[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: GreenLifeAquatics
Forum Index » Profile for GreenLifeAquatics » Messages posted by GreenLifeAquatics
Message
Salut

Vreau sa inlocuiesc o laterala la acvariu cu placa de aceiasi dimensiune care nu schimba proprietatile apei si se poate gauri usor deoarece vreau sa pun un robinet ca sa pot face schimbul de apa mai usor, daca vrei sa tii un nu e nevoie dar la 15-20 de acvarii cat vreau eu trebuie sa gasesc o alternativa mai usoara la schimbul de apa.

Multumesc anticipat
Te-am intrebat sa stiu care model il ai, ca eram interesat de varianta de 45 de cm - il cautasem pe google

Eu inca nu am acvariu marin, dar e unu in proiect cam de 200 litri

Multumesc!
Inaltimea skimerului e de 30cm sau 45cm?
Un mic update,
totul e ok, plantele respectiv moss-ul sau inmultit de nu ai loc in bazine, crevetii sau imultit si ei la fel si Endleri.
Cand a fost canicula de 40 C in Bucuresti temperatura apei a crescut la 32 C si pestii si crevetii au fost ok, un plus a fost ca e aerat cu pompa de aer 24 din 24 de ore.

Urmeaza sa ma mut intr-o saptamana si am sa le desfintez, mi-a placut evolutia lor pana acum.
Am sa pun filmulete subacvatice cu ce se intampla in bazine.

Ape limpezi
Multumesc Angel // muerte pentru Refractometru

Topicul se inchide
valabil
Revin cu un update ieri apa a ajuns la 16 grade ma asteptyam sa moara ceva, din contra plantele cresc creveti sunt mai rosii nu stiu de ce

Azi am pus in a doua balta 2 perechi de endleri black bar clasa N luati de la un nene de pe forum si cateva plante plutitoare de zambila de apa (Eichhornia Crassipes) din cate am citit e folosita pentru epurarea aplor poluate scoate si metale grele din apa, abia astept sa infloreasca .

O seara placuta si ape limpezi

image
As fi pus killi ca am si pui de Fundulopanchax Gardneri gold dar nu merg cu creveti cand ajung la jumatate din marimea crevetelui incep sa ii haituiasca, pun pesti mici pentru ca sa nu ajunga masa la pisicile flamande din cartier ma gandesc sa pun endleri in a doua balta.
Referitor la temperaturi inalte vom vedea ce va fi, cititnd postu lui Liv am avut in gand sa scot pesti si crevetii din balti dar m-am razgandit.

Ape limpezi
Silviu Man wrote:Interesant!
Eu as fi pus pe capete niste pietre si ceva radacini, si adaugam citeva Bucephalandre emers,
pe vreo 4-5 kg de substrat universal, si ieseau doua Paludarium frumoase. Ce parere ai?


Poate pe viitor dar in momentul de fata sunt interesant daca pesti/plantele/crevetii/melci o vor duce bine acolo pana la toamna cu pisici, ploaie, canicula si daca se vor inmulti ,
deja semne, se vad pe moss sa unflat si e de un verde nemaipomenit, la o planta de anubias a ramas fara radacina cand am taiat-o de la planta mana si acuma a crescut 3 frunze si are si radacina (planta asta e greu de ucis),
azi am pus cei 11 rasbora galaxy in prima balta alaturi de 14 creveti iar in a doua balta sunt pusi doar 7 creveti,
ca mentenata va fi mancare doar seara si schimb de apa saptamanal 10 litiri.

O seara placuta
Liv wrote: Sa ai grija sa nu se supraincalzeasca (mai ales de la soare) ca vin caldurile.

m-am gandit la asta si le-am pozitionat la umbra au cam 2-3 ore de soare pana in ora 12 in rest stau la umbra toata ziua

Liv wrote: Pot sa iti dau 30 RCS ca sa vezi ce iese.

multumesc dar cei care mi i-ai dat asta iarna sau inmultit ca iepuri asa ca am de unde deocamdata, cei care i-am bagat in prima balta ma ingrijora temperatura sa nu moara,
am mai vazut cateva larve de tantari prin balta o sa aiba ce manca pestii

ape limpezi
Salut prieteni,
acum 4 saptamani am pus in practica un proiect cu plante si vetuitoare tropicale in 2 mini balti afara in curte mai exact am luat 2 lazi de plastic de amestecat mortar/ciment de 80 litri din Brico, o pompa de aer cu doua iesiri din aia ieftina cu 2 filtre burete si vreo 32 de metri de furtun din Obor, am adaugat 2 cm petris bine splat, am aruncat cateva granule de JBL si am dat drumu la ciclare.

image

Practic ieri sa incheiat perioada de ciclare am schimbat 30 litri de apa din fiecare balta si nu stiam daca sa bag creveti RCS ca miercuri, joi, vineri a fost mai frig si a plouat, temperateura din apa era in jur de 18 grade seara, acu e in jur de 22-23 grade.

