[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Arhitectul
Forum Index » Profile for Arhitectul » Messages posted by Arhitectul
Message
Sa stii ca au rolul lor si neonii aia retarzi. Sunt folositi pentru ca sunt mai putin fricosi decat scalarii si discusii... Si pestele mare se simte sigur inconjurat de pesti mici. Si au o poezie a lor cand sunt multi si merg in banc. De la 30 in sus se vede asta.

Nu poti tine ciclide care in mod normal ajung la 12-18 cm intr-un bazin de 100 litri. Vor ramane mici si vor fi chinuiti.

Cred ca poti pune 8-10 Demasoni acolo printre un decor cu foarte multe pietre. Trebuie sa le faci culoare sa se poata alerga printre ele. In camp deschis se lasa cu victime Si o sa ti se faca lehamite de acvariu cand vei vedea pestii jumuliti ca vai de mama lor.

Numai bine !
Salut !

Daca vrei sa asculti un sfat nu incepe un acvariu de africani in 125 litri ... E mult prea mic pentru africani. Eu am avut Rio 240 si in jumatate de an au inceput problemele. Trebuie spatiu si pentru africanii mici - gen Demasoni sau Elongatus. Se bat si se alearga intre ei pana se omoara in 125 de litri. Trebuie sa fie multi ca sa poata rezista si cei mai slabi pititi printre pietre ...

Eu pentru fiul meu am inceput un acvariu de 120 de litri - Juwel Lido 120 mai exact cu cativa scalari si 30 de neoni. Au fost la inceput plante de plastic ... colorate si cu o gramada de jucarii prin el cu leduri si bule ... (are 7 ani - si era acvariul lui) dupa care incet incet am pus doua plante si niste moss pe o buturuga si arata superb. Pentru 120 de litri este maximum !



Poti sa te apuci si de africani dar e greu cu un bazin atat de mic. Parerea mea ...

Succes !

P.S. Au mai aparut si alti pesti in acvariu dupa cei initiali ... acum e o varza generala dar e placut ochiului
Multumesc ! Cred ca mai am de asteptat un an ca sa fie totul la superlativ ... Sunt foarte multi pesti care abia au prins un pic de culoare (si cresc la ei de aproape un an )

Am observat mai multe imperecheri interetnice astazi - stand in casa din cauza ploii si uitandu-ma la pesti. O femela mica de Aulonocara OB se imperechea frumos cu Aulonocara Firefish
Masculii mai vechi de Aulonocara other point alearga la greu femelele de Eureka abia venite cu masculul lor (mai mic si mai timid ce e drept)
Femelele de Acei si de Elongatus stau tot timpul gusate dar macar acolo e treaba clara.... In schimb Demasonii au inceput sa se mai ia la cearta cu Elongatusii ceea ce nu se intampla pana acum.

Eu m-am straduit sa fac familii si sa fie toata lumea fericita si impacata ... si cand colo e un sex party cu swingeri Am vazut niste puisori iesind de sub pietre dar nu-i revendica nimeni


In incheiere va prezint niste filmulete facute cu telefonul in concediu ... Acquario Genova Arata de 10 ori mai bine in realitate - am ramas tablou









Numai bine !

P.S. Nu ma pricep la Marine dar sunt cu totul altceva ....

In seara asta dupa schimbul de apa









Cresc incet dar sigur

Vizionare placuta !
Poze in continuare ...
Pozele
Revin cu niste poze dupa o scurta vacanta (asa e cu copiii de scoala - cand au ei vacanta trebuie sa ai si tu chiar daca ai treaba ...)

Am fost plecat o 10 zile si pestii s-au descurcat de minune Nu am avut nici unul faultat major - ba din contra vad 3 puisori mici prin spate care ies de dupa bolovani
Azi am facut un schimb major de 45% si am curatat printre bolovani ...

Am adaugat astazi si 3 familii noi dintr-o sursa din Germania si astept sa se coloreze ...

Placidochromis phenochilus Tanzania 1M+2F
Aulonocara Eureka 1M+2F
Copadichromis Kadango Red Fin 1M+2F

Surprizele incep sa apara - un Aulonocara OB care avea ceva portocaliu pe el cand am plecat acum are niste pete albastre de toata frumusetea

Nu am reusit sa-i prind in poze pe noii veniti - sunt inca alergati de ceilalti si stau mai mult pe dupa pietre.

image

image

image

image
ASTA E EUREKA DIN CEI NOI

image

image

image

image

image

image

image

Cam atat pentru moment ... Sunt ingrozit de ritmul de crestere - cred ca pana la Craciun trebuie sa fac deja o selectie printre pesti. (Si din nefericire va trebui sa renubt la niste specii ) E deja cam colcaiala pe acolo si ma uit ca sunt unii pesti din familii inrudite care se tot fugaresc si e motiv sa-mi stea masculii necolorati. Firefish cu Eureka si cu Other point se alearga non stop - Seamana bine intre ei ...

Mai astept un pic si trebuie sa fac ordine

Numai bine !


Mi se pare interesanta chestia aia cu un tub opac in care intra pestii dupa care poti sa-i iei ca pe iepurasi

O sa incerc ...

Bolovanii ma omoara - cum vad minciogul toti pestii mici dispar printre bolovani.
Eu am mai pierdut pesti la schimb de apa de peste 60% ... Nu stiu ce se intampla la 95%.

Se schimba PH-ul, si toti parametrii apei cand introduci o cantitate atat de mare de apa de la robinet. E socul prea mare. Sigur ca jumatate din ei vor supravietui dar tare imi e frica sa pierd pe unii la care chiar tin foarte mult.
Cel mai usor este sa-i fugaresti la schimbul de apa. Ii lasi cu spinarea afara si-i culegi usurel.


Asta ar fi o solutie ... dar nu se duce naiba toata ciclarea si tot feng-shui-ul acvariului daca schimb toata apa ??? Nu am in ce sa stochez 800 litri de apa ca sa o pun inapoi. Hai macar jumatate ...
Buna seara !

Am o intrebare grea pentru cei cu acvarii mari - voi cand vreti sa prindeti un peste anume cum reusiti ??? Nu vreau sa aud despre solutii ce implica scoaterea bolovanilor sau alte glume sovietice de genul asta ... O plasa ? O capcana ? o separatie in acvariu in care sa intre pestii si sa-i prinzi la inghesuiala ??? Trebuie sa existe o solutie....

In final mai pun un film facut cu telefonul in w-end




Numai bine !

Se vede cine mergea la orele de aritmetica, la scoala generala... nu ca noi, ceilalti, care fugeam la Patria la film.


Imi placea matematica in scoala Dar m-am indragosatit intr-a XII-a si am sucit-o pe arhitectura

Am copil de clasa I Este fioros sa faci teme la matematica DEJA O URASC !
Va contrazic stimate domn Daca de la minim la maxim trebuie sa dai 20 de impulsuri inseamna ca 10% inseamna 2 apasari de buton

Deci scenariile mele se pot face la fix. Ce am setat eu pe canalele mele favorite - 6 la numar, e dupa cum mi-a placut mie sau mai bine spus ochisorilor mei. Am reprodus din memorie aproximativ.
Standul e din PAL chior - cu placi duble pe verticala si spate din PAL. Am pus niste coltare metalice pentru rigidizare la colturi mai mult de gura sotiei. O sa atasez niste poze maine. M-am uitat pe standul de PAL de la Juwel si am vazut ca 450 litri de apa plus 100 Kg acvariul stau conform calculelor nemtesti pe 4 verticale de PAL. Eu am 5 verticale dublate deci 10 foi de PAL. Asa ca am spus ca dorm linistit.

Nu vreau neaparat alge verzi ... mai ales ca lumina necesara algelor tinuta 12 ore pe zi mi se pare stresanta pentru pesti. Ai mei stau cu lumina mai scazuta ...

Legat de Iluminare - da in loc de green am leduri albe. Si stau pe un mod custom - alb 60% Blue 40% si Red 30%. Noaptea stau pe 10% Blue. Full cu toate merg cand umblu prin acvariu sau curat geamurile.

Seara buna !



Eu nu am vrut verde pentru ca nu ma interesa acel spectru luminos ...
Stiu ca teoretic am niste culori in minus dar este exact treimea de cerc cromatic pe care nu o doream.
Banuiesc ca sunt toate made in China in schimb eu la partea cu mesteritul la sarme nu prea ma bag

In concluzie eu sunt foarte multumit de rezultat. In schimb cu algele verzi nu prea cred ca o sa apara fara niste neoane puternice ...

Numai bine !

Revin si cu cateva poze ale sistemului de iluminat. Sunt niste benzi led puse pe o bara de aluminiu cu un capac din ceva plastic transparent. Cutia aia care face toata treaba arata ca in poza de mai jos. Mai multe nu stiu
Se poate pune sub metal si ARMAFLEX - e o chestie cu care se izoleaza instalatiile. Cauciucul impiedica vibratiile dar nu are deformare foarte mare (la compresiune are o deformare dar limitata). Daca nu il pui sub toata talpa metalica o da functioneze ca niste picioruse.

Si cred ca ARMAFLEXUL e si mult mai ieftin decat covorul de cauciuc.

Succes !
Au inceput sa apara si algele maro. Nu cred ca o sa vad alge verzi la cat de putina lumina e in acvariu dar e ok asa ...

O sa fac niste poze pe ziua cu capacul deschis si o sa cer specificatiile componentelor sistemului de iluminat daca va intereseaza. Eu sunt paralel cu electronica si pot sa spun ca am avut noroc chior cu baietii astia care sunt foarte seriosi.

Imaginea generala este cam asta Ma uit la ei cum cresc si cum se coloreaza de la o saptamana la alta.


Numai bine !
Buna seara stimati acvaristi !

Dupa un w-end cu ploaie si stat in casa ... am mai mesterit una-alta pe la acvariu. Pentru moment am comandat un prefiltru pentru una din canistre ... E greu cu filtrele amorsate sa mai faci modificari - dar pana la urma am reusit Cand o sa mai am timp o sa o inserez si pe a doua canistra JBL. La canistra FX6 am niste furtune speciale gofrate ca cel de aspirator si mi-e cam frica sa tai din ele si sa le mufez cu alt tip de furtun. Ar trebui inlocuite ca ca bag prefiltru si nu prea mai am cum sa fac asta (spatiul dintre acvariu si perete este de 6-7 cm in spate)

Legat de sistemul de iluminare este un mix de bare luminoase cu un controller RGB - doar ca in loc de Green este pus ALB E dimabil pe fiecare culoare de la 5% la 100% Mi l-au facut niste baieti din Bucuresti cu tot cu capac. Nu am crezut ca poate influenta atat de mult lumina ... Am fost sceptic la inceput - mi se parea putina lumina si chiar am discutat cu ei sa-mi mai aduca niste bare cu lumina alba. Dar acum tin acvariul pe noapte cu 10% blue si ziua ma joc cu cele 6 scenarii presetate din telecomanda. De cele mai multe ori merg pe o lumina redusa (mai dark) pentru ca pestii se vad superb si fata de lumina super puternica de neon sunt mai activi si parca mai putin speriati.

Bazinul mare e altceva fata de un acvariu de 250 litri. Stau cu orele in fata acvariului seara cu lumina stinsa si parca sunt alti pesti Comportamentul este cu totul altul si agresivitatea a scazut maxim - tinde catre zero.

Pun cateva poze ca fac mai mult decat o mie de cuvinte

@ lukitza

De unde te aprovizionezi cu ciclide de calitate ? Mai vreau si eu niste pestisori ...
 
Forum Index » Profile for Arhitectul » Messages posted by Arhitectul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com