[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by koala
Message
Bazinul este la stadiul de proiect, nu l-am facut inca ... George ( g.g ) se va ocupa de treaba asta ... filtrarea o voi face cu 2 canistre Eheim II - model 2028, cred ...
Peste noapte "am pus burta pe carte", am mai citit cate ceva si cred ca am gasit candidatii ideali pentru cea de a 3-a familie din bazin :

Iodotropheus sprengerae : o mbuna de talie medie, putin agresiva ... hranit corespunzator, acest peste poate avea o culoare brun - roscata destul de intensa ... asa ca aceasta va fi probabil componenta cromatica a bazinului :


Iodotropheus_sprengerae -> image



Labidochromis_caeruleus -> image



Pseudotropheus_elongatus -> image
@grammy :

... bazinul acela e destul de mic, as zice ca e putin cam la limita pentru a creste "africani" ... in general, acesti pesti se tin ca si familie ( adica iti trebuie 2-3 masculi si 6-8 femele ) ... bazinul e bine sa fie cat mai lat, pentru a facilita crearea decorurilor cu grote, pietre suprapuse, etc. ... masculii isi stabilesc ierarhia in cadrul familiei si isi "iau in primire" teritorii strict delimitate ... acolo incearca ei sa ademeneasca femelele pentru a depune ponta de icre ... incubatia la speciile de mai sus este "bucala", adica femela culege cu gura icrele depuse si le tine "in gusa" pana cand eclozeaza alevinii - circa 2-3 saptamani ...

... au nevoie de o apa dura si cu pH crescut ( apa voastra de Constanta e perfecta ) ... trebuie sa pui in bazin nisip cu scoici si bolovani calcarosi ... plantele nu prea tolereaza, nici calitatea apei din bazinele cu "africani" si nici faptul ca acestia, ca orice alt cichlid care se respecta, sapa si muta toata ziua nisipul de colo-colo ... de aceea nu prea vezi plante in aceste acvarii, insa, daca vrei, poti incerca sa tii acolo specii de Vallinseria, specii de Anubias, Bolbitis si Microsorium ...

... pentru detalii legate de cumparare ( pret & disponibilitate ) te rog sa iei legatura cu Lofty prin intermediul mesajelor PM ... merci !


@restu' buimac al lumii :

... am fost astazi sa vad bazinul cu africani al lui Lofty ... domnilor, am ramas impresionat la modul cel mai placut ! ... un acvariu superb, atat ca dimensiuni/proportii/solutii constructive cat si ca amenajare ... un bazin foarte curat, bine ingrijit si cu pesti sanatosi ... de nota 10 cu felicitari ! ...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sunt aproape decis in ceea ce priveste speciile de pesti pe care le voi tine :

- una familie Labidochromis caeruleus - dpdv cromatic = galben

- una familie Pseudotropheus elongatus - dpdv cromatic = albastru

- una familie ??? - astept sugestii referitoare la compatibilitatea cu pestii enuntati mai sus si la paleta cromatica ( nu vreau albastru / galben ) ...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cum era textul acela cu Toma Caragiu si bradul de Craciun, ala in care zicea ca a aranjat cu masa si ii taie picioarele ? ... tot asa si eu, am mai negociat putin dimensiunile bazinului - am crescut latimea si am lasat din inaltime :

- lungime : 200 cm - dimensiune ramasa neschimbata ...

- latime : 50 cm - aici am castigat inca 5 cm, decorul poate fi astfel "mai bine pus in opera" ...

- inaltime : 50 cm - aici am pierdut 5 cm, sper sa pot recupera marind nivelul apei pana aproape de buza de sus a bazinului ...

... sticla de 12 mm, ranforsari si fund dublu

- Volum teoretic brut : 500 litri - si aici am mai "ciupit" ceva in plus


Ref. noile dimensiuni ale bazinului - am modificat in mod corespunzator titlul topicului.
@skyje :

... alegerea e pur subiectiva, am tinut "africani de Malawi" cu ani in urma si mi-au oferit mari satisfactii ...

... merci de link-uri, o sa studiez ! ...

@Porcu' :

... Prea Nobila intrupare a lui Ra, vorbele Voastre sunt Lege pentru mine ... m-am uitat dupa imagini cu Labidochromis caeruleus si este brilliant, tre' sa recunosc cinstit ... cum 'reaku se numea inainte acest peste ? ... este cumva vechiul Melanochromis johanni sau confund ? ... m-am uitat peste diverse site-uri si nu mai cunosc niciun peste ( taxonomic vorbind ), singurul care a ramas cu denumirea veche mi se pare a fi Melanochromis auratus ... astia le schimba denumirile asa cum schimbi ciorapii ? ...

... intreb, plin de curiozitate, cum se mai numeste astazi vechiul meu prieten Cichlasoma nigrofasciatum ? ...

PS : ... cu supunere si umilinta raportez Prea Nobile, n-a fost dupa mine cand o fo' de s-o votat latimea bazinului ...
Multumesc de invitatie !

... arata foarte bine bazinul tau, sigur ca vreau sa il vad ... da-mi un PM cu telefonul tau si am sa te sun eu ...
Dpdv teoretic orice lemn e bun ... asta e teoria ...

... in cazul tau, lemnul de salcie e chiar perfect ... ai grija doar si indeparteaza cu atentie toate bucatile de coaja ( putrezeste urat ) ... daca forma lemnului nu este cea mai fericita, poti "incropi" o buturuga din 2-3 bucati separate, prinse intre ele cu suruburi autofiletante ...

... fierberea lemnului este recomandata doar pentru a ajuta la eliminarea aerului din fibre ( lemnul devine astfel mai greu decat aerul si sta "la fund" ) ... in cazul bucatilor mari, trebuie folosita ancorarea fizica, cu bolovani si fire de guta ( folosite in pescuit ) ...

... daca ai posibilitatea si timpul necesar, atunci ia-o usurel pe cursul unui rau si uita-te dupa bucati de lemn care au stat deja in apa ... sunt ideale - curatate de coaja, lustruite, curate si inmuiate ...
Un raspuns plin de bun-simt acvaristic, brava Ioane !
... intr-adevar, de multe ori, producatorii recomanda lucruri inutile doar din spirit mercantil ( e si normal pe undeva, au in spate actionarii , care rasufla greu si care le cer profit la sfarsitul anului ) ... asa ca cea mai buna metoda de a evalua eficienta unui produs este tot observatia facuta de catre acvarist ...
Doamnelor, domnisoarelor, domnilor,

... asa cum povesteam odata, in vremi de mult uitate , a venit vremea sa imi reiau activitatea acvaristica ... cu ajutorul lui George ( g.g. ) voi construi lunile urmatoare un bazin nou : Marele African

- lungime : 200 cm
- latime : 50 cm
- inaltime : 55 cm
... sticla de 12 mm, ranforsari si fund dublu

- Volum teoretic brut : 550 litri

... precizez ca aceste dimensiuni au fost calculate in functie de alte piese de mobilier si nu imi pot permite sa le modific dupa cum as vrea ( "tiganul din mine" ar fi vrut un 200x60x60 ) ...

Pestii : ... am decis deja ca-l voi popula cu "africani" - probabil Malawi - deci trebuie sa ma pun pe citit, nu mai sunt la curent cu nimic ... vreau ceva link-uri utile, merci anticipat !

- cine mai creste pesti de Malawi la noi pe forum ?
- cine scoate pui ? ... nu vreau sa cumpar pesti din magazine !

Decorul : ... vreau background pe spatele bazinului si n-am timp sa stau sa-l fac eu ...

- gasesc de cumparat placi care sa arate natural si misto ( nu ca alea negre de la Juwel ) ?
- construieste cineva fundaluri din polistiren + ciment ? ... pe bani, se intelege ! ...


----------------------------------------------------------------------------------


... pe masura ce voi face cate ceva, am sa va tin la curent ... daca aveti sugestii, intrebari sau critici, aici sunt ...
... Ah, unde ie vremurili alea d-altadat' ? ... RTF pppaaa nea' caisa, ura si la gara ! ...


closed by koala
Sandu wrote:
Porcu'"] Indrumat de catre un amabil distrugator de vise si in urma unor studii temeinice pe net am constatat ca "altumii" mei nu sint altum [/quote:dddb3658f2 wrote: daca omu` ti-a distrus visu` inseamna ca eu ti-am adancit cosmaru` Acuma ca sa vezi ce bajetii finuti suntem iti aduc o masa de 4 oameni la care au stat cativa dintre cei mai vasnici cichlidari da™ pa™ forum intr-o binecuvantata duminica la o cafea...toti stiam, dar unul nu a considerat de cuvinta sa te traga de maneca spre a nu-ti strica placerea...

... trebuia sa taci domnu' Sandu ... acu' o sa zica lumea ca suntem ca vulturii, dam tarcoale mortului, da' n-avem curaj deplin :brosu:&:bnegru: ...
Este foarte probabil ca pestele ala sa provina dintr-un alt "lot" de pui ... si a ramas in urma datorita conditiilor improprii de crestere [ la negustor ] ... tu l-ai cumparat gata "pitic" ... cu rabdare si atentie se poate remedia oarecum treaba asta, iar pestele isi poate reveni la un ritm normal de crestere ...

- nu are cumva raportul ochi / marimea corpului diferit fata de ceilalti doi ?
Am votat cu DA !

Am fost abonat la aceasta revista ani la rand si va pot spune, cu mana pe inima, ca nu se compara cititul informatiei de pe monitor cu rasfoitul tacticos si relaxat al unei reviste misto prezentate ...
... coaja putrezeste prima si de aceea se recomanda eliminarea ei inca de la bun inceput ... lasi lemnul in apa, la inmuiat [ 2-3 zile ] si apoi poti sa scoti coaja cu usurinta [ cu un cutit ascutit ] ...

... "lemnele" artificiale sunt facute din plastic turnat ...
... asa cum a zis deja siliconu' , principalul argument impotriva utilizarii unui filtru general [ comun la mai multe acvarii ] este acela ca orice "problema" se imprastie rapid si obligatoriu la toate bazinele ...
... in cateva luni, spuma se va acoperi de alge si vei obtine o culoare naturala pentru decorul tau ... a iesit foarte bine, felicitari ! ...

... teava aia gaurita se putea ingloba fara probleme in cadrul decorului ...
pe 11 iulie, Porcu'"]... O fi liniste pe topic, da' io numa' liniste n-am avut simbata . Am aranjat cu cineva un acvariu de 500 litri in care se lafaie 4 pui de 6-7 cm. Acvariu dotat cu un decor din spuma poliuretanica ... Poze in curind.[/quote:3dbc34df3b wrote:
... asta era acu' o luna ... ziceai cumva, ceva, legat de niste poze ?? ... hai domnu' Porc, nu te lasa rugat ...

on-topic :

... am primit mesaj de la fr0ggy [ e plecat din tara ] cum ca pestii [ Thomas & Delilah ] sunt relativ ok ... mai multe amanunte cand se va intoarce el ...

@k-lad : ... ceva noutati ?
... poti folosi cu succes orice alt furtun care se potriveste la diametru ... cauta prin Obor ...
... depinde ce urmaresti ... daca vrei doar sa ai in bazin 2 astronotusi frumosi, atunci opreste-i pe cei care-ti plac cel mai mult ... urmareste-i cu mare atentie, sa fie "compatibili" !!! ... adica sa nu cumva sa ai surpriza ca dupa ce ramai numai cu doi pesti, acestia sa inceapa sa se bata intre ei ...

... daca insa vrei sa te bucuri si de spectacolul depunerilor / ingrijirii puilor, atunci trebuie sa ai rabdare sa se aleaga o pereche ... bine ar fi fost sa ai posibilitatea de a separa temporar pestii, doi cate doi, pana cand "nimereai" o pereche ... crescatorii care au la dispozitie mai multe bazine asa procedeaza ...

... oricum, la 6 bucati, sansele "sa alegi o pereche" sunt foarte mari ...
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com