[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Deocamdata dupa burdihanul celui albastru se pare ca ai doua femele(pentru ca cel maro e sigur femela) , colegul de mai sus are dreptate dai mult prea multa mancare, sa dai mancare uscata si pestii sa se unfle asa mult e nesanatos predispune la blocaje intestinale, pestii in acvarii nu mor de foame ci de prea multa mancare, cam doua -trei granule ar trebui sa manance odata, cand vezi ca burta nu mai e balonata mai poti hrani , ce ai pus tu acolo e hrana pentru o saptamana
Cubul (Borg) se intoarce :
Cred ca niste creveti ar arata bine acolo
Da.. pai se intampla sa mai fie frecusuri pe aceasi bucata de hrana si nu odata castiga altumii, destul de infigareti ei
Poze noi :
Ne transformam pe masura ce crestem:
image
image
image
image
image
image
image
image
Pe discus club se spune ca suntem cu discusi pe creier , aici la marinari infestarea e cu scoici - valabil si la cel care-a fost la Cotroceni
Carbone wrote:

Fata de ultimile poze, 5 corali sunt cam ciufuliti

Ar fi bine sa avem si noi "ciufuliti " din astia
Blue14 wrote:Rasina scade tds-ul

Daca-i pe baza de rasina da, daca e RO cu membrana atunci ea face asta, al tau o fi ceva hibrid?!
Ai toate sansele ca dupa ce dai tomentosusul sa-ti reapara aiptasiile, el nu le extermina intodeauna mai lasa ascunse de samanta
++ Faye cu cat mai lat(mare) cu atat mai bine -maxim ce iti poti permite
Schimburile fa-le ZILNIC 50%(am facut asta cu discusi si merge), asa tii apa in parametrii acceptabili pana la ciclare , continua sa adaugi periodic bacterii, nu hranii decat usor(pestii nu mor de foame ! Mor de prea multa mancare) nu stiu daca ai plante daca nu, pune ! In caz ca ai NH3/NH4 si NO2 o lingurita mica de sare la 100 de litrii de apa incetineste intoxicarea pestilor e suportata si de ancistrus -cel putin de al meu, dar sfinte sunt schimburile de apa
Bafta si din partea mea si sa mearga cel putin la fel de bine ca si in acvariul vechi
dan.pavelescu wrote:Ieri mi-am tras si eu un monstru cu jdemii de cai putere.

Die neue Mercedes A Klasse!

image

Australe wrote:
Deci consider ca nimic nu e daunator daca se apropie de mediul natural al speciei respective, din acest motiv nu o sa cresc niciodata Discusi care au degenerat atat de mult incat fara conditii sterile nu supravietuiesc(si asta din cauza acvaristilor).

Salut, la killie nu te pot ajuta dar legat de cele de mai de sus : discusii nu pentru ca au degenerat au nevoie de mediu steril ci pentru ca provin din medii cu apa foarte acida 4,5-6,5 dar preponderent spre 4,5 si de multe ori sub(se ajunge si la valori in jur de 3,..) deci ei provin dintrun mediu '"steril" adica in aciditatea aceea nu traiesc paraziti ,virusi sau bacterii daunatoare deci ei nu au sistemul imunitar adaptat la "bucuriile" din apele noastre pentru ca nu au avut nevoie la ei acasa mama natura le-a creat mediul in asa fel. Nevoie de steril la ei e pana ajung pe la 10 cm cand devin mai rezistenti si atunci se pot pune si in bazin cu substrat. Cei salbatici sunt mult mai greu de tinut in acvariu ori ei nu sunt degenerati
Cum spune si kirucd ai nevoie de cultura la rotiferi-primele 5 zile ca dupa incep sa consume artemia proaspat eclozati(rotiferii se mai dau in combinatie cu artemiile pana pe la 7 zile), pana atunci mai poti incerca cu galbenus poate sa mearga doar ca strica tare apa asa ca la calitatea ei trebuia sa ai grija(practic le dai apa in care dizolvi galbenusul) o solutie care se practica e container de crestere plasat in bazinul mare si care comunica-plasa fina-cu acesta,asa o rezolvi cu apa in rest curatenia(si hrana ) conteaza, bafta
Marti wrote:Astazi am vazut un crevete (d'asta autohton) cum manca dintr-un seaman de-al lui

Nu cumva consuma o carcasa/carapace goala dupa naparlire, pentru ca e ceva firesc si seamana cu animalul in sine
Dayan, varietatile care le pomenesti de discusi sunt obtinute prin selectie, ca unii le acentueaza culorile (la discusi de calitate mai slaba )prin tot felul de mijloace mai putin ortodoxe e altceva. Mutatii apar si in cresterea in captivitate si in natura (ea asa evolueaza incontinuu) doar ca in salbaticie mutantii suravietuiesc mai greu , ai sa ramai surprins ce varietati de salbatici exista (si ce culori) dar aceia costa, discusi " maro"sunt doar varietatile de bruni si intre ei exista roscati iar unii sunt aproape rosii, pe langa exista albastrii (cu desen pe tot corpul) si verzi cu puncte rosii si heckeli(care sunt intre discusi ca si altumii comparati cu scalarii)plus o gramada de forme intermediare
Faye , vrei sa spui ca si acum se ascund dupa incalzitor? Daca da nu e de mirare avand in vedere ca e singurul loc din bazinul chel unde se mai pot adaposti
Pe viitorul apropiat trebuie sa te gandesti la un alt bazin , saizeci si ceva litrii nu e pentru discusi si nici dimensiunile latime 30 si inaltime 35, e bun de cichlide mici gen apistograme, pesti mici in orice caz, daca tot iei congelate pe langa artemia cumpara si mixtura de inima si ai sa vezi o diferenta la crestere( si mai multa mizerie in bazin) plus schimburi zilnice de apa dupa aspirarea resturilor de hrana si fecale-spor
L.E. Si vezi ca granulatele pot provoca constipari asa ca nu le da seara(mese 4-5/zi), ultima masa doar artemia-ajuta digestia(ca peste noapte sa nu ramana bolul de granulate in intestin)
Faye wrote:
Uite aici peste adevarat, si doar e var cu discusii!

Aveam un prieten la care puteai face asa cu perechea de ocelatusi si erau de peste 30 de cm fiecare, legat de parrot dupa mine nu intra deloc la "pesti adevarati" sunt urati cu spume, majoritate au o forma de cartof(asta din clip mai arata cumva, se potriveste si cu decorul arificial) doar culoarea intensa e de ei, o hybridizare nefericita ce intra in aceeasi categorie cu zebrele mov sau scalarii koi sau fosforescenti si toate soiurile de balon platy si ce or mai fi
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com