[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala

Dragule, suntem o mana de oameni aici si e pacat sa nu lasam loc de "Buna ziua!". Nu merita sa iti strici numele pentru cateva sute de lei.
Nu stiu care e povestea si nici nu este treaba mea sa "fac politie pe forum", dar eu te sfatuiesc sa dai banii inapoi si aia e.

In rest, pentru toata lumea ar trebui sa fie valabila zicala aia cu "Cine nu deschide ochii, deschide punga".
Fiti atenti si incercati sa va luati toate masurile de siguranta atunci cand cumparati ceva de la persoane fizice.
Colegul Liniste22 si-a schimbat usernameul... acum este Ariath.
o zi minunata sa aveti domnule Barbu!
necky wrote:Salutare,

As vrea sa va cer o parere referitoare la un filtru de apa pe care-l am deja montat...

- daca bazinul tau o sa fie apa, pietroaie si ciortani,
- daca nu o sa vrei corali duri,
- daca nu te deranjeaza oleaca de alge pe pietroaiele alea,
- daca "te simti norocos".
Atunci DA, poti folosi acel filtru pentru un bazin cu apa sarata... cu grija si atentie la celelalte caracteristici ale apei, vei putea tine un bazin marin.
O sa iti mearga si ceva corali "moi"... dar NU corali duri, deci fara "fitze". O sa ai de luptat cu algele.

In general, daca vrei sa bagi bani in fundul pestilor marini, atunci investeste si intr-o instalatie de osmoza... o sa te lase sa dormi linistit.
Apa curata... e cel mai bun lucru pe care il poti face.
Pentru un bazin de 200 litri nu conteaza metoda... poti sa procedezi oricum, va fi bine in ambele cazuri.
Pentru bazinele uriase, acolo unde geamurile sunt foarte grele, e indicat sa le lipesti "pe langa fund"... pentru ca greutatea lor sa nu stea pe geamul de fund.

PS: Metoda cu geamurile puse "pe fund" te scoate din necaz daca sticla nu e taiata perfect... adica, te mai poti juca cu ele, glisandu-le pe geamul de fund.
Poftiti, va rog!

... aici gasesti tot ce te intereseaza: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
Vai plm, ma duc sa imi iau Aspacardinu'.
Pe vremuri le zicea Pseudotropheus elongatus.
- pesti cuminti, nu prea mari... femelele si masculii au aceeasi paleta coloristica.
- nu sunt agresivi nici intra dar nici inter-comunitar.
- am avut eu, acum niste ani... citeste aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5503.page
Exact!
De Paste si de Craciun.
Zilnice, adica la 2-3 zile... plm, nijte hiene.
Imi cer scuze, eu am inteles ca ai bagat pestii in acvariul neciclat.
Deci, sfaturile din mesajul meu anterior se refera la situatia in care pui pesti intr-un bazin neciclat.

Daca NU ai pesti, atunci e suficient sa astepti sa se termine ciclarea (3-4 saptamani).
NU mai pune mancare in acvariu! NU trebuie sa schimbi apa decat la sfarsitul ciclarii (50%).

Daca pestii "ajung" inainte de terminarea ciclarii, atunci trebuie sa revenim la sfaturile din mesajul initial... schimburi zilnice de apa.
Acu' e clar?
EduardB wrote:Pentru domnul "Ungure" ca sa citez din ceva postare anterioara.....
Blue14, este mare.
Am vazut azi fizicul lui, ca am luat "freo doua" pietroaie de la el.
Pe nadragii mei era paraf de talc. (au belit niste retazi un cablu de manta si a ajuns talcu pa` mine)
Ma intreaba (Blue) daca lucrez in constructii... (intuitie, bunisoara).
Sper sa nu fie ofensat daca citeste.

Blue nu se ofenseaza usor, ca aici a crescut si stie de glume.
Vazuram neshte poze... are gagica misto de tot, sa ii traiasca etern si necontenit!
CatalinBarbu wrote:Domnu' Dan da' o poza cu bazinu' actual nu ne arati?

Si tu, Brutuse?
Zsido wrote:Phhhuuuuuu..nici nu stiu ce sa va zic....imi este foarte dor de voi,Catalin,Ricardo,Sebi,Dragos,Cristi......era sa uit de liliac ) eu in scurt timp revin cu un nou proiect dar mai multe nu va zic sa nu se supere liliacul ca poluez )
Va salut cu mare drag pe toti!!!

Hopa, taci ca a inviat asta micu'Q
Bah, unde plm ai fost toate lunile astea?
E simplu, daca esti harnic si te tii de treaba:

- in fiecare a 3-a zi trebuie sa schimbi cate 30% din volumul de apa al acvariului.
- vreme de 2 luni de zile.
- dupa cele 2 luni, poti sa o lasi mai "moale" si sa schimbi 20-25 % / saptamanal.
- dupa ce capeti experienta si intelegi "care, ce si cum", o sa poti sa faci schimburile de apa lunar.
Dragule, bine-ai venit pe forum!

Acvaristica asta e ca o meserie... poti sa o faci bine, sau prost. Poti sa o faci cu drag, sau de "nevoie".
Nu e cine stie ce "inginerie", totul se bazeaza pe "bunul simt" si pe cateva reguli generale.
Viata intr-un acvariu este guvernata de niste procese biologice simple... cu cat le intelegi mai bine, cu atat mai usor iti va fi.
E ca acasa, daca "nu duci gunoiul la timp", atunci incepe sa miroasa urat in casa.

Pe scurt, toate procese bio-chimice din acvariu sunt guvernate de regula "cata mizerie introduci = atata mizerie trebuie sa scoti!"
Exista colonii de bacterii care descompun (chimic) produsii toxici in produsi mai putin toxici... daca vrei sa aprofundezi, asta e "Ciclul Azotului".
Nu e cine stie ce mare stiinta, totul se bazeaza pe cateva reguli clare si usor de respectat.

Schimburile regulate de apa te vor ajuta intotdeauna sa suplinesti lipsa de experienta.
Cu cat vei avea "apa mai proaspata", cu atat iti vei "permite" greseli mai mari.
Cu timpul, vei invata ce trebuie sa faci si iti vei permite o alta abordare... mai lejera.

Pentru ca esti inginer si ai zis ca "intelegi cifrele", o sa fie usor pentru tine.
Un numar de X pesti o sa strice calitatea apei intr-un acvariu de Y litri... ciclul Azotului este un proces natural in care colonii de bacterii "mananca" si "neutralizeaza" compusi toxici din apa acvariului: amoniac si nitriti... in final, totul se reduce la "schimburile frecvente de apa".

Daca esti harnic, atunci vei avea succes... apa proaspata "salveaza" multe greseli.
Daca esti lenes, atunci trebuie sa inveti chimie si biologie... aici incepe "jmekeria".

Foarte misto!
Eugen_JR wrote:... Stiu ca nu am mai scris de foarte mult timp, @koala , dar a fost o perioada foarte aglomerata si plina de intamplari neprevazute. ...

Stai linistit, ca toti trecem prin asta.

Foarte misto toata "lucrarea" ta, si ma bucur ca ai ales sa impartasesti cu noi toate etapele!
Felicitari!
Redeschis la cerere...

Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to: