[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Mai dificil cu permanganatul de potasiu, dar iti garantez ca foarte bine poti dezinfecta cu apa oxigenata. Daca folosesti in acvarii golite pui putin si freci cu un burete din acelea de vasr care au o suprafata aspra, dar atenti sa porti manusi de cauciuc pentru ca daca nu ramai fara amprente ti-o spun din proprie experienta, asa de mult iti subtiaza pielea de pe buricele degetelor ca vei deveni extrem de sensibil . Eu asa am dezinfectat un acvariu ce a ramas inchis intr-un bar la subsol toata iarna (cu curentul taiat, prorietar plecat din tara) deci nexam incalzire sau aerare, toata populatia de pesti moarta cu exceptia unui neon care in primavara cand am spart usa era viu fara hrana timp de 3 luni si fara incalzire cred ca erau vre-o 10-12 grade. Dupa dezinfectarea cu H2O3 am tinut in el discusi fara sa fie vre-o problema
S-a spart blestemul
Precis e mascul
Gurami( si leeri) sunt din alt film, nu se potrivesc cu cichlidele americane, normal fiecare tine ce-i place. Cum ti s-a spus trebuie sa imbunatatesti filtrarea
Aici culorile femelei sunt superbe
Sper sa-i vedem cu "puricei", ma cam tenteaza si central americanii
finalul !!! In alta ordine tare sunt faini perechea de Synspilum
La fosfati nu recomanda Salifert(restul sunt bune), pentru ei Hanna
E testoasa noastra indigena de apa E. orbicularis parca asa suna si e ocrotita de lege asa ca ar fi bine sa o eliberezi intr-o zona cu apa si stuf de preferat
Doar daca... da acatiste sa nu fie molipsitor blestemu
Super(in sfarsit ) labiatum poate sa le faca viata grea la restul, noroc ca nu are pereche
Ridica temperatura ramirezii sunt de apa calda, la ei acasa nu scade niciodata sub 27 de grade, optim e 28-30
Problema asemanatoare am avut si eu cu discusii cand am trecut pe Tropical sau alta hrana calitativ superioara :doua zile de post negru au rezolvat tot. Din ce am citit (intr-un top international al mancarurilor de pesti) de vina, in mod special la Tetra dar si la alte macaruri inferioare calitativ, e cantitatea mare de aditivi si arome folosite de producatorii acestora, pestii patesc ca si oamenii(si ciinii) cu obisnuiti cu mancaruri pline de aditivi si potentiatori de arome : mancarea curate li se pare fada si neatractiva. Putina foame(eu am folosit si putin adaus de usturoi cu care erau obisnuiti-practic am inmuiat mancarea in mujdei) rezolva problema. Hrana Tetra e in mod special mentionata ca produce "dependenta" si ingredientele de baza folosite sunt forte slabe calitativ
Artur wrote:Foarte frumosi, batman ramane favoritul meu dar am o intrebare, mi se pare mie sau respira cam greu?

+1, si astia noi la fel, ai hranit inainte de filmare ca pare ca nu ajunge oxigenarea(sau ceva deciclare partiala) sau mizerie prin substrat ?!
Vezi ca multe teste de PO4 sunt varza(pana si Salifert care altfel sta bine la teste), Hanna are teste bune , cu ce ai testat? Testele 6 in 1 sunt irelevante, trebuie teste dedicate pentru fiecare valoare(cu reactivi, la picatura)
Unde umblam eu : Aquarium Kucsera 2030 Érd, Balatoni út 94, tel +36 23 523 617, e in marginea Budapestei, firma are doua cladiri situate pe ambele sensuri ale strazii, nu chiar vizavi dar aproape, una e pentru acvaristica marina, cealalta apa dulce. La cladirea cu saraturi intrarea e pe lateral(cobori panta in curte) la demisol, deschide la 10, asa era acum 10 ani cand umblam pe acolo, il gasesti si online
bala_adi wrote:Ciclide Malawi am avut timp de mai multi ani in schimb nu pot spune acelasi lucru despre discusi. Oricum alegerea ramane intre discusi si ciclide. Sunt din Buzau si da m-am gandit sa il fac la 60 de cm inaltime.

DISCUSII SI SCALARII SUNT CICHLIDE ! Nu africane e drept ci sudamericane, de ce la posesorii de africane le e greu/lene sa asimileze ca in lume sunt muulte alte feluri de cichlide pe toate continentele ???!
Pe vremuri erau vre-o trei, unul pe Piac utca nu mai stiu numarul exact cred ca 8-proprietar foarte amabil si-a desfacut display-ul sarat ca sa-mi dea ce vroiam, mai era unul la cateva strazi (pe jos) la un subsol si inca unul undeva intr-un cartier residential, l-am gasit cu greu dupa vre-o doua ore de cautare; asta acum 10 ani
dan.pavelescu wrote:Singurul lucru inert - scara.
Nu merge sa bagi niste muschi printre trepte?

+1
Bogo wrote:Aici am gasit "Bittersalz (Magnesiumsulfat)". , spune ca e folositoare la relaxarea musculara,leziuni si recuperare ...si pentru curatarea colonului.

Despre asta e vorba

Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to: