[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Si mie imi place, in sfarsit un bazin FARA PIETRIS cu nisip fin, altfel reflecta lumina e naturel
Eu intre parchet si stand am fost facut o rama de scandura din brad pus-a pe lat pentru (de 12cm)a prelua din greutatea standului sa nu patesc ca altii si sa intre standul prin parchet, polistirenul in pozitia asta nu cred ca rine in timp. Intre sticla si blat acolo am pus polistiren extrudat
Eu spun ca incarcatura biologica din acvariul tau e cam mare(prea multi pesti 43 de bucati) si de acolo problemele : hrana multa= mult kk= multi nutrienti pentru alge, nu spui nimic de schimburile de apa, stiu ca la pasionatii de plantate astea sunt mai rarute de multe ori, ori se stie ca fostatii, nitratii si silicatii sunt hrana pentru alge. Vezi ca la fosfati exista si cei organici pe care testele nu-i depisteaza, in rest vezi ce iti spun colegii gradinari
Eu nu vad sa aiba ceva pestele tau din poza, eventual fa-i una cand se infoaie, in rest cu schimburile e bine ; nu are treaba ca schimba 1/2 din volum la doua saptamani sau saptamanal e bine oricum avand in vedere ca face schimburile mai mici la doua zile, e mult mai mult decat fac alti multi alti acvaristi(daca e la aceiasi temperatura si statuta pestele tau o duce foarte bine), apa proaspata/curata nu strica dimpotriva, chestia cu neschimbatul apei e de la puturosi restul sunt texte
Eu am incercat pe vremuri(vre-o 10 ani) la un marin low tech(foarte, dar nu era al meu) granulatia era de la 0-2;3 mm, de funtionat functiona doar ca nu am fost eu multumit de rezultate, la marin nu facea minuni. Trebuie sa incerci asa brut pana nu pui vegetatie sau vietuitoare
Si rasinoasele sunt de evitat : brad, molid etc, bune : salcia, arinul(astea cresc pe malul apelor) ar fi in tematica
Fain
ThunderCat wrote:asa ca o sa bata vantul invers

Asa cum se intampla si in politichia noastra
GeoCri3772 wrote:Decat sa dai sfaturi bune(cum ai dat tu) pe care oamenii sa nu le asculte mai bine dai sfaturi cat mai bune pe care oamenii sa le asculte,adica ce incepator o sa iti asculte sfatul cu plantele naturale ?Cand va merge in petshop si va vedea niste plante artificiale foarte frumoase ,se va uita si la cele naturale ,de exemplu microssorum cum ai zis tu ,va zice ,,Nu e la fel de frumoasa ca aia(artificiala) plus ca nu stiu cum e cu plantele naturale ,daca se va ofili?Da ,mai bine o iau pe aia(artificiala) ."
Nu vreau sa spun ca nu ai dat un sfat bun , e foarte bun dar e sigur ca un incepator nu o sa faca cum ai spus sau daca face si planta moare nu o sa mai ia vreodata plante naturale.
Niste lemne din Hornbach cum am spus sunt perfecte c? decor si gata ,e plin bolul .Apropo de bol ,iti dai seama ca nu va schimba bolul cu un acvariu (cu forma de paralelipiped sau dreptunghi) deoarece desi stie cum e corect va spune ,,Lasa ca e bun si asta " sau ,,Lasa ca am dat bani pe el ".

Multumesc "maestre" pentru sfat, o sa tin seama de el si o sa incerc sa nu mai "stric orzul pe gaste" ca in cazul tau-esti fara speranta! Uiti o treaba nu toti sunt asa caposi si/sau necopti iar in unele situatii cei care cer sfaturi le si aplica(si daca nu reusesc din prima mai incearca) cel putin partial si tot e ceva, deci nu raporta pe tot restul incepatorilor la cei ca tine, procentul vostru e nesemnificativ din fericire altfel acvaristica din tara asta ar fi fost absenta si forumurile degeaba
Bolul nu e ok nici pentru betta nici pentru alta vietate acvatica, creste plante in el sau fa ce vrei cu el dar pentru peste ia un vas de forma paralelipipedica, chiar daca nu are numai 10 litrii. Ia ceva plante usoare NATURALE, lasa indicatiile cu plante artificiale aia nu e acvaristica ! Exista si plante de suprafata-la betta ii place sa leneveasca in ele, microssorum e o planta rezistenta , vezi ca la ea si la anubias radacinile nu trebui ingropate in nisip-moare planta, o prinzi de un lemn sau piatra(fir de pescuit sau chiar superglue)
Nu omoara nimic, doar visual e neplacut(pentru unii). In mediul lor natural multi pesti traiesc in ape cu tannin asa numitele black water, in toate zonele cu jungle tropicale exista "ape negre", Asia, America de Sud, Africa-raurile din vest(zona impadurita masiv) etc.
Felicitari oricum, e si pe gustul meu
Exista mai multe plante usoare nu doar anubias, micrssorum e cel putin la fel de rezistent, le asiguri lumina , temperatura, filtrare, igiena si schimburi de apa si asta e. Ba este alt inconvenient cu plasticaria(altfel poti sa le pui pet-uri si conserve daca e cum zici cu "natura le-o faci tu") unul e faptul ca e kitsch, lasand asta la o parte ca unde nu e nu ai ce sa ceri.., plantele fac sistemul sa functioneze NATURAL! Preiau din excesul de nutrient, elibereaza oxigent, ii hranesc etc. asa cum se intampla in apele de unde provin pestii nostrii
galaxy wrote:Frumos acvariul

Ce iti place in mod special plantele de plastic sau ruinele si epava ? Poate si niste pesti de plastic(numai substratul albastru sau rosu mai lipsea). Pune omule plante naturale, radacini/lemne si nisip.
vlado wrote:Acesta ar fi scopul final al acvariului.

Departe rau de ecosystem, asta e un proiect ambitios, aspectuos dar departe de ce e in natura, cu el intrii la gradinari asa ca te indruma ei mai departe
Nu exista porositate mai buna pentru una sau alta, exista porozitate optima(ca dimensiune si densitate) pentru a fi populata de un numar cat mai mare de bacterii per cm cub, ori matrixul asta are si e un produs de top, nu il poti compara cu un produs Sera care e asa entry level(ca e forte sau nu). Un debit mediu (in functie si de litraj si incarcatura biologica) asigura o viteza optima pentru ca bacteriile respective sa isi faca treaba cat mai bine, ca idee la bazinul meu de 540 de litrii net debitul pompei de la filtrul biologic(20 litrii de ponce si siporax) era de aproximativ 600-650 l/h, populat cu 5 discusi mari(18-20 cm) si sase altumi mari (30 cm si peste)
Din ce vad eu acolo el le desparte dar o si bocane pe labiatum, in schimb ea se da tare la el
Felicitari
Dupa mine red spotted distoneaza rau acolo, in rest e fain
Absortia e irelevanta pentru filtrarea biologica, conteaza marimea cavitatilor(porilor) si densitatea lor per spatial dat. Am sa-ti dau un exemplu ce mi s-a servit acum cativa ani : creta e printre materialele cu o foarte buna capilaritate/absortie si nu e buna pentru filtrare

Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to: