[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: GreenLifeAquatics
Forum Index » Profile for GreenLifeAquatics » Messages posted by GreenLifeAquatics
Message
paradoxx wrote:I-auite ce chestii invatam noi aici, ce sa mai....o sparg pe soacra.mea cu cunostintele mele de baiat de la bloc


Poate o vrea sa ii arati, ca ajutor in gradina

un update: am gasit un melc mare de gradina intre rasaduri, a mancat 3 plante mai mici si vreo 2 frunze la 2 rasaduri mai mari , nu mai zic ca au atacat si ceva salata

Ca sa pot sa cresc rasadurile de rosii care au nevoie de 8 ore de soare cel putin, am gandit o solutie de genu o cutie mare de 45 de litri de la Ikeea in care am pus rasadurile si se poate acoperi cu capac obtinind efectu de sera chiar daca afara e rece, deci dimineata le scot si seara le bag in casa mai exact le pun in baie unde e rece si mentin ciclu ziua calda noapte rece ca altfel daca e cald noaptea cresc prea repede si se blegesc.

Eu am bagat meclu in casa, am scos capacu si pana dimineata si-a facut jocu, azi am mai plantat 3, asa-i cand plantezi exact .

Am pus poze cu rasadurile, ridichea, salata si ceapa, insistat Tatal meu sa puna ceapa, eu nu as fi pus ceapa e ieftina.

image
image
image
image
dan.pavelescu wrote:Eu tai doar renul, elanul il las in pace
Zi cu incredere, ca si eu vreau sa imi fac sera la tara si sunt pilaf, nici nu stiu de unde sa incep


Multumesc!

Anu asta am pus rasadurile pe 10 martie, da cred ca trebuia mai devreme, ca sfat mi sa zis cu o luna inainte de terminarea brumei/inghetului dimineata (din cata am vazut aseara cazut bruma, si in seara asta cade), asta e estimativ in zona asta 10 aprilie, motivu e ca rosiile nu sunt plante de zona temperat ca la noi si nu rezista la inghet cu ar fi alte plante salata, ridichi, ceapa, usturoi, cartof si de acceia le facem rasaduri

Rosiile sunt plante care au niste calitati mai aparte spre exeplu pe tulmina rosiilor sunt niste peri care pot absobi roua iar daca ating pamantul dezvolta radacini de aceea pentru a avea o planta mai puternica sau viguroasa la plantare spre exemplu se baga planta adanc in pamant pana la prima frunza sau chiar daca vrei poti rupe prima frunza si pune mai adanc si atunci planta dezvolta radacini puternice pe perioada cresteri pentru ca in perioada de crestere si coacere a fructelor sa poata abzobi cat ma multa apa si nutrienti si de aici rosi mari, o alta metoda ma e folosita direct de la samanta se ia un pahar pe jumtate umplut cu pamant, pui samanta, si cand incepe sa creasca planta tot adaugi pamant pana la la prima frunza, pamantul in timpul cresteri trebuie sa fie umed mai spre uscat, pentru ca planta sa faca radacini sa creasca si sa caute apa, radacina mai buna, planta mai buna si mai multe fructe si mai mari etc.
Plantarea rasadului se face dupa 5 frunze fara cele 2 frunze cu care iese initial din saminta, deoarece daca vine vreun daunator poate sa manince 1,2,3 frunze si tot mai are inca 2 sa poata creste.

Cam asta stiu si aplic, imi pare rau ca nu am pus rasadurile din sfarsitu lui februarie , asta e de stiut pentru la anu.

Alt lucru de evitat e cumparatu semintelor care vin in pliculete pe la diferiti retaileri sau piete exceptie fac soiul "Lacrimile fetei/fecioarei/copilei", asta am citit.

Anu asta am pus soi "Cirese negre" si hibrid "Contry Taste F1" (am inteles ca au gust exceptional), 12 seminte am pus de fiecare si 12buc de plante de fiecare au iesit, anu trecut nestiind am pus din plicuri si era un joc una da alta ba.
Acu rasudrile au 2 frunze si urca imediat a 3-a.

Spor

image
Dragos Matei wrote:Jurnalu' , dânsu' el însu?i s? se aprobe, sau ... cum !?


paradox wrote: eu zic sa-i dai drumu si sa lasi dreaq aprobarile


Poate vine Koala si/sau Lliliacu si imi taie elanu dintr-o data cu "ce nu intelegi aici e pescarie"

Bun, am o bucata de pamant din care 700 mp imprejmuita, de la cine am luat a betonat toata curtea cu ciment deoarece a crescut porci, asa imi zise vecinu, eu incercam cu harletu si sapa si nu intelegeam de ce dau numai de piatra .

Si m-am apucat de gradinarit si din cate m-am documentat pe internet/youtube am vazut ca se poate si in containare/ghivece, asta s-a intamplat anu trecut.
Eu am inceput mai timid si fara cap, am zis ce e asa de greu sa pui niste seminte in pamant si sa le uzi, greselile care le-am facut au fost:
-lumina insuficienta la rasaduri
-faptul ca nu stiu ce plante cresc si nu le inteleg
-am udat prea mult rasadurile, foarte constiincios dimineata si seara
-rasadurile au stat tot timpul la cald in casa

Dupa toate astea rasadurile erau blegi si unele sau ofilit.
Din toate astea ma ajutat, tatal fostei, care se pricepe la agricultura si gradina, si dupa ce a ras cu pofta de ce am facut, a zis "hai la mine ca iti dau eu rasaduri bune ca si asa am multe", si intr-o sera de 2 metri pe 3 metri luata de Hornbatch, am mancat rosii si catraveti din iulie pana in august fara sa mai cumpar.

Am pus poze, sa vad daca mai gasesc cad s-a facut jumgla in sera si le-am scapat de sub control.

Spor

image
image
image
image
Salut,

Vreau sa fac un jurnal despre curte si gradina pe care sa il scriu aici.

Daca se aproba ii dau drumu .


Spor
paradoxx wrote:Nu te lasa, ca ne suparam. Mai bine mai ia doua zebre, apoi inca doua, dupa care 10 jandarmi si aia e


Mama lor de zebre

update

Pentru ca am facut curat prin curte, am vazut bazinele vechi aporape seci fara apa, am mai vazut si planta care creste in Groelanda numai stiu cum ii zice, tre sa ma uit in urma , se chinuie pe uscat asa ca am mutat 3 bazine care erau mai intregi langa celalalt mare mare si le-am umplut, cateva fotografii mai jos.

Coada calului vad ca rezista bine la inghet, nici macar nu a putrezit .

Cu vremea asta tot mai calduroasa, cred ca mut pestii pana in weekendul urmator.

Spor

image
image
image
image
image
Bataia cu Lemnoideae (Duckweeds) am inceput-o , in acvariu de 20 de litri deoarece am o patura de Sagittaria Subulata din care voi lua si voi baga in acvariile ce vor sa vina,
imi place planta asta, daca are lumina suficienta nu creste prea inalta, se hraneste prin radacini si e planta de apa dura, eu am ph 8.0 la qhiuveta asa ca trebuie sa ma joc doar cu plante de apa dura daca nu vreau sa schimb parametri apei.

Am umplut acvariu pana sus de tot, si apoi am strans cam 4-5 pumni de duckweed si cu un servetel cat latimea acvariului am tras dintr-o parte in alta pe lungime si am luat tot ce s-a mai putut.

Sunt cateva uscate lipite de pereti acvariului care isi vor reveni intr-o saptamana, maxim 2 si multe coborate printre plante jos la substrat(deoarece turnat apa in acvariu) care se vor ridica si ele si apoi le pescuiesc pana n-o sa mai fie nici una.

Cateva poze mai jos.

image
image
image
image


Spor
paradoxx wrote:Da, pe tine te asteptam mai ca pe ghiocel^^


Liv wrote:Chiar te asteptam cu noutati - ca vine primavara.


Multumesc pentru sutinere

Nu stiti de cate ori am incercat sa ma las de hobbyu asta, da am doua zebre care cu cat ma gandeam mai mult sa le dau cu atat le schimbam apa la bazin mai mult .

