[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: quaz
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Message
Iata un clip cu bazinul meu facut relativ curand :
http://www.oldav.ro/econt/fish/video.mp4
Carbune activ nu am, skimmer-ul este oprit. Bazinul este fish-only, nu am decat citeva actinia equina.
In afara de ph-ul de 8.2 masurat cu ph-metru digital, nu fac decat un test de no2 de la tetra, unde pe scara de culori am un galben mai deschis decat cel mai deschis galben de3 acolo ( 0.3 mg/l ). Pestilor le dau in principal spirulina de la jbl, plus o masa de artemia salina congelata si o masa de alge uscate nori.
Temperatura 25.5-26 grd. Sumpul il am cu circulatia apei prin urmatoarele compartimente ( in ordinea intrarii apei ) :piatra vie cu viermi penati mici, albi, plus alte ganganii, miriapozi, etc, apoi zeolit, apoi nisip fin, apoi matrix ( 2 l ) ( deci 4 compartimente), apoi in camera pompei am incalzitorul si skimmer-ul.
Bazinul are 500 l si sump-ul vreo 100 l.
Tratamentul cu Herbtana l-am inceput deja de ieri, azi sint la ziua 2 si am de gand ca continui 10 zile. Asa cum va suneam mai sus, deja punctele negre au disparut dar nu prea se baga la mancare si este destul de activ, nu sta retras.
Observ in aceasta dimineata ca punctele mai inchise la culoare ce se vad in fotografiile facute aseara pe fondul albastru au disparut in mare parte. In rest, totul la fel. Eroziunea de pe frunte o avea hepatusul dintotdeauna, dar mai putin vizibila ( pronuntata ).
Salutare tuturor !
De 2 zile ma confrunt cu o problema la un hepatus maricel, de cca 16-17 cm. Citeva zile inainte de manifestarea bolii am observat ca se freaca de pietre si de nisip. In lipsa de idei si dupa o convorbire cu dna Florentina de la Magic nature, am inceput de ieri un tratament cu Herbtana. Astept pareri si ajutor de la cei mai experimentati dintre dvs.
Atasez cateva fotografii.
Va stau la dispozitie cu amanunte suplimentare care va pot ajuta la diagnosticare.
Multumesc, o zi buna !
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
2-3 exemplare daca-i prisosesc cuiva...
Salutare tuturor !
Am mai multe intrebari de incepator, cum recunosc ca sunt :
Scoicile saint jacques din supermarket-uri sint vii ??!! Ar putea fi introduse in acavriile marine, daca sunt vii ? Ar folosi la ceva ?
Vazand fotografiile cu Sabella pavonina pe net, tind sa cred ca asa ceva am eu in acvariu. Pacat ca nu sint si colorati, ai mei sint albi. Revin insa cu una din intrebarile initiale : exista vreun pestisor care sa se hraneasca cu ei ?
Hmmm... Seamana si nu prea ! O sa fac maine o foto cu aparat foto si poate te lamuresti !!
OK, m-ai linistit, multumesc mult ! Ma apuc de prasit atunci.... De curiozitate insa, de ce oare s-au inmultit exploziv in ultima perioada ? ( au ajuns sa se fixeze cu tuburile si pe peretii acvariului sau in nisip ...)Nu am umblat in acvariu, nu am adus nimic nou, temperatura a fost constanta !
Chiar nu dauneaza eco-sistemului ? Cred ca in cateva luni o sa umple toate pietrele din acvariu...
Sint periculosi pentru pestii din acvariu ? Se inmultesc de la o zi la alta, foarte rapid, de vreo luna. Exista vreun peste caruia sa-i placa sa-i manance ?
Salut !
Incep prin a-mi cere scuze daca am postat la sectiunea gresita : am nevoie de o identificare pentru niste viermi ( asa cred eu !!) ce au inceput sa-mi umple pietrele din acvariu.
Cu multumiri anticipate, va prezint fotografiile, asa cum am putut eu sa le fac mai bine :
image
image
image
Ai dreptate, am omis sa trec locatia la profil. Oricum, pina la adresa de trimitere mai trebuia sa gasesc si vanzatori...
Daca are cineva, citeva bucati....
Salut !
Va rog , cine se pricepe, sa ma ajute la identificarea unor ciudatenii aparute in acvariul meu. E vorba de acele mici "tubulete" ce se vad in fotografie :


by koala: Dragule, ti-am editat eu fotografia aceea, IMENSA, care strica paginatia topicului... asa cum ti-a zis si Ciprian, "aratarile" alea sunt vermetid worms.



Salut !
Sint interesat. Trimiti prin curier rapid ?
Ma numesc Bogdan, sint din Oltenita. Sint in posesia unui acvariu marin de 500l, donat de un prieten, acum 1 an. Mai detin un bazin de 500l populat cu 12 discusi mari si 10 neoni rosii.
Dupa o experienta neplacuta pe un alt forum de acvaristica marina, ma bucur ca v-am gasit. Sper ca pe acest forum sa gasesc raspunsul la unele intrebari pe care le am in privinta acvaristicii marine.
Ape limpezi tuturor !
 
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com