[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MSI
Forum Index » Profile for MSI » Messages posted by MSI
Message
Eu vreau sa stiu cum de stau controllerele de la pompe pe perete .. ale mele nu vor si pace, le-am pus de stand cu soricei, etc. etc. nu stau

Ia un clovn mic si se aleg ei, o idee este si un "designer clown", ocellaris sa fie si se vor intelege, mai pui un strop de culoare

De gasit clovn mic, la un alt acvarist, este destul de greu, daca dispare femela din peisaj, masculul din "pereche" creste rapid in masa si se schimba in scurt timp, de asta zic ca sunt sanse mici sa gasesti.


Salutare,

Am desfacut o structura cu Zoa Mov si am disponibile cateva bucati pt schimb sau vanzare.

Cele doua pietre cu sa zic 20+ capete, din partea stanga a pozei.

PM pt detalii.

image
Scurt update

O perioada de neglijenta in ultima jumatate de an sau chiar mai bine, plus anumite incidente nefericite .. am reusit sa iau un wipe de toata frumusetea la 90% din nevertebratele din bazin .. corali, anemone, melci, pana si bristelsi sau asterine samd. de am ramas cu niste zoasi, 1 anemona ce s-a redus f f mult si alte cateva nimicuri ...

Apoi toata distractia schimburilor de apa, multa multa apa .... sictireala de toata situatia samd ....

Dar ajungem in prezent si pot sa zic ca am reparat situatia, bazinul este curat, piatra in ordine, coralina samd, nispiul alb curat, iar vietatile ramase au inceput sa prospere din nou, pot sa zic ca raul a trecut si pot incepe sa privesc mai optimist spre viitor si sa incep sa reconstruiesc.

Am mai adus cateva fraguri noi, ma bucur ca macar din cele 3 anemone mari, singura care a scapat si s-a redus in marime acum isi revine.. deci cam asta se intampla pe la bazinul meu...

Daca se intreba careva, nu, nu am murit

Arata bine


Baga o recapitulare, cate bazine ai si stocul din ele ?
koala wrote:...
...
...
Nu cred ca vrei sa stii cum se numeste acu' vechiul Cichlasoma nigrofasciatum.


Cichlasoma nonalbumfasciatum?
Mai putin vizibile inseamna si mai putin accesibile.

Sistemul de tevi va fi imbinat din mai multe elemente (fiecare imbinare este un punct in plus pe unde pot aparea pori si scurgeri, in special imbinarile cu filet de la robineti), trebuie sa iei in calcul mai multe situatii, cum se strang piesele cu filet, ai loc sa le invarti, depine si cum lipesti elementele, ca in caz de nevoie sa le poti demonta pt inlocuire sau reparatii? (mai multe imbinari cu Olandez vs lipire clasica - ideal partea verticala a tevilor trebuie sa fie usor separabila de tevile "orizontale" ca sa o poti invarti in spatele acvariului.)

Trebuie sa ai in vedere ca in flanse coturile la 90, pe care le vei pune, trebuie imbinate cu filet (deci insurubate pe pozitii si apoi lipite, tu ai 6 cm ziceai, cam putin).

Propunerea mea initiala cu un overflow de genul "eclipse", pe lateral, are avantajul ca in interior vei avea o cutie slim si doua gauri in sticla, iar caseta externa este de asemenea destul de slim si iti permite mai mult acces la cutie pentru curatenie, reglaj, reparatii - nici estetica nu-i rea, daca tevile sunt imbinate "curat" ii dau un aspect interesant

Pune un proiect aici, ce doresti sa faci in continuare, cu ce piese, ce cote, etc. si te putem ajuta cu observatii si sfaturi aplicate - spun asta din experienta, ca sunt mici detalii ce scapa si le vei vedea exact cu avariul gaurit si eventual cu piesa in mana cu lipici pe ea .. sau mai rau, dupa ce ai efectuat lipirea
La bazinele mici 180 L si 120 L pe care le-am gaurit, am facut cutie interna din plexi negru, am dat telefon la oamenii astia https://www.lasercutbucuresti.ro/gravare-taiere-laser-plexiglass-placi-acrilice/ ) si le-am spus ce vreau eu, de n mm grosime, cum as vrea sa arate ( modelul meu era cu trei laterale si se punea in bazin, in colt, deci avea deja doua laterale

Oamenii au fost super de treaba si le-au si lipit intre ele, ca apoi sa le mai aplic eu cate o banda de silicon pe interior pt etanseitate.

