[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: costi08
Forum Index » Profile for costi08 » Messages posted by costi08
Message
dupa cum v-am promis, iatama revenind cu un nou setup.
am schimbat totul de la neoane pana la substrat si iata ce a iesit:


image



image


image
ReBella wrote:Florapol + Ferropol + Ferropol 24 + PPS-PRO e suficient.
Si CO2 o sa le dai la plante, nu ? :-P



o sa fie si CO2

va multumesc
am si eu nevoie de o informatie .

1. vreau sa pun un substrat compus din urmatoarele :

JBL ProfloraStart Set
JBL Florapol
JBL AquaBasis plus

toate acestea as dori sa le amestec. voi ce imi recomandati?este o alegere buna, sau trbuie sa ma axez doar pe un singur produs? si daca da care ar fi cel mai bun?

2.fertilizanti lichizi o sa folosesc :

JBL Ferropol
JBL Ferropol 24
JBL Ferrotabs

macro

Dennerle A1 Daily NPK
PPS-PRO

la cele doua din urma ce recomandati ? pot sa merg in paralel cu ambele,
sau numai cu unul singur?
sincer eu as prefera PPS-ul este o varianta mai eftina
detin din ambele dar dupa ce as termina cu Dennerle A1 Daily NPK vreau sa continui cu PPS-eul . este recomandat?
g.g wrote:E un substrat foarte misto pentru plante. Este un turf vulcanic ce are o culoare carmiziu inchis spre negru. Eu unul sunt foarte multumit de cum merge glosso pe el.


pune si tu o poza cu acvariul.
g.g wrote:
costi08 wrote:ok. atunci am sa il folosesc si in acelas timp am sa te tin la curent cu evolutia acvariului. scuzele dupa ce ma asigur ca bazinul meu evolueaza in directia dorita de mine.


Sunt sigur ca vei reusi sa cresti plantele asa cum trebuie daca sub el mai adaugi si un fertilizant. Sunt un om normal si pot intelege anumite lucruri sau situatii. Ma bucur ca ai revenit la sentimente mai bune, iar din partea mea ai tot sprijinul pe care pot sa ti-l ofer. Numai bine.



obligatoriu o sa fie si sub el fertilizant.
ok. atunci am sa il folosesc si in acelas timp am sa te tin la curent cu evolutia acvariului. scuzele dupa ce ma asigur ca bazinul meu evolueaza in directia dorita de mine.
g.g wrote:Maestre nu face spume ca otetul pe bonalit ca faci degeaba. NU ESTE CALCAROS. Este foarte bun substratul si te invit la Bucuresti pentru a te elucida in privinta rezultatelor. Cat despre magazinul nostru nu poti comenta nimic atata timp cat nu l-ai vizitat.
In fine te rog pune coletul retur pentru ca nu-mi doresc clienti nemultumiti.
Pe viitor inainte de orice comentariu ar fi bine sa ma suni asa cum ai facut-o inainte de comanda. Plantele ce nu le-ai comandat au fost bonus. Nu e vina mea ca poate au stat la 60C in duba curierului ... Inca odata iti repet puteai sa ma suni si sa-mi spui ca plantele nu au ajuns ok si gaseam o solutie.


nu fac spume ca otetul pe bonalit si nici ca supunul de pe mainile tale cu care incerci sa te speli diplomatic de ceea ce ai facut. atuci care este explicatia de sfaraie in contact cu otetul pentru ca tu trebuie sa stii . demonstreza si jos palaria, am zis ca mas bucura foarte tare sa fie ca tine pentru ca imi place cum arata acest produs si ca nu i-mi este rusine sa i-mi cer scuze . dar pana atunci imi mentin parerea fata de acest bonalit

cat despre plantele bonus iar nu te cred . in primul rand eu le vroiam pe cele care leam comandat si tu mi-ai confirmat existente lor pe stoc si eram dispus sa le platesc. de ele aveam eu nevoie

in al doilea rand nu cred ca opt pungi de bonalit (le-am numarat acum si eu ) / 18 RON / buc plus 1 buc pompa de apa si citeva coturi + conectoare au facut 366 RON deci cu siguranta au fost incluse si plantele.sincer nici nu m-am uitat pe bonul fiscal ca nu ma interesat si nici nu ma intereseaza atat de mult plantele cum sunt de bonalit.

astept proba contrarie

toate cele bune
mai ales in privinta bonalitului ca tare mas bucura sa aflu ca alta e cauza pentru care are acea reactie in contact cu acidul acetic.



si nici mi-ar fi rusine sa ii cer scuze dupa aceea Reef-ului , implicit lui Gearge
scuze pentru acelas post de doua ori, sa intamplat din cauza unei erori
g.g wrote:E un substrat foarte misto pentru plante. Este un turf vulcanic ce are o culoare carmiziu inchis spre negru. Eu unul sunt foarte multumit de cum merge glosso pe el.




eu unul nu cred. am facut testul cu otet , sfaraie de mama , mama, mai avea putin si facea si spume. si cu astea ce sa mai zic, am mai luat o teapa si inca de unde , de la " Reef ", ( vreo zece pungi 180 RON ) am vorbit cu George personal la telefon si azis ca nu este calcaros ( sper ca nu tu esti acela) sa nu va mai spun ca mi-a trimis cu totul si cu totul alte plante decat cele comandate de mine( in afara de gloso care arata vai steaua ei ). rusinos din partea celor de la " Reef " se face asa ceva. speram ca macar ei sa faca diferenta de prefesionalism si celelalte Petshopuri din tara ,dar asta este am luat-o. am aruncat si eu 430 RON pe fereastra cu tot cu transport. totusi ceva pot folosi din imensul colet pompa de apa . cu riscul de a fi banat pe acest site dar nu m-am putut abtine.

PS.concluzia, toate Petshopurile sunt la fel incercand sa i-ti vanda si urzici.
a.. si inca ceva . sa stii George ca dupa cunostintele mele de incepator versicolour-ul este de pus in ghiveci la geam acolo ii e locul.din cate am citit eu . dar sper sa ma contrazica cineva de pe aici , mai ales in privinta bonalitului ca tare mas bucura sa aflu ca alta e cauza pentru care are acea reactie in contact cu acidul acetic.

sanatate, numai bine si vanzare buna Reef in continuare
ciar nu stie nimeni?
ce parere aveti despre acest pietris?cam pe toate siturile scrie ca nu este calcaros http://www.shopmania.ro/magazin~online-acvaristica~produs-hobby-bonalit-negru-3-l~p-6063461.html voi cei ce cunosc ce parere avetii despre acest produs?
mersi mult
am si eu un sony DSC-T77 are cam de toate in setari, dar nu prea am rebdarea sa il amestec putin sa scot din el tot ce este mai bun pentru o fotegrafie de calitate a acvariului meu . stie cineva cum se folosesta si in ce combinatie de setari?
Val wrote:
nu sunt de 39 w


...Da' de cat?


scuze.am vrut sa spun ca nu sunt de 36 w sau 38w . ce am eu sunt de 39w
stiti cum sta treaba "graba strica treaba"inca o data ma scuzati, promit ca nu se mai intampla.
aha... :-) :-) se pare ca va trebui sa mai astept ceva sugestii in legatura cu cateva dintre intrebarile mele. :-) :-)
Astea-s T8 de 36 W sau 38 W presupun


nu sunt de 39 w
sfaturile pe care l-am primit de la voi m-au determinat sa rearanjez putin acvariul meu , asa ca pentru inceput am si eu cateva intrebari .

1. as dori sa scurtez putin limnophila aromatica & heteranthera zosterifolia, si nu stiu cum sa procedez mai bine. tai varfurile si replantez ce ramine cu tot cu radacini ? sau replantez doar virfurile ? valabil pentru ambele plante.

2. cum ar da mai bine, plantate toate la un loc formind o tufa ? sau fiecare fir in parte ( fiecare specie separat se stie ) tinind cont si de cum sar dezvolta ele mai armonios.

3. ce trebuie respectat pentru ca limnophila aromatica sa se coloreze in rosu,
la mine in acvariu este sanatoasa dar vesnic verde.( sau poate ca nici nu este limnophila aromatica) am sa pun si o poza mentionez ca fertilizez cu
feropol jbl o data pe saptamina la schimbul da 30%, feropol 24 in fiecare zi doua picaturi in loc de una la 50 l apa Ferrotabs pastile o data pe saptamina tot la schimbul de apa si si de vreo doua saptamini Dennerle A1 Daily NPK Sistem CO2 JBL ProFlora m 601,incalzitor pentru substrat RENA 45 W, AquaCristal UV-C 11 W jbl 6 ore/24 numa numai cind sunt luminile stinse


http://img39.imageshack.us/img39/6190/dsc08026m.jpg
cea din stanga


4. momentan folosesc urmatoarele combinatii de toburi ptr. iluminat:
1 x T5 Juwel High-Lite Day 54 w
1 x T5 Juwel High-Lite Nature 54 w
1 x T8 Juwel 39 w Day
1 x T8 Juwel 39 w Nature
toate cu reflectoare
tinind cont ca tuburile au o lungime de 1047, la aceasta lungime nu am gasit decat la jbl.
acum intrebare: ce imi recomandati ca ar fi mai bune? Juwel sau jbl

din toate astea ce sar face vinovat in coloritul plantelor sau ce ar trebui sa mai adaug.

va multumesc pentru rabdare, ca o sa va ma cicalesc putin sau mai mult.
ok,m-am cam lamurit,am sa il mai las asa un timp nu stiu cat dar sigur am sa tin cont de sfaturile voastre,numai ca din dorinta de a avea cat mai multe plante de la inceput nu miam dat seama ca or sa creasca atat de repede, asta este acum ma voi gandi mai bine si mi-am dat seama ca un acvariu frumos se va obtine in timp si cu multa rabdare.acum cat de cat am reusit si invatat sa stabilizez un acvariu incepand cu ciclarea lui si pana la o apa limpede si curata in parametri normali, plante sanatoase , si fara alge care sa deranjeze .inca o data va multumesc pentru ajutor.
Despre acvariu, plantele sunt sanatoase si sunt sigur ca sunt bine ingrijite. Felicitari.


fara indoiala,nici nu se pune problema de asa ceva.tot ceea ce se afla in el i-mi este foarte drag si cred ca i-mi va fi greu sa ma despart de unele din ele.si cred ca asta ar cam fi o ultima solutie tinand cont de sfaturile voastre
 
Forum Index » Profile for costi08 » Messages posted by costi08
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com