltru am studiat intens problema dar mi-a fost frica ... Nu am gasit decat de la SunSun. Si am mai auzit cazuri in care s-au mai rupt racorduri si alte piese de plastic. As fi vrit sa pun pentru ca nu erau scumpe ... Dar nu am gasit ceva de incredere. Daca voi spuneti ca e OK SunSun eu dau comanda maine. Chiar vreau sa umblu foarte rar la canistre.

Problema detritusului dintre bolovani nu am cum sa o evit - dau cu pompele de valuri in ei cat pot de tare - o sa vad in timp. Stiu ca e greu de tot sa scoti 183 Kg de pietre din acvariu.

Schimbul la picatura nu l-am facut in faza asta ... Trebuia sa gauresc 2 pereti ca sa ajung la apa si canalizare. Am o pompa Eheim cuplata la un furtun cu care golesc 1/3 din acvariu in 12-15 min. Fac asta o data sau de 2 ori pe saptamana. Si sper sa o fac si mai rar daca reduc numarul de pesti. Acum sunt multi dar o sa triez din ei. Nu stiu daca o sa tin pestii cei mari gen Venustus sau Livingstonii. Si din Aulonocare nu cred ca o sa tin toate familiile. O sa vad care sunt mai linistiti si mai frumos colorati. Cand vor trece toti de 10 cm o sa fie bazinul ca la Metro si nu vreau asta.

Pentru moment e gradinita Vedem la examen cine promoveaza la scoala si mai departe la Liceu Batranii oricum intentionez sa-i dau afara peste nici jumatate de an.

Numai bine !

P.S. Aulonocara jacobfreibergi Eureka este pestele pe care il mai doresc in acvariu. Poate gasesc sa import o familie mai spre 10 cm.
Multumesc Mitica !

Am ramas dator cu lista populatiei NON Mbuna:

Aulonocara firefish - 2 masculi + 1 femela sper (e mult mai mica)
Aulonocara taiwan reef - familie
Aulonocara jacobfreibergi " Otter Point - familie
Aulonocara O.B. - 2 masculi + 3 pitici (sper sa fac o familie)
Aulonocara Maulana - familie
Aulonocara ngara - familie
Aulonocara red rubin - un mascul
Mdoka white lips - 5 exemplare (nu stiu ce sunt ...)
Borleyi kadango - 3 mici (nu stiu ce sunt ...)
Nimbochromis venustus - 3 mici (nu stiu ce sunt ...)
Nimbochromis livingstonii - 3 mici (nu stiu ce sunt ...)
Placidochromis milomo 1M+1F astia sunt mari

Mai am 4 pensionari de peste 15-18 cm (1 acei, 1 white lips si o pereche de Protomelas taeniolatus) pe care intentionez sa-i dau unui prieten dupa ce mai cresc piticii mei. Momentan sunt mari si se plimba imperturbabil prin acvariu facand pace intre masculii nervosi
Pentru ca nu am gasit niste Caeruleusi frumosi am introdus o specie noua Maylandia barlowi care nu-mi plac deloc. Am crezut ca se vor colora dupa stresul de la transport dar nu - au un galben gri foarte urat. (O sa-i scot din acvariu cat de curand)


Multumesc maestre Koala !

Deocamdata am senzatia de gradina in care plantezi niste flori primavara ... Am niste Mdoka white lips la crescut de aproape un an care abia au prins ceva culoare ... In rest m-am luptat cu doua familii de Aulonocara de un an ca sa incropesc dpua familii (se coloreaza mult mai greu decat Mbunele cu care eram obisnuit)

Dupa ce am pus pestii din acvariul vechi parca nici nu se vedea ca am pesti in acvariu Si am mai cumparat niste familii constituite de la un crescator si mai am niste pui din care sper sa pot face familii. Initial am vrut un bazin aerisit cu foarte putini pesti mai mari - dupa care mi s-a parut ca e prea mult de asteptat si am mai adaugat pesti. O sa mai renunt pe parcurs in functie de cum se coloreaza - vom vedea peste jumatate de an.

Ce e clar - nu pot renunta total la mbune. Fara joaca Elongatusilor sau a Demasonilor parca nu e un acvariu de africani. Deja s-au format familiile - deja si-au impartit teritoriile si lucrurile par sa se fi asezat bine pentru moment. Mai am ca Mbune Acei pentru a popula zona superioara a bazinului si Maylandia estherae - pentru portocaliul lor superb.

Revin cu lista actualizata in curand - trebuie sa mai fac niste mutari pe tabla de sah

Numai bine !
Acvariul a fost lipit in luna august - am asteptat intoarcerea din concediu pentru a se usca bine siliconul. Dupa asta a mai durat o saptamana pana am zugravit integral camera (a fost conditie impusa de sefa casei) si inca doua saptamani de ciclare ... Doua filtre au mers in paralel in acvariul vechi si Fluvalul a fost nou instalat doar in bazinul mare.

Vine si ziua in care pestii au fost mutati din vechiul acvariu in cel nou. Sunt doar cateva poze cu telefonul din primele zile ... promit un film si niste poze mai profi in zilele ce urmeaza


Salutare tuturor !

Revin in arentia dumneavoastra cu un nou bazin african. Cum subliniaza si titlul am dorit un contrast maxim in bazin intre fundalul negru, pietrele aproape negre si nisipul alb. In viziunea mea este cea mai buna modalitate prin care se scot in evidenta culorile pestilor.

Standul - este cel vechi - pal melaminat pe care am adaugat niste coltare metalice pentru rigidizare suplimentara.
Dimensiuni bazin: 2.40 x55 H=60 Sticla de 12 mm cu fund dublu
Capac din comatex cu 4 ventilatoare si iluminare full LED (cu controller cu care se poate dimma fiecare culoare)
Fundal - autocolant negru
Nisip - alb din Hornbach
Pietre - bolovani negri achizitionati de la depozitele de piatra din nordul Bucurestiului (am stat cateva luni sa aleg piatra cu piatra)
Filtrare - Fluval FX6 + JBL 1501 + JBL 1902 (in toate am redus la maxim buretii si am umplut cu Sera siporax si JBL Micromec)
Filtru intern - Juwel cel mai mare din care am scos buretii si l-am umplut cu Sera siporax. Doar sus a ramas un burete si perlon pe care il voi schimba saptamanal
Incalzitor - 300W introdus in Filtru intern Juwel
Surface skimer - Eheim Skim 350 Micro Surface Skimmer - pentru reducerea biofilmului.

Atasez cateva poze cu inceputul

Cum sa dispara interesul pentru ciclidele africane ???
Nu dispare niciodata. Problema acvariului tau este ca e PREA MARE pentru majoritatea caselor in care locuim. Nu stii cat am dat cu ruleta prin casa ... sa vad unde pot introduce un acvariu ca al tau ... NU INCAPE PE NICI UN PERETE decat daca renunt la birou
Buna !

Din cate stiu eu sticla acrilica este mult mai scumpa ... Poate au mai evoluat cu tehnica si e mai acceptabila acum. E adevarat ca e termoformabila ... ceea ce o face foarte usor de utilizat in diferite aplicatii.

Asteptam cu interes detalii
OAU


Exista sticla JUMBO GLASS si se pot taia bucati de pana la 6 metri. Vorbeste cu un furnizor local ca se poate sigur Daca nu iti dau un furnizor din Bucuresti.
Salut !

Canistra nu are sens sa o fortezi prin spraybar. Pune iesirea normala si o orientezi in sus. Filtrul intern la mine bate in jos similar cu poza ta ca sa directioneze jetul catre absorbtia canistrei.

Pentru curenti in zona de jos am pe partea cu filtrul intern o pompa ca asta: http://www.happypets.ro/5205-hydor-koralia-evo-4400-8011195035946.html

Pentru biofilm am asa ceva: http://www.happypets.ro/5393-eheim-skim-350-4011708350249.html Este ideal sa-l pui in zona cea mai linistita a suprafetei apei.

Asta e tot

Sicces !
Simplitatea poate placea ochiului .... Simetria din pietre in natura o fac doar arhitectii si peisagistii .... Pe fundul apei nu gasesti simetrie.

Din punctul meu de vedere se pierde foarte mult din spectacolul oferit de acesti pesti minunati daca nu le cladesti din pietre niste locuri in care sa se piteasca si sa se alerge cum fac la ei acasa. E doar o parere personala. Trebuiesc creeate niste tunele printre pietre in care ei sa se simta in siguranta. Altfel devin statici si dezorientati. Plus ca puii nu au nici o sansa in fata pestilor maturi - vor fi mancati imediat. Nu ca la mine in acvariu au supravietuit multi pui dar e placut sa-i mai vezi cum scor capul de dupa pietre

Succes cu proiectul !
Mai pune pietre

A iesit frumos !
Salut !

