[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Marushka's Reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna! Numele meu este Mara, am 31 de ani si sunt din Bucuresti iar de cateva luni am dezvoltat aceasta "obsesie" pentru acvarii marine.

Totul a inceput dupa o excursie in Grecia unde am primit cadou (de la un localnic) o stea de mare in vederea "uscarii si pastrarii ca suvenir". Cum nu pot face rau unei fiinte si nici nu aveam posibilitatea sa o duc inapoi in larg, am decis sa o iau acasa intr-o caserola cu nisip si apa pana imi dau seama ce pot face. Astfel am ajuns la Alex de la Coralis cu care am infiintat primul acvariu, insa steluta sta sub nisip si era cam trist sa ma uit la niste pietre, drept pentru care azi am asa:

Setup:
- set Aquael Reefmax 105L (dispay 80L), cu 3 neoane: 2xT5 si 1x actinic, filtrare cu carbune si siporax
- substrat din spartura de coral si 8kg de piatra vie de la Coralis care a venit cu toate tipurile de alge (coralina, verzi, maro)
- apa o iau de la Coralis, schimb 20L in fiecare saptamana si adaug fiole cu bacterii.
- o pompa de valuri Koralia 900 - o aveam de la acvariul vechi si o folosesc pentru a agita suprafata apei
- o pompa Eheim Streamon 4000 (ambele pompe sunt acoperite cu o plasa pentru protectie)

Stoc:
- Multi Hitchhikers pe piatra vie: Brittle Stars, Brittle Worms, Mini Turbo Snails, 2 Nassarius Snails mici, Feather Dust Worms, Peanut Worms, Tube Worms si foarte posibil un Mantis Shrimp (nu l-am vazut insa il aud cand incepe sa clickaie)
- 1 steluta de mare din Grecia - e voioasa si mananca bucatele de crevete crud
- 1 Ocellaris
- 1 Chalk Goby - mananca absolut orice mananaca si clownul
- 2 Creveti - Scarlet Shrimp si Red Blod Shrimp
- 1 Pagur micut
- 1 Arici (Paracentrotus Lividus)
- 1 Coral Finger Leather care e deschis complet
- 1 Anemona - (banuiesc - Heteractis Crispa) o am de 2 saptamani tot de la Coralis, dupa ce am cumparat-o mi-am dat seama ca nu era tocmai in cea mai buna stare, nu imi pot da seama cu exactitate ce tip este, are piciorul alb iar discul crem-roz deschis spre alb - banuiesc ca din cauza lipsei de zooxanthellae, insa mananca destul de bine bucatele mici de crevete crud si sper sa isi revina. Este destul de micuta (disc de 10 cm), inca nu a ramas mai mult de 2 zile in acelasi loc, cred ca nu are inca putere sa ramana lipita (am incercat si pe piatra si pe nisip), are gura inchisa si discul deschis insa nu tot timpul isi intinde tentaculele la maxim.

Momentan pare pustiu si trist dar pe viitor imi doresc sa mai adaug si cativa corali soft si lsp.
Cam atat despre micul meu recif in devenire...
Orice sugestie este bine venita!

Va doresc o seara frumoasa!
[Thumb - 2015-10-21 20.25.09.jpg]

[Email] [WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine ai benit!
Succes cu bazinul!
Am vazut langa marin un acvariu de apa dulce cu o statuie! -ar merge gsp pe ea

My nano reef



[Email]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

maruska wrote:

Momentan pare pustiu si trist dar pe viitor imi doresc sa[...]


O sa tot para pustiu si trist cateva luni bune, totul este sa nu te grabesti, sa ai rabdare, multa rabdare.

Cumpara-ti niste teste de apa de la salifert, teste de nitriti,fosfati,nitrati,calciu,magneziu,alkalinitate,eventual si de ph.
De asemenea nu ar strica sa investesti intr-un skimmer, in cazul tau un tunze mic (9002/9004) , vezi daca ai avea unde sa-l pui in bazin intai.

Pe viitor, depinde de comoditate, s-ar putea sa vrei sa-ti prepari singura apa si aici ar fi necesar pe langa o instalatie de osmoza si sare, un refractometru (sa masori salinitatea)

Pe langa astea, acum ti-ar trebui ceva care sa completeze apa evaporata(pentru ca se evapora) cu apa de osmoza. Practic apa ta devine din ce in ce mai sarata cu timpul.

Multe Urari si Incantatii
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Blue14 wrote:Bine ai benit!
Succes cu bazinul!
Am vazut langa marin un acvariu de apa dulce cu o statuie! -ar merge gsp pe ea


Exact asa mi-ar fi placut insa nu stiam daca e ok sa pun statuia in acvariul marin (a fost un suport de betisoare parfumate) si am dedicat-o acvariului de beta.
Nu stiu unde as putea gasi statui care sa fie safe pentru acvariu....
[Email] [WWW]
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

darthradu wrote:


Cumpara-ti niste teste de apa de la salifert, teste de nitriti,fosfati,nitrati,calciu,magneziu,alkalinitate,eventual si de ph.
De asemenea nu ar strica sa investesti intr-un skimmer, in cazul tau un tunze mic (9002/9004) , vezi daca ai avea unde sa-l pui in bazin intai.

Pe viitor, depinde de comoditate, s-ar putea sa vrei sa-ti prepari singura apa si aici ar fi necesar pe langa o instalatie de osmoza si sare, un refractometru (sa masori salinitatea)

Pe langa astea, acum ti-ar trebui ceva care sa completeze apa evaporata(pentru ca se evapora) cu apa de osmoza. Practic apa ta devine din ce in ce mai sarata cu timpul.


Mersic de informatii!

Am setul de la JBL si refractometru, am facut testele si sunt ok (mai putin fosfatii dar am inceput sa ii hranesc individual incat sa nu mai ramana mancare prin bazin).
Acvariul are skimmer (inca ma chinui sa il conving sa faca doar spuma), practic in partea din spate are 4 compartimente - filtru, skimmer, loc pentru incalzitor si o ultima filtrare cu niste sosete din panza (habar n-am cum se numesc)
Imi este ok momentan sa iau apa direct de la ei, ocazional cumpar si de osmoza pentru evaporare, salinitatea pana acum a ramas constanta la 1,022 -1,023. Poate ajuta ventilatoarele incat sa nu se evapore atat de repede? Sunt 6 mici la neoane si inca unul mare deasupra filtrului.


[Email] [WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna,

- ventilatoarele racesc apa si o evapora mai repede (racire prin evaporare).
- cantitatea de apa evaporata sa o completezi DOAR cu apa de osmoza... apa deja preparata (sarata) se foloseste doar la schimburi.
- se gasesc si statui d-alea care pot fi bagate in bazin.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Buna,

- ventilatoarele racesc apa si o evapora mai repede (racire prin evaporare).
- cantitatea de apa evaporata sa o completezi DOAR cu apa de osmoza... apa deja preparata (sarata) se foloseste doar la schimburi.
- se gasesc si statui d-alea care pot fi bagate in bazin.


Bine de stiut treaba cu ventilatoarele!
Apa de osmoza am folosit, stiu ca apa se evapora dar sarea ramane, iar salinitatea o testez destul de des din plictiseala (1-2 pe saptamana)
Nu am gasit la momentul potrivit, poate mai caut cand upgradez la un acvariu mai mare.
[Email] [WWW]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Bine ai venit si mult succes, totul depinde de tine aici. Asa cum spunea si George, multa rabdare si consecventa. Nu fa rabat la nimic. O sa ajungi sa cumperi de doua ori. Testele de la Salifert ti-au fost recomandate pentru ca rezultatul este mult mai precis. Si o sa ai nevoie de un rezultat precis cand vei doza Ca, Mg si KH. Deocamdata sunt bune si cele de la JBL.

Poate nu ar strica sa arunci si cativa melci in acvariu sa te ajute cu alga in perioada asta.
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc Laurentiu! Sigur voi lua si teste Salifert.

Nu stiu alt magazin de unde sa pot cumpara melci de apa sarata iar la Coralis nu au. Totusi pe ultima piatra luata de la ei au venit 2 nassarius si multi (7-8) mini melci.
Acum in weekend le vine un transport si daca vor avea melci o sa iau cativa.
[Email] [WWW]
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello!

Am zis sa vin si eu cu un update avand in vedere ca acvariul a suferit multe modificari de la ultima postare.

Ca si animalute am acum:
- 1 Ocellaris
- 1 Chalk Goby
- 1 Chromis
- 1 Anthias
- 1 Cardinal
- 1 Pagur si 1 Blue Legged Hermit - amandoi si-au schimbat cochiliile
- 1 Arici (Paracentrotus Lividus) - care nu pierde tepi
- 2 Creveti - Scarlet Shrimp si Red Blod Shrimp - amandoi au naparlit de 3 ori pana acum
- 1 steluta de mare din Grecia
- 2 melci Torch, 2 Nasarius si cativa stomatella

Corali:
- Goniopora verde si un frag micut de alta culoare
- Elegance Coral
- Candy Cane Galben
- Trachyfillya verde si mov
- Sun Coral si un frag micut facut de mine
- Hammer Wall mov - la care am pierdut cateva guri pana s-a acomodat
- Finger Leather care a crescut enorm
- Fungia portocalie
- Blastomusa
- As vrea sa mai adaug: 1 torch coral si 1 hammer coral

Cam asta va ramane echipa din dotare.


[Thumb - _MG_5801-(1).jpg]

[Email] [WWW]
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am gandit sa revin cu un update avand in vedere ca s-au intamplat niste schimbari si evident niste pierderi in acvariu.

Daune:
- Elegance coral si-a pierdut tentaculele, acum e doar o gogoasa care se umfla dar si mananca. Din ce am citit nu prea sunt sanse sa isi creasca tenteculele dar cat timp mananca continui sa o ingrijesc. Am citit mai multe cauze posibile, una dintre ele ar fi lumina prea intensa care a dus la prea mult oxigen facut de algele simbiote si care afecteaza extremitatile mici, in acelasi timp daca o mut mai jos nu se mai deschide deloc.
- Goniopora mare nu isi mai extinde tentaculele majoritatea timpului iar cand o face pare ca nu mai are "petale", ironic gonioporei mica ii merge foarte bine.
Scenariul meu in legatura cu cele doua este legat de clownfish pe care l-am prins intre criza de nervi cand musca si rupea tenteculele elegance-ului si gonioporei, ba chiar a mutat de cateva ori piatra pe care erau blastomusele, care este de 2 ori mai mare decat el si a aruncat-o la o distanta de 10 cm.
- Trachyphyllia s-a decolorat si a pierdut 2/3 guri. Momentan s-a oprit din deteriorare, am mutat-o mai jos si pare ca ii merge ok.
- Montipora Digitala care s-a decolorat, a fost mutata in umbra unde a inceput deja sa se coloreze.

Pierderi:
- Funghia si Hammerul. In funghia s-au hostuit alti clownii si i-au rupt tesutul apoi s-a deteriorat rapid, i-am mutat si pe ei in alt acvariu.

Schimbari:
- Candy Coral nu se deschidea foarte mult si am ales sa ii despart ceea ce evident nu a facut nicio diferenta in deschidera lor insa toate capetele s-au divizat.
- Finger Leather devenise prea mare si l-am fraguit, acum am 4 care au inceput isi schimbe culoarea si sa devina fosforescenti.

Achizitii:
- Un frag de Xenia care pulseaza primit cadou, l-am instalat pe o piatra care poate fi scoasa usor pentru ca stiu ca este un coral invaziv si trebuie sa am acces sa il fraguiesc des.
- Acan micut
- Torch coral
- 3 Ricordea, una dintre ele a suferit un accident si am ales sa o fraguiesc ca sa aiba mai multe sanse la supravietuire, momentan este inca in perioada de refacere dar pare sa fie pe drumul cel bun.
- Blastomusa albastra si gsp pe care ii astept sa se deschida, sunt introdusi doar de 2 zile.

De la ultimul update m-am confruntat cu 2 mari probleme:
- prima a fost adaugarea unei pompe mai puternice, poate mult prea puternice care banuiesc ca a dus la pierderea hammerilor si la accelerarea deteriorarii celor pe care i-am pierdut: fungia si trachyphyllia pentru ca era imposibil sa gasesc un loc cu flow putin care sa nu le rupa pielea deteriorata. Sper ca am rezolvat problema, am cumparat un Jebao RW4 si astept sa vad daca si coralilor le place.
- a doua problema pe care am aflat-o acum o saptamana este legata de un saltimetru defect care imi arata 1.024 desi cel mai probabil salinitatea mea era pe undeva la 1.035 si ma mir ca n-am avut pierderi mai mari, momentan sunt in proces de reducere a salinitatii, azi am ajuns la 1.029. Urmeaza sa rezolv si problema asta prin achizitia unui refratometru de la Peti cat de curand.

In rest parametri sunt in regula, singurul care e la limita (inferioara) este oxigenul dar am inteles ca ajuta sa aerisesc mai mult casa pentru a-l creste.

Cam aste este update-ul, orice sfat este bine primit!
[Thumb - 20160224_162748.jpg]

[Email] [WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Parerile mele ...
- Pune elegance-ul pe nisip
- Candy cane daca tot e fraguit poti pune fragurii in diverse locuri si ai sa constati ca la curenti mai slabi si lumina moderata se fac frumosi
- Daca hranesti sun coralul (altfel nu stiu cum a rezistat atat), poti repeta schema si cu Trachyphyllia, elegance ...
- Montipora digitata, ca orice SPS care se respecta, iubeste lumina si curentul ...

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2016 08:16:29


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, asa ma gandeam si eu cu elegance-ul si candy!
Sun coralul e hranit (aproape pe toti ii hranesc) si fac asta si cu Trachyphyllia dar nu prea deschide gura (singura care a mai ramas). Problema mea este ca ii apar alge pe scheletele expus si am mutat-o la umbra (scheletele la umbra si partea cu gura la lumina), inca se umfla un pic dar nu se extinde cat sa acopere scheletele. Vreo alta idee? Phosfatii nu sunt prezenti, nu imi cresc alge in alte parti decat pe scheletul ei si poate dupa 4 zile se vede ceva pe geam. Am remove-phos in filtru si fac schimburi de apa 20% in fiecare saptamana. Am incercat si sa curat scheletele cu o periuta dar tot cresc inapoi. Pot fi algele motivul pentru care nu se extinde?
Montipora am tras-o ieri mai la lumina si o sa o mut intr-un loc cu mai mult curent insa nu o pot pune direct sus la lumina mare pt ca e inca alba 90%. Cand am luat-o am pus-o la jumatatea acvariului si intr-o saptamana a devenit alba 100% dar polipi au ramas mov. Apoi am mutat-o jos pe nisip si am observat ca apar cateva pete verzi in zonele ei umbrite, atunci am zis sa o pun mai la umbra ca sa accelerez procesul dar nu s-a vazut o crestere foarte mare a petelor verzi. Acum ca a recastigat un pic de verde (am verificat si nu sunt alge crescute) si o sa o urc treptat. Cat despre curent, aveam o gramada atunci, acum in sfarsit am si locuri cu curent mic si altele cu curent mare. O alta cauza posibila ar putea fi salinitatea crescuta care era undeva la 1.035 pe vremea aia, ieri am testat apa cu alte 2 instrumente si aveam 1.028, inca 3-4 grade si sunt in grafic.
[Email] [WWW]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

as mai baga 2 anthiasi pentru ca sunt pesti de banc si se streseaza maxim cand sunt singuri.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Verifica sa ai salinitatea 1025-1026 si Alk/Ca/Mg ok.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@elven
Ma gandeam sa ii iau si un baiat (roz) dar am inteles ca in spatii mici se bat pt rang.

@um02122
Am ajuns cu salinitatea la 1024-1025 si fac zilnic completari cu osmoza ca sa o tin aici.
Parametri de azi sunt:

Alk:8
PH:7.8
Ca:460
Mg: 1100

Celelalte:
NH4: <0,05
NO2: 0,01
NO3: 15
PO4: <0,02
SiO2: 2
O2: 7
[Email] [WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Rezultatele la teste sunt satisfacatoare.

Din experienta, in sistemele incepatorilor, LPS se pierd datorita: algelor GHA, a salinitatii prea mici si a Alk prea mici/ pH prea acid.

O sursa buna de apa sarata si schimburile de apa regulate iti asigura succesul in orice sistem mic. Daca devii pasionat, atunci se adaiga si dozarea.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La Hammer (branching) am avut parte de polyp bailout cand polipi sar efectiv de pe coral in incercarea de a se salva si pun asta pe baza pompei foarte mari pe care o aveam incercand sa creez ceea ce eu credeam "medium flow". Acum am un Torch care o duce bine cel putin pana acum dar am schimbat si pompa...

Ceilalti LPS pe care i-am pierdut i-as pune tot pe seama flow-ului ridicat combinat cu niste clowni care le-au rupt pielea, in sensul ca flow-ul ridicat le-a accelerat ruperea tesutului.

Trachyphyllia a facut inca o gura in bucatia care a mai ramas cu piele, sper ca e un semn bun.

Intr-adevar GHA au fost o problema in sensul ca se prindeau mai ales pe scheletele expus, acum insa nu am mai vazut GHA cam de 2 saptamani.

Spune-mi te rog care sunt valorile potrivite pentru un sistem?

Si mai am o intrebare: e normal ca apa de osmoza sa aiba silicati?



[Email] [WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Mie imi pare foarte mic magneziul. Poti sa-l ridici cu cel putin 150ppm

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, am luat magneziu si o sa il dozez.

Dar pt Kh si PH ce pot face si ce valori sunt ideale?
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com