[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alber
Forum Index » Profile for alber » Messages posted by alber
Message
Val a scris:
Punctele mici si verzi de pe anubias si de pe geam sunt o alga. Green spot algae

Da, ceva de genul asta am gandit si eu. Ieri nu am pomenit-o pentru ca nu am observat-o decat aseara. Sambata am curatat geamul acvariului si nu era acolo. Foarte repede am curatat-o aseara cu un magnet. Dar nu stiu Anubiasului ce sa-i fac.
probabil ala e nivelul pana la care scade apa cand faci schimbul

Da, cam asa ceva, daca stau sa ma gandesc.
Faraonu' si Val:
Val a scris:
Arata a cladophora
Da. Sau Hair algae. Culege manual tot ce vezi, n-o lasa sa miste.
Incearca c-un betigas pe care-l invirti in juru' algei sau c-o periuta de dinti.

Cu betigas nu am incercat, dar ciugulesc manual cam la 2 zile din ea.
Ce ma sfatuiti in continuare? Hemiantusu' mai are vreo sansa? Este nevoie sa mai cumpar ceva teste in afara de PO4 pentru a ne putea (mai mult voi ) edifica in legatura cu ce se petrece la mine in acvar?
Au plantele mele o problema legata de crestere sau sunt io mai prapastios?
Am uitat sa precizez. Inca nu am apucat sa vad si eu niste bule de O2 pe la vreun fir de planta. Prea putin CO2 sau ce? Parca imi este teama sa dau mai mult CO2 din cauza pesticilor.
Am urcat pozele. Sunt in galerie la: http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1171
Nu ne-ai zis nimic de PO4

Nu stiu nimic despre asta. Maine dupa amiaza va pot da si valoarea asta, dupa ce voi cumpara testul.
Cam asta ar fi situatia la ora actuala si tare mult as vrea sa ies basma curata din ea. Astept cumintel sugestii si reclamatii.
P.S. Fac apel la voi sa nu ma mai omorati pentru ruine. Prietenii stiu de ce.
Daca ti se pare ca exagerez, cauta posturile de la inceputu' activitatii pe forum ale posesorilor de acvarii care azi te dau pe spate. O sa constati ca oamenii erau incepatori cindva

Da, am observat. Dar........mise pare mie sau...cale lunga, drum de fier????
Citeva luni de studiu si de experimente te pot aduce la nivelu' la care ne poti da pe spate.

Nici chiar asa, dar macar ceva sa placa majoritatii.
Stiu ca aceste zone ale forumului sunt "rezervate" iar ceea ce voi spune nu stiu daca are legatura cu postul. Nu stiu daca nu cumva trebuia sa ma abtin, dar nu am putut-o face. Superbe imaginile, apropiate de ireal, oricum, iesite din comun. Felicitari pentru ce se intampla prin acvariile voastre. Si aici ma refer la toti cei care postati minunatii obtinute in conditii de "casa".
Daca postul meu nu este potrivit, rog sa fiu scuzat si in acelasi timp un moderator sa stearga-l stearga.
Nu poti descrie in doua pagini ceea ce spui c-o poza ca lumea . Io astept pozele inainte de-a-mi pune inteligenta (dupa cum deja se stie, cu totu' si cu totu' iesita din comun) la lucru

Da, io n-am avut nici macar atata inteligenta cat sa iau aparatul la mine.
Revin cu un set de intrebari pentru voi. Poate sunt nerabdator, sau poate am dreptate, asta o sa mi-o spuneti voi.
Reiau putin caracteristicile acvariului, pentru a fi mai usor de judecat.
-acvariu ~ 100 l. net
-filtru Eheim Aquaball cu 2 "camere de filtrare"
-incalzitor
Astea, ma rog, mai mult sau mai putin importante. Acum:
-lumina: 4*18W - 2*Osram Fluora, 1*Flora glo, 1*Power glo
-co2-mai mult de o bula/sec, distribuit in apa de un reactor JBL. Ph in jur de 6,8
-substrat JBL Proflora
-pietris 2-4 mm
-7 bilute JBL introduse in substrat
-fertilizare lichida Ferropol o data pe saptamana+Ferropol 24
Caracteristicile apei:
NO3 ~ 25
NO2 - 0
GH - >7°
KH- nu mai tin minte
pH - 6.8 conform testului vizual permanent JBL, + 5 in 1 JBL
Valorile sunt obtinute cu ajutorul testului 5 in 1 JBL, citit dupa fix 60 sec.
Care sunt problemele:
-Pe o bucata de lemn, pe care ar fi si un pic de Java Moss, a aparut o alga pe care nu reusesc sa o identific. Seamana cu alga paroasa dar nu este asa de mare (nici n-o las sa creasca). Ca si caracteristica principala, toate firisoarele pleaca dintr-un nodul foarte bine fixat pe buturuga si destul de tare. Sunt vreo 5-6 noduli pe toata buturuga, plus putina alga si in muschiul de Java. Asta nu ar fi problema de speriat, cred eu.
Intr-o tufa de Egeria densa a mai aparut o alta alga cred, care nu creste decat intr-un singur loc pe planta si poate fi culeasa foarte usor cu mana, fara a afecta frunzele de Egeria.
Problema mea este alta. Inca nu sunt speriat de alge, (buturugii ii pot trage un clocot, iar din Egeria pot taia firul cu pricina) ci de plante. Nu cresc, nu au o dezvoltare frumoasa si armonioasa. Culorile nu sunt de un verde crud, ci parca sunt imbatranite. Am o tufa de Limnophila sessiliflora ale carei noduri au o distanta de 2-3 cm. Mi se pare cam mult. Chiar si Egeria se pare ca lse lungeste aiurea. O tufa de cabomba mai are putin si da coltul. Ma rog nici chiar asa, dar nu am tuns-o decat o data in 2 luni. Hemianthus-ul callitrichoides ''Cuba'' de care vorbeam cu ceva timp in urma (l-am plantat asa cum am fost sfatuit) il mai tin doar pentru ca mai este putin verde in acvariu. Si multe altele pe care le veti vedea. Fir-ar sa fie, am uitat aparatul foto acasa.
Daca tot am scris, postez si revin maine cu poze (sau diseara).
Ce am de facut in continuare este intrebarea mea? Cumva lipsesc macronutrientii? Daca da, care ar fi cei mai indicati, ma refer la cei gata preparati, tinand cont ca fertilizez cu micronutrienti JBL?
Haruko a scris
E o lume frumoasa...uneori prea frumoasa ca sa fie adevarata. Asta te ajuta sa uiti de problemele zilnice cu care fiecare se confruta, de necazuri de care nimeni nu e scutit. Te face sa iti inghiti lacrimile si sa mergi mai departe. Te face sa uiti de toate acestea si sa iti amintesti ca esti OM. Ca de tine depind atitea fiinte fara aparare, care nu se pot plinge cind le doare ceva, care nu pot cere de mincare si care au nevoie doar de dragoste si afectiune.

Aici ai punctat "indoobitabil", fara drept de apel. Daca ai stii cate dreptate ai. Daca ar fi mai multi care ar citi ce ai scris poate am trai intr-o lume mai buna. Putini stiu ce inseamna sa iubesti sau sa fii iubit de un animal sau de orice alta vietatuta. Interactionez zilnic cu o pisica si nu va pot spune in cuvinte ce inseamna dragostea unui animal.
Nuu, nu macam acvarii, stai linistit! Si nici pestii din ei... Fereasca si pazeste! Ca incercam sa ii "molipsim si pe altii, asta e adevarat.

Pai da, ma gandeam eu ca va cade cam greu sticla acvariilor, iar un peste miscator intre dinti nu cred ca face bine. Stiti prea bine la ce ma refeream si sustin in continuare sus si tare. Sunteti plini de "virusi" si nici nu puneti mana la gura cand "stranutati"
Faraonul...nu cred ca exista prea multi oameni cu suflet minunat ca al lui. Daca am fi cu totii asa, lumea asta ar fi alta... Dovada cea mai elocventa sunt acvariile sale, care, pe linga ca sunt absolut superbe, plesnesc de sanatate. Si pe lnga Faraon, mai sunt citiva oameni pe acest forum care merita tot respectul si toata admiratia - Ginel, Val, Lofty, Viulan, Intros si - scuze daca am omis pe cineva - care intr-adevar se dedica acestei pasiuni. De la ei avem cu totii ce invata si tot la ei gasim mereu sprijin si ajutor, chiar si atunci cind ajungem in situatii mai mult sau mai putin disperate.