Spor
Gata scot jurnalu de la naftalina

Treaba e cam asa:

1. Camera va fi finalizata in toamna si ma pot apuca de ea.

2. Pana atunci fac ceva mai mic ca trebuie sa fac ordine, ca pana acum nu m-am mai balacit in apa acvariilor, si totul a fost pe fuga scurt, doar am facut schimb de apa, verificat comportamentul pestilor si restu de vietati sa vad daca e ceva in neregula, lumina este apa este si aia e.
- am un bazin 40 litri cu white clowds care ii scot afara vara
- alt bazin de 20 litri cu niste zebre
- acvariu 30 litri cu 3 amano, 1 melc elefant, 1 peste Locaria si cred ca o mie de melci de substrat
- 2 acvarii cu plante, lumina e improvizata plus o lampa de birou, un acvariu e de 50 de litri are 4 cm substrat si nivelu apei e la 5 cm, plantele dau pe afara, sunt emerse, e jungla zici ca vor sa te manance, al 2-lea are vreo 20 litri, au rol sa creasca plante deoarece cand ma duc la petshop sa iau plante imi da trei fire pe 50 lei , asa ca mai bine imi cresc eu plantele.

3. Am o planta de care nu pot sa scap >> Lemnoideae (Duckweeds) << planta e buna, suge NO3 din acvariu si se multiplica si asta e cea mai grea parte nu mai poti scapa de ea, se prinde de tot ce atingi in acvariu, ciorpac, furtun, penseta, mana ta, poti contamina usor alte acvarii, traieste la lumina slaba/puternica, se usuca si poate sta asa si 3 luni apoi daca o bagi in apa sa vezi ce usor isi revine, trece iarna foarte usor, o am si in bazine afara si lacu Peris e plina de ea, un coleg din USA zice ca traieste si in apa sarata .

Bataia cu planta asta o sa fie de durata si cine are rabdarea mai mare castiga.

Revin cu poze.

Spor,
Salutare,

Stiu nu am mai mai postat, deoarece multa treaba si prea putin timp .

Pe scurt, toate bazinele au fost vandalizate de caini mei, am 4 caini 2 adulti linistiti si 2 acum in vara ar trebui sa se linisteasca ca fac 2 ani.

Bazinul cel mare de 80 de litiri e intreg si chiar uitasem de el deoarece sta intrun loc ferit, in el voi pune cei 11 pesti white clowds cand incepe sa fie 5 grade noaptea, momentan sunt in casa.

Cam atat anu asta, pe viitor am in vedere un miniIaz inconjurat de o minisera si un iaz cu crapi si crapi koy, anu asta o sa ne vedem mai mult pe la >>Coltul incepatorului (apa sarata)<< si >>Acvarii diverse - Jurnal<< ca intru in forta .

Spor,

alinutz80 wrote:
- Ecology of the Planted Aquarium: A Practical Manual and Scientific Treatise for the Home Aquarist by Diana Walstad


Am citit-o si practic, doar ca nu pun pe forum ca arunca lumea cu noroi in mine
E multa bio chimie
O am pe contu de amazon, pe aplicatia de mobil, am incerca in nenumarate ori sa vad daca o pot downlada in mod pdf dar nu merge

mai incerc, daca merge bag aici link.

Spor
Urmaresc

Spor
mintea imi spune sa nu bag asa ceva, e pisat de pisica

dar eu totusi am probleme cu algele si poate ma ajuta sa le rezolv, am sa iau o sticluta minune sa vad ce face

Spor
Salut,

Frumos proiectul tau
Am si eu 2 intrebari:
-de unde cumperi chestiile alea de plastic care bagi in gaurile de alcavriu si sump? eu caut si nu gasesc
- ce pamant pui la nufar ca al meu nu infloreste are 3 ani acuma si poate imi dai o idee ca anu asta ii schimb pamantul.

Multumesc!
Start pentru sezonu 2021

duminica am verificat toate bazinele, pe scurt sunt pline de alge, iar nufaru sa facut ditai cioata si e prea mare pt ghiveciu in care sta, teoretic trebuie sectionat in 2 sau mai multe bucati si replantat, teoretic ma mai gandesc sa vad daca fac asta anu asta.

Revin cu poze

Bruno betanu a sarit din acvariu iarna asta si l-au lins cainii de pe jos , saracu, vad daca ii gasesc inlocuitor.

Spor
bluemonk wrote:
- doua lamp led freshwater Blau Nano LED light 11 watti, dimabile manual

- lampa led chinezeasca freshwater 8000K, nu mai stiu producatorul si modelul


pret la fiecare?

Multumesc!
La pompele de apa si celelalte filtre trebuie sa iau una pentru fiecare
Asa am o pompa de aer liniara care alimenteza 8-10 acvarii odata e doar plug an play, cand nu folosec un acvariu, iau buretele si il mult in alt acvariu sa fie active bacteriile, zgomotul e mult mai redus comparativ cu vibratoarele, oricum poate sa treaca trenu pe langa mine si nu ma trezesc .

La canistre ce nu intelegi sunt bmw acvaristici daca nu ai, esti un coate goale )))), am vazut unu pe facebook avea un filtru canistra cat acvariu am intrat in vorba cu el si imi zicea ca schimba apa odata la luna ca are filtru asa de mare, am incercat sa ii zic ca apa se schimba in functie de NO3 da nu aveam cu cine sa vorbesc.

Spor
Eu am 2 si da natura a preluat controlul in acvarii, eu le folosesc pentru propagare de plante sa am pentru viitoarele acvarii care le voi face,
ale mele nu sunt asa fotogenice, mie si rusine sa pun poze cu ele.

Ape limpezi
Asta cu pompele de aer ca sunt expirate e vrajea, dupa mine daca stii ce faci in acvaristica poti sa faci ce vrei cum vrei, cel mai simplu de vazut e daca plantele si sau vietatile din acvariu cresc si se inmultesc e de bine nu conteaza ca tehnologia care o folosesti e din ani 80, pana la urma privesti un acvariu cu pesti si/sau plante.

Incepatori musca momeala de la retaileri, ca aia vor sa vanda, nu ii intereseaza altceva, dar ce e si mai rau ca ajung aici pe forum sau retele de socializare si li se recomanda niste filtre sau echipamente care sunt mult peste buged, si raman cu un gust amar, sau le cumpara si experienta e foarte neplacuta ca le mor pesti si/sau ce mai au in acvariu, si vezi echipamentele pe olx la vanzare.

Ca si parere personala kit ca nu prea le folosesc cel mai practic e HOB conditia e sa aiba pompa in picior, celelalte ai sansa dupa o pana de curent daca nu e curatat e posibil sa se infunde si sa nu mai traga apa din acvariu, si de obicei se intampla cand esti in concediu.
De ce HOB?
-il poti curata in 5 min
-nu trebuie sa iti bagi mainile in acvariu.
-nu faci mizerie in acvariu cand te apuci de curatenie
-e practic si merge la orice fel de acvariu pana in 50 litri

Eu personal folosesc tehnologie din ani 80 cu mare succes pe ici colo o pompa

Cred ca acvaristica e cel mai minunat lucru inventat de om pe acest pamant si zic asta cu mana pe inima.

Ape limpezi
Teste ai facut? ph/duritate.

Neritina si Tylomelania le trebuie duritate si ph mare, filtrarea e irelevanta la melci.

Spor
GreenLifeAquatics wrote:Revin cu vesti proaste
Nu m-am uitat la meteo sa vad ce temperaturi vor fi noaptea, si marti 20 octombrie dimineata am vazut gheata pe masina, bordu inregistra 3 grade, ziua s-a incalzit dar cele 2 zebre nu mai erau, cand am venit acasa am bagat bazinu sub 4 pereti cu lumina la cald si m-am rugat sa fi intrat in hibernare sau ceva da tot nu ii vad

Spor


Am informatii noi, sambata am ajuns acasa seara si am deschis lumina si eram langa bazin, si ce crezi mi se pare ca i-am vazut pe amandoi, da sigur unu l-am vazut, se acund in plante cand e vreo miscare, am aruncat niste mancare, ca sageata ori e numai unu ori numai cate unu se arunca la mancare, oricum stau la panda ca trebuie sa ii prind sa ii mut in alt bazin sunt fericit ca nu s-au dus pe copca.

Spor
 
Forum Index » Profile for GreenLifeAquatics » Messages posted by GreenLifeAquatics
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com