[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paulc
Forum Index » Profile for paulc » Messages posted by paulc
Message
- filtru intern Aquael Fan3 Plus, folosit 2 luni, 65ron.
- castel ceramica 10 ron poze aici.
- Fertilizant micro Ferropol 625ml, sigilat, valabil august 2015, 30ron, se dozeaza conform prospectului.
- Fertilizant micro Trace Mix Plus 1l 20ron, 500ml 10ron, se dozeaza 1ml pentru fiecare 40l apa din acvariu.

- reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Personal, nu gasesc utilitatea celui de-al doilea manometru, de aceea prefer acest tip de reductor, atat pentru pretul mai mic, cat si pentru spatiul redus pe care il ocupa, fiind cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Filetul pentru butelie este standard european JIS m22-14 (22mm) la ambele tipuri de reductoare. Merg conectate nu numai la buteliile uzuale, ba chiar si la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G, fara adaptari, care sunt mult mai ieftine decat buteliile. Eu folosesc G2 cu 2Kg CO2, si ma tine cam 4 luni la 2-3 bule/s, 10h/zi. Desi la centrul de reincarcare scria mare 'Nu incarcam butelii sub 5Kg', mi-a reincarcat de doua ori stingatorul, fara comentarii.
- pentru doritori, pot aduce si reductor cu doua manometre, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin, la comanda, 350 ron.
Trimit si in tara. Poze aici.

tel: 0723.553.880
- filtru intern Aquael Fan3 Plus, folosit 2 luni, 70ron.
- castel ceramica 10 ron poze aici.
- Fertilizant micro Ferropol 625ml, sigilat, valabil august 2015, 30ron, se dozeaza conform prospectului.
- Fertilizant micro Trace Mix Plus 1l 20ron, 500ml 10ron, se dozeaza 1ml pentru fiecare 40l apa din acvariu.

- reductor CO2 nou, cu doua manometre, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin, la comanda, 350 ron.
- reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Personal, nu gasesc utilitatea celui de-al doilea manometru, de aceea prefer acest tip de reductor, atat pentru pretul mai mic, cat si pentru spatiul redus pe care il ocupa, fiind cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Filetul pentru butelie este standard european JIS m22-14 (22mm) la ambele tipuri de reductoare. Merg conectate nu numai la buteliile uzuale, ba chiar si la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G, fara adaptari, care sunt mult mai ieftine decat buteliile. Eu folosesc G2 cu 2Kg CO2, si ma tine cam 4 luni la 2-3 bule/s, 10h/zi. Desi la centrul de reincarcare scria mare 'Nu incarcam butelii sub 5Kg', mi-a reincarcat de doua ori stingatorul, fara comentarii.
Trimit si in tara. Poze aici.

tel: 0723.553.880
- filtru intern Aquael Fan3 Plus, folosit 2 luni, 75ron.
- castel ceramica 10 ron poze aici.
- Fertilizant micro Ferropol 625ml, sigilat, valabil august 2015, 30ron, se dozeaza conform prospectului.
- Fertilizant micro Trace Mix Plus 1l 20ron, 500ml 10ron, se dozeaza 1ml pentru fiecare 40l apa din acvariu.

- reductor CO2 nou, cu doua manometre, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin, la comanda, 350 ron.
- reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Personal, nu gasesc utilitatea celui de-al doilea manometru, de aceea prefer acest tip de reductor, atat pentru pretul mai mic, cat si pentru spatiul redus pe care il ocupa, fiind cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Filetul pentru butelie este standard european JIS m22-14 (22mm) la ambele tipuri de reductoare. Merg conectate nu numai la buteliile uzuale, ba chiar si la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G, fara adaptari, care sunt mult mai ieftine decat buteliile. Eu folosesc G2 cu 2Kg CO2, si ma tine cam 4 luni la 2-3 bule/s, 10h/zi. Desi la centrul de reincarcare scria mare 'Nu incarcam butelii sub 5Kg', mi-a reincarcat de doua ori stingatorul, fara comentarii.
Reductoare trimit si in tara. Poze aici.

tel: 0723.553.880
- filtru intern Aquael Fan3 Plus, folosit 2 luni, 75ron.
- castel ceramica 10 ron poze aici.
- Fertilizant micro Ferropol 625ml, sigilat, valabil august 2015, 30ron, se dozeaza conform prospectului.
- Fertilizant micro Trace Mix Plus 1l 20ron, 500ml 10ron, se dozeaza 1ml pentru fiecare 40l apa din acvariu.

- reductor CO2 nou, cu doua manometre, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin, la comanda, 350 ron.
- reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Personal, nu gasesc utilitatea celui de-al doilea manometru, de aceea prefer acest tip de reductor, atat pentru pretul mai mic, cat si pentru spatiul redus pe care il ocupa, fiind cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Filetul pentru butelie este standard european JIS m22-14 (22mm) la ambele tipuri de reductoare. Merg conectate nu numai la buteliile uzuale, ba chiar si la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G, fara adaptari, care sunt mult mai ieftine decat buteliile. Eu folosesc G2 cu 2Kg CO2, si ma tine cam 4 luni la 2-3 bule/s, 10h/zi. Desi la centrul de reincarcare scria mare 'Nu incarcam butelii sub 5Kg', mi-a reincarcat de doua ori stingatorul, fara comentarii.
Reductoare trimit si in tara. Poze aici.

tel: 0723.553.880
Nu-i problema de filet, se potriveste, e standard european, e acelasi si la JBL de 500g, si la cele de 2Kg, si la stingatoare tip G.
Alta-i problema: buteliile de 500g nu ti le incarca oriunde, pentru ca majoritatea au cantare industriale si au precizie redusa, de 2-300g. Ei trebuie sa se asigure ca nu depasesc 500g ca iti explodeaza butelia, asa ca intotdeauna o sa-ti puna mai putin. Insa cu precizia de 200g, s-ar putea sa-ti puna doar 300g, si nu stiu daca-ti convine, nu de bani, dar bati drumul degeaba.
La o butelie de 2Kg, nu conteaza asa mult 200g, ca e oricum ieftin, doar 2ron/kg (in Bucuresti).

Nu stiu la ce pret ai putea gasi o butelie de 500g, dar iti recomand un stingator G2 cu 2Kg CO2, care costa, comandat online, cam 160 ron cu tot cu transport... si sunt sigur ca poti gasi si mai ieftin.
Nu este cu mult mai mare, butelia de 500g de la JBL are 45cm inaltime, 11cm diametru cu maner, dar iti trebuie stand, ca altfel se rastoarna, si ajunge la 16cm la baza...
Stingatorul G2 are 47cm inaltime si 11.4cm diametru. Desi clapetele ocupa inca 7cm pe orizontala in partea de sus, poti totusi folosi spatiul de langa el. De exemplu, eu tin sticlele cu fertilizanti. Daca ii inlocuiesti clapetele cu robinet, se adauga la inaltime vreo 3cm.
- echinodorus amazonicus 10-12cm, 5 plante, 5ron bucata

- castel ceramica 10 ron poze aici.
- Ferropol 625ml, sigilat, valabil august 2015, 30ron, se dozeaza conform prospectului.
- Fertilizant micro Trace Mix Plus 1l 20ron, 500ml 10ron, se dozeaza 1ml pentru fiecare 40l apa din acvariu.

- reductor CO2 nou, cu doua manometre, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin, la comanda, 370 ron.
- reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 320ron. Personal, nu gasesc utilitatea celui de-al doilea manometru, de aceea prefer acest tip de reductor, atat pentru pretul mai mic, cat si pentru spatiul redus pe care il ocupa, fiind cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Filetul pentru butelie este standard european JIS m22-14 (22mm) la ambele tipuri de reductoare. Merg conectate nu numai la buteliile uzuale, ba chiar si la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G, fara adaptari, care sunt mult mai ieftine decat buteliile. Eu folosesc G2 cu 2Kg CO2, si ma tine cam 4 luni la 2-3 bule/s, 10h/zi. Desi la centrul de reincarcare scria mare 'Nu incarcam butelii sub 5Kg', mi-a reincarcat de doua ori stingatorul, fara comentarii.
Reductoare trimit si in tara. Poze aici.

tel: 0723.553.880
- echinodorus amazonicus 10-12cm, 6 plante, 5ron bucata

- cioata, nu stiu de care, 34cm inaltime, 15 cm diametru, 15ron, castel ceramica 10 ron poze aici.
- Ferropol 625ml, sigilat, valabil august 2015, 30ron.
- Trace Mix Plus 1l 20ron, 500ml 10ron.

- reductor CO2 nou, cu doua manometre, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin, la comanda, 350 ron.
- reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Personal, nu gasesc utilitatea celui de-al doilea manometru, de aceea prefer acest tip de reductor, atat pentru pretul mai mic, cat si pentru spatiul redus pe care il ocupa, fiind cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Filetul pentru butelie este de tip JIS m22-14 (22mm) la ambele tipuri de reductoare. Merg conectate chiar si la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G, fara adaptari, care sunt mult mai ieftine decat buteliile. Eu folosesc G2 cu 2Kg CO2, si ma tine cam 4 luni la 2-3 bule/s, 10h/zi. Desi la centrul de reincarcare scria mare 'Nu incarcam butelii sub 5Kg', mi-a reincarcat de doua ori stingatorul, fara sa zica nimic.
Reductoare trimit si in tara. Poze aici.

tel: 0723.553.880
cardul RATB
Plante (poze aici):
- echinodorus amazonicus 10-15cm, 6 plante, 5ron bucata
- echinodorus amazonicus 20-25cm, 2 plante, 15ron bucata
- echinodorus amazonicus 30-35cm, 1 planta, 25ron
- nymphea lotus verde 15cm, 2 plante, 10ron bucata
- nymphea lotus verde 20-25cm, 2 plante, 15ron bucata

- cioata, nu stiu de care, 34cm inaltime, 15 cm diametru, 15ron, castel ceramica 10 ron poze aici.
- Ferropol 625ml, sigilat, valabil august 2015, 30ron.
- Trace Mix Plus 1l 20ron, 500ml 10ron.

- reductor CO2 nou, cu doua manometre, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin, la comanda, 350 ron.
- reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Personal, nu gasesc utilitatea celui de-al doilea manometru, de aceea prefer acest tip de reductor, atat pentru pretul mai mic, cat si pentru spatiul redus pe care il ocupa, fiind cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Filetul pentru butelie este de tip JIS m22-14 (22mm) la ambele tipuri de reductoare. Merg conectate chiar si la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G, fara adaptari, care sunt mult mai ieftine decat buteliile. Eu folosesc G2 cu 2Kg CO2, si ma tine cam 4 luni la 2-3 bule/s, 10h/zi. Desi la centrul de reincarcare scria mare 'Nu incarcam butelii sub 5Kg', mi-a reincarcat de doua ori stingatorul, fara sa zica nimic.
Reductoare trimit si in tara. Poze aici.

tel: 0723.553.880
Plante (poze aici):
- echinodorus amazonicus 10-15cm, 8 plante, 5ron bucata
- echinodorus amazonicus 20-25cm, 2 plante, 15ron bucata
- echinodorus amazonicus 30-35cm, 1 planta, 25ron
- nymphea lotus verde 15cm, 2 plante, 10ron bucata
- nymphea lotus verde 20-25cm, 2 plante, 15ron bucata

- cioata, nu stiu de care, 34cm inaltime, 15 cm diametru, 15ron, poze aici.
- Ferropol 625ml, sigilat, valabil august 2015, 30ron.
- incalzitor resun rising heat 300w, nou, in cutie, 35ron.

- reductor CO2 nou, cu doua manometre, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin, 350 ron.
- reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu tot cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Personal, nu gasesc utilitatea celui de-al doilea manometru, de aceea prefer acest tip de reductor, atat pentru pretul mai mic, cat si pentru spatiul redus pe care il ocupa, fiind cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Filetul pentru butelie este de tip JIS m22-14 (22mm) la ambele tipuri de reductoare. Merg conectate chiar si la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G, fara adaptari, care sunt mult mai ieftine decat buteliile. Eu folosesc G2 cu 2Kg CO2, si ma tine cam 4 luni la 2-3 bule/s, 10h/zi. Desi la centrul de reincarcare scria mare 'Nu incarcam butelii sub 5Kg', mi-a reincarcat de doua ori stingatorul, fara sa zica nimic.
Reductoare trimit si in tara. Poze aici.

tel: 0723.553.880
Echinodorus amazonicus:
- in jur de 20-25cm inaltime, 15 ron buc
- 8-12cm inaltime, 3 la 10ron, am destule

Nymphea lotus verde
- 2 plante, 15ron bucata, 20-25cm inaltime (face flori albe)

Plantele sunt de aici.

Reductoare CO2:
- Reductor CO2 nou, cu doua manometre, cu electrovalva si robinet de reglaj fin, 350 ron.
- Reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, cu electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Este cel mai mic si mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele.
Bonus: pui de echinodorusi la fiecare reductor.

Reductoarele merg conectate direct la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G2 (2Kg CO2), G3 (3Kg) sau G5 (5Kg), fara adaptari. Stingatoarele costa mai putin de jumatate fata de o butelie.
Eu folosesc G2 care are 2kg CO2 si ma tine cam 4 luni la aprox 2bule/s, 10h/zi. A costat 165 ron, si mi l-a reincarcat fara discutie pentru 5 ron. La butelii am auzit ca fac figuri si unii chiar refuza sa le incarce daca-s mai mici de 5kg.

Poze aici.

tel: 0723.553.880
Echinodorus amazonicus:
- in jur de 20-25cm inaltime, mai am 2 plante, 15 ron buc
- 8-12cm inaltime, 3 la 10ron, am destule

Nymphea lotus verde
- 2 plante, 15ron bucata, 20-25cm inaltime (face flori albe)

Plantele sunt de aici.

Altele:
- Incalzitor Resun 300W, nou, nefolosit, in cutie, 35ron
- Reductor CO2 nou, cu un singur manometru pt presiunea din butelie, electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron. Este cel mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc la servici si acasa si sunt multumit de ele. Pentru cei care isi doresc 2 manometre: cel de-al doilea indica presiunea de lucru, care, din punctul meu de vedere, nu este neaparat necesar.
- Reductor CO2 nou, cu doua manometre, electrovalva si robinet de reglaj fin, 350 ron.

Reductoarele merg conectate direct la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G2 (2Kg CO2), G3 (3Kg) sau G5 (5Kg), fara adaptari. Eu folosesc G2 care are 2kg CO2 si tine cam 4 luni la aprox 2bule/s, 10h/zi.

Pe langa pretul la jumatate, avantajul stingatorului fata de butelie este ca il incarca la orice centru de CO2, chiar daca e de doar 2kg. La butelii cam fac figuri si unii chiar refuza sa le incarce daca-s mai mici de 5kg. Si daca vreti, cei de la centru va pot inlocui capul stingatorului cu un robinet, dupa ce se goleste. Eu personal sunt multumit cu clapetele stingatorului.
La cerere, va pot ajuta cu achizitionarea stingatorului, cu numarator de bule si confectionarea unui reactor, ca sa fie sistemul complet.
PM pentru poze.

tel: 0723.553.880
Echinodorus amazonicus:
- in jur de 20-25cm inaltime, mai am 2 plante, 15 ron buc
- 8-12cm inaltime, 3 la 10ron, am destule

Nymphea lotus verde
- 2 plante, 15ron bucata, 20-25cm inaltime (face flori albe)

Plantele sunt de aici.

Altele:
- Incalzitor Resun 300W, nou, nefolosit, in cutie, 35ron
- reductor CO2 nou, cu 1 manometru pt presiunea din butelie, electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron.
Este cel mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc de o vreme unul la acvariul de la servici si sunt multumit de el, drept pentru care am trecut si acasa la CO2 presurizat, cu acelasi tip de reductor. Reductoarele merg conectate direct la stingatoarele cu CO2 din comert de tip G2, G3 sau G5, fara adaptari. Eu folosesc G2 care are 2kg CO2 si tine cam 4 luni la aprox 2bule/s, 10h/zi.
Pentru cei care isi doresc 2 manometre: cel de-al doilea indica presiunea de lucru, care este utila cand reductorul este folosit pentru sudura. Din punctul meu de vedere, nu este neaparat necesar pentru acvaristica.
Pe langa pretul la jumatate, avantajul stingatorului fata de butelie este ca il incarca la orice centru de CO2, chiar daca e de doar 2kg. La butelii cam fac figuri si unii chiar refuza sa le incarce daca-s mai mici de 5kg. Si daca vreti, cei de la centru va pot inlocui capul stingatorului cu un robinet, dupa ce se goleste. Eu personal sunt multumit cu clapetele stingatorului.
La cerere, va pot ajuta cu achizitionarea stingatorului, cu numarator de bule si confectionarea unui reactor, ca sa fie sistemul complet.


tel: 0723.553.880
Echinodorus amazonicus:
- cam 30-40cm inaltime, mai am 1 planta, 20 ron
- cam 20-25cm inaltime, mai am 2 plante, 15 ron buc, sau ambele la 25ron
- 8-12cm inaltime, 5ron bucata, 3 buc la 10 ron

Nymphea lotus verde
- 10ron bucata, 20-25cm inaltime (face flori albe)
- 20ron planta matura, 30-40cm

Plantele sunt de aici.

