[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Laurentiu A
Forum Index » Profile for Laurentiu A » Messages posted by Laurentiu A
Message
Pune si un video. Tare curios sunt de shimmer cu acest combo. E belea lampa!
Bine ai venit si mult succes, totul depinde de tine aici. Asa cum spunea si George, multa rabdare si consecventa. Nu fa rabat la nimic. O sa ajungi sa cumperi de doua ori. Testele de la Salifert ti-au fost recomandate pentru ca rezultatul este mult mai precis. Si o sa ai nevoie de un rezultat precis cand vei doza Ca, Mg si KH. Deocamdata sunt bune si cele de la JBL.

Poate nu ar strica sa arunci si cativa melci in acvariu sa te ajute cu alga in perioada asta.
Ce-i drept eu am tatonat terenul de acum cateva luni. Uite draga, va murii coralul tau preferat pentru ca nu are loc sa creasca de asta otravitor, pestele tau preferat o sa creasca si va trebuii sa-l dam pentru ca e prea mic acvariul asta, smd. Pana acum, cel putin tacit, am ok-ul. Bineinteles ca trebuie sa mobilez camera fetitei, sa cumpar perechea de cizme pe care a vazut-o ultima data la mall si vedem ce ii mai sare in ochi atunci pe moment. Vedem totusi cum o sa reactioneze cand o sa vada un acariu cat peretele!
Cunosc principiul dar nu se aplica in cazul de fata la ce aditii foloseste acum.
Roby, toate la timpul lor. Pe cand face 3-4 luni sa il/o pui in fata acvariului. O sa fie fascinat! Atunci e momentul sa ii spui sotiei ca vrei un acvariu mai mare ca sa il poata vedea bebele mai bine!
Multumesc pentru aprecieri! Ma relaxez maxim in fiecare zi cand mai fac cate ceva pentru acest hobby incredibil de frumos.
Eu personal il vad ca o experienta reusita pentru un debutant, atat! Dar na, poate sunt eu prea perfectionist. Un test sa vad daca "merge". La anul am in plan un upgrade unde am sa fiu foarte atent la setup, compatibilitate si pozitionarea coralilor. Orice fac acum acest acvariu este si va ramane un "frag tank". Pur si simplu trebuie regandit pentru a arata frumos intr-un an sau doi. Cu spatiu de crestere pentru colonii mari de sps. Un acvariu mai mare, ce mai!
Asa ca astept cu drag primavara! Sper sa ma pot aptine pana atunci!
Pe weekend sunt singurel cu copila deci, te astept sa imi ti de urat!
Akaiu wrote:Exact asta ai, un dezechilibru ionic. Sa ai mare atentie la ce fel de solutii aditionezi. Daca adaugi calciu balansat vei creste automat si alcalinitatea!
Si te invarti intr-un cerc fara iesire. Un KH de 8.39 nu este deloc ridicat dupa parerea mea.


Pe mine mai bagat in ceata. Poti sa elaborezi dutin partea cu dezechilibru, in cazul de fata? Din cate vad eu ca aditii foloseste doua solutii, ambele aditii de Ca, care nu afecteaza PH ul. Si nu pare sa afecteze KH ul, din ce vad eu in instructiuni.
O fi scaderea asta de PH de la faptul ca a venit frigul si nu mai lasam asa de mult fereastra deschisa!? Sau poate sonda de PH trebuie recalibrata? Ar fi cateva lucruri de verificat inainte sa schimbam sarea sau aditile.

La mine PH ul in acvariu este perfect... pentru ca nu il masor! Si jur ca nu vad vre-un coral sa tusasca!

