[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: IwaGumiGUY
Forum Index » Profile for IwaGumiGUY » Messages posted by IwaGumiGUY
Message
Bine-venit sfatul cu Staurogyne repens , mersi de pont Lucian.
Cat despre ciclare, a fost finalizata, am stors un filtru de la un pet shop la mine
in bazin si s-a rezolvat tot
Nu am avut ce face, trebuia sa umplu cumva extremitatile , iar cum nu am avut destul nisip si
mai ales imi lipsesc 2 pietre ( aveam nevoie de 2 bolovani mult mai mari in centru ) trebuia sa
improvizez ceva. Am sa renunt la cioata cand ma voi muta si il voi redecora . Cat despre fertilizanti ,
sunt praf. Am sa cer o parere cu micro si macro tinand cont de un buget redus. Dar pana acolo
sa speram ca ma v-a scoate Ciprian din incurcatura. AM sa pun o poza cu mobila, are 4 picioare si e pal
noral nu dublu , cei care mi-au facut-o au garantat greutatea de 200 si peste . Sper sa fie ok . Multumesc
mult ptr sfaturi .!! <3<3
Porcu, neonul l-am schimbat ptr ca era cam cald.
Am comandata de aici acesta http://www.e-lighting.ro/prod-4050300464626-.html
pareri?
pc.ciprian wrote:buturuga respectiva iti strica tot scape`ul . Eu zic sa renunti la ea. Ca si iluminare intradevar s-ar putea sa fie o mica problema pana suplimentezi dar pentru inceput eu cred ca te-ai descurca cu un singur neon apoi sa suplimentezi pe parcurs.
Ca si intretinere amandoua sut la fel dar trebuie sa iei in calcul faptul ca ambele vor co2 si fertilizanti si in masa apei. La acest aspect cum te-ai gandit?


Cred ca am uitat sa mentionez acvariul e 110L 40 l 45h , deci undeva la 200 litri . La acest volum de apa neonul meu e
foarte mic, nu imi supravietuiesc nici plantele ce le am . Am conectat la filtru un furtun si in loc de oxigen am legat bomba cu CO2
iar ca si fertilizant in apa pun Sera Florena , dar nu prea sunt schimbari . E prea putin 21w la aproape 200 litri.
Legat de acea buturuga vreau sa zic k nu am pus nisip destul , imi trebuia inca vreo 10-20l dar mi-a fost asa de frica sa nu suporte
mobila o asa greutate. 200l + nisipul + pietrele care si ele sunt foarte grele. Asa ca am decis sa umplu cumva acvariul , ptr ca era un spatiu
gol mult prea mare. Substratul in fata cred ca are maxim 1 cm , iar in spate undeva la 8 cm . As fi vrut sa iau de la jbl un substrat ptr ca
am inteles ca e mult mai usor , dar ma costa in jur de 300 lei la cat aveam nevoie. Multumesc mult ptr sfaturi si sper sa evolueze :*
Saptamana 2
pc.ciprian wrote:salutare si mie imi place foarte mult hardscape`ul tau, felicitari si tine`o tot asa caci pare un subiect extrem de promitator
Pe ce vrei sa mergi ca si gazon? hemianthus sau parvula?


Aici nu m-am hotarat, imi plac amn2 foarte mult dar cum lumina imi lipseste prefer sa mai astept.
Poate mai invat din experientele voastrea cum sunt de greu de intretinut si care sunt conditiile.
Cand bifez toate accesoriile si conditiile necesare o sa comand de undeva parvula cred ptr ca
pare mai frumoasa. dar nu e batut in cuie. Ms ptr incurajari !
Partea nasoala e ca "finantele" nu imi prea permite sa iau in serios acest hobby ptr ca bugetul alocat intra in
pusculita ptr banii de nunta iar ce reusesc sa ascund de Ea , intra in tank ))
Asa ca marea majoritate a "componentelor" sunt facute de mine:
- Mobilierul l-am facut la comanda cu dimensiunile exacte dupa bunul meu plac . Pret 270 lei
- Acvariul facut de mine, sticla de 8mm a fost comandata de la o firma din Sb. ori Bv. Pret 150 lei
- Siliconul comandat de pe net ( dow corning 881 negru ). Pret + transport 45 lei
- Una bucata buturuga gasita pe Tarnava Mare , fiarta si tatrata de mine . Pret 0 lei
- Nisip 1-4 mm spalat ,cernut si fiert de mine .Pret 2 plasticate la nenea care-l pazea )
- Pietre gasite la un servis auto pe post de umplutura in parcare . pret 0 lei
- Substrat de la Tropica -Plant Growt
- Lumina 1 bucata neon de 21w de la Ambient Pret 50lei ) Imi doresc mai mult dar costa. Poate dupa nunta... alte idei ?
- Reflecor 2 bucati doza Timisoreana , taiate si puse intre tub si corp )) pret 5 lei , efect 20%mai multa lumina
- Filtru intern Boyu SP 1800II pret 70 lei
- Capac 1 bucata sticla acoperita cu folie aluminiu ptr reflectarea luminii ptret 15 lei
- Folie auto adeziva neagra de la Lidl . Pret undeva la 15 Lei.
Buna Acva-Hobbi-tzilor , sunt Andrei din Medias si de ceva vreme m-am re-apucat de acvaristica.
Am 27 ani si am renuntat la acest hobby in urma cu vreo 18 ani sau mai mult, dar de curand am decis
impreuna cu viitoarea sotie sa ne facem un acvariu . Experienta s-a acumulat pe site-uri in cele vreo 2
luni in care am reusit sa strang "componentele" facute in marea majoritate acasa sau comandate.
Acesta este inceputul iar cu restul o sa va tin la curent si sper sa ne putem ajuta reciproc in acumularea
experientei . Spor tuturor!
 
Forum Index » Profile for IwaGumiGUY » Messages posted by IwaGumiGUY
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com