[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: IwaGumiGUY
Forum Index » Profile for IwaGumiGUY » Messages posted by IwaGumiGUY
Message
Pierdere de spa?iu, top 3 Matrix, ADA ?i Eheim substrat pro
O fi reclama la Lego?
E foarte bun , eu sunt multumit , la ce acv vrei sa il folosesti ptr ca mie imi pare rau ca nu am luat modelul mai mare. Intr-adevar , inelele acealea negre de plastic sunt degeaba , inlocuieste-le cu Matrix ca isi merita investitia! Cum de altfel si un prefiltru zic eu ca isi merita toti banii.
Salut, sper sa nu deranjez, am v?zut ca vb de CNC ?i am zis sa îmi
Încerc norocul. Am sa scurtez pe cat posibil discu?ia : bla bla, CNC nou
DIY f?cut în pivni??, e la testul 3 ?i nu ma pricep la programul cu care se lucreaz?. Cu ce pot transforma o poza normala într-una 3D?
Eu am modelul putin mai mic http://www.greenaqua.hu/en/eheim-2271-professionel-4-250.html luat in vara si pot sa iti spun ca in comparatie cu cele classic e mai silentios. La mine skimmerul eheim sau prizele programabile fac mai mare galagia decat el.
Da , intr-adevar cotul acela e cam sensibil, e slabiciunea gamei Glassic.
Scoate furtunele pe rand din stutzuriile de conectare atat din filtru cat si din prefiltru , apoi ia de la doamna o pila fina de unghii si pileste stutzurile in si out de la filtru si prefiltru. O sa vezi niste denivelari sub 1mm pe ele. Din cauza lor nu se etanseaza bine furtunele pe acele conexiuni si foarte incet se acumuleaza bule de aer in filtru.
Astept noutatile!
Bun, am marit dozele macro!;)
2
Ca semn de mul?umire, un roscat
@skija: schimbarile au fost marirea dozelor de fertilizanti atat micro cat si macro, am scos filtrul Eheim 2215 cat si Purigenul , am scos si Twinstarul care
imi parea ca "arde" plantele de la apa oxigenata. ba chiar am observat ca in perioada in care il las sa mearga, perlarea plantelor e redusa vizibil in
comparatie cu perioada in care il opresc (daca il las o zi sa mearga si il opresc pe perioada iluminarii , plantele perleaza , dar nu asa de mult cat ar perla
daca l-as opri 1-2 zile). Cu acest experiment o sa continui ceva mai incolo cand o sa prind mai mult timp liber. Inca nu sunt convins , dar am impresia ca
Twinstarul nu doar ingreuneaza (ca de oprit ,sub nici o forma nu poate fi vorba) dezvoltarea algelor , dar implicit si dezvoltarea plantelor.
@narcis : la Ferropol chiar vroiam sa ajung . am marit doza treptat din pricina culorii galbui a plantelor . nu e un lucru rau ptr ca asta s-a si dovedit ca a fost problema.
cu cat am marit-o cu atat cuba si-a dat drumul mai bine. am dozat dupa ochi si am ajuns acum la 3,5ml Ferropol /zi la 70litri apa. din lipsa de timp nu am mai facut
teste pana ieri cand m-am socat putin : Fe=0,8 No3=10 PO4=0,4 (asta din pipipant 4,5ml/zi)
Acum vine marea ma intrebare : Plantele crescute cu lumina mai putina sunt mai verzi inchise la culoare decat cele care sunt crescute cu lumina mare >=1w/l ?
Vazusem mai multe acvarii medii iluminate care au plantele de un verde inchis de tot , iar eu , oricat as doza Fe parca plantele , desi sunt ok , tenta lor e verde crud , deschis , ca iarba primavara
La faza cu neoanele , sa sti ca nu m-am gandit , dar gura ta adevar graieste , chiar am sa schimb neoanele ptr ca am impresia ca in spate e mai slab iluminat!

Oricum mersi mult ptr sfaturi ptr ca fara voi , nu cred ca as fi scos-o la capat!
http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Riccardiachamedryfolia(003D)/4400 cred ca asta e
2
Ms Andrei , sper sa isi dea drumul cu adevarat!
@narcis : nu sunt sigur , parca imi e frica sa pun in functiune si cel de-al 4-lea neon . Momentan am 1w/litru , crezi ca ar fi nevoie ?
Am sa mai last plantele stem sa se mai inalte putin sa am de unde sa tai. Intr-adevar baza lor sunt afectate dar am sa scap de ele.
.
Salut, vin cu ceva noutati : Cuba a început sa isi dea drumul bine de tot ?i sa perleze abundent, ?i restul plantelor si-au revenit din starea precara în care se aflau. Diatomele au disparut ?i Dsa a aparut pe spatele acv.
Am marit doza de ferropol la 3,5ml/zi ?i nu sunt sigur ca ajunge.
Plantele din spare o duc mai rau ?i nu imi dau seama exact din ce cauza.
Vezi ca la noi vine 2217 fara acea galeata ptr materialul filtrant . Cand vrei sa scoti materialul filtrant ai doua optiuni, ori bagi mana si scormonesti dupa el , ori rastorni tot . E cam enervant ptr ca e un filtru destul de masiv pe care nu il ai de ce apuca....
Ca ?i culoare au fost ok s?pt trecuta dar de câteva zile au o tenta foarte mica de galbui, cred ca deja î?i cer doza m?rit?, ceea ce ?i am f?cut.
LiRo, pune un anun? pe cereri! Yy
Salutare, in ciuda faptului ca nu am avut deloc timp de acvariu în ultimele saptamani, ma lupt cu o r?ceal? de cel pu?in o s?pt?mân?, am z?cut la pat vreo doua zile asa ca inafara de fertilizare nu a v?zut nimic bazinul.
Dar în acest timp Cuba ?i-a dat drumul, chiar ieri am ?i tuns-o. Am marit treptat doza de ferropol ?i am ajuns la 3ml pe zi. Am v?zut ?i o perlare mai accentuata în partea din fata unde lampa merge cu cele 2 neoane. Spre deosebire de partea din fata, cea din spate care merge doar pe un neon, o duce destul de r?u. Rotala ?i celelalte stern-uri parca se chinuie. Încerc sa m?resc doza pu?in sau poate o fi de la lumina?
Simplu as zice, umpli filtrul cu apa din acvariu, doar din acvariu si pui in el tot materialul filtrant pe care il aveai si il foloseai inaintea filtrului nou.
Ce ma bantuie pe mine e filtrul pe care l-ai luat,o fi bun , eu nu am mai auzit de el si nu stiu pe cineva care sa il fi avut.
 
Forum Index » Profile for IwaGumiGUY » Messages posted by IwaGumiGUY
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com