P.S. Mg 1200 nu ti se pare mic? Dpmdv 1300-1350 ar fi nivelul optim de Mg.
il tin in curent liniar chiar sub locul unde hranesc pestii. Hranesc de 2-3 ori pe saptamana in special cu artemia. Ziua si la mine sta inchis. Imediat ce se inchide lumina se deschide. Se face imens noaptea. Ziua polipii sunt mult mai mici. Mai sunt si zile cand se deschide si ziua, daca simte hrana. Nu am timp dimineata sa il hranesc ca sa stea toata ziua deschis.
Cateva poze actuale.

https://www.flickr.com/gp/135373307@N08/p47GjV
Alta sare nu rezolva fluctuatile de PH. Parerea mea este ca nu sunt valori rele la PH, ce ai masurat tu. Noaptea creste concentratia de CO2 in apa de asta scade PH ul. O oxigenare mai puternica a apei poate ajuta la reducerea CO2 ului. Refugiu cu macroalga care este iluminat noaptea cand lumina de la acvariu este oprita reduce de asemenea concentratia de CO2 deoarece macroalga va consuma din CO2 si va oxigena apa. Pana si o pompa care sa faca valuri in sump poate sa aduca un plus de oxigenare. Ideea este sa te gandesti ce altceva poti sa adaugi in sistem ca pe timp de noapte sa oxigeneze suplimentar apa.
Cum stai cu parametrii? Ai reusit sa le dai de capat?
Mie imi place maxim acvariul asta. Am avut placerea sa il vad live! Sunt sigura ca merge asa pentru ca nu se intervine asa des in el! Un exemplu clar de sistem care sigur are nitrati si fosfati dar care s-a stabilizat bine! Bravo!
Mitzi wrote:Am si eu cateva probleme cu parametrii apei si nu reusesc sa ii dau de cap.
Totul a inceput de cand am pus cei 5 corali noi in acvariu:
-Euphyllia ParAncora Bicolor
-Sinularia Mollis
-Zoanthus Sp
-Acropora Staghorn
-Montipora Red 5 CM
Calciul si magneziul sunt in scadere continua,alkalinitatea este mare,PH in scadere.
In seara asta
-Ca 370
-Mg 1200
-Alk 9.392
-PH 8

Nu reusesc sa inteleg de ce tot scad.
Dozez zilnic seachem reef calcium 5ml , aquavitro ions 5ml, aquavitro vibrance 2ml.

Oare gresesc cu dozarea si este mult prea putin fata de cerintele bazinului ?

Alkalinitatea de ce sta asa mare,iar PH-ul mic ?




In ritmul asta o sa iti iasa fire albe inainte de vreme. PH 8 este OK. Nu te mai stresa pentru .000001 chestii!

Dozarea, se face in functie de consum si asta o sa se achimbe mereu in functie de cresterea coralilor si de coralii pe care ii adaugi. Ca sa iti faci viata mai usoara trebuie sa determini urmatoarele doua lucruri: cat ppm imi ridica x ml de solutie / 100 l apa. Si cati litrii de apa am eu in acvariu, volum NET! Dupa care determini consumul actual al bazinului si dozezi in functie de acest consum.

Daca folosesti solutie lichida ai deja instructiuni legate de cat PPM creste / 100 de litrii de apa X ml de solutie.

Ideea este simpla. Ai niste limite recomandate pentru dozaj, in asa fel incat sa nu stresezi coralii. 10 ppm de Mg, 20 ppm Ca si 1.4 dKH la 24 de ore. Cand incepi sa dozezi masoara parametrul pe care vrei sa il dozezi, estimeaza apa din acvariu si dozeaza conform instructiunilor pentru acea cantitate de apa. Dupa jumatate de ora masoara din nou si vezi real cat a crescut acel parametru. Dupa cateva teste o sa poti sa determini cata solutie trebuie sa pui ca sa cresti maxim ul recomandat pentru 24 de ore. Si o sa iti dai seama si cata apa ai in bazin.

Odata ce ai determinat cantitatea maxima pe care poti sa o adaugi in functie de cantitatea de apa reala din bazinul tau, adu toti parametrii la ce nivel vrei tu. Cand ii ai in parametrii, fa o pauza de 3 sau 4 zile de la orice aditie. Dupa 3-4 zile masoara din nou parametrii si vezi cat s-a consumat. Imparti consumul la 3-4 zile cat ai avut pauza si ai sa aflii consumul zilnic.

Pana acum ai aflat cata solutie poti sa pui maxim pentru a nu depasii doza zilnica recomandata si ai mai aflat si consumul zilnic la bazinului tau. Asta inseamna ca acum o sa sti exact cata solutie trebuie sa adaugi zilnic ca sa iti ti parametrii la nivelul dorit.

Succes



Nu stiu de ce dubleaza pozele cand le incarc de pe mobil! Poate un admin sa verifice?
.
elven wrote:update:
IN MAI
image18393682865_e056c5539c_b by Ionita Alex, on Flickr
IN OCTOMBRIE
imagereef oct 2015 by Ionita Alex, on Flickr

merge ok acvariul, unii corali au crescut destul de mult. se vede ca am mai renuntat la corali din lipsa de spatiu insa acvariul se tine binisor.


Legat de punctul 1:

Multa lumina pentru o crestere accelerata si un export maxim de nutrienti datorat aceste cresteri. Macroalga creste si la umbra. Uite un exemplu de crestere la o intensitate scazuta. 36 leduri albe, 4 albastre si 4 rosii. Vezi in poza cati w are pampa de la un nano.
Mitzi wrote:Am si eu nevoie de putin ajutor din partea voastra ca sa setez corect lumina de la acvariu atat pentru pesti cat si pentru corali.Am o plafoniera Coral Box M1-90 V2 care are 4 canale,poate sa fie programata pe fiecare canal de la 0 - 99 % si poate fi setata de 9 ori.
Canalele sunt urmatoarele : Cree XP White / Royal Blue / Red / Green with Violent and Moonlight LED Chips .
Momentan este setata in felul urmator :
1- 08:00 - 09:30 W 5% / B 15% / C 5% / M 15%
2- 09:30 - 11:30 W 15% / B 30% / C 10% / M 30%
3- 11:30 - 12:30 W 25% / B 45% / C 20% / M 45%
4- 12:30 - 14:30 W 45% / B 65% / C 40% / M 65%
5- 14:30 - 16:30 W 30% / B 50% / C 30% / M 50%
6- 16:30 - 19:30 W 25% / B 40% / C 20% / M 40%
7- 19:30 - 22:00 W 15% / B 30% / C 10% / M 30%
8- 22:00 - 22:30 W 0% / B 10% / C 0% / M 10%
9- 22:30 - 08:00 W 0% / B 0% / C 0% / M 0%

Multumesc


Ca si perioada de iluminat pare ok. Balansul intre alb si albastru cred ca tine de preferintele tale vizuale. Pestii nu au nici o treaba cu intensitatea luminii. Pentru ce corali ai cred ca e suficienta intensitatea. Tu ce ai schimba? Ce nu ti se pare ok acum?
Mitzi wrote:Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se amesteca corect pulberea de RED SEA REEEF FOUNDATION B ( alcalinitate ) ,ca sa pot doza cu pompa de dozare?


Ca sa se dizolve complet si sa ramana cristal solutia si dupa ce se raceste, pregateste un recipient cu apa de osmoza fierbinte, nu clocotita, si dizolva pudra cu ajutorul unei pompe mici. In prima faza joaca-te cu pompa in recipient pana se dizolva pudra. Las-o la amestecat peste noapte.
Reteta este 1kg la 10 l de apa. Daca vrei sa faci mai putina solutie, pastrezi proportia. 200g pudra la 2 l de apa, smd.
Am dat peste un videoclip care mi-a dat de gandit. Este otetul atat de periculos pentru pompe?

Ce parere aveti?

http://www.mrsaltwatertank.com/tag/magi-klean/
 
Forum Index » Profile for Laurentiu A » Messages posted by Laurentiu A
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com