[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alber
Forum Index » Profile for alber » Messages posted by alber
Message
Na ca am reusit. A dat Domnul, ca ma cam saturasem de atata chinuiala.
Despre partea inchinarii....Stii care este problema? Da, nu si-o avea rostul acea coloana acolo, dar deocamdata ramane. Replica la acvariile lui Faraonul si Intros? "Minunate, mirifice, dar parca si acolo ar merge o coloana doua"
Parca as fi si eu da acord cu ea la mine in acvariu, nu comentez pe munca celorlalti useri, daca ar fi ceva unic, ceva ce nu se gaseste peste tot, sau ceva home made.
Cam asta ar fi treaba de pana acum, schimb apa saptamanal, cam 25%.
Am totusi o intrebare. Apa pusa la declorinat, trebuie sa stea in vase tip lighean, sau se poate merge si pe varianta tip damigeana sau bidon? Acum o tin in niste "cutii" de plastic, care ce-i drept ma cam incurca.
Am mai pus poze: http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1141
Tot in Horn merg si eu, dar trebuie sa te nimeresti atunci cand aduc ei plante. Eventual vorbeste cu baietii de acolo, da-le nr. de tel si-ti dau ei mesaj cand primesc marfa. Cinsteste-i si totul e o.k. Eu asa am facut.
Asa cum mi s-a recomandat si cum se cuvine, multumesc domnului Faraon . Inca nu stapanesc prea bine treaba cu postatul pozelor, dar mai incerc Mai am, ceva mai proaspete si le voi posta cat de curand. Am facut ceva modificari fata de cea veche, veti vedea.
In privinta ruinelor, nu stiu ce aveti cu mine, ca nu v-am facut nimic. Vreti sa pap mancare de pesti sau ciorba cu cioburi? Eu nu. Vedem ce se mai intampla, poate mai creste iarba, poate se mai scufunda, ceva rezolvam noi. :misto:
In privinta pestilor, ce sa zic, si aici cred ca am sarit calul (tot ordin de sus), dar se poate discuta.
Am asa: 2 Albino Bristlenose Ancistrus ( suginele )
4 Coridoras panda ( corici )
20 Paracheirodon innesi-cred ( neoni )
8 Platy ( nu mai stiu denumirea exacta ). Aici spuneam ca se poate discuta
Cam asta ar fi. Mai pun ceva poze si vedem.
Prima poza a acvariului meu. Nu va sfiiti si dati-va cu parerea, criticati, laudati si sfatuitiimage
Multumesc mult, Sormon. Ma descurc acum
Tot sunt in ceata vis-a-vis de marimea pozelor. Daca ma poate ajuta cineva, cum pot sa le micsorez?
Nu am inca fertilizanti, iar la CO2 stau ca la inceput, adica prost.
Sincer, nu ma asteptam ca plantele sa dea din frunze ( sper din toata inima ca am trecut de stadiul de dang-dang ), dar nu dau semne de suferinta. Aici ma refer la culoare si la modul in care arata. fara frunze moarte, tulpini, etc. Multam de sfaturile legate de fertilizanti.
Valeu, valeu, valeleu.
Si eu care ma pregateam sa ii atac putin. Deci melcii raman si eu lucrez la plante. Problema este ca au papat fir sanatos, din planta ce nu da semne vizibile ca ar avea probleme.
Si totusi cum fac cu pozele? am si cu acvariul si as fi vrut sfaturi, opinii, pareri.
Am ceva poze cu niste melci care ataca plantele si nu stiu care din ei este de vina. Sunt doua tipuri diferite. Problema mea este ca nu stiu cum sa uploadez pozele, mi se spune ca sunt prea mari. Cum as putea sa le micsorez? Ma gandeam ca daca le arat pe forum voi fi sfatuit pe care sa-i elimin din acvariu.
Da, corect. Cartoful ne scapa de probleme. Multam fain, Val
multam de raspuns. plasa folosita in constructii: plasa armare fibra sticla. ochiuri cam de 4-5 mm, dar ma tem da faptul ca nu stiu cum interactioneaza pestiucii cu acele fibre, care se mai desprind din plasa respectiva. multam de raspuns
Ziua buna. Cei care va pricepeti, ce fel de plasa trebuie folosita pentru riccia? cam ce dimensiuni sa aibe ochiurile si cat de groasa trebuie sa fie firul? Poftesc si io la un pic de covoras sau ceva pitre imbracate. Plasa din fibra de sticla folosita in constructii o fi buna? Nu cred. dar ce altceva?
Multam fain
Pe timpul ciclarii se curata acvariul? Si daca da, cum, prin aspirare cu acea "palnie" cu furtun? Si la cat timp dupa ce am inceput ciclarea?
Stie cineva unde ma pot duce la sigur sa iau ceva Java Moss, Riccia sau orice alta planta micuta. As vrea sa fac totusi o bucatica de covor de verdeata. Am fost in Moghioros, Horn... si Antipa. Nimic pe nicaieri.
Multam fain, @Porcu
Porcu wrote:Dupa ce-am vazut poza cu acvariu' lu' Lofty: AquaGlo + MarineGlo am pus si io un neon albastru linga AquaGlo si-s fascinat de acvariu . N-am avut chef sa iau MarineGlo ca-i scump si n-am acvariu marin si-am luat un Osram albastru de 18 W de la Practiker cu 20 lei .

@Porcu, spune-mi te rog daca este indicat si pentru mine un asemenea neon. Deja am un Aqua Glo si un Power Glo. Am vazut in Pra.... un asemenea neon (albastru), dar nu mi s-a parut a da prea multa lumina. Pot schimba unul dintre cele pe care le am cu cel albastru?
Multam de sfaturi, am facut cateva schimbari. Asa cum am spus, strat JBL; pietris garnulatie max 3 mm peste; schimbat si neoane (1 aqua glo, 1 power glo), din ce am citit cred ca e bine, daca nu, spuneti-mi si schimb; iar cu CO2-ul, ce sa zic, raman deocamdata aici, in primul rand din motive de bani. Apoi mai vedem ce si cum.
"1) Acvaristica care ofera posibilitatea plantelor sa supravietuiasca, dupa ce o inveti in functie de cat de bine o inveti, vei reusi chiar sa faci plantele mai putin pretentioase sa se simta bine"

Cam aici vreau sa ma situez deocamdata, din varii motive; ce recomandati? N-as vrea nici s-o zbarcesc.
 
Forum Index » Profile for alber » Messages posted by alber
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com