[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Laurentiu A
Forum Index » Profile for Laurentiu A » Messages posted by Laurentiu A
Message
Promit sa fac un fish only cand ma mut la casa. Deocamdata pasiunea mare sunt coralii. Ani de zile am avut doar pesti si nu ma pasionat nici o planta. Dar coralii...e altceva cand vezi ca reusesti sa cresti ceva mai pretentios.
In seara asta, dupa ce m-am destins citind cateva postari, as vrea sa dau un feedback FOARTE POZITIV pentru oamenii care sunt sarea si piperul pe forumul asta! Se stiu ei, unul in pestera, altul in copaci exotici, si alti oameni de acelasi caracter... din provincie ! Voi faceti acest forum sa fie o placere de citit in fiecare seara si un instrument indispensabil de deconectare, cel putin pentru mine! Va felicit si va urez multa sanatate, voie buna si acvarii asa cum doar visati!
Facem dar trebuie sa le las la maturat cateva saptamani si am nevoie acuma sa lipesc cateva frag uri. Si asa retardul asta de Hepatus muta orice frag. Azi mi-a daramat un frag de Hydnophora peste Acropora tricolor. Daca moare acropora moare si el! . Numai ce s-a aclimatizat!
Eu am nevoie cu picior. S-a intrecut Shubi si mi-a facut o frumusete de suport si nu gasesc plag uri. Nu as vrea sa comand tocmai din China.

Ia uite maiestrie...
Are cineva idee unde gasesc pe la noi frag plaguri? Sau cineva care are cateva in plus si e dispus sa se scape de ele?
La multi ani!!!
Eu am cu 4 capete si functioneaza perfect. DP4
Idem am legat si eu si nu decupla nici dupa zece minute. Scadea debitul pe linia de reject la minim dupa care parca revenea la normal. Sunt curios daca decupleaza la tine si dupa cate minute. Am testat doua valve, ambele noi. Pe varianta II, dupa membrana, decupleaza intr-un minut. Nu inteleg de ce!
Am legat exact ca in al doilea videoclip si functioneaza valva. Acuma intrebarea este: De ce nu functioneaza prima varianta si daca e ok pentru membrana cum e legat in al doilea videoclip?
Salutare. Am montat osmoza direct la un rezervor prevazut cu un plutitor. Am comandat acum de pe WTS valva asta. Am montat-o exact ca in videoclipul de mai sus si nu imi opreste apa de reject. Are cineva montata o valva ca aceasta?

Sunt si mai in ceata dupa ce am vazut videoclipurile astea doua, facute de acelasi om. Vad ca leaga diferit valva in videoclipul unde o si testeaza.

Eu asa am legat-o.



Uite cum o leaga cand testeaza valva.

Felicitari!!! Multa sanatate la micuta! Sa va aduca numai bucurii!
Eu personal folosesc Jebao DP4 si nu am ce sa ii bag de vina. Recomand!
Din fericire, nu!
Superbi pestii!!! Imi place maxim si cum ai aranjat piatra. Mai mult ca sigur o sa tin minte varianta asta la urmatorul setup!
Si....
Cam asa arata sump ul
Astazi zi mult asteptata in care am apucat sa mai fac ceva in acvariu, dupa vre-o doua luni doar de curatat geamul! Micuta e la bunici deci ocazia perfecta de lucrat in liniste.
Am reusit sa suflu pietrele, sa curat putin praful de pe jos, sa fac cateva teste si sa mai curat una alta in sump.

Stam cam asa:
Ca 420, Kh 7.5, Mg 1410, 1026 salinitate, 25 C si spre surprinderea mea 0.20 NO3 ul.
Nu am reusit sa am valoarea asta chiar si cu dozaj de NOPOX dupa ce am scos Caulerpa prima data din acvariu. Acum ca a revenit in sump vad din nou cum isi face treaba. Am facut acum o luna un upgrade la lumina din sump si am montat o aplica cu led de 18W, 1440 lumeni la 3000K. Crestere la Caulerpa spectacol!

In doua luni, fara dojaz de nopox si fara schimb de apa, am ajuns de la 0.5 la 0.2 NO3. Pot sa spun ca micul experiment cu Caulerpa in sump este pentru mine un succes!
La multi ani!!! Sa creasca mari coralii sa nu mai aiba pestii loc de ei!!!
ciprian wrote:Eu zic sa pui nisipul inapoi....E o parte din filtrare, e casa unei multitudini de organisme si fauna care i-ti hraneste celelalte vietuitoare.. e o veriga din lantul trofic.
Nu cred ca e sursa problemelor tale. Acumuleaza particule daca nu ai scormonitori dar nu-i periculos...La mine daca-l agit nu mai vad nimic in bazin dar fosfatul si nitratul e 0.
Bafta.


De cand am inceput sa studiez partea de substrat parerile, indiferent de forumurile de prin state, sunt cam 50-50% pentru sau impotriva substrat. Foarte multi acvaristi cu multi ani de experienta in spate au declarat ca le pare rau ca nu au scos mai repede nisipul. Altii au reusit sa pastreze acvarii impecabile cu substrat, fie adanc sau mai putin adanc. Ideea de baza este ca nici un acvariu nu este ca altul. Partea de filtrare oferita de un substrat este de luat in considerare doar atunci cand discuti de DSB. Daca ai un SSB consider ca este necesara mentenanta periodica, parerea mea. Eu am decis sa renunt la acest nisip pentru ca nu am vrut sa mai adaug inca un element instabil in ecuatie. Plus inca ceva ce sa imi dea de lucru. Daca discutam de filtrare cred ca poti sa adaugi cateva kg de piatra sau alt sistem de export si esti mult mai castigat. Daca tine se aspect, aici indiferent ca este bun sau rau o sa faci asa cum o sa fie mai placut vizual pentru tine.
ionut_dt wrote:Hai ca ma ambitionez si vin cu un set de intrebari:

Cred ca a venit timpul sa schimb filtrele la osmoza. Nu stiu de ce, dar am impresia ca au mai bine de 1 an

- Instalatia este una Aquilli cu NPS si ma gandeam sa cumpar de data asta consumabilele de la WTSonline.

1- Daca nu ma insel filtrele in-line sunt de 10''

2- Ce fel de rasina tre sa cumpar ca sa inlocuiesc filtrul NPS??? ''Rasina selectiva PA202 regenerabila pentru eliminarea nitrati,etc'', ''Rasina pentru apa ultrapura Pure Resin PMB101-2 ''

3- Ma gandeam sa-mi montez inaintea osmozei doua filtre dalea cu capac albastru de 10'', unul pt mizerie si altul cu carbon. Se merita????

Sper ca anul asta sa vina si la mine mosul cu un TDS metru


Prefiltrele sunt cele de 10" in linie. Rasina, Pure Resin PMB101-2. Prefiltre inainte de osmoza am si eu exact pe solutia gandita de tine. De stricat nu strica sa mai retina alte tampenii inainte de osmoza. TDS eu am luat de pe Okazii pe la 100 de lei. Merge brici. Vad ca acum e pe la 55 de lei exact acelasi model.
http://m.okazii.ro/aparate-de-masura/termometre/tds-metru-model-nou-masoara-si-temperatura-garantie-12-luni--a172797208
 
Forum Index » Profile for Laurentiu A » Messages posted by Laurentiu A
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com