Iar ai punctat de 10 puncte (cred ca m ametit putin gramatica, dar merge).
As vrea sa nu va fi inoportunat cu aceste citate si mici comentarii, dar asa am simtit ca trebuie sa fac. Nu stiu daca era cazul sa comentez cele spuse de voi, dar iata ca am facut-o. Daca am gresit, mii de scuze. Oricum in continuare "sunt cu ochii pe voi", (grija mare Faraoane ca nu-mi scapa nimic din ceea ce faci) pe ceea ce spuneti si pe ceea ce faceti, si va voi cere sfaturile in continuare, atunci cand va fi cazul. Inca odata, multam pentru tot.
Haruko, multam fain de sfaturi, am retinut si bagat la tartacuta.
Iar in 25 l nu poti tine cel putin 6 neoni sau rasbora - care sunt pesti de cird. Ii chinui. Si stiu ca nu ai tu inima aia, gresesc?

Nu, aici nu gresesti. As vrea ca macar 1% dintre oameni sa iubeasca animalele asa ca mine. Si ca voi cred. Dar asta este alta discutie.
Sa-ti traiasca puisorii si sa te bucuri de ei! Dar nu ne zici si noua ce soi sunt? Ca ma roade curiozitatea...

Saru'mana. Am crezut ca am spus. Platy. 3 alevini i-am gasit in acvariu, cred ca de la una galbena. 4 sunt "produsi" de o pestoaica rosie, separata de mine in "nascatoare". In total 7. I-am botezat "minunatii"
Domnului Faraon acum:
Nici nu stii ce bine ne simtim cind facem cite-o victima

Pai da, asta a ajuns scopul vostru in viata. Asta respirati, cu asta va hraniti. Si mai molipsiti si pe altii.
Am retinut si sfaturile tale si-ti multumesc, chiar daca te bucuri de "raul" altuia
M-ati distrus, omorat, terminat de zile, scos din functiune si multe altele. M-ati nenorocit cu saitu si cu forumu vostru, bine nu ma mai fac. Da' nici voi. Stiti ce am facut? Am mai luat un acvariu. Io care credeam ca ma fac bine, dar nimic. Din ce in ce mai rau. Si culmea stiti care e? Imi place. :jumpers: De data asta un acvariu mic, ~25 l. Motivul? Vreo 7 alevini pescuiti din acvariul mare si tinuti acum intr-o amarata de maternitate.
Bun. Urmeaza intrebarile.
1. Pot cicla acvariul cel nou cu apa din acvariul vechi? Se reduce timpul de ciclare?
2. Ce plante putin pretentioase pot pune acolo? Nu voi avea co2, doar substrat si cam 0.4 W/l.
3. Pe langa alevini mai poate fi adaugat vreun neam de peste? Mai poftesc sincer sa fiu la vreo 2-3 Corydoras panda. Neoni sau rasbore pot pune? Trebuie sa am certitudinea ca nu vor fi papati alevinii.
Sper ca acest nou acvariu nu va fi o provocare prea mare pentru mine, stiind faptul ca acvariile de mici dimensiuni sunt mai greu de stabilizat.
Ma mai gandesc la un lucru, dar cunostintele mele de fizica, gen mecanica fluidelor si altele sunt destul de limitate. Avand in vedere da cele doua acvarii vor fi relativ alaturate (cca. 25 cm. distanta intre ele), exista posibilitatea crearii unui dispozitiv care sa plimbe in permanenta apa intre ele? Ma gandesc ca in felul acesta scap de o groaza de lucruri inutile. Incalzitor, pompa, termometru. Plus ca apa ar veni "dotata" cu co2 din acvariul mare.
Maine il pun la ciclat, orice-ar fi, si mai vedem dupa.
Va multumesc amandurora, Val si Minnardy, pentru raspunsurile prompte si la obiect. Ma apuc sa studiez cum sta treaba.
Dar inainte de a te apuca sa folosesti macronutrienti in acvariu, ar trebui sa studiezi ce si cum despre ei pentru ca poti sa ai necazuri daca ii folosesti incorect

Corect. Eu acum sunt in faza mersului de-a busilea. De aceea pun intrebari sper ca nu agasant de usoare pentru voi. Ce stiu cu certitudine este faptul ca atunci cand te apuci sa modifici ceva in acvariu, trebuie sa o faci fiind foarte bine documentat si constient ca ai nevoie de acea modificare.
Inca odata multam fain
Mai vin cu o intrebare si sper sa nu radeti prea tare de mine. Tot citesc prin zona si nu ma lamuresc. Ori am trecut pe langa subiect, citind cateodata rapid printre randuri, ori nu stiu sa il caut. Se vorbeste la greu despre macro si micronutrienti. Care sunt astia fratilor, ca am capiat. Dati si voi ceva nume de produse, ce au in compozitie. Eu am luat pentru plantele mele Ferropol "bilute", Ferropol saptamanal si Ferropol 24. Care este unul, care este celalat? Sau nici unul nu-i nimic? Sau cum e treba ca nu mai pot? ::hammer:. Bun, dupa atata lamentare concretizez intrebarea: care sunt macro si care sunt micronutrientii?
Pretul de 600 lei este pentru amandoua? Poze ai?
Hai ca ne inmultim. Bine ai venit.
e limpede ca e tulbure!

Si clara ca lumina noptii.
Apai il las aici, si bag "ingrasaminte" si co2. Administrez co2 doar atat timp cat functioneaza lumina. Asta pana la un ph controler. Of, de-ar veni si ziua aia.
Drept sa spun dupa 10 pagini de topic nu mai tin minte ce pesti ai .......

2 Ancistrus
4 Corydoras panda
20 Neoni
8 Platy
Tanar si eu, nu batran ( in acvaristica ). Acvariul l-am primit cadou de la consoarta si nu pentru si-ar fi dorit ea, ci pentru ca imi doream eu. A fost asa, ceva ca o dorinta mai veche si neindeplinita, un fel de dragoste platonica. Oricum, m-a procopsit cu el, dar, acum ne luptam si ne bucuram impreuna. Ne place amandurora si ne umple dupa-amiezele de culoare si lumina. Discutii? Da, exista, mai ales atunci cand suntem inainte de salariu si eu dau 20-30 lei pe cine stie ce planta sau solutie sau mai stiu eu ce. Rezolvarea? "Nu am avut draga incotro, este pentru binele pestiucilor". Treaba in casa? Aici este de discutat. Parerea mea este ca intr-un cuplu trebuie impartit totul echitabil, dupa puterea, priceperea si de ce nu, placerea fiecaruia. Daca ea gateste 3-4 ore in bucatarie, poti fi sigur ca nu va fi niciodata multumita daca duc doar gunoiul. Cred ca mi l-ar pune in cap. La fel cum s-a mai spus, parintii. Unii privesc cu indiferenta, altii cu drag si simpatie. Nu ma deranjeaza nici unii, nici altii. Prieteni si colegi de servici? Nu traiesc cu ei, nu ma culc cu ei. Sa fie sanatosi cu parerile lor cu tot. Nu m-am ferit, am spus la toata lumea pentru ca oricum s-ar fi observat datorita interesului crescut pentru site urile de acvaristica, plante si mai stiu eu ce echipamente. Si am spus-o nu ca o lauda, ci ca o informatie pe care o oferi colegilor in mod normal, in fel si fel de discutii care apar la munca. Celor ce m-au sustinut si ma sustin, tot respectul pentru ca m-au inteles, celorlalti tot....respect. Daca ma intelegi. Important este ca celor de acasa, apropiati tie sa le pese de dorinta si placerea ta. Pentru asta tu trebuie sa lucrezi, sa le arati ca ceea ce faci nu este depravare sau pacat ci un hobby nevinovat (n-am vrut sa iasa cu rima, dar asta e), care nu poate aduce decat armonie si liniste in casa. Asa ca ce sa mai spun, stii si tu "gura lumii-i sloboda", nu-i lua in seama si ai grija ( o sa sune egoist) numai de tine si de cei apropiati tie.
Numai bine si sanatate maxima tie si acvariului tau
Grait-a Faraonu'
Daca-ti spun ca un pH-controller te scuteste de emotiile generate de variatii o sa ma ucizi ?

Nu, si daca ti-ai putea imagina cat poftesc la unu'....Poftesc asa de rau, ca simt ca mi se apleaca. Mai dureaza max o luna si-l rezolv si pe asta. Daca va uitati oameni buni de la ce am plecat si unde am ajuns...Si inca nu-i tot. Mai sunt investitii de facut.
Bun. Sa revenim.
De la cit a coborit? Cit era inainte?

Ph-ul nu mai stiu valoric de unde a coborat, dar a fost in zona bleu-albastra a testerului. Problema este ca parca nu mai vrea sa creasca la loc, sta amaratul tot in zona galbena. O fi bine?
Caut dupa amiaza si picaturile.
Cum procedez in continuare? Bag Ferropol, Ferropol 24 si reiau co2-ul?
Sau fac un schimb mititel de apa inainte?
Domnul Faraon spuse:
Eu l-as alege pe cel JBL pentru ca-i fara PowerHead

Pe asta il luai intr-un final, vad ca se descurca. Dizolva cca 70% din bula de co2-ochiometric masurat.
Am adaugat in substrat bilute de la JBL. Altceva nimic. Exista banuiesc o legatura intre fertilizanti si co2, deoarece am unele probleme. Spuneti-mi va rog ce am de facut. Duminica am inceput aditia de co2. Dupa cca 5 ore am vazut ca ph-ul scade verginos, avand un debit de 1 bula/2 sec. Vertiginos inseamna ca solutia din testul permanent JBL, ajunsese aproape transparenta. Am lasat luni sa se restabileasca acvariul si astazi am dat iar co2, aprox 9 ore, 1 bula/5 sec. Ph-ul a ajuns iar jos de tot, in zona galbena la 6,4. Ce-i de facut? Ce se intampla in acvarul meu, ca nu vreau sa ucid pestiucii. Si asa cred ca i-am zapacit cu variatiile astea de ph.
Am cumparat astazi Ferropol si vreau ca de maine sa-l utilizez. Juma' de doza la inceput si apoi restul. Mi-a mai spus Dl. Faraon de picaturi zilnice, care sunt alea?
Sa bagi CO2 din butelie, dar fara electrovalva si controller inseamna sa reglezi debitul din reductor si sa te bazezi pe el sa ramana constant. Ceea ce, in princpiu ar fi ok. Dar fii atent ca debitul gazului reglat din reductor variaza in functie de temperatura din camera. La reductoarele de la buteliile pentru bere (adica reductoarele alea de bere, originale) varitia asta e foarte mare. La reductoarele pentru acvaristica e mai mica, dar prezenta.

Nu stiu daca e un defect/bug al lor sau pur si simplu producatorii incearca sa compenseze prin reductor variatiile de presiune din butelie datorate dilatatii si contractarii gazului, cert e ca asa se intampla.

Ai grija si urmareste debitul. Sa nu reglezi ziua la 1bula/sec si sa te trezesti ca noaptea ajungi la 3 bule/sec...

Take care.

Multumesc pentru precizari. Reductorul si ceasurile sunt de la ferplast, butelie de 500 gr. de unica folosinta. Si ca sa pun capac, mi-a sosit totusi si electrovalva. Raman deocamdata la acest nivel, fara ph controler.
Inca nu sunt hotarat in legatura cu reactorul/difuzorul. Dar mai sap.
Din strafundurile piramidei s-a auzit:
Baga CO2 la debit foarte mic pina vine electrovalva. Incepe cu o bula la 2 secunde.

Aici ma gandeam si eu, dar mai cu zgarcenie, chiar 1 bula la 3 secunde. Desigur cu monitorizare stricta ph. Din acest punct de vedere ce sa iau? Teste permanente? Sau altceva?

De asemenea am mai auzit:
Alege tu reactoru' de CO2, spune-ne ce-ai ales si noi aprobam sau nu .

Apreciez, dar nu accept decat cu semnatura si stampila.
Ma gandeam asa: http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2--accesorii-pentru-co2/2086-jbl-proflora-co2-vario-diffusion-system.html
sau: http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2--accesorii-pentru-co2/471-sera-co2-basic-set.html
De asemenea, am mai vazut acele difuzoare ceramice ADA
Ce imi convine cel mai mult, ar fi un powerhead care sa amestece co2 cu apa intr-un tub de plastic sau sticla. Asta datorita pretului mai redus.
Ei, ce ziceti?
 
Forum Index » Profile for alber » Messages posted by alber
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com