[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Eu cred ca una din problemele tale vine de la faptul ca ai asezat pietrele gramada pe spate si NU ai destula miscare a apei in zona aceea pietrele arata imbacsite :detritus, alge si ce o mai fi, de curiozitate cum stai cu nitratii ? Sfatul meu ar fi sa modifici aramjamentul bolovanilor mai pe mijloc in plan vertical si mai aerisit, da gauri,tije,soricei sau/si foloseste reef bond , nu stiu ce pompe de curenti ai dar RW-urile au un pret decent si-si fac bine treaba(au programele acelea cu impulsuri), aveau si pe shop.acvariu.ro, spor
kirucd wrote:Cumperi cea mai ieftina pompa peristaltica, am vazut una de la Grotech la vreo 60 de euro,
si o conectezi sa traga din furtunasul din care amorsezi overflowul. Iar furtunasul celalalt de
la pompa il bagi in apa in sump sau in al doilea compartiment al overflowului.


Eu as spune ca sa pui furtunasul (iesirea) sa fie la acelasi nivel cu bazinul,overflow etc., pentru ca daca-l pui in sump ,de obicei situat sub bazin, in caz de pana de curent capilaritatea si gravitatia combinate sa nu dea o baita
Pai cine a spus ca un apartament e -de exemplu-pentru 2-4 persoane, invita acolo toata familia plus ceva prieteni sa tot fiti vre-o 20-40 de persoane si stati 4 luni (sau mai mult), v-ati simti grozav si in scurt timp a-ti fi foarte buni prieteni. Lasand gluma la o parte pentru perioade scurte se pot tine cu schimburi aferente de apa (nu o data pe saptamana ca atunci intrii la sadici deja) deci cu titlu provizoriu in nici un caz ca si proiect cu bataie lunga
catalin_ wrote:Cea congelata din magazine tot din surse naturale este...

Da doar ca riscul infestarii cu vibrio sau mai stiu eu ce bacterie periculoasa e crescut datorita posibilitatii decongelarii partiale (si recongelarii) pe traseul de la colectare pana la client
Nu prea pentru ca in primul rand nu cresc in ape cu pesti , in general la noi cel putin multe din locurile in care gasim artemia, au o salinitate mult mai mare decat in mari /oceane si nu permite dezvoltarea de micro organisme daunatoare
Cu asa meniu nu ma mir ca devine omul supraponderal
Mie imi place , un exemplu reusit de low budget reef
hauserlovefish wrote:pai nu ii asteapta nimic pentru ca dupa ce fata ii bun intr`un acvariu mititel


Pai fatatoarea acea nu are o fanta subtire in partea de jos pe unde trec puii ? Iar ei trec in bazinul mare unde ai pesti ?! Nu cred ca vei fi non stop langa acvariu pentru ca in momentul fatarii sa si prinzi puii si sa-i scoti. Nisipul cu granulatie de 4 mm e prea mare, 2 mm ar fi mai bun, ideea e ca nu poti suficient sifona sa-l cureti destul
Bine ai venit ,cu fatatoarea aceia ce faci in bazin?! Degeaba pui femelele sa faca acolo daca jos ii asteapta pe pui ceilalti pesti adulti" la o gustare", la partea de substrat foloseste unul natural ca structura si culoare , mie rosul ala mi-ar da dureri de cap ,nuanta asta nu o sa o vezi nici macar in desene animate, asa ca sugestia ar fi sa refaci dar normal fiecare cu ale lui
I-a un pahar dizolva in el cantitate care iti trebuie si torni in bazin..
L.E. Am scris cam in acelasi timp cam acelasi lucru cu Shaba
Imi place cum l-ai aranjat acum , cu exceptia la furtunul acela cu greutati la care nu vrei sa renunti, legat de pestii care nu vor sa manance eu am peechea de cobalt care nu a mancat ea doua si el trei luni , daca pestii sunt in conditie fizica buna rezista un timp fara mancare, daca vezi ca sunt afectati dupa o pauza de cateva zile poti relua tratamentul pe care il faci pe minim 7 zile
dan.pavelescu wrote:
image

Cine spunea de koala ca se hranesc numai cu frunze de eucalipt se vede ca si hameiul e foarte apreciat
Blue14 wrote:Berea fara alcool place la mine!

Asta-i bine ,deja partea de la Shubi ai invatat-o ( ca de la koala si kirucd e mai pocahontastica) mai ramane partea de la nenea Dan si prevad un viitor marin (acvariu) reusit
Blue14 wrote: ca am note de 10 la istorie, desen, muzica...

N-ai pomenit de sport (sau asta nu se mai face acum ?) ca noi cand eram asa soldani si cu asta, pe langa muzica,desen si limbi straine , ne abuream parintii (era sa spun si purtare ..dar aia nu era intodeuna 10)
Multumesc , stiam de la cineva ca-i mai dadea castraveti(verzi nu murati ) probabil faptul ca paste din LPS il mentine in viata
De curiozitate de cat timp il ai ?
E bine si Ph 8 ,iarna la apa din retea am avut si 8,2 ori(acum ~7,2) eu am discusi si altumi iar schimbul il fac direct de la retea zilnic ( nu recomand neaparat,dar eu asa i-am obisnuit), initial mi-am facut griji si eu dar rezista , acum depinde si in rest de calitatea apei ca daca Doreii de la apa scapa mai mult lopata cu chimicale la preparat se albastreste situatia, deci nu umbla la apa pentru ph pentru ca se poate ajunge la lucruri mai grave si-ti omori tot acvariul. Nemtii in apa din asta cresc discusi si sunt printre cei mai buni(ph peste 7 si duritate 17-18 si nu umbla la apa decat daca trece de 20)
Bine ai venit
Deocamdata dupa burdihanul celui albastru se pare ca ai doua femele(pentru ca cel maro e sigur femela) , colegul de mai sus are dreptate dai mult prea multa mancare, sa dai mancare uscata si pestii sa se unfle asa mult e nesanatos predispune la blocaje intestinale, pestii in acvarii nu mor de foame ci de prea multa mancare, cam doua -trei granule ar trebui sa manance odata, cand vezi ca burta nu mai e balonata mai poti hrani , ce ai pus tu acolo e hrana pentru o saptamana
Cubul (Borg) se intoarce :
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com