[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: quaz
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Message
Uite la ce sunt bune discutiile de genul asta... Deja mi se cristalizeaza in cap o idee, dar o mai rumeg putin si maine v-o supun atentiei. Cert, o sa aplic filtrul UV, dar intr-o maniera diferita tinand cont de obiectiile lui Dragos si Ricardo in ceea ce priveste cati carcalaci prindem, cata apa trece din bazin prin filtrul UV, ce apa ( de la suprafata sau nu ) sau daca trec toate moleculele de apa din 500 l in doua ore la un debit de 250 l / ora.
O seara buna !
Ba conteaza, in sterilizarea de nivel maxim , trebuie sa-i lasi timp apei sa fie expusa la radiatii, mai sus sint calcule facute de americani ( )
Cind pui Herbtana, de ce trebuie oprit skimmer-ul ?? Ca daca e asa cum zici tu, nu ajunge in sump nimic, ca iei de la suprafata apei...
In apa dulce, la discusi ( ca am si eu discusi in 500l ), nu se amesteca, dar in marin unde invarti apa de se incing pompele de valuri, cum sa nu se amestece ???
• AID in the control of parasites such as Ich or Cryptocaryon by improving immune function and at very low flows can more directly aid in parasite control in the water column, although not on fish directly (that requires Level 2 Sterilization; under 8-12 gph per watt, which is still not 100%).


Level Two Sterilization
(Parasites, “Stubborn” Viruses; Recommended for Swimming Pools) Under 8 gph per watt
(8-12 gph High Exposure/Dwell UV) 3 times per hour


8 galoane = 30 l pe watt, deci 36w sint mai mult decat suficienti
Da-mi mie lampa aia daca o mai ai !! Si la 250l / ora flow , da-mi un contra-argument la calculele mele de mai sus , poate gresesc !
Cu o lampa adecvata ( inca nu sint citit pe tema asta ), cred ca in 24 de ore prajesc tot ce se plimba liber prin apa.
Cu siguranta esti, Sorin !
Da mai lasa-i dracu de americani, noi nu putem gandi ? Macar sa ne dam seama de ce au zis ei ca nu se poate. Batem si noi campii si facem si un pic de brain storming. Daca cryptocaryan-ii sint peste tot, sint si sub luciul apei, ca-i barboteaza pompele in permanenta. Deci agati ceva.
Si la modul serios, fac discutia asta in ideea tinerii sub control, nu exterminarii. Teoria ca teoria, practica ne mananca...
Hai ca ma apuca si pe mine sa o iau ca George cu notarea...
De acord cu aproaope tot, dat :
- parazitii stau in substrat.... sau, inoata in masa apei (in cautare de "gazde").

De aia am zis ca scot si nisipul
apa care ajunge in sump (implicit si in UV) este "trasa" de la suprafata acvariului.

Pai pompe de valuri de ce avem ? La cati curenti avem in acvariu sunt de parere ca scarbele aflate liber in masa apei sint distribuite uniform.
@Dragos : Nici nu incape discutie ca din cauza pietrelor si substratului nu poti eradica Cryptocaryan. Puterea lor de multiplicare este atat mare incat numai cu eficacitate 100% la UV cred ca ai putea sa-i termini si in timp indelungat. O sa studiez eficacitatea lampilor UV relativ la putere, flow de apa, etc si poate o sa incerc un experiment cuplat cu scoaterea nisipului din tanc.
Dar cu faptul ca nu se amesteca apa complet cind vine din sump cu cea din acvariu nu sint de acord in ruptul capului. Daca pui o picatura de ceva colorat, verde de malakit, albastru de metil, in sump, te astepti sa vezi apa din acvariu in portiuni colorate si necolorate ? De ce se recomanda sa opresti skimmer-ul cind faci tratamente ? Simplificarea care am impus-o eu la calculele alea ca amestec la sfarsit apa curata cu murdara se poate elimina calculand o formula de recurenta la sirul cu procente si aia o bagi intr-o limita cu n fiind numarul de ore , de la 1 la cat vrei. Parca era Blue pe aici care ne poate ajuta cu partea matematica ( se pregatea de bac , parca ?!), dar daca trebuie, o fac si eu ( asta ca o demonstratie la limita se duce la 100 ).
Foarte tari link-urile pe care le-ai postat !
@George : Tu cat timp ai folosit UV ul cand ai avut probleme cu Ich - ul ? Si sa stii ca m-am prins acum si cu sistemul tau de notare, cu +1 , sper ca mie sa nu-mi dai -1
Si in final o intrebare pentru toti : credeti ca in "paradisurile" marine pe care sint convins ca le aveti sinteti Cryptocaryan-free ? Intuiesc cumva dupa atatea discutii ca parerea generala este ca cel mai util este sa ridici sistemul imunitar al pestilor prin alimentatie corespunzatoare si prin calitatea apei. Iar scarbele alea mici da-le dracu pentru ca pestii daca sint OK se imbolnavesc putin si le trece !
Ba am inteles, dar nu crezi ca daca discutam teoretic, ducand timpul la infinit trece si toata apa prin UV ?

Sau in plan practic , hai sa facem o analogie cu timpul de injumatatire de la radiatiile nucleare : presupunem ca avem de curatat 500 l apa 100% "murdara" la un debit de 250l pe ora, iar UV curata 100%.
Pentru simplificarea calculelor, sa zicem ca apa curatata nu se amesteca in fiecare moment cu apa murdara, ci dupa o ora se varsa apa curata peste apa murdara.
Dupa prima ora, avem o concentratie de mizerie de 50 %, jumatate apa murdara, jumatate apa curata. Repetand rationamentul, ajungem la urmatorul sir de procente de apa curata :
0-50-75-87.5-93.75-96.875-98.4375-99.21 deci dupa 7 pasi depasim 99%. Gresesc ? S-ar putea sa ma insel la calcule in privinta concentratiei de mizerie dupa fiecare trecere.

O sa citesc si posturile alea dar acu nu prea am timp.
Teoretic vorbind, de dragul discutiei ( cum spunea Koala ), daca UV-ul extermina catre 100% ce umbla liber in apa in cele doua stagii de dezvoltare, logic este ca in timp ( timpul de exterminare tine de rata de multiplicare a parazitului ) sa extermini scarbele astea.
Echilibrul intre extinctia sau dezvoltarea parazitului depinde cred de eficacitatea lampii vs puterea de multiplicare a cryptocariot-ului in stadiul de chist. Greu de spus daca UV se poate duce la eficacitate maxima. Sincer si eu ma indoiesc de reusita metodei.
Si acum vad, mai este un alt stadiu mai lung in timp in care poti sa interceptezi dusmanul :

After this period, the tomites hatch and begin swimming around, looking for a fish host. At this point, they are called theronts, and they must find a host within twenty-four hours or die

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1985626
Era o idee. Eu aproximez debitul meu de recirculare la cca 300 l pe ora, deci as trece de cateva ori bune apa prin UV in intervalul ala. Am editat mesajul, facusem scoteala gresit.
Protomont travels to the substrate and begins to crawl around for usually two to eight hours, but it could go for as long as eighteen hours after it leaves it's fish host

Sursa : reefcentral
Nu agati ceva in intervalul asta ? Poate fi intradevar o ardere de curent mare , dar o faci doar pe stagiul lui de reproducere... O data , de doua ori, eventual.
La UV ma gandeam ca ar fi o metoda de "tinere in frau", ptr ca e greu de crezut ca exista acvariu fara nenorocirea asta de Cryptocarioni.
Cum ma si asteptam de la Koala, o chintesenta a tot ceea ce am citit pe net ore intregi.
Un filtru UV crezi ca ar omora larvele in perioada scurta in care pleaca prin acvariu ?
De curiozitate, stie cineva daca Proto marin intensiv omoara cleaner shrimp-ii ? Am citit ca problema Cryptocaryon-ilor se trateaza in mod eficace prin 3 metode in principal : hiposalinitate, tratament pe baza de cupru si mutarea pestilor in alt acvariu, toate metodele avand fiecare alt dezavantaj.
Sa dea d-zeu sa va umpleti de pui de la mine...
Proto marin coral mi se pare ca este varianta care este safe pentru tot ce ai in acvariu, cel "intensiv" curata cam tot in afara de pesti. Nu stiu daca varianta "intensiv" curata si crevetii. Am in stoc doar varianta forte, si nu vreau sa curat cele 5-6 actinia equina si crevetele...
Am terminat tratamentul cu herbtana si lucrez la chimia apei, sa vedem mai departe...
 
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com