[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Arhitectul
Forum Index » Profile for Arhitectul » Messages posted by Arhitectul
Message
Mutumesc !

Deocamdata nu am facut decat mobilierul la care ma pricep - Acvariul e cumparat "de-a gata". Sper sa va pot delecta cu bolovanii scufundati cat de curand. Sa simt si eu ca fac ceva acvaristic vorbind

Maine dimineata cu forte proaspete ma apuc de mufat furtune si cabluri - sa vad ce iese ca e prima data cand bag nasul in asa ceva.

Magnetul a fost confiscat - l-am pus pe geam sa vad cat de tare "strange" - e destul de fortos, si l-a interceptat fi-miu.

Noapte buna !
@ scorpionul

Din nefericire nu pot sa atasez decat cate 3 poze ...

Acum ca tot am mai postat inca o data hai sa bag si ceva de amuzament. Baietelul meu a descoperit magnetismul Si inca una in care se vede acvariul de la intrare ...

Locul ramas liber pe mobilierul nou creeat a fost populat cu orhideele sotiei aflate in perioada de iernat.

Spre final de zi dupa ce am curatit temeinic toate urmele de rumegus si resturi de pal acvariul meu si-a ocupat locul stingher - inchipuiti-va ca la final va fi dublu pe latime decat e acum (2,40 m).

Am fost la Hornbach pentru a mai achizitiona chestii de inceput de drum.

JBL Aquacristal uv-c 11w
Magnet de curatat geamul JBL
Un furtun - 6m
Nisip fin alb
Prize programabile + un prelungitor cu protectie de supratensiune.
Bacterii JBL Filter Start

Si alte cateva maruntisuri ...

O intrebare - vanzatorul de la Hornbach mi-a dat un burete dur gros de 5-6 mm ca un sorici din ala de pus parchet laminat pe el. Mi-a spus sa-l pun pe fundul acvariulu inainte de pietre si nisip pentru a nu deteruira sticla. E bine ce a zis omul sau nu ??? Nu stiu daca pestii vor rama prin nisip sa ajunga sa se vada buretele ala ... ??? Si daca izoprenul ala nu se descompune in timp sa polueze apa ??? Eu am dat 10 RON pe el ca sa fiu sigur dar daca nu trebuie nu-l pun.

La ciclare pentru acvariul meu trebuie sa pun si un pic de sare NaCl. Am citit in unele articole ca se pune in altele ca nu se pune (o lingurita de sare la 10 l de apa parca ...). Nu vreau sa fac greseli si de aceea unde am dubii prefer sa intreb - sa nu fac vre-o muratura

Nisipul trebuie spalat ? Chiar daca scrie pe sac ca e nisip special pentru acvariu ?

Multumesc si seara buna tuturor !
Scuze domnul Cristian - nu am vazut ca ai postat in timp ce scriam eu postul precedent

Promit sa-mi revizuiesc comportamentul inadecvat - nu o sa se mai intample. Daca mai fac doua erori impardonabile si mai pui tu cateva postari d-astea de Discovery Channel o sa ajunga thread-ul asta celebru de o sa-mi dea userii de pe forum like ca pe Facebook de fiecare data cand te "supar"

Interesant tot ce ai scris - Habar nu aveam

Ma intreb daca toate astea le scrii din memorie sau le ai scrise si le dai cu copy paste ca sa faca cultura generala incepatorii ca mine. Cred ca le scrii la fata locului chestiune care ma inspaimanta ... Tu asta faci toata ziua ??? Te documentezi despre ciclide ??? Sau esti profesor zoolog colaborator la o universitate din Italia ? Esti enciclopedie amnulanta stimabile - RESPECT.

Revenind la ale mele: Azi am debutat de dimineata cu construirea mobilierului pentru acvariu care a fost proiectata sa tina cel putin 600 kg pentru acvariul urmator

La ora 10:00 au venit cei doi mari mesteri Titi si Liviu care-mi executa mie tot ce se numeste mobilier custom made

Poze din timpul santierului ...

Mdoka White Lip - DE RETINUT !

Sunt foarte frumosi ! M-a amuzat tocmai acest aspect al buzelor albe

Azi am bricolat toata ziua la suportul pentru acvariu ... Vazandu-l pe pozitie cat e cred ca nu va trece anul si in vara ma apuc de "ala mare" - revin cu poze mai tarziu.

@ vereb - cred ca daca au stat in acvariul lui Koala "Marele African" in aceasta configuratie 2 ani - vor sta si la mine. Eu nu vreau sa le fac ascunzatori - vreau sa le pun niste pietre decorative printre care sa sa plimbe dar nu cu aspect de grota sau tunel. O sa incerc asa - daca nu functioneaza combinatia am doua variante - ori iau masculul nervos si-l bag la parnaie pana isi baga mintile in cap ori ii donez pe toti in gasca
Sau schimb rasa cu Labidochromis Mbamba Bay daca aia sunt mai pasnici. Ceva vargat cu albastru tot bag in acvariu pentru ca astia imi plac.

Numai bine !

Revin cu poze dupa ce e curat la birou - acum e inca santier
Asta era si intentia mea

In acest sens cred ca o sa aprofundez problema pentru ca voi avea nevoie de doua sumpuri

Multumesc pentru suport !
@ kirucd

Cred ca la amenajarea noului bazin pe care intentionez sa-l fac peste un an o sa vin sa iau lectii in primul rand la categoria supertech. Sunt impresionat de tehnologia conexa acvariilor tale.

Toata electronica respectiva iti usureaza viata de acvarist sau e doar o serie de gadget-uri ca sa ai un cotrol mult mai bun si munca e aceeasi ?

Mi-ar placea foarte mult ca in urmatorul acvariu sa am sursa de apa si canalizare alaturi - o sa muncesc sa realizez asta chiar daca presupune sa fac niste interventii la niste pereti de rigips - pentru a realiza schimbul de apa la picatura. Si daca as putea sa tehnologizez un pic acvariul pentru a petrece cat mai mult timp uitandu-ma la pesti ar fi super.

Cred ca am innebunit de tot - ma tot uit prin casa si ma gandesc unde ar mai putea intra acvarii

Numai bine !
Sefu - m-ai omorat cu bazinul asta !

Nu am avut curajul pana acum sa ma uit la bazine oceanice pentru ca stii cat de incepator sunt. Am dat si eu un clik pe bazinul din semnatura ta - si nu mai pot sa-mi dezlipesc ochii de pe monitor.

Poate cand trec la ala mare daca ramane valabil sprijinul tau pentru construirea sumpului imi dai si cateva galeti de apa de mare si imi fac si eu un acvariu care sa arate macar un sfert din cat de bine arata al tau.

Oauuu !

FELICITARI !

P.S. Am citit cat de cat despre dificultatea de a tine sub control un acvariu marin. In cazul meu mai e mult pana departe ... Stau cu ochii cat cepele pe acvariul tau.
@ malawi_crys

Ce specie sunt acesti pesti din acvariul tau daca nu e cu suparare ? Sunt foarte frumosi Vad ca sunt mari si nu ma gandesc sa modific ceva la speciile din acvariul meu - doar pentru cultura mea generala.

Nu mi-am permis sa pun aceasta intrebare de gradinita pe celebrul tau topic In umbra "Marelui African" - "Progetto Italiano" 1200 Litri.

Multumesc !
Pentru mine alegerea e facuta

Labidochromis Caeruleus - 8
Pseudotropheus Elongatus Mpanga - 8
Pseudotropheus Acei Msuli - 5

Deja ii visez noaptea. Nu pot sa schimb ceva ...

Cand vor mai creste si voi trece la bazinul XXL acolo voi mai introduce probabil 2 specii. Pana atunci astia sunt

Maine vine mobila suport. D-abia astept sa pun apa in acvariu

Si nu mai trece odata iarna asta sa se dezghete raurile pe la munte sa plec dupa pietre

Numai bine !

Si de ce nu atasezi si poze cu pietrele din 2 mai ?
@ vereb - Salutari si tie si mult succes cu proiectul tau. Am citit tot topicul tau inainte de a ma axa pe africani si am invatat si eu alaturi de tine din sfaturile celor experimentati.

@ kirucd - multumesc de informatie - o sa caut deja hrana ca trebuie sa ma apuc de ciclare - cred ca in 3 saptamani o sa comand si pestii si vreau sa fiu pregatit de intampinare.
(apropo - granulele astea uscate se tin la frigider sau la temperatura camerei dupa ce se desface ambalajul ???)
Cand o sa trec la ala mare o sa solicit ajutor pentru constructia sump-ului - Desi trebuie sa recunosc ca ma cam sperie subiectul. Am citit in topicul lui malawi_crys si m-am speriat destul de tare de ce e acolo
Nu am inteles ce se intampla cu sumpul daca se infunda returul ??? Toata apa o iei cu mopul de prin casa ??? Ca acolo totul e pe principiul vaselor comunicante si de la Pascal incoace nu stiu daca s-a mai descoperit ceva pana in 2013 ...
Nu pot sa ma pronunt pentru ca am frunzarit la subiectul asta si nu sunt gata de extemporal. Toate la vremea lor. Acum m-am concentrat foarte mult pe pesti (am lacune la subiectele Apa, Boli, hrana ...) la sectiunea atelier nici macar nu am intrat desi sunt un mare fan al bricolajului pentru ca am considerat ca sunt varza la capitole mai importante.

@ celalti useri - sunt impresionat de mica voastra (mi-ar placea sa o numesc a noastra dar nu ma simt inca acvarist) comunitate virtuala de alchimisti, botanisti, zoologi etc. cuprinse toate sub umbrela acvaristicii. M-ati ajutat enorm si nu am mai citit cu atata pasiune lucruri atat de interesante niciodata. Marturisesc ca stau ca la Teleeniclopedia recitata de regretatul Pitis si va admir cunostintele. Probabil ca totul devine rutina dupa o perioada de timp dar daca e sa o iei sistematic si sa cuprinzi cu mintea toate procesele care se petrec intr-un miniecosistem iti patineaza neuronii. Incerc din rasputeri sa-mi aduc aminte cunostintele de scoala generala si liceu pentru a face fata. Poate sunt eu de moda veche si incerc sa suplinesc lipsa experientei cu documentare ... Sper sa nu-mi fac capul mare cu tot felul de detalii sa nu gresesc ca prostul la chestiuni elementare.

VA MULTUMESC CA EXISTATI SI CA ALOCATI DIN TIMPUL VOSTRU INVATAND SI PE ALTII !




Frumoase exemplare ! Par destul de mari ...

Tu esti din Constanta si ai preferat pietrele din Sinaia ? Mie mi se par interesante pietrele alea din zona voastra cu aspect marin ... E chestie de gust.

Ma tot uit la acvariile tuturor ciclidarilor pentru a studia pietrele si aranjamentul lor.

Numai bine !

Oau !

Raman dator cu o bere sau un vin bun daca aterizezi pe Otopeni la venirea in Romania !
Multumesc pentru informatii !

Cu ce hraniti voi ciclidele ? Inteleg din ce am mai citit ca este bine sa variezi ... Dar nu stiu ce sa variez.

M-am uitat la raft la Hornbach si sunt cateva tipuri de hrana fulgi - JBL GranaCichlid e OK ? Am mai vazut si ceva de la Tetra dar nu mai stiu cum se numea ...

Am mai citit ca e OK sa le dai verdeturi - mazare, dovlecei, spanac, salata verde ...

Am mai citit si ca sunt foarte fomisti pestii astia si ca sunt predispusi la probleme digestive. Ca trebuie sa le dai cam cat pot manca in 20-30 de secunde stiu dar nu stiu daca exista un mix cu care le intrunesti pe toate sau trebuie sa variezi 2-3 tipuri de mancare ca sa le dai tot ce trebuie.

Multumesc de urari si bine v-am gasit !

Nu regret alegerea facuta de a renunta la plante si a alege ciclidele pentru ca de la bun inceput mi-au placut mai mult acvariile cu ciclide (sotia si copilul erau pro ciclide de la bun inceput). Eu am vazut ca multi forumisti au trecut de la plantate la ciclide si nu am vrut sa sar o experienta pe care o consider necesara - intr-un final probabil ca o sa trec ciclidele in acvariul mare si o sa fac si un acvariu cu plante in cel actual. Dorinta mea era sa inep de la clasa intai nu sa sar direct intr-a cincea. Imi place sa fac lucrurile serios cand ma apuc de o treaba si consider ca orice experienta in plus te completeaza.

Nu pot sa incep direct cu acvariul cel mare pentru ca mi-a fost teama ca nu ma pot ocupa de el. Baietelul meu trece prin perioada impotrivirilor de la 2-3 ani si e o perioada crunta. Cei care au avut copii indaratnici si atomici stiu despre ce vorbesc si cei care nu au inca nici nu-si dau seama cat timp liber au de fapt (indiferent cat de ocupati ati fi cu celelalte ... job, gagici, familie ... alte hoby-uri). Cand ai copil mic esti sclav cu norma intreaga.

Legat de spatiul de la birou - e destul. Locul acela cu cele 3 birouri este necesar pentru ca trebuie sa si muncim. Oricum nu s-ar fi putut face un acvariu acolo pentru ca spatiul are un pic peste 4 metri si sticla din cate stiu eu e pe la 3.2 - 3.5 m in functie de producator si sa debitezi pe comanda din jumboglass sa faci un acvariu cred ca te costa cat nu face ... Am avut ocazia sa folosesc sticla debitata din jumbo la un proiect si cand i-am vazut pe baietii aia cum carau 6 insi de un ciob am zis ca nu o sa mai fac niciodata asa ceva. Sunt probleme mari si de cele mai multe ori se poate rupe chiar sub greutate proprie. (asta e un alt capitol ...)

Am vizitat acum 3 ani Acquario Genova - am vazut ca locuiesti in Italia si cred ca ai tras o fuga pana acolo - aia au acolo sticla si de la 10 cm pana la 18 cm grosime din ce am retinut eu - sper sa nu spun prostii. Aratau acvariile alea intr-un mare fel ...

Referitor la Sefa Casei nu s-a impotrivit deloc - ba din contra vrea sa se implice in aranjamentul bolovanior si alegerea speciior - mi-a spus ca nu se baga la schimbat apa pentru ca sora ei mai mare a avut un acvariu cand era ea prin liceu si a tras un gat de apa de la pesti incercand sa goleasca bazinul - a spus ca e o experienta pe care nu o poate uita pe viata asta

Teama de a incepe cu un acvariu mare imi apartine pentru ca nu vreau sa-mi bat joc de pesti. Si asa ma doare sufletul ca a trebuit sa exilez golden retrieverul la socri la curte ... Sper sa ma descurc cu acvariul asta cel putin pana o sa intre piticul la gradinita (vara 2013) sa simt si eu ca mai respir ... E foarte nasol ca lucram "acasa" din punctul asta de vedere - e doar o usa de desfacut si ma pomenesc cu el atarnat de cot (tata hai sa ...). Si iarna asta lunga ma innebuneste

Decizia e clara - o sa incep asa si cand o sa mai cresca pestii si o sa fac saltul la acvariul cel mare cand o sa fie momentul lui. Nu stiu cati dintre voi ati avut primul acvariu de 600 litri ... Cred ca ucenicia are rolul ei. Si 250 litri pentru inceput nu e putin zic eu ...

Sa trecem si la lucruri serioase

Am vazut ca prin acvariile voastre cu ciclide nu sunt sanitari ... Nu va plac sau nu e nevoie. Am vazut pe un site strain ca exista un Synodontis care e din peisaj cu ciclidele. Nu prea imi plac algele (desi am citit ca sunt delicatesa pentru unele ciclide) si nu stiu ce sa fac in sensul asta ... Am fost sfatuit sa iau 2 Pleco si scap de alge. E OK ?

Si o alta intrebare - ciclidele pui de 2-3 cm in cat timp ajung la maturitate ? Inteleg ca daca ii tii intr-un acvariu mai mic nu se dezvolta. Daca iau si 4-5 Acei Msuli in afara de Labidocromis caeruleus si Elongatus Mphanga in cat timp ar trebui sa-i trec in bazinul mare pentru a nu le afecta cresterea ?

Seara buna !
@ Dan P - Am studiat oferta de roci artificiale si nu ma incanta estetic vorbind. Cred ca am eu un pitic pe creier cu artificialul. O sa merg pe roci naturale. Decorul 3D de fundal este frumos dar in cazul acvariului meu actual cred ca un autocolant negru pe spate este suficient pentru a nu rapi din spatiul pestilor. O sa-l iau in calcul la acvariul cel mare.

Legat de specii de ciclide:

Care sunt mai frumosi cromatic vorbind ? Pseudotropheus Elongatus Mpanga sau Labidochromis Mbamba Bay ? Eu nu-i deosebesc in acvariile altora si nu stiu care sunt mai potriviti pentru acvariul meu ... (ca specie)

Seara buna !
Din fericire sotia mea nu s-a opus acestei pasiuni. Si nu pot sa ma plang vizavi de ea pentru ca am avut toata sustinerea ... Cred ca mai mult a fost o lipsa de incredere in fortele proprii ...

Singurul lucru la care se opune sotia - sa nu cumva sa se vada un cablu, un furtun, o teava .... si sa nu se accidenteze copilul cu ceva - creinte rezonabile ...
Si înca una importanta - sa nu miroase in casa ca in gentile mele de pescar
Si au mai fost in casa si discutii de ordin estetic (Si sotia e tot arhitecta) ... SI INCA UNA FOARTE PRETENTIOASA

Nu poti sa aduci o prezenta importanta in estetica locuintei fara o pregetire prealabila

De aceea am optat pentru introducerea acvariului in birou - dupa permutarea unor echipamente voluminoase ca sa pregatesc terenul pentru ala MARE

Ma doare sufletul cand ma uit la acvarii mari ca ale lui Pomi, Koala, Bobesku .... si altii de pe forum. Dar asta e ... Toate la timpul lor.
Din nefericire mi-a fost frica sa ma apuc direct de un acvariu mare si acum regret ... Prin natura profesiei sunt in legatura directa cu multi furnizori de sticla si chiar am in casa foarte multe elemente decorative facute din sticla securizata ...

Din pacate la acvaristica sunt zero barat si mi s-a parut o nebunie sa incep direct cu 600 l de apa ... Dupa aia am aflat de pe forum ca e mai usor sa o zbarcesti cu un acvariu mic decat cu unul mare ...

Regret acest fapt dar cu siguranta ma voi apuca de unul mare dupa ce capat ceva experienta ...

Poze cu sticlele din locuinta proprie
 
Forum Index » Profile for Arhitectul » Messages posted by Arhitectul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com