La bazinul mare, overflowul este din sticla, il vad mai trainic din sticla avand in vedere volumul mare.
dddxz wrote:Ok. Am carota si aveam si ghidajul pt carota de la wolfcraft, daca nu il gasesc stiu de unde pot sa cumpar, am vazut ca erau si mai mari. Cu racirea gaurii o sa fie mai greu, pt ca nu stiu cum sa fac sa nu curga apa de racire in acvariu.


Sfaturile de mai sus sunt foarte exacte, spun cam tot

Nu mai stiu exact din care magazin de bricolaj am luat carota dar este la fel cu ce prezinta Dan.

Cu racirea, gaura o vei da din exterior spre interior, deci nu curge nimic in bazin, apa curge pe margine, iei un prosop si captezi apa pe masura ce se prelinge, dupa ce a racit carota. Nu-i nevoie sa pui foarte multa apa, mai degraba mai putina mai des.
Nu prea-mi inspira incredere varianta fara gaurire, mai ales la 600 + 200 L.

Eu mi-am gaurit doua acvarii golite, dar un alt coleg de forum si-a gaurit un acvariu golind doar o parte din apa.. daca nu vrei sa-l gauresti pt ca este in functiune, eu zic ca o varianta rapida de golire partiala plus gaurire pe pozitie (DIY, fara vreun ajutor profesionist) ar merita sa fie luata in calcul..

Gaurit pe lateral + un overflow box, intern, ar fi o idee.

https://www.amazon.com/Eshopps-Eclipse-Overflow-Box-Large/dp/B01I5VV57C
CristiCiju wrote:
Legat de silicon, acuma dupa ce l-am lipit pe asta, chiar nu stiu cum ar intra mai mult de 2 tuburi. Mai am de lipit intariturile dar cat se mai poate consuma?
A, acvariul l-am facut clasic, cu fetele pe fund, din pacate mi s-a parut mai greu de realizat varianta cu fundul incastrat intre fete, desi cred ca m-am inselat... Asta e, sticla era deja comandata...



Inteleg ca nu ai mai facut cu fund dublu?

E maricel acvariul, eu unul sa fiu linistit as fi mers pe fund dublu + incastrat.

Spor cu acvariul,
Salutare,

Taaaare clipul ))
Dan P wrote:Am apucat sa fac o filmare:


Rt este deja mai rau decat in filmare.


Felicitari, arata excelent bazinul si pestanii, imi place nisipul imaculat.

smilie
Multumesc, topicul se poate inchide.
Salutare,

Cum spune si titlul, donez Bazin 112L 80*35*40 cu caseta overflow si sistem Bean Animal + cele trei trevi de retur, practic doar o lipitura si sunt la loc.

Stare: Buna, chiar foarte buna, nu cred ca are vreo zgarietura, doar sa pun iar apa in el sa il curat, nu aveam neaparat in plan sa-l dau, il tineam de carantina, asa ca nu este pregatit.

Pui un acvariu de 70-80L sub el si este un sistem complet.

Acvariul este in Bucuresti, pt transport in alte orase, ar trebui sa-l poata lua cineva.

In poza de mai jos, bazinul din dreapta.

Mergi 120 latime sau mai mare, cand tragi linie dupa ce cumperi toate cele necesare .. acvariul o sa fie o mica parte din cost .. mareste cat mai mult acvariul din start, te va ajuta mult.

Un RS cat mai mare, sistem complet display + sump nu este o idee rea. Recomand Display+Sump, ai totul ascuns, ai volum mai mare de apa in sistem deci stabilitate, refugiu cu macro alge .. plus multe alte beneficii.

Edit: Poti opta pt un sistem DYI, similar RS, Display cu Sump, stand si capac si mai reduci din cost.

Pct.1 - Nu as recomanda acvariul acela, nu inteleg exact cum este cu sticla bombata, dar nu vad sa fie usor de curatat.

Pct.2 - Lumina din pachet ... nu recomand pachetul, deci nici lumina ... mie imi prospera RBTA sub lumina dsunny .. te poti orienta asa.


Succes,
"ESCEPTONAL"
ana teusdea wrote:Am luat deja.... Am o intrebare ciudata... Daca utilizez acest forum va trebui sa platesc?


Nu trebuie sa platesti nimic.
Ceva nu inteleg, ce s-a intamplat aici?
dan.pavelescu wrote:Nu stiu, momentan se tine de politica pe facebook.


La asta nu ma asteptam )

Edit: De aia nu-i bun fb-ul
Insecte / melci? Nu-mi arata a alge.

Scoate o frunza si pune o lupa pe ea sa vezi ce ai acolo.

Edit: felicitari pt bazin, arata f bine!
 
Forum Index » Profile for MSI » Messages posted by MSI
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com