[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
"Papagalii" mei au mancat pana acum doar Hikari sfaramat... au cam 2-3 cm si au inceput deja sa puna culoare pe ei.
Am vreo 3 care s-au colorat deja foarte frumos, sunt "tarcati" negru cu galben.
Artur wrote:Era sa uit, vin si cu o intrebare... trebe sa le dau si mancare acu cand is mici? ) asta daca supravietuiesc urmatoarele zile ...

Eu folosesc un "mojar" d-ala de pisat usturoiul... zdrobesc granule mari si le fac "bucati marunte".
Opresc pompa de recirculare si arunc mancarea in apa... granulele sunt d-alea care se scufunda singure.
Daca tu ai mancare "care pluteste", atunci e bine sa faci operatiunea intr-un pahar cu apa. Ca sa inmoi bucatelele alea si sa se duca la fundul apei.

um02122 wrote:... Eu tot am un regret.

E legat, cumva, de salinitatea apei?
Artur wrote:Cred ca va trebui cat de curand sa separ dihaniile...

Si eu cred acelasi lucru... pe masura ce trece timpu' jaguarii vor fi din ce in ce mai mari si mai agresivi.
Astronotusii sunt pesti cuminti, pe langa jaguari. Nu vor rezista acolo.

Mai tii minte ce ziceam anu' trecut?
koala wrote:Acu' m-am intors din concediu si-am vazut "grozavia"... nu cred ca introducerea jaguarilor a fost o idee buna. O sa vezi in cateva luni.

si
koala wrote:Raman la parerea mea, si anume ca ai facut rau bagand jaguarii acolo... ma refer la ce se va intampla pe termen lung.
Pestii sunt superbi!

Reducerea lunara de nitrati...
Au inceput sa se coloreze... am deja primu' "papagal" colorat!

Cresc, ca Fat-Frumos din poveste... se pare ca-s numa' "papagali".
Daca este careva amator sa creasca asa ceva, va rog sa-mi spuneti...
Vaaaai, ce hiene!
dan.pavelescu wrote:Intre timp m-am pregatit pentru Koala, poate veni si el de acum la cabinet

'ali-mi-ai baschetii si ciorapii!

PS: Foarte frumos acvariul!
In mod evident, pestii aia au nevoie de apa curata... schimba-le apa, cat de mult si de des poti.
Pe termen lung, nu prea e o idee buna sa ii lasi in bazinul ala. E prea mic pentru ei!
As scoate tot de-acolo (pietris, lemne, plante, etc) si as lasa bazinul "gol"... apa si pesti, atat! Ca sa-ti fie usor atunci cand sifonezi mizeria.
um02122 wrote:Si eu sunt curios.
Asta l-am luat dupa ce am vazut cum performeaza in shop in ultimele doua luni. ...

Acest peste este un "icon"... sa-ti traiasca si sa te bucuri de el cat mai mult timp!
Day 55

Bah, cred ca m-am ales cu o ponta de "papagali"... plm, din zi in zi se arata tot mai mult "forma de parrot-fish".
Nu stiu ce sa zic, da' nu prea cred ca voi scoate acele frumoase exemplare de "Rose Queen" din puii pe care-i vedeti mai jos.
Probabil ca vor iesi niste papagali, colorati "ca maica-sa" si ca "tac-su". Plm, firu' vietii!

gothic33 wrote:o intrebare care stiu ca s-a tot pus dar tot nu inteleg din ce am citit schimbul de apa se face ...

Hai sa ne intelegem...

- "Schimbul de apa" este metoda cea mai simpla de reducere (eliminare) a nitratilor. Nitratii sunt compusi toxici, rezultati in urma proceselor biologice din acvariu... sunt reziduuri toxice. Ei se tot aduna si valoarea lor creste de la o zi la alta... Atunci cand scoti apa "cu nitrati" si bagi apa "curata", practic se realizeaza o diminuare a concentratiei de "nenorociri" din apa acvariului... relatia e matematica, de forma mediei aritmetice:

Acvariu de 100 litri, in care apa are un nivel de nitrati = 20 => daca se face un schimb de apa de 50% => atunci nitratii "se injumatatesc", deci o sa rezulte 100 litri apa cu nivel de nitrati = 10

- Acum, plantele consuma si ele din nitratii aia, in procesul lor de crestere... teoretic, un bazin bine plantat poate "sa consume" singur o cantitate oarecare (destul de mica, totusi) de nitrati. Asta inseamna ca, daca ai un bazin mare si plin de plante, in care inoata doar cativa pestisori mici, atunci schimbul de apa poate fi facut mult mai rar... pentru ca plantele se ocupa de "reducerea de nitrati".

- Altfel sta treaba in bazinele supra-aglomerate / fara plante multe / cu pesti mari... acolo, nivelul de nitrati creste in mod rapid iar singura solutie aflata la indemana oricui este "schimbul masiv" de apa.

===

In concluzie, fiecare bazin are particularitatile lui iar acvaristul trebuie sa stie / sa "simta" / sa invete care este "frecventa" eficienta a schimburilor de apa... in functie de specificul acvariului sau.
Nu exista o reteta clara, dar este sigur ca schimburile de apa saptamanale / bisaptamanale / lunare sunt benefice pestilor. "Mult si bine" se aplica cu succes aici.
in cazul meu (bazin neplantat, cu cichlide mari), eu incerc sa fac schimburi de apa lunare, in proportie de 80-90%.

Cam asta e toate filozofia din spatele schimburilor de apa "recomandate".
Ted18 wrote:... Masa am masurat-o in ambele colturi cu podeaua si este ok.. ma gandesc ca a lucrat buretele si poate se regleaza in final... dar nu prea mi-as asuma riscuri. Voi ce parere aveti? ...

- Nu exista "a lucrat buretele"!... masa aia, ori e orizontala, ori nu e!
- Diferenta aia de nivel afecteaza acvariul doar "vizual"... verifica faptul ca acvariul sta "ferm apasat" pe masa cu toate colturile! Asta conteaza!

Este o diferenta intre a avea o suprafata (masa) care nu e perfect orizontala... si o suprafata care nu e perfect plana!
Daca acvariul tau sta pe masa aia cu TOT geamul de fund lipit de suprafata, atunci nu e nici o problema dpdv al sigurantei. Chiar daca "e inclinat".
Geamul de fund trebuie sa fie bine "lipit de masa", indiferent ca este perfect orizontal sau nu.
Nu prea ai ce sa faci... scalarii sunt extrem de agresivi, iar lucrurile se vor inrautati.
Incearca sa "delimitezi" cumva mijlocul acvariului... cauta o buturuga mai zdravana, cu care "sa imparti" acvariul in doua parti.
Poate ai noroc si fiecare pereche se multumeste sa-si apere "jumatatea ei".
Altfel, masculul ala "mic" o sa ia bataie pana la moarte.
Si mie imi place acvariul, promite mult! ... ma tem ca scalarii se vor bate, imediat dupa alegerea unei perechi.
Dar, poate ai noroc si nimereti 2 perechi "compatibile".
Antecume wrote:Cred totusi ca ar avea sens, daca obiectele adaugate in acvariu ar avea densitatea mai mica decat a apei.
Formula presiunii cred ca e: densitate x g x h. Deci daca reduci densitatea, scade presiunea.

Asta e valabil numa' daca in loc de apa pui un alt lichid, cu densitate mai mica... altfel, nu.
Ca sa exemplificam si ca sa inteleaga toata lumea, presiunea apei (asupra geamurilor) intr-un acvariu cu inaltimea de 50 cm este ACEEASI... INDIFERENT ca acvariul are 1 metru lungime, sau 3 metri lungime... indiferent ca acvariul are 40 cm latime, sau 4 metri latime... NU CONTEAZA DECAT INALTIMEA COLOANEI DE APA!

Desigur, un geam "scurt" este mai rezistent (la indoire) decat un geam "lung"... asa ca un bazin 50x50x50 cm va fi "mai rezistent" la flambare decat un bazin de 200x50x50 cm.
In aceeasi nota a explicatiilor, un bazin 200x50x50 cm va face EXACT aceeasi "burta" ca si un bazin 200x10x50 cm.

Revenind la situatia prezentata, bazinul acela va face aceeasi "burta", indiferent ca inauntru sunt 3 bolovani sau 15 bolovani.
Singurul avantaj (cu bolovanii aia multi pusi inauntru) este acela ca, daca ti se sparge acvariul, o sa ai mai putina apa de adunat de pe dusumea... atat.
E posibil sa fie femele cu icre in ele... teoretic, ar trebui ca masculii sa le fugareasca.
Sunt niste pesti foarte haiosi...
Am "intors" eu pozele, pentru ca ma seca la ficati.
DA! Ar rigidiza geamul si acesta nu ar mai face burta aceea.
Dar presiunea ramane tot acolo, asa ca geamul va fi tensionat... orice lovitura ii poate fi fatala.

Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to: