[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Plm, nea Dane, acu' am vazut topicul... DA, si eu ti-as fi recomandat tot tratament cu Baktopur. Aia a fost o infectie bacteriana.
Metronidazolu' ii curata de viermi, pe dinauntru... sarea e un "cicatrizant" si arde superficial derma... verdele de malachit e o otrava pe care eu m-am ferit mereu sa o folosesc.
Corydoras e o specie de pesti care NU agreeaza sarea... deci, nu prea e bine ce-ai facut.
1) Scoate pestii de acolo si pune-i intr-un borcan de muraturi, cu apa curata si cu "aerare"... in fiecare zi le schimbi apa si le dai foarte putin sa manance.

2) Pentru acvariu ai 2 variante:
- golesti totul si clatesti bine cu apa curata... umpli la loc si astepti 2 saptamani. Dupa aia, poti pune pestii inapoi.
- te apuci si scoti 50% din apa, de 2 ori pe zi... in fiecare zi... timp de o saptamana. Dupa aia, poti pune pestii inapoi.
Pai, nici n-ai spus nimic despre cotele dorite... daca bazinul e pana-n 30 cm inaltime, mergi pe geamul de 4 mm.
Daca inaltimea este intre 30-40 cm, atunci orienteaza-te catre o sticla mai groasa. Ca sa dormi linistit.
Ceva de citit, referitor la alegerea sticlei in functie de inaltimea acvariului: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
Daca ar fi sa aleg pentru mine, as alege bazinul cu sticla mai groasa.
Antecume wrote:Sefu', nu se vede usturoiul in poze. Fara un mujdei de usturoi, e pacat de pestele ala.

Au avut si mujdei, da' era pus separat in niste "canutze"... plm, un ala albicios si "moale", ca pentru femei. Am ras de ei.

Ramasesem dator cu impresii despre Ferma Dacilor, din satul Tohani.

- mancare excelenta, portiile mari... platou haiducesc, ciorba de afumatura, sarmale, carnati de mistret, pui la ceaun.
- am stat afara, pe o terasa la soare... am avut noroc de o vreme superba!
Astea-s singurele lucruri bune!

- "serviciul" este slab de tot... nu au personal suficient si nu fac fata comenzilor.
- timp de asteptare mare de tot... stai mai mult de o ora ca sa primesti ceva de mancare,
- au incurcat comenzile... au adus lucruri pe care nu le-am cerut si "n-au mai avut" lucruri pe care le comandasem deja,
- "aia de la bucatarie" fac ce vor, iar ospatarii raman sa-si ia muile de la clienti.
- preturi mari, pentru un han de margine de drum.
- aveau un botez "antamat", asa ca atentia lor era indreptata cu precadere catre aia... noi, "clientii de pe terasa", eram "ai nimanui".
- ne-am dus direct la bar si-am comandat/platit/adus bauturile... altfel, stateai o ora ca sa bei un vin.

Una peste alta, pentru mine nu a fost o experienta pe care as repeta-o... gasesti mancare buna si-n alte parti.
Ne-am intors acasa pe la 18.00 si-am prins un asfintit superb undeva intre Baraitaru si Draganesti...
Bah, crashma asta-si merita toti banii... mancare buna de tot si portii generoase.
Decor de poveste, pe margine de lac! Ospatarii-s "atenti" si n-am gasit nimic de "carcotit".
Nu, nu stiu.
Incearca la nevertebrate.ro.
Si-a fost sambata... Laguna Verde, in Caciulati.

- icre, peste afumat, chiftele de peste, zacusca de peste, ceapa rosie si tuica,
- saramura, plachie, muschiulet de porc, bors de peste si ciorba de burta,
- papanasi si inghetata "de coliva" (mda, buna "foc"!),
- Pelin frizante si beri...

Plm, nu mi-a fost deloc usor! ... deseara-s la o degustare de pastrama si vin "de buturuga". Vai, ficatu' meu!
Da, ai putea tine o pereche de Severumi acolo... nu ajung ei la 25cm, da' vreo 20 cm tot "fac".
Filtrarea e in regula, iar pestii vor fi OK in bazinul acela... recomand sa iei 4-5 pui din care sa alegi "pereche".
Hehe, multumim frumos!
Da, e o comunitate frumoasa aici... care, inca rezista.
Colegul nostru Silviu Man si-a schimbat numele de scena... acu' este AquaMan.
Gouramii depun icre intr-un cuib de spume, undeva la suprafata apei... asa ca icrele alea au fost puse de scalari.
Au ajuns la maturitatea sexuala, asa ca asta e sursa problemelor...

- teoretic, acolo ai o pereche care "inca" nu stie sa controleze situatia.
- practic, poti avea si 2 femele... daca nu observi momentul depunerii, nu putem sa stim exact.
- teoretic, ei (perechea) isi aleg un teritoriu pe care-l considera "al lor" si pe care incep sa-l protejeze in mod agresiv.
Vrei sa-ti schimbi nickname-ul?
Da-mi PM si se rezolva imediat... restul detaliilor raman aceleasi si nu se pierde nimic din contul vechi.
Uitandu-ma eu afara, imi dau seama ca si in weekendu' asta o sa plec de-acasa!

- maine am de gand sa testez un han din apropierea Bucurestiului: Laguna Verde... e undeva in satu' Caciulati, intre Balotesti si Moara Vlasiei.
- mi-a spus cineva despre el si mi-a lasat gura apa dupa o saramura si niste scoici... o sa ma duc devreme, ca sa stau la soare cat mai mult timp.

- duminica, parc-as testa Ferma Dacilor din Tohani... am trecut de multe ori "pe langa", si niciodata nu mi-am facut timp sa ma opresc.
- am niste prieteni care-au fost incantati de mancarea de-acolo... da' am si alti amici care-au zis ca "plm, e o teapa". Tre' sa verific personal... o sa va tin la curent!
Un prieten de-al meu are un scalar mascul, superb!...
Cautam o femela disponibila!...
Relatii pe PM.
merci,
koala
Un prieten de-al meu are un scalar mascul, superb!...
Cautam o femela disponibila!
Relatii pe PM.
merci,
koala
Mda, se intampla si de-astea... masina aia e un SUV, asa ca nu "flexeaza" rotile in masura in care sa "preia" bine diferentele de nivel.
Din ce vad eu acolo (am intors poza si-am studiat cazu'), ala a vrut sa coboare panta in diagonala si s-a rasturnat pur si simplu. E o greseala "clasica", ca sa zic asa.
In mod normal, orice rampa / panta ( urcare / coborare) cu grad mare de inclinatie se abordeaza "frontal"... adica, pui masina "cu fata la deal" si incerci sa urci.
Sau, invers, daca ai de coborat un deal abrupt, atunci o pui frumusel cu botu' la vale exact pe directia de coborare. NU se merge in diagonala, niciodata!

Masinile de teren au suspensia gandita de asa natura incat sa permita ca rotile "sa urce" / "sa coboare" destul de mult... fara sa afecteze prea tare "pozitia" caroseriei.
In felul asta, rotile "preiau" denivelarile din teren si masina are stabilitate (centrul ei de greutate ramane oarecum in "interior").
SUV-urile nu flexeaza mai deloc, asa ca orice groapa face ca "toata masina" sa se duca dupa roata "care coboara".
Plm, nu stiu cat de clar am fost... uite o poza "random", ca sa intelegi ce inseamna "flexarea puntilor".
koala wrote:On topic , va anunt ca am inca vreo suta de pui, de la ultima depunere (septembrie)... si, mare descoperire , in acvariu exista si un pui de la depunerea din august (penultima). Are deja 3 cm si e foarte "smecher".

35 de zile de la depunere...

adrian_d wrote:...Nu mai pun nimic intre parchet si stand.

Du-te pe la magazinele de bricolaj si cauta "pres de cauciuc"... taie bucatele mici, pe dimensiunea "profilului" din care e facut standul si lipeste-le dedesubt.
Cum ar veni, asigura-te ca standul tau are "talpici" de cauciuc... pe toata lungimea profilului!
On topic , va anunt ca am inca vreo suta de pui, de la ultima depunere (septembrie)... si, mare descoperire , in acvariu exista si un pui de la depunerea din august (penultima). Are deja 3 cm si e foarte "smecher".

Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to: