[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Laurentiu A
Forum Index » Profile for Laurentiu A » Messages posted by Laurentiu A
Message
Alin, ma bucur daca ti-au fost de folos si ma bucur ca te-am cunoscut in persoana. Am reusit sa alunec acvariul destul de usor deci am scapat de caratul lui in alta camera.
Cat despre lampa... si eu sunt la fel de nerabdator sa o vad. Maine seara sper sa fie deja deasupra acvariului. Revin cu poze dupa ce termin de aranjat totul prin casa.
Noroc la mine e ca am gresia din baie pusa deja in panta si daca da peste curge direct la sifon. Deci poate sa curga o noapte intreaga!
Da... Acum am invatat minte! Asteapta prietenii sa "ud"noua lucrare cand e totul gata! O sa intre in camera ca la bagajul de cala, cu maxim 100 ml. Asta e... bem doar shoturi!

Azi trebuie sa vina si corpul nou de acvariu. Facut sa tina un elefant si ceva mai bine gandit ca spatiu interior. Asta de fabrica nu era ce trebuie ca dimensiuni interioare pentru skimmer si alte nebunii.

Si dupa ce il pun la loc urmeaza cireasa de pe tort, la propriu. Noua lampa DIY LED. Domnilor, pentru mine a venit deja Craciunul !!!
Poate ar trebuii sa incep un topic nou gen "ce sa nu faci cand te apuci de un acvariu marin". Nu de alta dar se spune ca e mai bine sa inveti din greselile altora!
1. Nu produce apa de osmoza in camera unde ai acvariul daca ai parchet in acea camera!!! Chiar daca juri ca nu adormi inainte sa fie plin recipientul!
Se face ca am o gaura in peretele dintre baie si camera unde am acvariul pe unde am adus furtunul pentru apa de la sistemul de osmoza, direct in acvariul pentru completare. Chiar daca am incercat sa fiu atent, am adormit de cateva ori! Ce sa faci daca de acvariu te ocupi seara tarziu dupa job! Nu parchetul umflat putin ar fi fost marea problema ci faptul ca sub parchet am polistiren extrudat de 2 cm si parchetul vechi. Ceea ce ma duce la a doua greseala!
2. Fa un soclu stabil si durabil pentru acvariu, sau mai bine spus pentru corpul acvariului.
Eu nu am avut rabdare si timp sa fac asta desii am stiut ca ar putea sa nu reziste parchetul, mai ales daca il uzi de cateva ori si il slabesti! Bine, nu m-am gandit niciodata ca o sa inund camera de zi!

Si iata ca pana la urma sunt fortat sa fac lucrurile asa cum ar fi trebuit facute! Din pacate acum e de 100 de ori mai mult deranj decat atunci cand amenajam tot apartamentul!

Ieea e ca acum cateva zile un picior de la corp a trecut prin parchet. Minune e ca nu a cedat de tot parchetul ca altfel tot acvariu ar fi fost pe podea. Imediat am sunat mobilizare generala si am reusit sa mutam acvariul. Golit de jumatate, demontat orice greutate suplimentara, inclusiv sump-ul, am tras acvariul din zona afectata. Un mic truc aici! Daca pui sub fiecare picior cate o bucata de pefeleu, acela subtire care se foloseste la inchis partea din spate a dulapurilor, aluneca ca uns tot corpul. Noi l-am tras cu chingi pentru securizat marfa. A fost chiar usor.

In momentul de fata sunt inca in santier. Am scos tot parchetul din bucata unde era acvariul, pana la placa de beton, si am turnat un soclu de beton peste care am pus gresie mai groasa. Dupa asta schimb numai bine si parchetul vechi. Pe viitor daca D-ne fereste se mai intampla ceva asemanator o sa pot schimba parchetul fara sa mai mut acvariul.
Si cateva poze:
Pana la urma stie cineva daca si de unde se poate lua o pompa pentru skimerele BM? Eu am un Curve 7 si as lua o pompa de rezerva asa sa fie in caz de nevoie.
Clar! Nu am de gand oricum sa iau pompe scumpe ca nu le vad rostul. Ceva mediu mi se pare de bun simt la banii astia.
Mersi de info! Ma gandesc serios sa iau si eu doua.
Oameni buni, foloseste cineva turbine Jebo RW-8? Mi se par interesante calitate pret, arata bine si au si cata functii. Cat sunt de fiabile?
Super proiect! Abia astept sa il vad live! Cand te apuci de modificat acvariul de acasa iti donez eu cativa LPS daca promiti sa vi tu sa dai cu dalta in ei.
A si asteptam sa vedem poze cu corpul de iluminat, cel pentru care cauti ventilatoare. Nu de alta dar daca trebuie sa ii faci poze si la cum faci tu poze pentru forum sunt sigur ca o sa fie finisat la marea arta!
Eu am folosit asta. Super eficient si silentios! Atasezi simplu la canistra si ai rezolvat definitiv cu mizerile de pe suprafata apei.
Salutare. Se vinde sistem CO2, complet sau pe bucati. Totul este in stare perfecta de functionare.

Butelie Dennerle 1.5 kg - 150 de lei
Butelie 3 kg (facuta din instinctor) - 100 de lei
Ceasuri Dennerle Quantum (cumparate noi si folosite mai putin de un an) - 300 de lei
Electrovalva Dennerle Confort - 150 de lei
PH Controler Dupla Delta + sonda (bonus solutile de calibrare 90% pline) - 350 de lei
Numarator de bule Dennerle - 40 de lei
Reactor extern Dupla S - 200 de lei

Putem discuta in PM preturile pentru cumpararea a doua sau mai multe componente.

Tot sistemul la 999 de lei!
E o dinamica aparte, foarte adevarat! De la inceput am vrut miscarea pe care LPS ii o ofera. Ramane de vazut cum va arata bazinul dupa ce trecem pe LED si reorganizam putin pietrele ca sa avem loc de cativa SPS. Nu sunt inca pregatit sa renunt la LPS dar sunt sigur ca vom gasii o solutie sa arate bine impreuna.
Multumesc. Are in fiecare zi parte de cel putin o ora atentie din partea mea.

Parametii acum ca am trecut pe Red Sea Foundation am KH 10, Ca 420, Mg 1310, Ph 8, NO3 0.10, PO4 nedetectabil. Am folosit pana acum Sera lichid.

Ca si hrana pentru LPS folosesc Artemia, Mysis si Coral liquid de la Sera din cand in cand sau plankton verde. De o luna am facut un mixt la blender cu Artemia, plankton verde si rosu, calamar, midii, caracatita si creveti. Vad ca mananca destul de bine si pestii si LPS ii. Nu am vazut cresteri in NO3 mai mult de 0.25. Sper sa faca fata reactorul cu picurare facut de prietenul meu Calin!



by koala: Am editat linkul, ca sa putem vedea filmul.
.
.
.
.
.
.
 
Forum Index » Profile for Laurentiu A » Messages posted by Laurentiu A
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com