[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Andreasghira wrote:Mersi de sfat, o sa il contactez pe ReBella


Este vorba de o EA , e o doamna, recomand si eu
Da
Vezi la magazine de pescuit aia au momeala vie-larve de chironomus(parcai spun ei de libelula) sau sapa dupa rame ca sunt destule, alegi mai mici /subtiri eventual le bucatesti dar sa miste, sau vezi la vr-un acvaris grindal da poti cauta in padure/gradina pe sub frunze vecchi
Mult,stiu ca in copilarie iarna nu-i hraneam, se subtiau ei dar traiau pana in primavara
Numai sa nu fie de genu
Ai dreptate , si mie imi plac americanii dar cu Uaru nu m-am putut obisnui nici eu , imi placeau cat erau mici cand crestau ii dadeam
Din cate stiu in apa mai mult stau in perioada asta de primavara cat se curteaza,le trebuie si loc sa poata iesi pe uscat-deci terariu, ceva gen muschi/iarba le-ar placea-le trebuie umezeala, vara pe arsita stau pe sub pietre mari/lemne am gasit asa pe malul Muresului , probabil vaneaza in amurg/seara, consuma insecte,larve,rame mici,cred ca si melci mai mici , nu stiu daca accepta si altceva. Cu temperatura nu cred ca e vre-o problema cand eram copil tinem in borcane, cutii de fructe/legume de la frigider pana ma plictiseam si le dadeam drumul, erau niste santuri de irigatii putin adanci (lungi de kilometrii)cu multe plante acvatice unde gaseam vre-o trei feluri de tritoni si din cei cu creasta
koala wrote:Bah, ce v-o place voua la pestii astia, eu nu inteleg.

Cel putin unii nu arata chiar rau
Zsido wrote:Inca nu am reusit sa curat siliconul

Dar ficatul ?!
Da si eu am stiut unul ce era la cineva de peste un an il luase de mic si manca de la inceput artemia si congelate, a crescut mult intr-un an jumate~, a fost vandut si asta pana la urma asa ca mai departe nu stiu dar e loterie cu ei - putini castigatori, eu ce am avut tinut cu bucatele de scoica a trait cateva luni
Sunt destule, daca totul merge bine vor fi mai muuulti ca data trecuta
Oricum noi iti tinem pumnii
+1 koala, ,pompele de 300 ajung material filtrant sa fie
++ Faye
Dintre pestii din Tanganika intre Featherfins sunt cativa interesanti :
Credeam ca si-au descoperit sticlele da bere pe care le beau cand fac cercetarile astea; obectu roman(nu romale') trezejte nostalgii: candva am lucrat in sticlaria de artizanat(nu sticlar), cea mai faina perioada a fost cand am facut-o pe designerul mai cream modele pentru expozitii ,am facut intr-o perioada niste replici dupa ceve piese expuse intr-un muzeu din state, la final nu puteai deosebi originalele de copii, asa ca obiecte din astea decorative mi-au trecut multe prin mana
Foarte frumosi ocellatusii, chiar ca pe langa ei festae sunt micuti-asa o fi la ei lent de tot ritmul de crestere-asa mai ai loc prin bazin ca de erau de 30cm ce faceai acum,oricum raman preferatii mei(mai ales femela)
Multumesc de sfaturi, treaba cu geamurile de bloc nu prea e bun exemplu ca nah..pe alea nu le apasa nimic , dar "vitrinele comuniste" au invins/convins detasat
Daca sunt vre-un soi de caulerpa atunci apa laptoasa inseamna ca le-au apucat nebuniile adica faza sexoasa, trebuie sa schimbi multa apa ca sa salvezi bazinul
Fratilor am in garaj ceva sticla pentru un acvariu (aprox 300l) taiata asa de demult ca i-am si uitat dimensiunile,mai e si ambalata intr-o cutie mare, cred ca e pe acolo de vre-o 12 ani, credeti ca ar fi in regula sa o mai folosesc-am mai auzit de "imbatranirea sticlei" o mai fi safe ?
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com