[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Salut, in primul rand pe langa adausul de bacterii trebuie sa faci schimburi zilnice ~30-50% ,sau de cate ori vezi ca pestii tai respira mai accelerat decat de obicei, cu apa statuta macar 8-10 ore, s-ar putea si cu apa direct din retea dar din cauza gazului sub presiune introdus riscul de moarte prin embolie gazoasa e mare, sunt bune orice bacterii adaugate dar cand observi probleme Toxivec de la Sera are actiune imediata inlatura amoniu,amoniacul si nitritii. Tu practic acum trebuie sa ciclezi bazinul din mers asa ca treaba cu schimbul si adaus de bacterii ar trebui sa o faci zilnic (altfel iti otravesti pestii incet si sigur chiar daca nu mor se va vedea ulterior pe dezvoltarea lor). Bafta
P.S. Ai putea sa-ti treci locatia
Si dupa sa cauti infuzori
Nu are legatura substratul cu uv-ul, asta mai curata putin la microrganismele din masa apei dar nu face fata la cele din substrat, asa pot tine curatenia mai bine vad fiecare rest/firicel ramas. Discusii crescuti cu substrat nu se dezvolta asa de frumos, altumii sunt si ei in crestere asa ca mai ramane inca cum e
Chiar daca ar aduce a zona cu mangrove(desi acolo dispunerea radacinilor e cu ramificatia stufoasa in jos (se simplifica spre oglinda apei)ar arata foarte bine, original ,mie imi place
Ideal ar fi 10% din volum, dar putini o si pot face, ideea e de cat mai mult
Cand iti iei alte teste se poate discuta, astea nu au nici o valoare si chiar nu are rost, cauti teste la picatura(cu reactivi) dedicate separat pe ceea ce te intereseaza, mai bune Salifert(cu exceptia celui de PO4), Hanna foarte bune; Jbl,Sera acceptabile
Bun venit
....Si ar incepe sa semene a biotop
Astea ce se misca pe acolo sunt copepode, Blue
Nu, nu sant, atata vreme cat ai NO2 detectabil iti otravesti incet si sigur pestii
koala-stricam orzul pe gaste el le face filtrare cu portia!
Faptul ca ai NO2 detectabil inseamna ca filtrarea nu a mai facut fata si ti s-a deciclat bazinul, schimb de apa rapid30-50% si adaugare de Toxivec(Sera) sau de la Easy-Life Easystart, schimbul de apa continui sa-l faci zilnic si cu adaus de Easystart sau Toxivec pana cand testele nu-ti mai arata NO2. Ochii rosii la adulti e ceva normal la scalari
L.E. Acum am vazut ca spui ca filtrarea ta "merge 12 ore pe zi" FILTRAREA TREBUIE SA MEARGA NON-STOP!!!, Pai ma mir ca au trait pana acum! Tie iti mor in permanenta bacteriile- De ce nu citesti despre ciclare si rolul bacteriilor in acvarii, iar schimbul de apa fa-l macar saptamanal de 20-50%
Nu stiu ce ar putea fi, doar daca nu ai vre-un clandestin in acvariu, ma gandesc la un crab carnivor sau ceva de genul, in alta ordine de idei anemona aceea e mult prea mica pentru cei doi clovni, nu ca si spatiu pentru ei ci ca si dezvoltare suficienta sa reziste stresului(la marimea asta cam asta e, simbioza cand e mai zdravana) permanent provocat de ei are toate sansele sa o termine
Placut acvariu
Dap..faine floricele
Fain impactul vizual la bembele astea ,is zero la africani si in mod special la cei din Marele Rift, din cei de vest din rauri mai sunt care imi plac si vad ca Tanganika are oferte interesante, celelalte doua mari lacuri inca nu au reusit sa ma atraga
Legat de filmulet-se vedea pe ei ca-s putin morcoviti si erau neobisnuiti cu noua resedinta, abia astept o filmare dupa ce se obisnuiesc, sa vedem atunci comportamentul lor
Daca tot mai ai vietati-asa de amorul artei scoate apa cu infuzori intr-un borcan si incearca cu apa cu O3 vezi ce efect are, ca la balauri rau nu le-ar face si nu ai mai trage nici reprize de carat cu 800 l, in alta ordine de idei uv-ul s-ar putea sa-si faca treaba in cateva zile, daca era mai mare de 11w era mai bine, asa depinde de ritmul lor de imultire
In mod sigur e printre cele mai grozave backround-uri pe care le-am vazut, tot incerc sa-mi imaginez cum ar arata un decor orinoco/amazonian facut de ei la nivelul asta : radacini si stanci rotunjite plus un pic de mal argilos cu pietre prinse si adancituri sapate de apa
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com