[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paulc
Forum Index » Profile for paulc » Messages posted by paulc
Message
Echinodorus amazonicus:
  • cam 40cm inaltime, 20 ron planta
  • cam 25cm inaltime, 15 ron planta
  • 15-25cm inaltime, 10ron bucata
  • 10-15cm inaltime, 5ron bucata


  • Echinodorus red:
  • cam 25cm, 15 ron, cu frunze rosu inchis spre visiniu in mijloc, verzi la baza
  • cam 10cm inaltime, 5ron bucata


  • Nymphea lotus verde
  • 10ron bucata, 20-25cm inaltime (face flori albe)


  • Plantele sunt de aici.
    tel: 0723.553.880
    Echinodorus amazonicus:
  • peste 25cm inaltime, 15 ron bucata
  • 15-25cm inaltime, 10ron bucata
  • 10-15cm inaltime, 5ron bucata

  • Echinodorus red:
  • cam 25cm, 15 ron, cu frunze rosu inchis spre visiniu in mijloc, verzi la baza
  • cam 10cm inaltime, 5ron bucata

  • Nymphea lotus verde
  • 10ron bucata, 30-35cm inaltime (face flori albe)


  • Plantele sunt de aici.
    tel: 0723.553.880
    cine mai doreste valisnerii?
    - echinodorusi amazonicus mari, 15 ron bucata, peste 25cm inaltime
    - pui echinodorus amazonicus 10-15cm inaltime, 5ron bucata

    - echinodorusi red mari, cam 25cm, 15 ron, cu frunze rosu inchis spre visiniu in mijloc, verzi la baza
    - pui echinodorus red, cam 10cm inaltime, 5ron bucata

    - nymphea lotus verde 10ron bucata, 30-35cm inaltime (face flori albe)

    am mai multe plante din fiecare tip, oferta ramane valabila pana pe 20 decembrie 2013.

    Plantele sunt de aici.
    tel: 0723.553.880
    alb? nicidecum
    negru da.
    vezi ca exista de cumparat decor scoarta de copac de pus pe spatele bazinului. e 3D si cam costa.
    sau cauta la sectiunea hardware cum poti face unul din polistiren expandat acoperit cu ciment colorat maro inchis sau negru.
    bafte
    o sugestie: dupa tratamentul cu eritromicina nu mai fertiliza deloc o saptamana npk sau micro, doar co2. plantele isi fac rezerve. in acea saptamana schimba apa de trei ori, 50% prima, apoi 30% dupa 3 zile si apoi 30% dupa alte 3-4 zile. apoi reia fertilizarea.
    co2-ul sa mearga intre timp.
    si mai usor cu mancarea in prima saptamana.
    bafte
    inca o sarja de valisnerii de donat
    - 5 pui echinodorus amazonicus 10-12cm inaltime, 5ron bucata
    - 2 echinodorusi amazonicus mari, 15 ron bucata, peste 25cm inaltime

    - 3 pui echinodorus red, cam 8-10cm inaltime, 5ron bucata
    - 2 echinodorusi red mari, cam 20-25cm, 15 ron, cu frunze rosu inchis spre visiniu in mijloc, verzi la baza

    - 2 nymphea lotus verde 15ron, 30-35cm inaltime

    - incalzitor resun rising heat 300w, nou, nefolosit, in cutie, 40 ron (am gasit un incalzitor vechi ratacit prin dulap si nu am nevoie de acesta nou)

    Plantele sunt de aici.
    tel: 0723.553.88
    - 5 pui echinodorus amazonicus 10-12cm inaltime, 5ron bucata
    - 1 echinodorus amazonicus mare, 15 ron bucata, pare peste 25cm inaltime
    - 4 pui echinodorus red, cam 8-10cm inaltime, 5ron bucata
    - 1 echinodorus red planta mare, cam 20cm, 15 ron, cu frunze rosu inchis spre visiniu in mijloc, verzi la baza
    - 1 pui nymphea lotus verde 8ron, >20cm

    Plantele sunt de aici.

    Altele:
    - ferropol refill 625ml, sigilat, 30 ron
    - incalzitor resun rising heat 300w, nou, nefolosit, 40 ron

    0723.553.880
    am dat vreo 50-60 de valisnerii, mai am vreo 25.
    - 5 pui echinodorus amazonicus 10-12cm inaltime, 5ron bucata
    - 3 echinodorus amazonicus mari, 10 - 15 ron bucata, dupa marime, cel mai mare are peste 25cm inaltime
    - 4 pui echinodorus red, 8-10cm inaltime, 5ron bucata
    - 1 echinodorus red planta mare, cam 20cm, 215 ron, cu frunze rosu inchis spre visiniu in mijloc, verzi la baza
    - 1 pui nymphea lotus verde 8ron/bucata
    - 1 pui nymphea lotus rosu 8ron/bucata

    Plantele sunt de aici.


    Altele:
    - ferropol refill 625ml, sigilat, 35 ron
    - incalzitor resun rising heat 300w, nou, nefolosit, 40 ron
    - bazin 74L x 47l x 45h, volum brut cam 150l, sticla 8mm, lipit cu silicon transparent, mici zgarieturi nu prea vizibile (pe mine nu m-au deranjat); il dau cu tot cu suportul din poze, daca il vrea cineva; suportul nu e pe dimensiunile acestui bazin (a fost facut pentru un alt acvariu ceva mai lung si mai ingust), dar il tine si a stat plin pe el vreo 6 luni cand ne-am mutat, pana am facut noul acvariu de 300l; in poza se mai vede si o bucata de sticla sprijinita pe perete, am folosit-o ca suport pentru 2 neoane deasupra acvariului in cele 6 luni, cu un reflector improvizat din tabla; 50ron; poze aici.

    0723 553 880
    fin'ca primesc mesaje private in care mi se cere nr de telefon, pentru cei care nu l-au remarcat in primul post din acest thread, il mai scriu din nou aici: 0723 553 880.
    revin cu donatia de valisnerii...
    - mai multi echinodorus amazonicus, 7 - 15 ron bucata, dupa marime, frunzele au peste 15cm lungime
    - echinodorusi, nu sunt sigur de care, seamana cu echinodorus ipica, poza pt identificare aici, 10 - 15ron bucata, dupa marime, funzele au peste 15cm lungime; cei prinsi in substrat au frunze rosu inchis spre visiniu in mijloc, verzi la baza.
    - ludwigia repens, mai multe fire cam de 20cm lungime, 1.5 ron firul
    - nymphea lotus verde, 10ron/pui, 30 planta mare
    - nymphea lotus rosu, 10ron/pui
    - ferropol refill 625ml, sigilat, 35 ron
    - incalzitor resun rising heat 300w, nou, nefolosit, in cutie, 40 ron; e in garantie pe baza facturii, dar nu o pot da, ca e intrare pe firma

    - acvariu aprox 150 litri, 74L x 47l x 45h, lipit cu silicon transparent, cu semne de uzura, nederanjante, fara capac, 50ron; tentative de poze aici si aici; sta gol si nefolosit

    0723 553 880
    - mai multi echinodorus amazonicus, 7 - 15 ron bucata, dupa marime
    - echinodorus, n-am reusit sa-mi dau seama de care, seamana cu echinodorus ipica, poza pt identificare aici, 10 - 15ron bucata, dupa marime; are frunze rosu inchis spre visiniu in mijloc, verzi la baza.
    - ludwigia repens, 1.5 ron firul
    - nymphea lotus verde sau rosu, 10ron bucata
    - ferropol 650ml, sigilat, 35 ron

    - bazin 74L x 47l x 45h, volum brut cam 150l, lipit cu silicon transparent, mici zgarieturi; trebuie spalat, a fost cu apa pe jumatate care prin evaporare a lasat urme, 50ron, se ridica de langa Cismigiu
    tentative de poze aici si aici

    0723 553 880
    1. bazin 74L x 47l x 45h, volum brut cam 150l, lipit cu silicon transparent, mici zgarieturi
    trebuie spalat, a fost cu apa pe jumatate care prin evaporare a lasat urme, 50ron, se ridica de langa Cismigiu
    tentative de poze aici si aici

    2. valisnerii, 15-20 fire, donatie, a se vedea aici.

    3. mai multi echinodorus amazonicus, diverse marimi (de la pui de 10cm la planta matura ce a avut pui), 5-15ron bucata

    4. un pui echinodorus, nu sunt sigur de care, seamana cu echinodorus ipica, poza pt identificare aici, 10ron

    0723 553 880
    blackiller wrote:daca mai ai vreau si eu vro 5 fire

    da, mai e valabil, mai ales ca intre timp s-au mai inmultit, desi am mai dat din ele
    filtrul nu e cazul sa-l speli foarte des, ci cand vezi ca scade debitul, ceea ce ar insemna ca s-a umplut de mizerie.
    cand il speli, il pui intr-ul lighean cu apa din acvariu si-l clatesti doar, nu-l faci nou, ci doar arunci grosul mizeriei, mai lasi ceva in burete (acolo sunt bacteriile benefice).

    avand in vedere ca filtrul e cam subdimensionat, am o sugestie: sa nu speli filtrul in aceeasi zi cu schimbul de apa, ci la vreo 3-4 zile dupa... odata cu schimbul de apa arunci si o parte din bacteriile benefice de pe nisip si geam (daca-l speli), iar daca speli si filtrul, arunci si din acesta... si risti sa ramai cu putine bacterii si sa se decicleze acvariul... daca mai lasi cateva zile, au timp sa se mai inmulteasca bateriile de pe nisip si geam si nu mai e diferenta chiar asa de mare...

    image
    20-30 fire
    0723 553 880
    langa cismigiu
     
    Forum Index » Profile for paulc » Messages posted by paulc
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com