[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul unui cub  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Bun. Recunosc ca am scris deja despre acest proiect intr-o alta "locatie" dar cum nu-mi place sa dau copy / paste mi-a luat ceva (destula) vreme pana sa ajung sa scriu cateva cuvinte despre acest proiect si aici.

Acvariul este un cub cu latura de 75 cm si cu inaltimea de 42cm din geam ultraclar (exceptand fundul si spatele).
Volumul total, inclusiv sump-ul si cutia overflow-ului, il estimez la final undeva pe la 270/280litri (dublu fata de acvariul meu de acum).

Am avut o mica intarziere din cauza unui incident neplacut - mica insemnand fix DOUA saptamani.
Acesta este coltul din stanga jos al geamului din spate fix in ziua in care programasem sa lipim acvariul.
image

Standul are dimensiunile de 75 x 75 cm cu 83cm inaltime. Am calculat inaltimea totala de 125cm (stand + acvariu) ca fiind optima pentru un acces usor in acvariu fara sa fiu nevoit sa ma ridic pe varfuri sau sa ma urc pe ceva
mai ales ca imi cam place sa bag mana prin acvariu cam zilnic.
Cadrul standului este din aluminiu acoperit cu PAL alb. Spatele, exceptand mici portiuni, este complet descoperit. Are doua usi alaturate pentru un acces usor in sump (mai ales in zona de decantare a detritusului)

image
image
image

Mai multe detalii in posturile urmatoare

O zi buna
Gabriel

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline


Echipamentele acvariului vor fi:-

2 x lampa LED Ecotech Radion XR30w
3 x pompe curenti Vortech MP10wES
1 x ventilatoare racire Grotech Cool Breeze 4 Fan sau 1 x AquaMedic Titan 150 (voi vedea la vara)
1 x pH controller AquaMedic (doar ca un pH-metru cu afisare continua)
1 x controller temperatura origine HK sau China
1 x pompa dozare GHL cu 3 canale
1 x JNS Alpha 1 - reactor biopellete + pompa Eheim 600litri
1 x ATB Nano - skimmer cu pompa Eheim 1250
2 x Grotech Universal UF 070 - filtre cu pat fuidizat pentru carbune/antiphos/anti silicati
1 x Deltec FR 509 - filtru cu pat fluidizat pentru Matrix
1 x Eheim Compact+2000/3000 - pompa de retur
1 x Tunze Osmolator Universal sistem de autocompletare
1 x Tunze water level alarm

Decor - piatra uscata de recif asezata pe o placa de stiplex.
Substrat - mix format din 18kg de Arag Alive Special Grade si 18kg Fiji Pink.
Overflow - Bean Animal cu overflow box extern

Sumpul are 4 camere/compartimente in urmatoarea ordine
image

1. Compartimentul stanga spate pentru decantarea detritusului (vor intra aici cele 2 tevi full si open syphon).
2. Compartimentul stanga fata este pentru skimmer si reactorul de biopelete
3. Compartimentul central este pentru reactoare ce vor sta partea din fata si pentru pompa de retur ce va fi pozitionata in spate. Tot aici va fi pozitionata si cea de-a treia teava open channel.
4. Compartimentul ingust din dreapta este pentru sistemul de autocompletare.

O zi buna

Gabriel
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Poze din timpul lipirii - s-a intamplat vineri 11 Mai
image
image
image
image

Acvariul lipit (mai putin cutia de overflow) si cea de-a doua persoana interesata de acest proiect
image
image
image

Cutia overflow-ului pentru sistemul Bean Animal - cea de-a 4-a gaura este pentru retur
image

In momentul de fata acvariul are spatele acoperit in intregime cu silicon negru iar cutia overflow-ului este si ea lipita pe pozitie.

Urmeaza tubulatura de tur/retur, conceperea si montarea decorului.

Sper ca in cam doua saptamani fac testele cu apa.

Voi incerca un sistem hibrid de biopelete + Zeovit cu aditii de Balling Light Ca/Mg/kH (shop.acvariu.ro)

O zi buna

This message was edited 2 times. Last update was at 23/05/2012 15:33:28

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Am uitat sa specific - voi folosi pentru teste checker-e Hanna
- fosfor ULR
- kH
shop.acvariu.ro
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vaai, ce ma mananca si pe mine ... o sa intreb mai multe, da' tre' sa studiez putin problema.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Da-i bataie domnu'
Timpu trece, banii zboara ca sa va parafrazez oarecum.

Vorbim cu mosh sa mareasca un pic sectiunea de marine sa se faca loc.
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

se anunta proiect serios nu gluma dupa echipamentele enumerate . felicitari pt stand , e foarte tare ideea .o sa folosesti bacterii la sticla/fiola pe durata ciclarii sau o sa lasi sa se cicleze natural lasand totul in seama live sand-ului? spune-mi te rog daca te-ai gandit si stocul viu pe care-l vrei in bazin. spor la treaba in continuare si ciclare usoara


Gabriel wrote:
Vorbim cu mosh sa mareasca un pic sectiunea de marine sa se faca loc.

sustin ideea asta
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel, zi-mi ca faci decor si pe peretele din spate... ca sa-mi musc venele de la gat, cu dintii din dotare

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

r_o_n_i wrote:se anunta proiect serios nu gluma dupa echipamentele enumerate . felicitari pt stand , e foarte tare ideea .o sa folosesti bacterii la sticla/fiola pe durata ciclarii sau o sa lasi sa se cicleze natural lasand totul in seama live sand-ului? spune-mi te rog daca te-ai gandit si stocul viu pe care-l vrei in bazin. spor la treaba in continuare si ciclare usoara


roni
Sper sa nu am parte de ciclare sau daca am sa nu dureze mult.

Planul suna cam asa:-

Mut tot ce am in acvariul actual in acvariul nou mai putin nisipul din care am sa iau pana intr-un kilogram.
Decorul actual (tot din piatra uscata) de care nu sunt multumit va sta o vreme imprastiat prin acvariul nou impreuna cu decorul nou.
Reactorul cu biopelete, skimmerul si reactorul cu matrix sunt deja de mai mult de 3 luni in functiune in acvariul actual.
Ar trebui asadar sa am destule bacterii care sa-mi populeze urgent acvariul nou.

Pentru siguranta - si mai ales ca sa nu am doar o tulpina - am comandat deja Prodibio BioDigest si Bioptim Marine. Am sa mai adaug ZeoBak si Brightwell MB7.

Stocul viu initial va fi forma din cei cativa corali duri (motipora, pavona, pocillopora, seriatopora etc), moi (clavularia, tubipora, xenia) si ceea ce am mai salvat din zooanthusii cumparati de la whitecorals.
Pestii 2 ocellaris, 1 mandarin/pteroxxxxxx , 1 goby/cryptocentrus + crevetele insotitor.
Nevertebrate 1 x peppermint/wurdermanni, 1 x sexy/amboinensis si melci/tectus/nassarius

Evident ca intentionez sa adaug pesti, nevertebrate si corali pe parcurs.

Printre primii sunt un cleaner shrimp si un flavescens.

O zi buna
Gabriel
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Gabriel, zi-mi ca faci decor si pe peretele din spate... ca sa-mi musc venele de la gat, cu dintii din dotare


Ricardo,
Tu ori imi ghicesti gandurile ori ai intrat in calculatorul meu

Planul initial era sa merg pe http://www.korallenwelt.de/Ruckwandplatten.html si cu http://www.korallenwelt.de/Saulen.html (o bucata de 30cm si una de 40cm inaltime).

M-am razgandit din 3 motive. Primul motiv a fost overlow-ul pe care nu mai puteam sa-l construiesc asa cum voiam. Al doilea a fost ca in spatele decorului se aduna detritus daca nu e montat corect. Cel de-al treilea motiv a fost ca nemtii nu garantau sosirea in buna stare (adica intr-o singura bucata asa cum au plecat ).

O zi placuta

Gabriel

To live you must learn to die
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu ma bucur sa aud ca te-ai razgandit in privinta background-ului. Probabilitatea sa creezi niste zone "moarte" care sa devina depozite de detritus era foarte mare.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Adrian: Daca pietrele acelea sunt lipite de sticla, de jur-imprejur, unde sa se creeze "zonele moarte"?
@Gabriel: Si, pana la urma, cum ai hotarat? Lasi peretele din spate gol?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2012 18:48:51


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote: Daca pietrele acelea sunt lipite de sticla, de jur-imprejur, unde sa se creeze "zonele moarte"?


Chiar in pietrele alea lipite, de pilda. O suprafata de dimensiunile alea, pe care nu o poti misca in nici un fel si care are multe denivelari foarte pronuntate (dupa cum se vede in pozele de pe site) poate retine o gramada de mizerie in timp. Nu mai vorbesc ca daca lipirea pe nspe laturi nu era perfecta...

