[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
interesant, sunt curios cum evolueaza, dar cum spui as alege ceva mai mare 5l+ si cu alta forma. Am vazut unul foarte longeviv(doar plante si cred melci) ani de zile asta era intr-o damigeana-normal fara invelisul de protectie
Irizatii: mai greu de prins ca no nu stau locului si trebuie sa prinzi si unghiul bun

https://youtu.be/Sjw7LUKGX-k
Ca si la discus, scalari..si betta varietatile salbatice mai colorate sunt mult mai frumoase decat varietatile de cultura in opinia mea
lukitza wrote:Exceptional acvariu.
Nu stiu cum se puncteaza dar acvariul tau arata mai bine decat multe din primele 50.
Dupa parerea mea...
Cred ca si aici e ca la eurovision

Subscriu, nici eu nu cunosc regulile de punctare, ce ma intereseaza e impactul estetic, ce ma dispera sunt cele doar cu pietre si "iarba":reci/"uscate" si cele cu poteci-sa ramai ancorat in tema aceia si dupa ani si ani niciodata nu mi-au placut aduc prea a aranjamennt de gradina minimalist si nenatural potrivit ca nuca in perete cu pesti
Artemia, cel putin deocamdata nu sunt prea artagosi nici intraspecific nici cu ceilalti, asa cate un bobarnac cateodata, dar rar. La hrana primesc artemia si fulgi Tropical de 3 ori pe zi
La masa
https://youtu.be/mdw0K_6U55A
Dar sunt foarte faini, chiar si fara dunga din mijloc au filigranul acela de irizatii caracteristic
flo77 wrote:Foarte frumos exemplarul, dar este un Santa Isabel? ..exemplarul fotografiat seamana mai mult cu un Guyana Red Dragon.

Intradevar seamana mult si nu pot spune ca nu e derutant: poza pusa de mine e Santa Isabel dupa spusele proprietarului(are un card), la red dragon de Guyana punctele rosii par mai mari:
Unul din parinti(nu mai stiu daca e masculul sau femela) mai jos-dupa mine astia si Santa Isabel sunt cei mai frumosi scalari, bineinteles vorbim de varietatile salbatice(cele domestice de "ferma" in afara de clasici nu ma mai pasioneaza), pun si o poza cu Santa Isabel de referinta-cea de sus e Santa I.
Na erau mai mici atunci.., posibil sa fie mai mult un pic acum
Eu i-am luat cu 35 bucata
Marian Tudor, Constanta, biolog. Parintii la Nanay provin din surse diferite deci nu sunt inruditi, puii sunt F4. Si da cred ca ne stim de pe Facebook , tip serios-recomand, pestii ambalati individual in punga cu oxigen, plecati seara din Constanta ajunsi dimineata la 8 in Tg-Mures, fara probleme la acomodare au si mancat in ziua sosirii
Atat cat poate telul asta: https://youtu.be/qNS_Y0tyYF4
+
Am avut noroc de calitate
Deosebit, jos palaria
Nu ne intelegem: eu nu vorbem de filtrarea"prin substrat" eu vorbeam de filtrarea biologica facuta de substrat! Deci apa nu trece prin el fortata cum e de exemplu la filtrele de substrat. Oricum vad ca voi stiti mai multe asa ca eu ma retrag din discutie si ma gandesc serios daca mai stau pe forum, hai pa
dandumitru wrote:Exemplul cu roca vie este altceva, ceva care nu sufera termen de comparatie cu nisipul.
Treaba cu substratul nu am scos-o din burta pe forumurile de afara se vorbeste de asta de ani de zile, conditia e ca granulatia nisipului sa fie adecvata 0-2,5 mm cel mult pentru ca spatiul dintre granule sa fie optim pentru popularea cu bacterii benefice, dar cum am spus trebuie granulatia si miscarea apei sa fie suficienta, in acvaristica marina exista doua metode: Jaubert si Metoda Berlin bazate pe acest principiu al filtrarii prin substrat sau/si refugiu dupa care functioneaza si acvarii publice renumite unul din ele e cel din Monaco . Singura cerinta in plus la cele doua metode mentionate este ca substratul sa aiba grosime suficienta ca filtrarea/popularea cu bacterii sa fie si aeroba si anaeroba(in straturile profunde), treaba se aplica si la refugiile (tot la marine, dar se poate folosi si la apa dulce doar ca nu e cunoscuta) cu miracle mud-care mai are si alte proprietati (pe care nu le pomenesc aici pentru ca discutia e mai lunga)despre care exista diferite opinii pe net in contradictoriu venite in general de la persoane care nu l-au folosit corect sau nu l-au folosit niciodata-cred am fost primul din tara care l-am folosit la un marin in 2007. Asa ca nisipul (nu substratul gen ce se foloseste la olandeze sau pietrisul desi intr-o oarecare masura fac si alea ceva daca exista curent suficient)daca are granulatia optima+curent de apa face filtrare biologica
Din asiatici orice seamana cu variante salbatice: heckelcross, red sau blue turqoaz, curiperua, curlenquer,etc., nimic tzipator in rest te mai orientezi, exista crescatori asiatici care s-au indreptat spre salbatici sau variante combinate cu domestici. La denumiri vezi ca multi isi pun denumirile proprii ca sa fie cat mai pompoase asa ca pestii trebuie vazuti (normal nu personal ) si asa alesi. incerc sa pun o pereche de-a mea de acum cativa ani de heckel cross daca o gasesc

Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to: