[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: andreic
Forum Index » Profile for andreic » Messages posted by andreic
Message
danc wrote:Ma bag si eu in seama, ma scuzati

Auzisem recent zvonuri cum ca Easy Life Pro Fito ar fi mai bun decat Ferropolu'ul la partea de microelemente, ca ar da rezultate mai bune. Sunt multe speculatii privind produsele de acvaristica, unele se confirma altele, raman asa....speculatii
Ce parere aveti ?


Eu, zic ca-s speculatii. Dupa parerea mea, sunt cam pe acolo. Le-am folosit pe amandoua si nu am vazut vreo diferenta.
Nu neaprat. Depinde cat de colmatate sunt.
Absolut de acord cu tine.
Acolo, e adevarat, am avut si un Echinododus.
bogdan94 wrote:CO2 am de la bomba, testerul e pe verde, desi eu as vrea sa fie galben, e bine si asa.

Crezi ca daca pui apa de ploaie scapi de Ca dizolvat de CO2? Ca venit exact din acele pietre? Vezi ca Barclaya ''iubeste''
duritatea mare.
Gasesti la Hornbach.
Nu stiu ce sa zic. Este intr-adevar un reductor pentru CO2, dar, industrial. Nu vad nicaieri un reglaj fin, robinetul negru fiind pentru reglarea secundarului.
Intereseaza-te daca poate tine, in mod constant, o bula pe secunda. Daca nu, nu merita
3-4 bule/sec este enorm de mult. In aceste conditii, aceasta butelie, nu va tine mai mult de 7-10 zile.
Abea astept!
Eu zic ca este Nesaea, dar, alta varietate: CRASSICAULIS?!
Da, la mine e lumina slaba...
Cred ca eu am nitratii mai mari decat el.
Pai de la ciorba aia mi-a venit mie ideea ca da si ECA.
Am si eu Arcuata de la el si, a lui este rosie, iar a mea este/era verde.
De 3 zile dau si eu cu ECA, iar culoarea pare sa se schimbe in ruginiu?!
George nu mai foloseste pe acolo si ceva ECA(Efficient Complex Acids)?
bluemonk wrote:Nu-l contrazic pe Amano dar el are si un interes in a face bussines. Iata un acvariu luminat cu PC (categoria becuri economice daca nu ma insel):


PC=power compact si nu inseamna ca sunt economice. Departe de asta. Este un standard cu tuburi fluorescente single ended de mare randament.
La noi, nu se prea gaseau, acum au mai aparut, dar nu am vazut cine stie ce temperaturi acceptabile.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/10775.page

Amano recomada o lampa NA1500W HQI pentru un bazin DE PANA la 90x45 ca si suprafata.
HQI il ''comanzi'' foarte usor din reglajul inaltimii. Eu tin lumina mea la 40cm de luciul apei,
dar se poate si mai sus.
Cand incepi setarea bazinului, vei pleca cu lumina de la 50cm inaltime si 6ore maxim. In timp, cobori cu ea
pana la 40-30cm si cresti timpul de lumina la 10ore. Eu fac asta cu pauza de pranz intre 15.00 si 17.00.
Este adevarat ca este un bec marcel, dar cel de 70w, furnizeaza ''doar 5500lumeni, adica in jur de 38lm/l.
Un 150w iti furnizeaza cam 80lm/l, o valoare destul de mare, dar controlabila.
Efectul se numeste Shimmering si este superb.
Eu nu te oblig, ca sa nu ma injuri pe urma, dar, am observat ca iti plac lucrurile
de clasa high end, asa ca nu vad de ce sa nu experimentezi.
Si eu te sfatuiesc sa pui o lampa HQI. Una de 150w ar da excelent acolo.
Nu iti face probleme de incalzirea datorata HQI ca nu este chiar asa de mare.
Este comparabila cu un capac echipat cu 4-5 tuburi t5 de 24w.
Schimbarea o justifici printr0un randament mult mai bun al HQI.
De frica!!!
S-a rezolvat.. Iti trimit eu.
 
Forum Index » Profile for andreic » Messages posted by andreic
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com