[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: quaz
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Message
Acum vreo 2-3 ani am si eu la Bogdan, merita un drum pina acolo... E o mica gradina zoologica acolo !!
Ha ha ha !!! esti cumva un virus mic ??!! ( vezi ca lucram in aceeasi bransa !!! )
Las ca ma orientez catre "celalalt"...
Mi-ai dat o idee, sa negociez cu Koala sa cumpar domeniul !! Desi as cumpara un altul de acelasi profil si apoi l-as desfiinta...
Salut !
O iau eu saptamana viitoare. OK ?
De curiozitate, ce dimensiune are ?
Daaaa, am mai pus pe ici pe colo cate ceva... Si am lucrat un pic si la hardware, am pus un filtru intern mititel in mini-sump sa mai curete apa de impuritati ( dau aia din cozi non stop si tot timpul e apa cu impuritati prin ea ) si am mai instalat si controler-ul pentru pompa de valuri. Fara sa vreau ma compar cu bazinul mare unde apa e clestar.
image
image
Cateva fotografii facute mai la repezeala, cu noutatile din cub. Multumesc lui Koala pentru asistenta 24/7, lui Shubi si lui Alex de la Coralis !
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Dupa inca aproape 2 sapt cu NOPOX de casa si reactor cu biopeleti, nitrati undeva la jumatate in plaja dintre 50 si 25. Fara schimburi de apa masive, doar cu cca 3-5 l apa de osmozor adaugata zilnic datorita evaporarii. Acum incepe sa scada nivelul de apa evaporata deci in curand o sa fac schimburi de apa salina.
Hepatus-ul OK, nu mai bag Atvitol. Mananca toata trupa de rupe.
M-as baga la sare si eu, dar sa fie 20 kg , nu litri... Si mai ales daca-mi spui cat costa transportul pentru 20kg ca imi este teama ca va ajunge mai scump ca la magazin...
Update :
Dupa o saptamana cu reactorul cu biopeleti in functiune si cu doze zilnice de "nopox" ( copyrights Koala ), fara nici un schimb de apa, nitratii sint sub 50 clar, dar mai e pina la 25.
Hepatus-ul e vioi, mananca bine, intra la curatat la shrimp, mai are cate o eruptie pe piele din cand in cind ( sub forma de puncte inchise la culoare ) dar care-i dispare relativ repede ( 10-12 ore). Aspectul putin decolorat pe frunte si sub burta se mentine.
Continui cu Atvitol zilnic si "nopox".
Si acu stau cu ochii pe instalatie ...
No problem, blue ! Nu ma doare aparatul foto sa deschid un topic nou ,.. Pentru imbunatatirea aspectului deja bestial al cubului, va rog cu mult respect sa ma anuntati daca aveti de vanzare sau de donat ceva discosome colorate, si mai ales, o anemona agreata de perechea de pestisori in care sa depuna ceva adin care voi bucura pe multi de pe acest forum ( se stiu ei care, va asigur ca veti avea ce doriti gratis ).
O seara buna, eu montez un pat in birou si in noaptea asta voi dormi langa cub, nu langa familie !!
Bogdan
Multumesc, Koala !! O sa ma straduiesc sa-l mentin cel; putin la nivelul pe care maestrul Koala mi l-a predat ! ! Daca intereseaza pe cineva, o sa postez foto cu "The cube" !!
Perfect, eu m-am bazat pe calcule facute pentru piscine iar la puterea necesara la UV pe calcule facute de americani pe site-uri de acvaristica unde pomeneau si de starpirea Cryptocaryon cu UV.
Multumesc !! Si varianta "portabila" este Ok ! Normal, o sa citesc toate posturile si apoi o sa am intrebari ....
Mai am o problema doar : nu's cum dracu sa numar scarbele omorate... Ca nu stiu cum sa testez...
Ricardo, sa-ti mai povestesc :
tancul de 500l pe care il am cu discusi lipit de marin se va pregati in vara asta dupa modelul tau : pereti tapetati cu piatra , imi place si filtrarea ta, poate o fur de la tine. Iar pe partea cu UV, daca fac filtrarea la picatura cum o ai, am de gand sa fac treaba urmatoare : o gura de aspiratie a apei intr-un colt ( teava mascata de pietre in colt, o pompa sa bage prin filtru UV si returul coborat ca si intrarea in celalalt colt. Fara legatuira cu sumpul. Cred ca ar fi misto si ptr ca se va crea un curent la suprafata nisipului care ajuta la eliminarea mizeriilor de pe fund. Poate ar mai trebui un filtru grosier sa nu opacizeze lampa. Ce zici ?
Dragos, hai sa lamurim un pic chestia cu recircularea apei in tanc. La calculul instalatiilor de filtrare pentru piscine se spune asa : se ia volumul de apa :
- teoretic : se imparte volumul de apa ( ex 500 l ) debitul teoretic al pompei ( ex 250 l / ora ). Rezulta astfel timpul de 2 ore in care se considera timpul de recirculare completa a apei. Acest timp se inmulteste cu un coeficient de dilutie ( apreciat la cca 1.2 ) , apoi se inmulteste iar cu un coeficient de rezistenta al trecerii apei prin conducte datorat coturilor ( apeciat iarasi la 1.2-1.3). Deci 2x1.2x1.3=3.12 . Concluzia : apa este recirculata complet in 3 ore
- practic : cei care instaleaza instalatiile de filtrare la piscine aplica un coeficient empiric de 1.5 la debitul pompei si calculeaza timpul de recirculare a intregului volum de apa. Normele europene impun recircularea completa a apei in 4 ore de unde se deduce pompa necesara. Nu mai are rost sa-ti spun ca la piscine se mai aplica niste coeficienti in functie de numarul de persoane care se imbaiaza, adulti, copii, daca piscina este publica sau rezidentiala, etc.
Mergand mai departe cu ideea lampii UV, asa cum am descris mai sus, se poate calcula apoi puterea lampii UV care sa-ti asigure o filtrare de level 2 a apei ( cea mai drastica ).
8 galoane = 30 l apa pe wat, deci 8 w putere lampa ptr 250 l /ora debit. Mai inmultim cu 3 sa fie ca si cum ar trece apa de 3 ori, deci 24w putere lamnpa UV. Si tine cont ca in 24 ore trecem toti cei 500 l de 8 ori prin filtrul UV. De aia ziceam mai sus ca in 24 ore cu lampa de 36 w prajesc tot.

 
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com