Altele:
- Incalzitor Resun 300W, nou, nefolosit, in cutie, 35ron
- reductor CO2 nou, cu 1 manometru pt presiunea din butelie, electrovalva si robinet de reglaj fin. 300ron.
Este cel mai compact reductor pe care l-am gasit. Folosesc de o vreme unul la acvariul de la servici si sunt multumit de el, drept pentru care am trecut si acasa la CO2 presurizat, cu acelasi tip de reductor. Reductoarele merg conectate direct la stingator G2, G3 sau G5, fara adaptari. Eu folosesc G2 care are 2kg CO2 si tine cam 4 luni la aprox 2bule/s, 10h/zi.
Pentru cei care isi doresc 2 manometre: cel de-al doilea indica presiunea de lucru, care este utila cand reductorul este folosit pentru sudura. Din punctul meu de vedere, nu este neaparat necesar pentru acvaristica, mai bine pastrati banii pe care i-ati da in plus pentru el.
Pe langa pretul la jumatate, avantajul stingatorului fata de butelie este ca il incarca la orice centru de CO2, chiar daca e de doar 2kg. La butelii cam fac figuri si unii chiar refuza sa le incarce daca-s mai mici de 5kg. Si daca vreti, cei de la centru va pot inlocui capul stingatorului cu un robinet, dupa ce se goleste. Eu personal sunt multumit cu clapetele stingatorului.
La cerere, va pot ajuta cu achizitionarea stingatorului, cu numarator de bule si confectionarea unui reactor, ca sa fie sistemul complet.


tel: 0723.553.880
Echinodorus amazonicus:
- cam 30-40cm inaltime, 20 ron planta
- cam 20-25cm inaltime, 15 ron planta, 2 buc la 25ron
- 15-20cm inaltime, 10ron bucata, la 2 buc bonus o planta de 5ron
- 10-12cm inaltime, 5ron bucata, 3 buc la 10 ron

Echinodorus red:
- 10cm, 5ron

Nymphea lotus verde
- 10ron bucata, 20-25cm inaltime (face flori albe)

Mai am niste cryptocoryne, presupun ca e pontederiifolia, bonus pentru cine ia mai multe plante.

Altele:
- JBL Ferropol rezerva 625ml sigilata, 30ron
- Incalzitor Resun 300W, 35ron


Plantele sunt de aici.
tel: 0723.553.880
Echinodorus amazonicus:
  • cam 30-40cm inaltime, 20 ron planta
  • cam 20-25cm inaltime, 15 ron planta
  • 15-20cm inaltime, 10ron bucata
  • 10-15cm inaltime, 5ron bucata

  • Nymphea lotus verde
  • 10ron bucata, 20-25cm inaltime (face flori albe)

  • Altele:
  • JBL Ferropol rezerva 625ml sigilata, 30ron
  • Tetra Plantamin 250ml, 25ron
  • Incalzitor Resun 300W, 35ron


  • Plantele sunt de aici.
    tel: 0723.553.880
    gata, am dat toate valisneriile si nu mai cresc altele.
    multumesc
    mai vrea cineva valisnerii?
    nu de alta, dar as vrea sa mai fac putin loc in bazin, si sa nu le arunc.
    ma bucur ca ti-au placut...

    inca mai am pentru 2-3 doritori,

    tel 0723.553.880
    Cine mai doreste valisnerii, o noua sarja...
    Nu intru des pe forum, va rog nu postati mesaje aici sau PM, ca ajung sa le citesc dupa 3-4 zile...

    Tel: 0723.553.880, zona Cismigiu/Izvor, 11-18.
     
    Forum Index » Profile for paulc » Messages posted by paulc
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com