[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: GreenLifeAquatics
Forum Index » Profile for GreenLifeAquatics » Messages posted by GreenLifeAquatics
Message
Buna
Daca mai e valabil, sunt interesat
Cumpar 3-4 plante Eichhornia crassipes si java moss
Asta e simplu, anusul se vede ca si cum o boaba de orez da sa iasa si daca te uiti atent ai sa vezi o codita sau un cap de pui iesid afara, e valabil si pentru xiphon, guppy si molly, la pestii care au culoarea mai deschisa spre transparent vei mai vedea ca pata neagra e conectata cu anusu.
Ai grija ca platy isi mananca puii
Bafta :-)
Bine de stiut, melcu care lam gasit lam bagat in acvariu mic de 27litri,
In ala mare la cat e de mic melcu si ce pietre mi-am aranjat acvariu nu ai cum sa il vezi decat daca pui lupa, si daca e vreo posibila infestare am sa bag un botia, ca daca bagi melci asasini se pot imulti si ei si ai alta problema,

Daca tot suntem la capitolu melci, ce pot sa bag apa sa aiba calciu pt cochilii frumoase? calciu lactic sau am mai gasit o cochilie de melc de livada autohton?
Am citit si se imultesc rapid si cu sutele, nu vreau asa ceva in acvariu meu, am 5 pomacea si imi ajung


Salut
Sper sa ma ajuta-ti cu idetificarea melcului din poze,
Povestea pe scurt, de 3 saptamani am dat drumu la un acvariu, la o saptamana am bagat plante dar inainte de a le baga m-am uitat dupa melci si nu am gasit nici unul si ieri ma uitam in acvariu si la suprafata langa o planta de suprafata era melcu din poza, are cam 5mm, l-am scos repede, sper sa nu mai fie altii, nu vreau sa se imulteasca si sa nu mai pot scapa de ei.
Multumesc,
image
image

Salut
Sunt Lucian din botosani si locuiesc in bucuresti de 4 ani.
Recent am luat in chirie un apartament mai mare si automat mia intrat in cap "aici am loc de 4 acvarii".
De la 12 ani am avut 2 acvarii, unu de 30 de litri si unul de 20 de litri, la inceput fara filtru, apoi am reusit sa iau o pompa de aer cu 2 iesiri si 2 bureti, am mai luat o carte despre acvaristica, pe atunci nu erau petshop sau net acasa sa te poti informa usor, pestisorii ii cumparam de la piata duminica si tot atunci luam si informatii. Acvariile mele erau suprapopulate iar, compatibilitate nici nu stiam ca exista, aveam guppy, xifoni, platy, beta, gurami, zebre, carasei, cory, hopolo si alte cateva specii care nu le stiu numele si toti convetuiau foarte bine pana cand am mai bagat si ramirezi care sau batut tot timpu cu xifoni. Plante? Mie imiplace sa cresc pesti dar am zis sa le pun 2-3 plante sa aiba acolo, pesti si melci au zis "avem salata" si le-au mancat, am avut si pui multi de guppy, xifoni si platy si putin mai tarziu de beta si gurami.
A trebuit sa renunt la acvarii cand am plecat la facultate, iar acum vreau 4 acvarii de 200-300 de litri, continuarea o voi posta la jurnale.
Multumesc!
 
Forum Index » Profile for GreenLifeAquatics » Messages posted by GreenLifeAquatics
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com