Am intrat si eu sa mai citesc ce se intampla pe aici ... Si vad un nou bazin de Malawi. Ce pot sa-ti spun este faptul ca pentru aranjamentul bolovanilor nu am folosit niciodata polistiren sub ei pentru ca mai devreme sau mai tarziu devine vizibil ... pestii sapa la baza pietrei si vor da de polistiren. Am primit un sfat bun cu mult timp in urma - aranjeaza pietrele pe o masa sau pe jos si in functie de aranjament pe baza pietrelor de jos poti sa pui cu silicon acvaristic niste placinte de silicon. Ca si cum ai face niste picioruse de silicon cat niste nasturi pe bolovanii grei. Asta e tot. Te ajuta mult dupa ce se usuca siliconul sa nu-ti alunece bolovanii prin bazin. (Atentie nu lipesti bolovanii de acvariu !!! Doar pui silicon si-l lasi sa se usuce in aer)

Cu pestii nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau. In primul an totul e bine si frumos ... Dupa aia trebuie sa mai umbli la populatie.

Numai bine !
Succes cu noul proiect !

Nu stiu de ce ai ajuns la nisip negru ... Mananca foarte mult din lumina ... Eu am luat intotdeauna nisip din Hornbach si spalat de 4-5 ori in galeata (un sfert nisip si restul apa) iese cristal ...

Dar daca la tine functioneaza ... E OK. (Sa nu fie pietris vopsit ca am vazut si asa ceva prin petshopuri) Am experienta la pietre prin natura meseriei - piatra neagra trebuie lustruita in draci ca sa se vada neagra. Nisip negru fara interventia omului (chimicale, vopsele) nu prea se gaseste in natura.

Am folosit o singura data nisip negru intr-un acvariu mic cu un betta pentru fiul meu - nu prea a fost bine cu nisipul ala ... Acum are nisip alb si totul e perfect.

Urmareste ce se intampla ...
O sa mai aranjezi tu la ei dupa bunul plac ... Mie imi place sa mai mut din ei prin apa la cate un schimb mai riguros ...

O sa vezi ca e alta perceptia in apa. Pot arata mai bine sau mai rau. Mie imi place sa para asa cum i-ar arunca Dumnezeu din cer pe fundul lacului. Nu sa para aranjati de mana omului. Din acest motiv am mai intervenit cu ciocanul pe niste bolovani sa-i fac sa para de pe fundul lacului.

Succes in continuare
Din experienta mea nu ai de ce sa te temi ... Am avut odata 2 pui care au fost aspirati si i-am gasit in canistra. Iesise o piesa care era un fel de sita pe intrare ... Unul abia mai avea coada ... Era jumulit rau de tot. Dupa cateva saptamani era OK.

Dar poate am avut eu noroc. Nu am avut niciodata probleme in acvariu decat atunci cand s-au batut intre ei. Invinsul daca nu il scoti la timp e dauna totala ...
Din experienta mea negrul iti da profunzime mai mare decat orice culoare ... (pare mult mai lat decat este) Am facut incercari la inceput.

Eu am pus autocolant negru lipit pe geamul de fundal. Mi se pare cea mai simpla si de efect varianta. Ies in evidenta si pietrele si pestii.

Numai bine !
Buna !

Sa-ti traiasca pestanii si sa te bucuri de ei !

Este ceva ce mie imi scapa la acvariile de Tanganyika ... Nu inteleg de ce trec unii ciclidari de la Malawi la Tanganyika. La tine e foarte evident ca asta ti-ai dorit de la inceput. Dar in cazul altora care aveau niste acvarii Malawi de stateam noaptea si nu ma mai saturam privindu-le ... Sa treci la Tanganyika nu inteleg eu rafinamentul. E clar ca exista ceva ce eu nu pot intelege inca ...

Succes in continuare !

P.S. Este foarte adevarat ca nu am vazut decat poze si filmari - niciodata unul pe viu.
Buna !

Nu te zgarci la Bolovani. Incearca sa pui cat mai multe pietre pe partea de spate a acvariului si lasa-le culoare de trecere printre ele. Ia multe pietre din aceeasi sursa ... le speli bine cu apa fierbinte si te joci cu ele prin acvariu pana place ochiului

Am atasat niste poze facute ieri dupa schimbul de apa ca sa te inspiri.

Succes !
Bravo domnule !

Am vazut acolo ca ai 3 filtre ???

Din ce material e facut capacul tau ?
 
Forum Index » Profile for Arhitectul » Messages posted by Arhitectul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com