[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: quaz
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Message
batran si obosit / tanar si nelinistit ??
Domnilor, vad ca se coalizeaza forte deosebite pentru a ma impiedica sa ajung maine la Ricardo. Plec in seara asta si voi dormi la noapte in fata blocului lui. O sticla de vodca o dau eu daca mi gaseste si mie Ricardo o anemona sa o bag in gaura aia din piatra !!!
Reactorul de la Alex ( Elven ) a intrat in functiune....
Total de acord, Ricardo .
Pentru bijuteria lui Ricardo las totul deoparte maine ...
Hai ca am mai bagat ceva la cap, treaba cu sarea la 1009. Si hepatus-ul meu a mai facut Ich de doua ori. Prima oara s-a cam pus singur pe picioare ( i-am dat doar hrana cu spirulina si alge ), a doua oara l-am tratat cu Parasites halt. Dar voua vi se pare ca acum a avut Ich ?? Eu nu cred, a fost altceva fata de primele dati. Nu erau puncte albe, ulceratii. De fapt se vede in fotografii.
Nu prea inteleg cum sa scazi salinitatea la 1009 schimband apa ?! Nu pregatesti la salinitate normala apa inainte sa o bagi in acvariu ? Si de ce ai avut nevoie sa o scazi la 1009 ?
@edyr : ieri am facut un schimb de 200l, acu cateva zile am facut schimb de 100 l . Sincer, nu mai stiu ce sa fac. Vazand starea pestelui, nu sint tentat sa mai fac iar un schimb in urmatoarele cateva zile. Poate gresesc, dar boala pestelui nu cred ca a fost cauzata de starea apei ci de un angel fish pe care l-am bagat in acvariu acum vreo luna si ceva ( si care nu are nici pe dracu). In "prostia" mea ( pe care mi-o asum in intregime), acest peste (hepatus-ul) a crescut ce la 5-6 cm de cand l-am luat de la Pety la dimensiunile actuale fara sa ma intereseze calitatea apei.
De acord, calitatea apei este primordiala, dar cand bagi boala in acvariu poti sa ai apa super buna ca hepatus-ul mai ales (sau alti pesti mai sensibili ), tot se potcoveste, nu ?
Invatatura de minte, calitatea apei, in primul rand, acvariu de carantina in al doilea rand, obligatorii la mine de acum incolo. Si poate cei care vor citi acest thread vor invata din greselile mele, corectate de voi.
@Koala : nu ma grabesc cu inca un schimb de 200 l ca imi este teama ca deciclez tot acvariul. Saptamana viitoare.
georgemonda wrote:+1 domn koala.


??????????
Luni o sa am si Nopox-ul de la dna Florentina
Eu am sunat-o si era "ocupat"... Vb tu cu ea ?
Stii de unde as putea cumpara NOPOX ? Ma tot uit de cateva minute pe net si nu prea gasesc in RO.
Cam asta era si gandul meu, un schimb de 200 l saptamana viitoare. Chiar nu stiam cat de repede actioneza reactorul.
@Koala : pestele e bine, mananca orice ii dau, e vioi, sta din nou la pigulit la cleaner shrimp... Culorile normale, fruntea si burta usor decolorate, dar sa vedem de maine incolo cind imi vine reactorul gata echipat. Poate o sa aiba culoarea uniforma.
Apa am schimbat 200l ( din 500 l + sump ), nitratii sunt undeva peste 50.
Cel mai bine e sa tii tancul la birou, nu acasa... Sa stii ca parca mi-a mai venit inima la loc dupa ajutorul vostru si vazand hepatus-ul ca zburda prin acvariu. Acu cateva zile imi venea sa plang, nu sa fac glume !!
Cu numismatica trecem pe privat daca vrei ca poluam postul !
George, recunosc ca am mai multe pasarele... It-ul ca asta imi e meseria, pestii, apoi monezile antice... Daca ar sti nevasta-mea.... Ai de capu' meu...
@Ionut : normal...
@Georgemonda : uite ca nu m-am gandit la el in disperarea aia... Acu ce sa fac... tre sa le termin pe astea intai

Il stiu pe Pety, am si vorbit cu el, de la el am hepatusul !!! Uite ce mica e lumea ( sau comunitatea ) !!!
 
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com