[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
dan.pavelescu wrote:Nici vorba.. Pentru voi e o amarata de pisica, pentru mine e un membru al familiei

++++ si noi suntem d-aia pisicosi doar ca a noastra nu are treaba cu pestii (macar ca e neagra si in cerul gurii)a realizat ca si ei sunt importanti in casa si domeniul ei de vanatoare e afara- si azi ne-a adus un soarece -ne mai face cadouri din astea : cosasi ,soparle, chitzcani, pasari - bucuria sotiei
Ai putea creste ceva artemia in el, dar merita?! Faza cu ce ai vazut ca ce pesti tin in el pune-ti intrebarea pentru cate minute
Dar tu l-ai primit gata dresat sa pape congelate asa a putut trece peste socul mutarii iar pe peretele ala de doi metrii chiar ca e loc de crescut gandacei si la cata hrana primesc/ramane de la pestani.., cu cei proaspat capturati e problema si in bazinele cu incarcatura biologica mai mica-apa mai curate-floricele-mai putina papa, sansele sa-l piarda sunt mari di tat
Acvariul ar trebui sa aiba cam doi ani ca sa fie bine populat cu amphipode si copepode- cu un refugiu unde acestia sa se poata dezvolta in numar suficient sau/si multa piatra in display, chiar daca ai ceva populatie pe moment are sa o termine repede si dupa ce faci? Poate ca o solutie ar fi sa poti sa cresti artemia pana la adulti(le trebuie 10-14 zile, sunt articole despre asta,hranirea cu spirulina si drojdie) si sa-i faci o hranire dedicata cu acestia plasati cu un tub langa el esential e sa sa miste hrana, in timp se poate obisnui si cu congelate dar pentru o perioada mai lunga trebuie hrana vie
Cat e in ciclare daca nu ai pesti nu trebuie sa faci schimburi
Atata timp cat ai NH3/NH3 si NO2 detectabili nu e ciclat, poti sa te astepti la asta in 4-6 saptamani ,dar si asta e o ciclare "cruda"care functioneaza , maturarea bazinului se face in cam 6 luni, nu te amagi singur mai devreme de ~4 saptamani nu se prea intampla, sigur pestii pot supravietuii dar vei vedea dupa fiecare hranire respiratie greoaie-asta in cazul fericit cand poti rezolva problema cu schimb de apa(cat timp acvariul nu e ciclat e nevoie si de schimburi de 50% zilnic daca ai pesti in el)
E molly oameni buni, doar ca e forma originala din acestia prin selectie s-a ajuns cu timpul la forme full black si coada in forma de lira
Blue14 wrote:Am inteles....
Daca nu basesc ac 20 ...

Reusesti sa basesti asa ceva ? Pai deschideti magazin online ,cu putina fasole(maghiarii ii mai spun "zene bogyo" adica boabe cantatoare) nu mai ai nevoie de finantare de la parinti; varful aisbergului scrierii fusherite
iulia2015 wrote:Necesitaea acvariului a venit de la existenta a 2 testoase de 3 ani ai familia noastra. Dorim si pestisori, sa vedem de care se potrivesc cu broscutele

Bine ai venit

Toti pentru ca nu le stau in gat cat sunt mici merge o perioada , acum fara gluma daca ii vor putea prinde ii vor manca-nu e o asociere buna, vei vedea ca testoasele maninca mult si murdaresc extraordinar de mult apa , bazin.. daca le hranesti cum trebuie cresc repede daca nu, mor =carente de vitamine si minerale (cand devin letargice e deja prea tarziu) , eu am din '90/'91 s-au si reprodus am ajuns la un moment dat sa am 7, dupa ce cresc(~15 cm masculii , ~25-30 cm femelele) poti sa le dai doar o data pe saptamana hrana, eu le hranesc cu sprot sau hamsii crude, ai nevoie de un filtru extern de acvariu sau de iaz ca sa faca fata la cata mizerie fac, sunt dragute cat sunt mici dar nu raman asa devin o pacoste(nu m-am scapat de ele de mila si de amintirile care ne leaga de ele) sfatul meu scapa acum cat poti, pentru ca vor sfarsi date sau eliberate pe undeva, asta daca vor supravietui copilariei. Pastreaza bazinul pentru pesti sau altceva
L.E. Acum vad ca sunt de trei ani deci adulte- asa le-ati primit ? Sau le-ati crescut voi, daca le-ati crescut atunci ar trebui sa stiti tot ce v-am povestit mai sus, daca nu..
Da in poza asta cu scena la balcOOane nu pare toropit/lenes de loc n-are aeru "de-a doua" zi uite ce-i lucesc ochii si treaz pare, adevaru ca ar trebui mort sa fii sa nu te tii bine de balustrada aia
Foarte de efect, spun si eu de rock scape : putin mai aerisit adica zona de mijloc si mai vezi unde sunt prea inghesuite ,ideea e sa circule bine apa printre ,dar bazinul e tare fain
Nu au stat in nici o remorca frigorifica, voi ati fost vreodata sa luati coletele de la sediu de la curieri ? Le tin peste noapte in hale care-s neincalzite tot anul intra frigul in betoanele alea...asta e cauza,polistirenul ala izoleaza el putin dar la putin peste punctul de inghet mult nu face fata, mai au si niste trasee tampite de exemplu mai demult am cumparat de la Satu Mare un coral si ma asteptam ca cel putin a doua zi sa ajunga eu fiind in Tg Mures-aiurea a trebuit sa ajunga in Bucuresti unde tot asa a stat inca o noapte intr-un depozit ca abia apoi sa ia drumul spre Mures, dupa multe telefoane catre firma mai politicoase si mai putin si din partea celui care l-a trimis si din partea mea a ajuns saracu cam sifonat dar in viata

L.E. Sa nu-ti imaginezi ca pachetul tau a mers Cluj- Suceava pe ruta cea mai apropiata/scurta , nu el trece prin Bucuresti pe la depozitul/sediu central(unde mai sta o noapte) si de acolo o ia spre Suceava
Un mare + pentru anemona ,de cat timp o ai? Daca reusesti mai mult de doi ani sa o tii in viata jos palaria, eu mai mult nu am reusit, bine au fost si motive care nu au tinut de mine dar asta e scorul
Tare frumusel si curatel
"nenea" Faye l-ai batut la fund pe liliac chiar cu jucariile lui, pana acum el excela in astea
E bun doar ca raman aiptasii in locuri in care el nu ajunge asa ca eu am luat si un lysmata wundermanii rezultat: le-a topit pe toate (dar mai sunt in overflllow)
Bun venit vecine
Legat de clor cred ca exterminarea chestiilor nedorite de pe piatra o poti face si cu apa oxigenata, fara mirosul neplacut de clor(pentru mine de exemplu conteaza), concentrata precis omoara tot
Aiptasiile nu vor muri la intuneric, aveam acum vre-o 8-9 ani un filtru intern mare-cutie din plastic negru care era plin pe dinauntru de aiptasii (pe atunci nu stiam prea multe despre ele si la inceput nici nu stiam ca sunt acolo) doar ca de cate ori umblam in filtru dupa imediat tot antebratul meu era plin de besici parca as fi umblat cu urzici; au trait acolo saptamani pana am realizat de la ce provine iritatia mea
Da asta e ideea sa ai spatiu intre geam si pietre si nu uita de pompe, koralia am avut si eu inainte(una mai tin si acuma bate din mijloc spate spre geamul din fata) si am luat doua RW-8 puse din laterale :mijloc-jos la nivelul pietrei impulsurile sunt altermante stanga/dreapta
L.E. Chestia cu aiptasiile s-ar putea sa mearga , sa le arzi, ca altfel cam greu , eu am tinut odata 5 zile piatra pe uscat si dupa au reaparut, dar de ce nu ti-ai luat wurdemanni peppermint shrimp ca nu-i o caruta de bani si tot a fost anuntul pe forum. Eu am si shrimp si tomentosus si au disparut ori eu am avut sute
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com