Gandeste-te ca trebuia taiata o bucata pe unde ar fi venit overflow-ul etc.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Si, pana la urma, cum ai hotarat? Lasi peretele din spate gol?


Pana la urma las peretele gol dat in intregime cu silicon negru pe exterior.

Adrian_ wrote:Gandeste-te ca trebuia taiata o bucata pe unde ar fi venit overflow-ul etc.


Exact acesta a fost principalul motiv pentru ca nu am mai folosit decorul respectiv.
Cineva mi-a sugerat sa bricolez (si ii multumesc pe aceasta cale inca o data pentru sugestie ) dar nu am rabdare pentru asa ceva.
Cu spune si semnatura lui koala adaptata - sunt "prea batran si obosit"

O seara buna va doresc.

Gabriel

To live you must learn to die
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar acvariul are deja si cutia de overflow si noi n-am vazut poze
Adica eu l-am vazut azi pe "viu" cum se zice si arata mai bine decat in poze.
Si acvariul vechi arata bine, sper ca el nou sa iasa si mai bine

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline


Am zis sa termin si tubulatura sistemului B/A si abia atunci sa mai fac un set de poze


kirucd wrote:
Adica eu l-am vazut azi pe "viu" cum se zice si arata mai bine decat in poze.
Si acvariul vechi arata bine, sper ca el nou sa iasa si mai bine

O zi buna,
Dragos


Multumesc Dragos.

To live you must learn to die
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

uaaa si eu nu vazui topicu acesta, nenea gabi macar asa sa iti vad si eu proiectu parca am sta la sute de km distanta stai sa vezi ce intru eu tare cu jurnalu` meu >

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce va place sa va jucati cu nervii nostri! ... Ciprian, fa bine si du-te pan' la Gabi, cu aparatul foto cu tot ...

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2012 00:27:01


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Ce va place sa va jucati cu nervii nostri! ... Ciprian, fa bine si du-te pan' la Gabi, cu aparatul foto cu tot ...


Ricardo multumesc. Stiam ca priceperea mea in arta fotografica depaseste cu putin ceea ce a uitat un fotograf profesionist.
Acum a bagat de seama toata lumea.

Un mic progres (daca l-as putea numi astfel) astazi. Am primit

Un set Balling Lite
image

Domnu' Claude baiat salon a inclus in set si furtun - un model ce nu miroase si pe care nu l-am vazut pe la noi
image

Sare "nesarata"
image

Si un controller de dozare cu 3 pompe marca GHL
image

Dupa se vede din poza urmatoare am primit ultimul "model" de set in care ele sunt denumite Balling Light Trace 1, 2 si 3
in loc de Trace B cum erau inainte. Pacat da manualul inclus este tot cel vechi
image

Maine sper sa primesc un tub pe care il astept de mult si pana in weekend sa revin cu pozele sitemului Bean lipit.

O seara placuta tuturor
Gabriel



This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2012 00:27:24


To live you must learn to die
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Update.

Am cam terminat tubulatura de tur si retur deci sunt "in grafic" pana acum.
In afara de doua lipituri (cele ce intra si ies din presetupe) tevile sunt lipite.

Vedere din fata
image

Vedere de ansamblu - primele doua din dreapta vor fi full si open syphon (nu stiu ordinea inca), cea din stanga open channel iar cea subtire din mijloc teava de retur
image

Overflow box-ul vazut de aproape (un chelios care face poze - nush cine-o fi si ce cauta acolo ). Voi vedea la ce inaltime pun coturile de la full si open syphon dupa teste.
Momentan este umpluta cu apa pana la nivelul presetupelor. Sper sa fie suficient acest test. Presetupele se monteaza cu partea filetata in jos si pentru siguranta am pus si silicon.
image

Detaliu de sus
image

Detaliu intrare in sump - ultimul segment al tevilor de full si open syphon sunt din teava transparenta
image

Tevile le-am taiat cu rola, am folosit decapant/degresant si adeziv Griffon ambele speciale pentru PVC-U.

Urmeaza testul cu apa de la robinet, montarea pieptanului si voi introduce in otet piatra uscata pentru 24 ore.
Pana la sfarsitul saptamanii viitoare as vrea sa termin decorul si sa incep sa-l umplu cu apa osmozata. Vom vedea

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2012 08:00:17

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com