[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Sunt sigur ca baietii ii pot gasi cateva exceptii
1.Oricum discusii nu sunt pentru ghiveciul acela, 2. Discusii nu se tin cate doi decat in cazul in care cumperi o pereche(nu poti face tu perechea pentru ca nu exista dimorfism sexual si exactitate in determinarea sexelor ai doar la depunere), fiind pesti de card se tin minimum 6 dar 8 e mai bine, 3. Discusii nu se tin in bazin cu substrat decat in cazul in care sunt adulti(peste 12 cm) si si atunci faptul e o provocare si se vede in timp pe ei pentru faptul ca mentinerea igienei e greu de realizat in acvariile cu substrat(la nivelul la care au ei nevoie) cum spuneam asta se oglindeste in timp pe forma, marimea si starea lor, un discus bine tinut trebuie sa depaseasca 17 cm si poate ajunge la 19-20 cm(mai rar 22cm) iar forma trebuie sa fie rotunda nu alungita( numiti triscus sau rachete)- nu inseamna neaparat ca mor doar ca ajung sa arate ca o martoaga de ham comparata cu un pursange, 4. daca vrei sa tii discusi trebuie sa fi pregatit pentru muuulte schimburi de apa(si consistente) unul saptamanal cum faca majoritatea acvaristilor nu ajunge, temperatura trebuie sa fie minimum 28 de grade dar mai bine 30 cine iti spune altfel vorbeste aiurea-n tramvai.
Faptul ca faci ghiveciul acela de pesti americani(centrali si sud) si asiatici denota ca nu ai experienta si ti-as recomanda sa te abtii de la discusi, daca prin discusi te gandesti la cei din varietatile pigeon blood(malboro, red melon etc.) nu mai trebuie sa iei neaparat in considerare cele de mai sus- go for it, fa-ti mana cu ei(eu nici nu ii consider discusi, chestie de gust). A inca un lucru la discusi se calculeaza 50l/ peste adult deci daca renunti la toti pestii cu indulgenta poti tine patru adulti in 250 de litrii deci nici vorba de toata amestecatura nici macar partial
Chiar e asteptat
Daca te sperie been animalul cu robinetii lui(desi e cel mai sigur si silentios) poti face legatura cu sump-ul extern doar printr-o gaura de scurgere suficienta cat sa "inghita" debitul pompei de recirculare, pentru eventualitatea obturarii uneia dai doua, doar ca sistemul asta e mai galagios adica auzi scurgerea apei-na unii sunt mai sensibili depinde si unde e plasat acvariul, sau faci o latura mai joasa sau cu decupaj/degajare la nivelul pe care il doresti(mai iei in calcul~1-1,5 cm cat ridica pompa) in functie de posibilitati si dotari, scurgerea asta va functiona ca un preaplin pe care il iei in calcul cand proiectezi sumpul si asa nu ai ulterior surprize cu udatul parchetului
Bine ai venit
Daca 45x45 e "cam mare" pentru spatiul tau pot sa te intreb ce ai vrea sa tii intr-un acvariu asa de mic? Pentru ca si cel mentionat e mult prea mic pentru un clown de exemplu
Aha, desi daca am vorbi de cichlide vest africane lemnele chiar au ce cauta acolo, astia cu cichlidele africane din Marile Lacuri a-ti ajuns sa puneti monopol pe numele familiei-nu ajunge sa spui cichlide (majoritatea se limiteaza la atat) si nici macar sa adaugi "africane" ca sa se subinteleaga Malawi, Tanganyka sau Victoria. In filme din Marile Lacuri in apa mai mica de la tarm mai apar si lemne in apa si plante asa ca imaginea standard cu bolovani e valabila doar pentru zona mai profunda
Daca mai bagi niste crengi/radacini va iesi fain
NO3 -(nitratii) nu are cum sa fie 0 doar daca bazinul nu iti este ciclat. Zero trebuie sa-ti fie NH3, NH4 si NO2 amoniu, amoniac si nitriti. Acum am vazut ca esti cu bazinul in ciclare, deci repet atat timp cat NO3 e 0 acvariul inca nu e ciclat
Hm.. cu astea problema nu e daca te va inunda ci doar cand, iti spun din prorie experienta am avut ani de zile si periodic se intampla, sunt multe variante la ce poate sa nu mearga bine
Acvariul mic, substrat albastru, plante plastic toate intra la "asa nu", incearca natural: nisip, plante lemne plus un acvariu mai mare
Felicitari
In cazul tau pericolul mare il reprezinta amoniul si amoniacul(nu bacteriile, astea deranjeaza doar vizual-apa laptoasa) adica NH3 si NH4 astea fiind toxice iti omoara pestii-depinde de concentratie:mai rapid sau mai incet, asa ca solutia e daca vrei/trebuie sa pastrezi pestii in acvariu ca banuiesc ca nu ai altul ciclat(de vreme ce nu stii ce e aia), deci solutia e sa faci schimburi zilnice sau cel putin tot a doua zi de macar 30% din apa si asta timp de o luna pana se face cilarea-adica o sa ai o populatie viabila si suficienta de bacterii sa faca treaba acolo in bazin. Probabil ca stricam orzul pe gaste ca in majoritatea cazurilor, dar incercam
Primul e denumirea mai veche, microgeophagus e denumirea actuala plus ca la primul scrie "original" adica o varianta wild care nu are culori asa vii, la cel de-al doilea e sau forma de cultura: blue german ram-dupa mine varianta cea mai reusita, sau tot o forma salbatica mai colorata, pentru ca am vazut filmari cu din astia foarte colorati si spunea respectivul ca sunt wild. Treaba se intampla la multe populatii de pesti sud americani si centrali cu variatii destul de mari de intensitate de culoare(uneori chiar diferite fata de modelul obisnuit) depinzand de zona/raul de provenienta. Vezi cazuri la carpintis cei mai colorati pe albastru: Rio Hondo mai sunt vre-o doua dar nu-mi vin in minte acum, la umbee cei albastrii Rio Magdalena etc.
Pai spor
Se reproduce in captivitate si se gaseste in comertul acvaristic , nu e ilegal sa detii asa ceva
Chiar astea nu am folosit(in schimb multe altele), dar toate tipurile ajuta DAR NU GRABESC CICLAREA!
Alex Florian wrote:Nu cred, au alge coraline pe ei. Ce stiu, din ce poze mi-a trimis colegul Redhat, e ca n-au pic de porozitate, aspect pentru un scape marin. 500 lei a dat pe bolovanii aia

Aceia e piatra(bolovani) din Marea Neagra pe care el a pus-o in acvariu de aceia are coralina pe ea. Pentru cine il stie mai demult pe Blue desi se pare ca familia lui sta bine material, nu l-a sprijinit deloc in incercarila lui acvaristice si mereu a fost cu cu tot felul de improvizatiisi( pentru cine are rabdare urmariti postarile kilometrice) de unde si "calitatea" lucrurilor pe care le-a scos la vanzare, am banuit ca asa va fi cand am vazut anunturile. Pacat ca s-a ajuns aici vina nu e doar a lui ci si a familiei care nu a vrut sa inteleaga/sprijine pasiunea unui copil timp de ani de zile si uite ca a iesit, probabil va fi un adult realizat profesional si material dar..

Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to: