[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alber
Forum Index » Profile for alber » Messages posted by alber
Message
Da, da' nu bagi din prima toata doza

Uitasem acest aspect. Ce sa folosesc? Lichid sau bilute la radacina plantei?
Power Glo nu prea are legatura cu plantele , io l-as scoate imediat. Un Osram Fluora ar merge in locu' lui

Ma preocup si rezolv.
Plus inca unu' sau doua Osram Fluora daca te pricepi sa le inghesui in capac

Pentru unu garantez, cred ca il pacalesc, dar doua nu vad cum.
Bine ai venit. Proaspat sunt si eu in zona, dar cu boala grea dupa mine. Aici primesc tratament corespunzator si incep sa ma simt mai bine. Bafta multa si toate cele bune.
Mai am o intrebare.
Pe langa fertilizator, ar mai trebui vreun tub de neon? Acum am 1*20W Power glo + 1*20W Flora glo
Cablurile nu ma deranjeaza, ca le pitesc si nu se vad. Dar daca zici ca Jbl e mai indicat, asa sa fie. Si pana la urma din ce mi-ai spus, amandoua reactoarele faca fata (sau daca nu, pot face spate) acvariului meu. Avand in vedere si testul permanent, s-ar putea sa aleg Jbl. Multam fain de sfaturi.
A, cat pe ce sa uit. Din ce am citit, concomitent cu co2, introduc si fertilizanti, nu?
Reuseste sa dizolve destul CO2 pentru acvariu tau de 120 litri

Asta ar fi un lucru bun
Io ma uit ca bou' la regulator si nu vad robinetu' de reglaj a debitului , sint convins ca-l are, da' nu-l vad.

Si eu m-am uitat, pana am gasit pe nu stiu unde o poza cu regulatorul. In spate se afle o gaurica unde se intervine cu un hexagon micut si de acolo se regleaza.
Iti sugerez e electrovalva

Si eu mi-o sugerez, daca-mi este permisa gluma, asa ca nu voi avea ce face si-mi voi creste cheltuielile. Asta e.
Dar daca tot suntem aici, lasand deoparte diferenta de pret de cca 100 ron, asta ar fi mai bun? http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2--accesorii-pentru-co2/1511-jbl-co2-set-easy-1.html
N-ar fi rau pentru inceput zic eu, dar sistemul e ok, are randament vizibil in ceea ce priveste plantele? Nu vreau totusi sa dau banii aiurea. Daca e ok, cu timpul caut si butelie reincarcabila, iar adaptorul chiar nu este o problema. Am vazut si eu intr-un tarziu tot asa, in jur de 70 ron
Problema acelei chestii e ca butelia e de unica folosinta

Si ca idee, cam cat "tine" o butelie, sa zicem folosita cam 12 ore/zi?
Regulatoru' de presiune nu se potriveste direct la o butelie reincarcabila, e nevoie de o reductie

Si astea sunt scumpe? La Ferplast nu vad asa ceva.
Eu zic sa nu te complici pentru inceput cu cresterea puilor.Poate mai tarziu,cand inveti cam tot ce e de invatat despre pestii pe care ii ai si intretinerea acvariului,a plantelor,etc.

Pe timp ce trece timpul parca-parca si eu inclin spre aceeasi idee. Mai vad, mai ales ca asa cum am spus, am cam multi pesti in acvariu.
In alta ordine de idei, cum vi se pare produsul acesta http://trade.ferplast.com/en/pagina_4469.html?
Este ok? Exista produse cu randament sau raport calitate pret mai bune decat acesta? Si aici ma refer la o plaja valorica undeva intre 300-400 ron.
Daca voi lua inca un acvariu pe post de maternitate, va fi totusi dotat cu tot ce trebuie. Am vazut si mai ieftine, dar fara capac, ma rog ala se poate face. Plus o pompa micuta, si un bec economic, ar merge zic io. Chiar si cel de care v-am spus e ok la pret, eu vroiam sa ma incadrez undeva la 150 ron, si vad ca oferta este bogata pana in pretul asta.
Cu puii ce sa fac? Ii voi dona atunci cand vor creste, cred ca gasesc doritori. Sau nu? Deocamdata stau si ma gandesc chiar si la cei 8 Platy pe care ii am daca sa ii mai tin sau nu. Am totusi cam multi pesti in acvariu.
Am gasit acest acvariu, este din plastic si are prevazut un bec si o pompa pentru filtrare. Este bun sa fac din el o maternitate? Ma gandesc sa-l "umplu" cu plante si sa-l pun la treaba. Ideea este doar sa nu fie prea mic. Ce parere aveti?
http://www.acvamax.ro/product_info.php?products_id=1145
O cutie cu gratii care lasa spatii mai inguste decit pestele-mama si mai mari decit puii

Nu am asa ceva, dar pricepui despre ce este vorba.
Un acvariu mic in care se pune pestele-mama.

Nici asa ceva nu am, dar am mai scormonit si poate cumpar. Vad ca nu sunt asa de scumpe, si mi se pare solutia ideala.
Multam tuturor pentru sfaturi
Cele indicate de mine nu au nevoie de substrat. Macar de curiozitate ai fi putut sa le cauti pe net, corect?

A fost primul lucru pe care l-am facut, dar nu mi-am dat seama de treaba cu substratul. Mea culpa

Nu ti-am spus/impus/indicat/ordonat sa-ti mai cumperi inca ceva. Nu am dreptul sa fac asta si nici nu o voi face vreodata

Nu am vrut sa insinuez asa ceva, stiu ca nu asta este practica voastra. Daca exprimarea mea a fost defectuasa sau neclara, imi cer scuze.
Nu am chef sa ma iau in clont cu voi, vreau doar sa invat si sa ma fac mare, eu si pestiucii mei. :-)
Nu vreau sa fac pe desteptul, tocmai de aia ma aflu pe acest forum, punand intrebari. Daca ma arat putin contrariat cateodata, nu contest calitatea informatiilor pe care le primesc, ci poate doresc doar mai multe explicatii. Intrebarea mea este in continuare daca in acea maternitate, care am spus ca este formata dintr-un schelet din plastic imbracat in plasa, pot pune plantele. Vor trai fara substrat, doar prin simplul fapt ca sunt in apa? Asta este nedumerirea mea. Vreau ca totul sa fie ok, sa nu aibe pestiucii probleme. Si in acesta perioada, chiar nu am bani sa cumpar inca un acvariu, cat o fi el de mic.
alber a scris:
Ce inseamna maternitate? Eu am asa ceva, Am explicat cum arata.

Baga plante multe gen Riccia sau Elodeea. In timpul nasterii nu sta sa caute puii si sa-i manince. Sau poate acestia erau prea slabiti si atunci i-a inghitit - conservarea speciei. Nu ai ce sa faci. O sa capeti insa experienta si nu se va mai intimpla din nou.

Unde sa pun plante? In maternitate? Mi se pare cam ciudat
Ce inseamna maternitate? Eu am asa ceva, Am explicat cum arata.
Am dat-o rau de tot in bara, nici nu imi vine sa scriu.
Aseara, studiind cu nesat acvariul, si gandind cam ca ar mai trebui facut si pe unde, ce vad? Un pestic foarte mic, un puiut zic eu, avand cam 2-3 mm lungime. Ce fac eu? Iau repede o maternitate formata dintr-un schelet de plastic si o plasa care-l inveleste si o instalez in acvariu. Apoi prind pesticul si il introduc acolo, fara nici un fel de probleme, gandind sa il protejez de ceilalti pesti. Apoi, vine dezastrul. Prind o pestioaica, una care dupa parerea mea ar fi gestanta si o introduc si pe ea in acea maternitate. Nu dureaza 2 minute, si pesticul cel mic dispare in gura hamesita a pestioaicei. Sunt distrus, l-am omorat cu mana mea pe bietul pestic.
Spuneti-mi si mie care sunt greselile pe care le-am facut, ce sa fac in continuare. Pestioaica am eliberat-o din maternitate, iar pana azi dimineata nu am mai vazut sa fi aparut vreun pestic mic. Am verificat acvariul cam din 2 in 2 ore toata noaptea si nimic.
Am inteles, sa traiti. Faza cu carantina mi-a intrat bine in cap, nu sunt probleme, mai ales ca la cati pestiuci am, nu cred ca voi introduce altii prea curand, poate sa mai dau. Acum serios, multumesc pentru tot.
Inseamna ca acea "joaca" nu a fost ceva normal? Se intampla ceva ce nu le convenea in acvariu, sau erau in perioada de acomodare? Oricum ma bucur sa aflu ca acum se comporta normal si ca sunt ok.
Mai am o intrebare, legata de comportamentul pestiucilor pe care ii am in acvariu. Si cand spun asta, ma refer la cei 4 Corydoras panda.
Sa va spun cum sta treaba. Initial, in acvariu au fost doar 2 corici, cu doi ancistrusi. Ulterior au mai sosit doi corici, plus cei 20 neoni. In toata aceasta perioada, coricii au avut un comportament jucaus, asa cred eu. Adica, de foarte multe ori, "alergau" pe suprafata acvariului, in partea din fata, oblic, urcand si coborind, in grup de 2, 3 sau chiar patru, fara a atinge suprafata apei. Ceva mai tarziu, cand am introdus in acvariu cei cativa platy, comportamentul coricilor s-a schimbat. "Merg" doar pe fundul bazinului si arareori cate unul din ei se mai ridica doar cativa cm, intr-o tentativa de joaca. In rest sunt foarte activi, cu o dorinta iesita din comun de a scormoni si cerceta fiecare coltisor.
Intrebarea mea este: cum ar trebui sa fie comportamentul lor, daca "fuga" initiala era normala, sau daca acum au un comportament normal. Si ce ar trebui sa fac pentru fericirea lor, daca acum ceva nu este in ordine. Sunt tare draguti si-i vrem pe deplin fericiti.
O poti tine intr-un bidon cu gura mai larga.In nici un caz in damigeana,sticle,etc

Am inteles, multumesc
 
Forum Index » Profile for alber » Messages posted by alber
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com