Baltile arata acum asa:
image

Plante am puse: Vallisneria spiralis, Java Moss, Anubias, Anubias pinto, Anubias nana “petite” si 2 plate plutitoare care nu le stiu numele, una e tropicala se imulteste repede si cealalta e luata dintr-o balta din jurul Bucurestiului rezista si la 30 de grade(le place la pomacea so manance).
Ca vietati pun creveti RCS si intr-o balta 10 buc Microrasbora Galaxy(Danio margaritatus) si in celalata nu stiu inca voi vedea pe parcurs.

Am sa revin cu updateuri.
O seara frumoasa

Salut

Testeaza apa si apoi tragi concluzii, dupa miros nu ai nici o dovada ca creveti tai ai murit din x cauza, daca nu ai teste pentru a elimina orice dubiu solutia cea mai simpla este schimbu de apa.

Ca presupunere personala, ai observat ca la Hornbach toate acvariile sunt conectate la o singura filtrare e posibil sa aiba cupru in apa sa previna sau sa vindece bolile pestilor iar amano pe care i-ai luat sa aiba o oarecum toleranta la cupru si cand ai pus apa in acvariu tau creveti mai sensibil sa fi murit dar e doar o presupunere si fara teste nu face doi bani.

In acvaristica schimbu de apa e Rege.

Multumesc
Ape limpezi
scuze pentru off-topic, sunt deja la noi care defriseaza copaci, vaneaza si pescuiesc vietatile tarii noastre, straini sau romani si nu le face nimeni dosar penal sau sa ii bage la puscarie/parnaie.
topicul asta ma face si pe mine sa ma duc acolo sa prind vetuitoare sa le aduc acasa , numai ca nu am acvariu marin inca
Uni pesti mor ca as le e soarta nu e neaparat ca ar fi cev ce ai facut tu, ce ai putea tu sa obervi e daca pestele cere a murit avea burta supta, pesti au si boli interne, paraziti interni care nu se vad asa usor daca nu stii ce cauti.

Ape limpezi
Salut,
Cumpar Refractometru, astept pm.
Multumesc
Salut

cum scrie in titlu donez melci pomacea din nou sunt de marimea unui bob de strugure nu stiu exact cati am
revin cu poza, stau in cartierul 23 august Bucuresti, astept pm de la doritori

Multumesc!
Paraziti intestinali are.
Din experienta iti zic ca e pe moarte.
Ca si tratament cel oferit de koala (eu il am pe telefon iti dau copy/paste)

Paraziti intestinali tableta de Metronidazol 250mg la 40 litri apa

koala wrote:... tratamentul cu Metronidazol dureaza minim o saptamana, dar e mai sanatos sa-l repeti de 2 ori ... dozele se pun alternativ, ca in bancu' ala cu sarpele zburator care o zi zboara, o zi nu zboara ... acu' ce sa zic, eu pun o pastila de 250 mg la 40 litri apa ... doza mai mare nu strica, dar nici nu are efect ... deci la un bazin de 80 litri ar veni 2 pastile [ exemplu ] ... presupunem ca incepem tratamentul in ziua de luni :
LUNI : 2 pastile ...
MARTI : ... nu se pune medicament ...
MIERCURI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
JOI : ... nu se pune medicament ...
VINERI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
SAMBATA : ... nu se pune medicament ...
DUMINICA : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
LUNI : pauza
MARTI : ... schimb de apa cat se poate de serios [ cat de multa apa ai posibilitatea sa schimbi, chiar 100 % ] ... curatat bine de tot substratul [ e preferabil sa fie bine spalat ] .

Bafta
O poza te rog cu calitate cat mai mare sa vedem ce boala au pestii tai.
Salut.
Eu personal nu as fi pus betta cu RCS, motivul e ca betta eu un peste pradator in mediu sau natural, sta pitit pe sub o frunza, radacina piatra si pac iti haleste unu, stii cum e pescaru la pescuit trebuie doar sa aiba rabdare, am tinut dintre cei mai lenesi masculi de betta dar cand vedea larve de tantar sau dafnii care erau ceva mai rapide devinea instant cel mai rapid pradator :-).
Acum mai sunt cativa factori care mai poti tine cont, daca e bine hranit, daca are personalitate pasnica si daca a crescut cu RCS in acvariu.
Creveti nu cred ca o sa dispara dar nu cred ca se vor inmulti prea mult.
Era mai recomandat daca puneai elderi, asta e doar parerea mea.

Ape limpezi
 
Forum Index » Profile for GreenLifeAquatics » Messages posted by GreenLifeAquatics
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com