[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: IwaGumiGUY
Forum Index » Profile for IwaGumiGUY » Messages posted by IwaGumiGUY
Message
Salut, are cineva vreo idee?
Salut, te rog mult, ai putea sa imi zici cantitatile de substrat care le-ai pus in ultimul acvariu? Ambele , si cel fertil si cel inerit. Ms mult si succes!
Alexos, ce se mai aude cu lacul din gradina, ca de vazut nu se mai vede nimic?!
Frumos, frumos, mai vrem si celelalte specii!
Momentan nu dispun de testele NH3, NH4 si NO3, dar sper ca o sa le achizitionez curand. Am sa fac schimburi de apa 30l tot la 2 zile si cum ziceai hrana minima + aspirat intens. Mersi ptr indrumari.
Desi stiam care sunt consecintele , nu am avut de ales, aveam niste valuri si niste curenti in acv de aproape imi scoteau plantele din nisip. Nu am avut incotro , l-am scos pe cel vechi. Deci?
Salut, am achizitionat niste teste JBL iar in dimineata asta sunau cam asa: PH=7 ,GH=6 ,KH=6 , NO2=0.1
din ce am citit in "prospecte" ma incadrez in parametrii normali, dar tind sa
cred ca nu sunt excelenti. E putin deciclat acv? De o saptamana am introdus un
filtru nou (JBL e901) , inca nu s-au instalat bacteriile in noul mediu?


Salut , ma intereseaza acest produs de pe acest site, a mai comandat careva de aici? : http://petshop-romania.ro/pesti/filtre-externe/filtru-extern-jbl-cristalprofi-e900.html
Mersi mult!
Exista niste super solutii ptr 'topit' siliconul foarte bune, dar nu stiu daca se gasesc la noi. Am vazut pe youtube la americani, de lasa 24h sa actioneze si rezultatul este ca si cand nu ar fi fost silicon pe zona, se desprinde foarte usor de pe suprafata . Succes si tine-ne la curent!
Iti multumesc mult Humbert , eram in ceata cu filtrele astea si chiar m-ai ajutat. Am sa tin cont de sfaturile tale. Inca odata iti multumesc!
Crede-ma ca poate , nu e mare deloc.
Il poti pune pe capac, poti renunta la sina, si pastrezi doar camera de filtrare + furtunul. Iar daca gasesti o gaura ptr tur si retur e ok .Ori faci o gaura in capac in cazut in care nu ai una. Solutii sunt, depinde ce vrei.
Si una din avion, sper sa iti fie de folos!
Filtrul fara capac, cred ca mai putea fi adaugat material ptr filtrare, loc mai este.
Daca te uiti atent o sa vezi ca acea sina sau suport se poate lungi si micsora dupa bunul plac.
Atasez niste poze cu DK.
Salut , vreau sa imi iau un filtru extern si as vrea sa aud o parere de la un coleg mai experimentat despre alegerea lui. Acvariul are 110x40x45, nu ma pricep la firme si nici la modele ptr ca nu am avut nici unul inca. As vrea sa nu faca galagie , sa fie bun, sa nu aiba scurgeri, oare include si materialul filtrant(burete+inele ceramice) dar furtune si coturi? As avea nevoie si de un compartiment ptr turba, deci sper sa aiba camera de filtrare destul de mare ptr toate compartimentele. Daca se poate si un un link de unde sa il achizitionez . Multumesc mult!
http://www.fara astfel de linkuri... puteai sa dai: http://www.acvariu.ro/plantfinder/
Teshec poftim )) ia cu paine
No tare curios sunt si eu la faza asta, ptr ca si pe mine m-ar interesa daca si cum se poate face. Astept cu nerabdare! Da Doamne sa mearga!
Si-a luat un vecin de-al meu un Black Knight , inainte a avut ceva intern , nu retin numele , boyu, sau resun, dar e foarte multumit de el . E foarte practic, putin inestetic pe "capac" dar sunt sigur ca il pori masca. Daca vrei iti poti pune si inele ceramica in el . Ai grija ca nu vine la pachet cu mediu filtrant )
 
Forum Index » Profile for IwaGumiGUY » Messages posted by IwaGumiGUY
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com