[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Nu ma pronunt nici eu ca mai nou la noi in tara daca cad cativa fulgi e napasta mare, pe vremea daciilor nu curata nici naiba drumul de se freca aia cu burta de mormanul dintre roti si nu era bai, suntem asa delicati
Da faina postarea, dupa cum ai descries chiar am crezut ca te-ai pricopsit cu un acvariu mare"o cada" , cand colo e unul miculut dar sufficient pentru inceput, o completare legata de vanzatorii din pet shopuri chiar daca se intampla sa mai aiba cate unul acvariu pe acasa 90 % il au degeaba, un alt lucru renunta la pietris si foloseste nisip, pietrisul e pentru curte/alei etc, daca vrei un aspect natural vezi nisip asa pana in 2,5mm granulatie nuante gri-alb, in rest spor la citit, poti folosi biostartere pentru a ajuta ciclarea dar tot 4 saptamani dureaza
Pe mine nu ma deranjeaza ca mai mananca altceva atata vreme cat papa aiptasia, problema e distanta
Sa ai grija ca la firele de cyperus partea care iasa din apa sa primeasca si ele lumina suficienta altfel le pierzi, de mai demult vreau sa le pun si eu in apa dar le-am tot lasat sa creasca problema e ca le mananca pisica are o slabiciune pentru ele
Spune-i si tu ca s-a udat sau distrus cumva si pune ce vrei tu, daca de pe acum cedezi ai sa ajungi sa ai un acvariu cu nisip roz/albastru , margelute si plante de plastic tipator colorate , da vina pe pisica
Arata bine
Faine si pozele si pestii
Imbucurator ca se misca in sensul bun
Dar de zgariat se zgarie mai usor acrilul, periodic trebuie slefuit, e un lucru mentionat frecvent de posesorii de acrilice de afara
koala wrote:Nu numa' asta, da' nici nu vad ce cauta ciortanul ala intr-un bazin atat de mic...

Clar, plus cat se mai face..daca apuca
Arata a pacu, nu piranha
Si in opinia mea grupul de silver dollar scoate in evidenta orice cichlida mai zdravana sudamericana sau centrala, fain
Se poate pune in mancare dar si in bazinul comun, nu afecteaza pestii sanatosi, pentru forme mai drastice si pesti mai mari si valorosi ca cichlidele se mai fac tratamente in care (cu un "ac" de silicon/plastic moale ) se injecteaza in cavitatea abdominala-bucal solutia de Epson (gasesti video pe youtube) personal am incercat la altumi, la unul a reusit la cel mai mare si frumos nu
Epson salt(gasesti in orice farmacie-sulfat de magneziu sau sare amara), dar trebuie sa-l cauti pe net nu-mi mai amintesc dozajul
Sper sa nu fi pus africanii de un sindicat... ca prea le strica afacerile
De otto stiu ca sunt sensibili, celalalt are bloat(hrana uniforma/monotona, de obicei granulele si larvele rosii sunt cauza) : exista doua forme acuta si cronica, in prima se duce repede, cea cronica poate dura si 6 luni pana se duce timp in care pestele se hraneste normal, tratamente cateodata reusesc dar de obicei nu
Cum o bazai cum elibereaza spori in apa, are sa-ti umple tot acvariul-se inmulteste exponential de cate ori e deranjata : tevi, filtre, locuri pe care nu le vezi la inceput, am avut sute, scapa cat de repede poti daca nu e prea tarziu deja, eu am scapat cu tomentosus
Asa cum ti s-a spus nu e un inceput prea inspirat decorul artificial si carasii. Sfaturi noi iti putem da in functie de gusturile tale, dar idea e ca e bine sa vezi in bazin o frantura de natura adica nu nisipuri colorate si nu plastice. Plante vii, lemne, eventual pietre(nu sparte)si nisip-nu pietris, pestii in general sunt rezistenti daca le oferi conditiile necesare tine de gustul tau. Cand ai ce trebuie incepi si te inarmezi cu rabdare pentru ciclare care tine minim 4 saptamani, poti sa pui si mai repede pestii dar atunci trebuie sa schimbi zilnic sau macar la doua zile 30-50% din apa timp de o luna
Tine-te de schimburile de apa(zilnic daca se poate 25-50%) si zilnic aspirat resturile si sters geamurile asa diminuezi/elimini pierderile

Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to: