[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: narcis
Forum Index » Profile for narcis » Messages posted by narcis
Message
Si cu completarea apei care se evapora cum faci?
la cea mecanica
Cand se intrerupe curentul, priza ramane in urma cu timpul in care nu a fost alimentata. De ex, daca se interupe curentul 1/2 ora si tu fertilizai la 9:00, o sa fertilizezi la 9:30.
Eu cred ca este ok, merge si cea mecanica, singura problema este la intreruperea curentului. A mea merge ok de vreo 10 luni, deci cred ca nu vei avea probleme.
Ca sa schimbi in bine repede, baga ceva negru pe geamul din spate. Cu timpul, plantele se vor inmulti si o sa poti sa le aranjezi. Totusi, din vasta mea experienta de cateva luni, cred ca nu vor fi de ajuns 40cm latime pentru a putea sa faci foarte multe...adica si gazon, si plante de mijloc, si ceva tufe mari in spate.
Te cred pe cuvant ca este frumos, dar nu prea disting nimic. Fa si tu o poza cu lumina, sa vedem si noi evolutia.
Salut. Foarte mic schimbul de apa, ma refer la perioada. Fa schimbul saptamanal, 40-50% si curatenie. Prea multi pesti in 80l, adica la un guppy macar 4 litrii de apa, asta ca proportie. Apa nu se lasa asa mult la decantat, se lasa aproximativ 24h. Parerea mea este ca din cauza suprapopularii+temperatura ridicata si banuiesc si calitatea proasta a apei a dus la imbolnavirea lor.Incearca sa faci ceva teste la apa, schimb de apa 50% si urmatoarele zile cu 10-15%, vreo 4, 5 zile. Identifica boala daca poti si fa-le tratament.
Culoarea o poti scoate cu carbune, vezi si tu ce gasesti la petshop.
Nu. Poti scoate acea buturuga si o tii intr-un vas cu apa o saptamana, intre timp mai schimbi si tu apa la ea. Va elimina tanini, nu toti, dar marea majoritate. Daca apa este galbena, nu-i bai dar nu e bine sa fie tulbure. Nu mai schimba atat de multa apa, nu ai de ce. Si ca sa nu cautam mereu ce acvariu ai...etc, scrie si tu intr-un jurnal ca sa ne fie usor sa te sfatuim, fiecare cum stie. O zi buna, Narcis.
De obicei tratamentul se face intr-un acvariu de carantina, doar pestele bolnav, medicamentele si o apa curata, usor oxigenata si cam atat. Nu combina medicamentele intre ele, ai grija sa ai apa curata, fa tratament separat. Verdele de malachit poate dauna in acvariul mare, depinde ce mai ai pe acolo.
incearca pe jbl online hospital, cauta sa identifici acolo .
Si ca sa intelegi mai bine, doar cu xipo ai populat maxim. restul sunt suprapopulare. As face prinsoare cu tine ca acea codita nu i-a mancat-o scalarul celalalt, ci ca este un semn de boala. Si bataia tot de acolo o capata, mai mult ca sigur. Parca ziceai ca vrei sa faci un colt din natura, un acvariiu mai mare, de 100l.... Oricum ai invarti problema, acvariul tau este mult prea mic si pentru scalari, si pentru xipo. Acum fiecare intelege si face ce vrea, dar stiu ca tu iti doresti mai mult. O zi buna, Narcis.
Da-i chiar si unui copil, poate va prinde drag, cine stie. Vor avea o sansa.
Incearca sa nu-l stresezi prea tare, sa nu ai curent mare in acvariu de la filtru; apa curata; uita-te pe jbl hospital si identifica boala, fa-i tratamentul adecvat; nu combina tratamentele......etc. Da si tu mai multe detalii despre acvariu, filtrare, parametrii apei daca ai teste....
Poate gasesti pe cineva, vreun vecin, prieten care sa te ajute. Lasi scris pe o agenda cantitatile, seringi, fertilizant, ce mai e nevoie.
Parerea mea este ca te complici, nu se intampla nimic in 2 saptamani cat stai tu plecat. Lasa co2 sa mearga si 3/4 din lumina, eu unul asa as proceda. Faci inante schimbul de apa, pui feropol si ce mai poti pune recomandat pentru o saptamana si gata, eventual mai bagi ceva solutie de la jbl de stabilizare, easybalance parca se cheama si cam atat.
Salut si bine ai venit pe forum.
Oricum da mai bine cu colant negru pe spate. Pe laterala, poti pune daca nu ai acces la ea, cu siguranta va da bine.
Substratul se poate reincarca, ca sa ma explic mai plastic, exista de exemplu pentru substratul de la jbl, niste bile de fertilizare. Substratul dureaza in general cam 3 ani, aproximativ, dar depinde si de ce plante ai si cat consuma ele.
Vor mai aparea si alte semne, eu m-am luat dupa aspectul acela cenusiu, un semn la aripioare poate fi si ca nu mai deschide inotataoarele. Nu cred ca te ajuta sa ridici temperatura apei, incearca sa identifici si sa tratezi, Dar ai grija si la calitatea apei, poti incepe sa faci niste schimburi de apa. Mai incearca o poza, 2, poate identifica cineva. Cu siguranta nu este in regula cum faci tu acum, doar completezi cu apa, ar trebui sa faci si schimburi.
 
Forum Index » Profile for narcis » Messages posted by narcis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com