[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: costi08
Forum Index » Profile for costi08 » Messages posted by costi08
Message
Am deconectat sonda de la controler si am mufat-o la loc . Nici mie nu i-mi vine sa cred dar asta e , se mai intampla
Gata am rezolvat problema , minora de altfel.

acum cand am ajuns acasa aveam un PH de 8.36, sa vedem peste noapte

+++ fimiar capul
Sebastian Costin wrote:Costi, tu bagi CO2 in sistem prin reactor de calciu?


inca nu folosesc reactorul de calciu, e tras pe dreapta, inca nu am curajul sa fac acest pas , am dat peste cap un bazin din aceasta cauza si nu vreau sa se mai intample
Sonda PH calibrata, dupa aproximativ o ora de asteptare pentru a se stabiza sa oprit la 7.82 , de dimineata 7.53.deci a mai crescut cu putin.

problema cred ca am descoperito .inca nu ma pronunt , astazi cand ajung acasa aflu si confirmarea si va comunic daca este asa cum am preconizat.

daca nu este nici asta cauza am o sonda care astepta sa fie pusa la treaba.
kirucd wrote:Deci pina acum din toti care au incercat doar Costi nu are rezultate, dar probabil ca este
o problema cu traseul aerului. Toti ceilalti, eu, Cosmin, Cristi si Calin am avut un pH semnificativ
mai mare, si foarte important, mai stabil intre noapte si zi. Il asteptam si pe Gabriel sa monteze
scrubberul si sa ne dea feedback, si pe Bok la fel.

O zi buna,
Dragos


ce n-as da sa ma aflu si eu printre cei care au rezultate.

circulatia aerului sa confirmat acum cand am ajuns acasa , este buna, absorbantul a inceput sa i-si schimbe culoarea in partea de jos a cartusului, deci este bine pana aici.
acum lucram la sonda , curatat cu apa distilata , acum este la calibrat. Cum d..racu , asa noroc numai eu puteam sa am.

Oare sa fie din cauza avatarului?
Shubi wrote:La mine de dimineata inainte sa se aprimnda lumina aveam pH 8,23.


eu nici in cele mai frumoase vise , poate la fel ca si tine la startare

in timpul zilei varful atinge 7.66 - 7.7, iar peste noapte 7.4 - 7.45
sonda este buna, la schimbul de apa semnaleaza modificarea Ph-ului.

skimmerul ATB , si de tras trage destul aer, in momentul in care lipesc degetul la intrarea in reactorul cu absorbant simt cum lipeste degetul de gaura filtrului si se modifica nivelul apei in skimmer . problema cred ca ramane la circulatia aerului, nu merge prin cartus, asta ar fi singura explicatie. Dar dupa cum am spus mai sus schimb reactorul astazi, va tin la curent.
verificat garnitura de la capac a filtrului , suflat la rece in filtru tine beton, nu am scapari de presiune.

verificat garnitura de la cartus , este la locul ei, doar ca la montare sa nu sa fi intamlat ceva cu ea , sa fi prins cumva stramb.
La mine dupa trei zile nici o modificare al Ph-ului.

folosesc un filtru de apa cu un cartus refolosibil din plexiglas ( cred ca identic cu al lui Dragos), circulatia aerului este buna , am verificat. acum nu stiu daca circula prin cartus sau nu. dupa constructia filtrului nu are cum sa circule altcumva decat prin el implicit prin absorbant,asta daca nu ma lovesc de un defect de fabricatie .

astazi am sa mut absorbantul intrun reactor aqua medic , sa vedem,... zise mutul orbului.
pana la urma cum facem?

cat si cui trebuie sa trimitem banii?
oameni buni , ma bag si eu la o cutie 2x5 kg
Gabriel wrote:Multumesc tuturor pentru impartasirea experientelor personale.

Am sa incerc cu un tomentosus.


Gabita, tata , am citit si am intuit ca te vei hotara sa alegi varianta cu tomentosus-ul in urma indrumarii colegilor nostri , toata discutia a dus carte tomentosus. de aceea am lasat mai carte final si impartasirea experientei mele cu acest peste.

ei bine , eu am o aiptasia in bazin , una singura o stiu acolo de cand lumea , am si un tomentosus , dar al dracului sa fie daca se atinge de ea , se tot invarte pe langa mandretea de aiptasie de zici ca au facut simbioza. macar bine ca nu se atinge nici de corali, haleste doar de pe piatre ( numai el stie ce tot ciguleste ) si doar mysis congelat

acum sar putea ca tu sa ai noroc sa fie mai gospodar .

eu i-ti doresc succes , mai ales dupa patania cu viermele.

o zi buna . Costi
koala wrote:Ohoho, lume noua!

Chiar ma intrebam, zilele trecute, ce-o fi cu tine... imi place cum arata bazinul, e matur si stabilizat. Corali "infoiati", culori splendide. Felicitari!
Ce peste este acela din poza a 3-a de sus?



PS: Vezi PM.


mersi koala.

pestele de care pomenesti chiar nu mai stiu cum se numeste, dar o voi face cat de curand , de ce sa-i faci , uni mai inbatranesc.
tot ce pot spune despre el in momentul de fata este ca se comporta la fel ca - valenciennea puellaris - numa ca asta este mai al dracului putin , ia nisipul de pe substrat in cioc , urca pana la luciul apei , si de acolo ii da drumul , deci nu vrei sa stii cum arata apa din bazin.
dupa sase luni revin si eu cu catava imagini. asa cum m-am priceput eu mai bine, dar inca mai am speranta unei sesiuni foto promise de nimeni altul decat" manute de aur ". poate pana de se rezolva cumva.
apa este putin mai mult invadata de particule de nisip in suspensie in urma introduceri unui valenciennea puellaris asa ca am si o scuza pentru calitatea si claritatea pozelor.

am reusit sa fac eforul pentru un schimb da apa ( 60 l ) in urma cu trei saptamani sau chiar o luna ,in rest bazinul merge bine , corali cresc . pesti sunt fericiti si eu ma invart pe langa el atunci cand timpul o permite.

image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image
mai ce sa zic ? alea de ansamblu nu prea i-mi ies, da vino tu pe la mine ma Cipriane ca doar nu degeaba ai manute de aur.
de cateva zile pompa skimmer-uli meu a cedat , noroc ca aici la Constanta mai sunt inca oameni ca si Gabriel pe care te poti baza ca sare in ajutor daca o poate face, ei bine el a avut aceasta posibilitate si a facut acest lucru fara a ezita , mi-a inprumutat ATB-ul sau care statea oricum pe dreapta. mersi Gabi si pe aceasta cale. super skimmer ATB-ul.nu stiu cati dintre noi ar fi facut acest lucru.

tot aici vreau sa multumesc si user-ului... malawi_crys ..care s-a oferit sa ma ajute sa caute in italia modelul de pompa(unde a si gasit) pentru ca pe unde am cautat si gasit acest model de pompa nimeni nu face livrari in Romania. mersi si lui ...kirucd ....Dragos, pentru ca si el a itins o mana de ajutor.

acum daca tot m-am decis sa mai sriu si eu cate ceva, ca tot o fac mai rar (spre rusinea mea)am zis sa mai pun si eu cate o paza.

image

image

image

image
koala wrote:Domnule, jos palaria! Frumos acvariu!


mersi mult


pc.ciprian wrote:porcu de coral ce ti-a venit zilele trecute e in dreapta acolo?


da , ala este, si mai e si plin de ditamai aiptasiile



Gabriel wrote:Costi,
Imi pare rau sa aud de raceala, stiu cum e, toate fetele mele sunt cu fix aceeasi raceala. Urata, urata rau.
Eu ma dau in chiloti dimineata prin Mamaia la 2-3grade si cred [sau sper ] ca shoriciu s-a ingrosat destul sa nu ma ia.

In schimb ma bucur de ceea ce vad. Credeti-ma in realitate arata mult mai bine. Si pe masura ce va trece timpul va arata SI MAI bine.



Da' un video si neshte poze meseriashe á la Manutze de Aur l-ar pune si mai mult in valoare .


Gabi, imi pare rau pentru cele mici, daca noi ca adulti trecem cu greu peste, dar ma gandesc cam cat sufera saracutele mai ales ghemotocul ala mic al tau.



pc.ciprian wrote:ie pe vine, daca am promis am promis, numa ca trec printr-o perioada haotica , lasa macar se stabilizeaza , duduie acroporele ies din bazin si il spanzura .....avem noi ce sa filmam aia sa fie problema



avem tot timpul din lume Cipriane.


Alex wrote:Un acvariu absolut superb. Felicitari!
Christmas Tree Worms-ii daca am vazut corect intr-o poza anterioara sunt pe departe favoritii mei.
Spune-mi te rog e complicat cu ei?


mersi Alex

Christmas Tree Worms, nu este deloc complicat cu ei, atat timp cat au ce sa filtreze chiar se inmultesc, eu folosesc korall fluid.

daca tot am fost lovit de o raceala destul de urata ,si care a reusit sa ma tina la pat vreo patru zile , satul de atata stat in casa, in pat si mort de plictiseala (bine-inteles ca acum sunt cu mult mai bine), am pus mana pe leptop sa i-mi mai omor din timp ,si daca colegii din Constanta i-mi stiu bazinul , am zis sa va arat si domniilor voastre dazinul meu asa cum arata in momentul de fata.


image

ma , numa sa ne zica si noo" cand face omu manechiura , freo" doua unghiute de la manute parca vreau. .....moca
adu , daca doresti eu am lampa de din"nainte, si este construita pe module , cred ca 5 la numar. ledurile albe + albastre / modul sunt lipite deja pe radiatore. daca doresti ia legatura cu Ciprian , el stie lampa.

spor .
 
Forum Index » Profile for costi08 » Messages posted by costi08
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com