[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Pentru eliminare silicati iti trebuie la osmozor un cartus cu rasina TDS
Acvariul tau nu e prea mare deci nu e deloc mult pentru guppy, iar gazon low maintenance nu prea stiu sa se poata(adica fara CO2), dar poate ma vor contrazice colegii gradinari
Asta e avantajul ca sunt multi: asa agresiunea se disipeaza repede-la fel se intampla si la cichlide, cu betta nu am incercat, dar posibil sa fie asta solutia sa tii mai multi in bazin, la pet-shop asa ii tin luni de zile aglomerati
Mie nu-mi placea creanga-caine: tipa artificialul si kitsch-ul din ea, tulburarea o ai de la neciclare nu de la silicon, o ciclare dureaza 4 saptamani; lemnele arata bine in acvarii dar lasa forma naturala nu intervenii ca daca stai mai rau cu simtul artistic iasa grotesti, excludem acum mici corectii dictate de spatiu etc.
alinutz80 wrote:nu am vrut sa scad ff brusc si repede PH

Stii ca daca ai ph-ul la apa de retea peste 7 scazutul lui cu turba e poveste(adica e doar pe perioade foarte scurte si apoi revine la valoarea initial)
P.S. A dar stai ca voi la Cluj aveti apa buna, mi-a scapat
rodoselada wrote:Arata foarte bine, felicitari! as schimba pestii cu ceva tetra sau rasbore un card frumos.

+1 si rhodostomus-ii inoata frumos grupat
Trebuie sa te gandesti , asa cum ti s-a spus, ce ai de gand sa pui in el. Daca vrei doar pesti mici gen neoni, rasbore etc. e bun dar daca iti plac cichlidele gen scalari, discusi( poate pe viitor) atunci inaltimea e foarte mica, la lungimea si latimea aceia ar trebui (si pentru buna functionare a bazinului) ca inaltimea sa fie pe aproape sau egala cu inaltimea deci un 65-70. Daca in timp au sa-ti placa pestii mari sau pisicile de apa dulce(rayde) ai sa ai unde ii pune. 40 de cm e bun pentru pesti mici doar
La niste tipi din Ungaria am vazut unul pe acelasi stil inspirat din Chronicles of Riddick
Din obisnuinta a postat aici
Uite asta provocare: Apocalypto se petrecea in Mexic(acolo a fost filmat) deci plante central americane fara africane si asiatice , daca tot era vorba de carcoteala
Din ciclul racit gura de pomana sau stricat orzul pe gaste. Acvariu neciclat, decor kitsh(bebelourile), colegii iti spun ce ar trebui facut tu faci ca tine, la modul asta spor pe mai departe dar solo
Frumosi, dar eu as creste temperatura doua grade
Parerea mea e ca asa arata mai bine, forma sferica e nenaturala si se face asa intr-un singur loc din lume si anume in Japonia(de unde se recolteaza masiv) din cauza valurilor si a formei fundului apei deci a curentilor formati care o tot rasucesc/rostogolesc oricum e doar o alga, mai bine ai pune ceva moss in loc
Daca nu vrei sa ai surprize neplacute cu embolia gazoasa(provocata de bulele microscopice de clor introdus ca si gaz sub presiune) si sulfatul de aluminiu(mai ales toamna iarna) un cartus de Sterasyl e bine sa ai ca filtrare pe alimentarea apei de la retea care o folosesti la discusi(sau orice pesti la care tii si la care faci schimburi masive))
Foarte fain posterul din spate, eu as fi scos filtrul intern-iti ia mult din spatiu, debitul la cel exterior e suficient nu stiu ce volum de material filtrant are-asta conteaza cu cat mai mult cu atat mai bine, daca lasi nisipul asa subtire cum ai spus merge dar il vei aspira de fiecare data(sau cat mai des) il clatesti si il pui la loc, skimmerul e ok, daca pui returul de la extern sa bata deasupra nivelului apei adica sa o valureasca cat mai mult nu mai ai nevoie de pompa de aer, valurirea si miscarea pe verticala de la skimmer sunt mai eficiente si suficiente. Granulatia e ok, discusii cat de mari ii iei?
PS La intervalul asta de timp acvariul nu va fi ciclat(indiferent ce iti arata testele) cand vor incepe sa se kk discusii se va da peste cap asa ca va trebui neaparat sa faci schimburile zilnice de minim 50% asa vei face ciclarea din mers, treaba functioneaza asa am facut si eu fortat de imprejurari
Bun venit
1. Daca pui plantele pe craci atunci nu ar mai trebui sa pui nisip(doar daca tii neaparat, dar fara ai putea mentine igiena mai buna)
2. Discusii pot fi tinuti fara nici o problema si la ph peste 7(chiar si la 8), nevoia de ph scazut=acid apare doar la salbatici si la reproducere, discuta cu orice crescator serios si ai sa primesti acelasi raspuns, crezi ca daca au apa peste 7 au sa puna CO2 la o gramada de acvarii fii sigur ca nu, dar daca vrei sa-ti satisfaci un moft..
3.Ciclarea dureaza 4 saptamani(cateodata chiar 6), dar se pot mai repede introduce pestii daca te tii de schimburile zilnice de apa minim 50%, important e sa nu ajungi sa ai NH4 si NO2 detectabili in apa ca o sa intoxice pestii

Cam mare saltul ar fi fost bine sa incepi cu ceva cichlide mai marisoare gen scalari, ca litraj acvariul tau e la limita dar nu stiu ce inaltime are si asta conteaza contrar unora care inghesuie discusi in 50 de cm inaltime. Un alt lucru: ce inseamna "pompa externa" asta are si un filtru extern?! Daca iei discusi de 12 cm(minim) mai merge treaba cu substratul sub in nici un caz, daca vrei sa ai pesti sanatosi un lucru ce trebuie sa-l ai in vedere e ca de la 12 la 18 discusii mai au de crescut ceea ce implica multa curatenie si muuuulte schimburi de apa! Cat sunt in crestere trebuie sa faci sifonarea substrat si schimburi zilnice de minim 40-50%, hai si la doua zile merge dar asta se va vedea pe ei deja. Sa intelegi bine daca o faci in dorul lelii nu inseamna neaparat ca pestii tai vor muri-pot supavietuii dar nu vor arata sanatosi rotunzi si mari, o sa iasa ceva ceea ce noi numim triscusi adica alungiti tip racheta(sau frunza) iar diferenta intre cei tinuti bine si astia "lasa ca merge si asa" e ca dintre un atlet de performanta si un soarece de biblioteca alegerea iti apartine. Lumina nu conteaza prea mult, discusii nu sunt amatori de lumina puternica lor le place difuza, plantele sunt doar pentru placerea ta ei nu au de fapt decat crengi si radacini in mediul lor exista foarte putine locuri in natura unde convietuiesc plantele cu discusii. Pomenesti de Co2=nu e o combinatie buna cu discusi mai ales daca nu prea ai experienta, ei traiesc bine mersi in orice apa de retea, dar tu vei folosi asta pentru plante. Pietrisul e iarasi o idee deloc buna in spatiul dintre granule se aduna multa mizerie in timp devine depozit de resturi pe care oricat il vei aspira nu va fi suficient. Am mai spus-o: nu inteleg obsesia asta pentru pietrisuri(tot ce e granulatie mai mare decat 2,5mm) pestii astia si majoritatea pestilor din acvariile nostre provin din ape linistite (sau lacuri) de ses unde pe fund e mal si nisip fin, pietrisurile sunt in apele de munte sau repezisuri unde traiesc pastravii sau somonii. Pune mai bine doar nisipul fin daca trebuie desi pana iti faci mana ar fi bine sa-i tii in acvariu steril-adica fara substrat daca tot vrei verdeata pune niste crengi pe care poti prinde niste mirossorum sau anubias ambele nu necesita substrat. Discusii cumpara-i de la un crescator nu de la pietari sau petshopuri, in Bucuresti crescator bun ar fi Nelu Dragan sau Bogdan Dragan dar sa nu te astepti la pesti ieftini. Mai accesibil e Ciprian Hanganu dar nu e din capitala ci din Onesti il gasesti pe Facebook treimite oriunde. A mai raman filtrele eu as spune sa le cureti si sa lasi totul la ciclat iarasi, nu stiu cum ti-a fost acvariul pana acum tu stii, inca o recomandare nu cumpara/achizitiona discusi decat de la un crescator-acelasi, daca nu vrei sa faci bacterial cross contamination: adica ei dezvolta rezistenta la anumite bacterii daca mai iei si din alte surse risti sa intalneasca alte tulpini la care nu au rezistenta si sa pierzi tot ce ai sau dor cei ce i-ai avut inainte mai rar cei nou adusi. Spor
Pune apa din retea linistit

Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to: