[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paulc
Forum Index » Profile for paulc » Messages posted by paulc
Message
dat. se poate inchide.
multumesc
Am adaugat o poza...

In acelasi pret mai includ si un nufar verde, nu chiar asa de mare ca cel rosu, si doua criptocorine, nu stiu exact ce tip... dar f. rezistente...
Salut,

Am un Nymphea Lotus rosu mare, aproape ca a umplut un bazin de 120l.
Are 15 frunze mari, mai late decat o palma cu degetele rasfirate.

Il dau cu 30 RON.

0723 553 880
Paul

PS: as pune o poza, dar habar n-am cum...
cum ajung in galerie?
Ce intelegi prin 'neoane' si 'tuburi fluorescente'?
Dalles cind se referea la becuri, de fapt voia sa zica tuburi fluorescente.
'Neoane' e denumirea populara pt tuburi fluorescente.

Oricum, nu au legatura nici cu gazul numit neon, nici cu fluorul.
alka wrote:acvariul meu este inclinat in partea din fata. inclinatia este de 1 cm, sesizabila. acvariul este de 57 l brut. este vreo problema? risc sa se dezlipeasca ?


Nu neaparat e un risc de dezlipire, dar la trepidatii (trece tramvaiul, subwoofer mai puternic, de ex) exista posibilitatea ca incet incet sa inainteze.

Nu ai nici o solutie sa reduci inclinatia? Pui ceva sub suport, sau un strat gros de polistiren extrudat sau expandat sub acvariu.
Da, asta e o explicatie buna.
Eu ma gindeam ca totusi curentul va fi mare chiar intre fire, si va sari siguranta, da' nu e chiar asa. Apa din acvariu nu este chiar un foarte bun conducator de curent, si atunci curentul este mic, chiar intre fire, comparativ cu cit curent trece prin incalzitor in stare de functionare.
Si cum e necesar un curent mic sa omoare pestii, atunci e clar.

Intrebare suplimentara: plantele cum s-au comportat?
Gata, i-am dat.

Topic closed.
Pai nu prea se tin scalari cu discusi, ca scalarii sunt imuni la hexamita, dar sunt purtatori, iar pt discusi e o problema.

Asa ca...
dexter wrote:
Si da pleco e hranit chiar bine , tubi 1 pe saptamana.
Are cam ~ 17cm si e singurul "monstru" din acvariu.(100L)


Oricit l-ai hrani cu tubi, lui ii trebuie celuloza, care o gaseste in frunze, alge sau rontaind o buturuga.
Ca sa ma exprim plastic, e un peste cu tendinte vegetariene de felul lui, asa ca mai usor cu tubii pt el, mai bine cu felii de morcovi, dovlecel, rosii, salata (e mai greu iarna ca sunt scumpe, dar cel putin morcovii sunt accesibili).
lukaboy wrote:
paulc wrote:
...prin urmare curentul o ia pe drumul al mai scurt, care este fix intre cele 2 fire. Unde crezi tu ca o va lua curentul prin jeamu de sticla ca sa curga? Deci nu va lua alta directie, ci se va produce un scurtcircuit intre cele 2 fire.

Incearca sa imi spui de unde si pana unde curentul o ia pe drumul cel mai scurt si, pana gasesti raspunsul la asta, spune-mi atunci de ce, daca ai fi pus mana in apa, te-ai fi electrocutat si tu, desi distanta intre degetul tau si faza este mult mai mare decat distanta dintre borne...

lukaboy wrote:Incearca sa imi spui de unde si pana unde curentul o ia pe drumul cel mai scurt [...]

Din cite stiu eu, curentul o ia pe unde e rezistenta mai mica, iar rezistenta creste cu cit e mai lung traseul, asa ca poate ca o sa o ia si pe la 5 cm distanta de cele 2 fire apropiate de altfel, dar nedumerirea mea e daca si pe la 20cm o sa treaca curentul, ca probabil nu toti pestii erau linga incalzitor pina s-a ars siguranta.

lukaboy wrote:[...]de ce, daca ai fi pus mana in apa, te-ai fi electrocutat si tu, desi distanta intre degetul tau si faza este mult mai mare decat distanta dintre borne...

Pai e vorba de inchiderea unui circuit, intre faza, apa, mina mea si pamint.
Dar pestii erau intr-un recipient de sticla, bun izolator, si nu vad cum s-ar putea inchide circuitul prin pesti, sticla, etc pina la pamint.

Asa ca inca sunt nedumerit...
fish_lover wrote:in caz ca nu stiai ...apa conduce curentul electric ..nu mai ai nevoie de dire ca sa faca legatura..mai da si tu pe la orele de fizica bafta !!!


ce gluma buna. Imi pare rau, da' abia sunt in clasa a II-a, asa ca pina la fizica mai am.

Ma baiete, apa conduce, da' de unde pina unde te-ai intrebat tu? Adica incalzitorul e intr-o parte, are 2 fire, si intre ele a intrat apa, prin urmare curentul o ia pe drumul al mai scurt, care este fix intre cele 2 fire. Unde crezi tu ca o va lua curentul prin jeamu de sticla ca sa curga? Deci nu va lua alta directie, ci se va produce un scurtcircuit intre cele 2 fire.

Deci?! Alta idee la dilema mea?
Mie nu mi-e clar de la ce au murit pestii.

Mintea mea nu poate concepe electrocutarea pestilor. Acest fenomen apare cind trece curentul prin corpul respectiv, dintr-o parte in alta. Ori un peste fiind in apa, nu are cum sa treaca curentul prin el, decit poate daca pui un fir in stinga bazinului si unul in dreapta. Dar tot am impresia ca nu e suficient.

Cred ca e altul mecanismul, dar nu stiu care. Aveti vreo idee?

Si daca era incalzitorul in apa, nu a sarit siguranta de la tablou?
Mamaaaaaa, ce gramaticaaaa...
Locatia la profile, please!


Asa e, atat pleco cat si ancistrusul mananca frunzele de echinodorus cind devin mai mari. Chiar daca ii hranesti. Maninca si frunzele si mincarea.

Am remarcat ca daca ai o buturuga in acvariu, nu se da la plante, probabil vrea mai multa celuloza.

Cauta sa-i schimbi pe unii mai mici. Asa am facut eu si am scapat de problema, care ajunsese la un moment dat subiect de discutie la una din intilnirile duminicale. Numai ca atunci nu eram sigur ca le maninca, credeam ca e o carenta de nutrienti.


Ai vazut tu tubii la radacina? Nu cumva erau citeva radacini putrezite, care arata ca un ghem de tubii?

Nu-i bai ca ai umblat la radacina, e o planta rezistenta.
Pereche de scalari + inca un mascul singurel, maturi, citeva depuneri la activ, crescuti in 200l apa, 1 an si ceva, cam 13-14cm inaltime cu inotatoarele intinse masculii, cam 11-12 femela.

Cine ii doreste, PM cu detalii despre bazinul in care vrea sa-i tina.

Primesc in schimb o planta mai deosebita sau niste neoni, rasbora, ancistrus ceva. Dar nu neaparat...
Buey fratilor, a innebunit lupu'!

Ia uite ce articol au scos astia de la Romania Libera... Sa vezi si sa nu crezi...

http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z27012006&idx=87

PS: stiu ca s-a scris despre asta ceva mai devreme, da' partea interesanta e ca s-a scris si la ziar...
...

On topic:
@cip: unde se gasesc asemenea capace?
O sugestie de aranjare: daca pui in spate un colant dragut cu plante, bine facut, nu kitschuri, te poti rezuma la plante de tufa, gen echinodorus sau criptocorine, si atunci nu vei sesiza o lipsa acuta de spatiu (adica largime), si nici nu va fi impresia ca nu e bine plantat.
Am facut asta la cineva, avea cam 85Lx30lx45h, si cel putin la 5 cunostinte comune le place mai mult acela decit acvariul meu de acasa, despre care eu personal am impresia ca e cel mai frumos dintre toate celelalte amenajate de mine. Deh, gusturile nu se discuta.
Poate nu m-am exprimat clar: am gasit balast electronic de 40W, care nu poate fi folosit ca 2x20W, nu ca nu ar exista balasturi electronice de 2x20W.

Spuneam ca principial nu se poate ca la un balast electronic de 1x40W nu se pot lega 2x18W.

QTP 2x18/230-240 este un balast electronic de 2x18W, dar nu sunt convins ca e reversibil, adica nu stiu daca poti pune un singur neon de 36W folosind cumva ambele iesiri. Poti pune un 36W pe o singura iesire, dar nu stiu daca va fi ok (se poate arde balastul sau sa nu se aprinda neonul, n-am incercat).
Adica de exemplu, acum iarna, o lasi la temperatura camerei in ambalajul in care ai adus-o, pina se aclimatizeaza, apoi o pui cu punga cu tot in acvariu, la fel ca pe pesti, sa se acomodeze, apoi o scoti si o plantezi.
Suuuuperrr, e chiar ce imi doream.
Preturile par foarte bune, mai ales daca nu baga comision de taiere si pierderi. Ca la Obor baga cam 20%.
Iar la Unirea sunt si mai si. Auzi tu, merg sa cer una bucata sticla de 6mm ca sa o inlocuiesc pe cea sparta de la frigider (aia de jos, unde pui lucruri intr-o cutie, in fine, nu are importanta). Imi calculeaza unu ca ma costa vreo 50 mii, zic bine, merge sa caute o bucata pe masura, vine altul, il intreaba ce cauta, gaseste acela o bucata cam dubla, o taie el, si imi cere 150mii Badhe, da' cum ai calculat? Pai foaia din care am taiat era de 150 mii, zice el, ca restul sunt pierderi, blah blah. Cum palaria mea socotesc astia? Pai mai bine imi taiai doua bucati de care aveam nevoie, cine stie, poate mai crapa, zic eu. Pina la urma i-am zis ca m-am inteles cu celalalt la 50 mii, a refacut iar socoteala, si a ramas cu 60 mii.

PS: cum adica cantul costa 2.50 E/mp fara TVA? cum calculeaza ei suprafata?
Inca o chestie: sunt plante care pur si simplu nu vor sa se dezvolte frumos daca nu au turba in substrat.
De exemplu, oricit m-am kinuit cu alternanthera lilacina, tot n-a vrut sa fie frumoasa pina n-am pus-o intr-un pahar cu turba.
Altele, precum vallisneriile din poza, nici nu le intereseaza de turba.
Asa ca, pentru un acvariu deosebit, cu plante pretentioase, substratul e foarte important.
 
Forum Index » Profile for paulc » Messages posted by paulc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com