[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Pentru bazinul ala, eu nu as lua mai mult de 1 Ancistrus... e suficient, si o sa aiba mereu "de lucru".
Imi pare tare rau!

- mie nu mi-au placut cum aratau, inca de cand i-am vazut.
- mult prea mici si cu burta mult prea "supta".
- nu am vrut sa te ingrijorez, mai ales ca m-am uitat la ei cu atentie si i-am vazut activi (ciuguleau lemnele).
- am sperat doar sa fie o parere gresita.

Probabil ca au avut probleme de acomodare cu apa, pentru ca altfel nu se explica decesul "in masa" (restu' pestilor fiind in regula).
Da-mi maine un semn, si o sa incerc sa dau cateva telefoane... poate gasim niste severumi locali.
Sparge-le boabele mari in mojaru' de mujdei... eu asa fac.
Cu mult drag!
Ma bucur ca am reusit sa impart cativa dintre acesti pui unor colegi de hobby... vom vedea, in timp, ce se va alege din ei.
Nu rade bah... ca de 10 zile nu mi-am facut dus, din cauza butoiului de-acolo din cada.

- aseara am fost pan' la colegu' Thereau... la o bere "din scurt".
- era pe-acolo si nea' Severus.
- io am daruit masa cu inca 11-12 baboi, pe care baietii si i-au impartit dupa cum au vrut.

Am ramas cu ultimele 9-10 bucati pe care le va lua Danut (pepika).
Si gata, altii tata nu mai are!... si nici nu mai face!
===

In bazin e circ mare de tot... femela de Labiatus a intrat in killmode si fugareste tot ce prinde.
Alde masculu' de Synspilum e ca Spartacus, adica se pisa cu mare bolta pe "figurile" ei ... el e mult prea mare si solid ca sa ii pese de ea, da' puii aia stau numa' ascunsi printre lemne.
Sa te bucuri de ei si sa se faca mari si frumosi!
Nu te ingrijora, in 2-3 zile se vor obisnui cu acvariul tau si vor iesi la "cersit"... in ultimele 10 zile au stat la intuneric, intr-un butoi din baia mea. De aia sunt stresati acum.
Relax, ca e destula marfa pe stoc... tu o sa primesti 10 bucati, iar nea' Severus se alege cu 5 baboi.
Peste-un an, o sa puteti sa opriti doar ce va place (varfurile). Asa am facut si eu.
Mai e un coleg de forum la care vor ajunge alte 5 bucati... cred ca imi raman inca 8-10 pui "de dat", dupa ce va rezolv pe toti.
In butoiul ala erau ~ 50 de exemplare.
- Sigur ca da, dar comanda este de minim 5 bucati... ca sa nu ma incurc in socoteli.
- Trebuie sa vii dupa ei in zona Circului (Stefan cel Mare). Sa ai la tine o galeata, sau un recipient.
- Da-mi PM cu un numar de telefon, ca sa stabilim detaliile.
===

Later edit

- Sper ca se intelege ca baboii se doneaza, da?
- Actualizam lista cea noua: alecsus (5 bucati), Severus (5 bucati), Thereau (10 bucati).
- Cred ca mai am inca vreo 8-10 bucati "de dat", in afara de ceea ce e in lista de mai sus...
1) Icrele au disparut, mancate de catre femela... erau "albite", deci masculul nu le fecundase.

2) Unul dintre prietenii pentru care oprisem cativa baboi s-a dovedit neserios. Asa ca sunt disponibili inca 10-20 pui. Daca doreste cineva, sa faca bine si sa-mi spuna.
Hoho, frumoase poze cu baboii!

@Thereau si Severus... dragilor, unul dintre prietenii pentru care oprisem cateva exemplare s-a dovedit neserios. Asa ca sunt disponibili inca 10-20 pui.
Frumooooos!
Da, pentru un bazin din ala, sticla de 8 mm este perfecta.
Ar merge si cu geam de 6 mm, da' tu fa-l de 8 mm si o sa dormi mai bine.
1) Te rog sa nu mai scrii cu diacritice, deoarece formatul software al forumului nu le recunoaste corect.
2) Da, puii vor sfarsi prin a fi mancati de catre ceilalti pesti... daca vrei sa-i cresti, vor trebui separati in alt bazin.
Un bazin foarte frumos, care a evoluat excelent! Felicitarile mele!
Nu prea-si are locul aici (la rubrica "Coltul incepatorului") asa ca, daca vrei, il pot muta la sectiunea "Acvarii diverse - Jurnal".
Astept mesajul tau de confirmare.
- Ai atins maximu' ala deja. Nu mai e loc pentru alti scalari, decat daca vrei scandal si batai.
- Eu am avut 4 perechi in bazinul meu (2 metri lungime) si nu erau linisititi deloc.
- Probabil ca acum, la tine in bazin, cele 2 perechi si-au ales colturile opuse, in ideea de a avea fiecare "teritoriul" ei.
- Mai ai si alti pesti in acvariul ala? Ai vreun jurnal deschis cu el, putem sa citim ce e acolo?
- Nu am intentia sa scot piatra cu icre de-acolo... puii "cei noi" vor ecloza intr-o saptamana.
- Probabil ca vor sfarsi prin a fi mancati (in interval de vreo luna de zile) de catre cei 10-12 "papagali" pe care i-am oprit pentru mine.
- Cu siguranta ca si puii acestia vor fi tot "papagali"... cred ca nu exista nici o sansa sa iasa acel hibrid "Rose Queen" pe care l-am vazut pe net.
- Din cei aproape 200 de pui (188, mai exact) care au ajuns la 6 luni, un procent de 99% au mostenit culoarea "mamei"... acel portocaliu. Cred ca doar 4-5 exemplare aratau la culoare ca "tatal".
- Ca forma, TOTI puii au avut corp de "papagal"... fara nici o exceptie! I-am studiat pe toti, cu mare atentie.

- Probabil ca pentru a obtine acele exemplare de "Rose Queen" ar fi trebuit sa am perechea "pe invers", adica mascul = Labiatus si femela = Synspilum. Probabil! E doar o parere personala. Nu stiu si nici nu am gasit nimic exact pe net legat de aceste detalii.
- Deocamdata nu am intentia sa schimb nimic, deoarece pestii se inteleg foarte bine iar femela nu pare sa aiba niciun fel de probleme cu agresivitatea masculului!
...

- se poate ca masculul sa fie inca tanar si neexperimentat... de multe ori, primele depuneri sunt "degeaba".
- pot fi si 2 femele, ce e drept! Da' sper sa nu fie cazul.

La astronotusi, noi avem avantajul ca pestii sunt mari si papilele genitale sunt vizibile. Trebuie doar "sa prinzi depunerea" si sa belesti ochii bine.
A venit userul giostana (el a fost primul care mi-a dat ieri mesaj) si a luat-o.
Topic closed!
@Thereau: Sa fie cu noroc!

Au ajuns si baboii pe care i-am trimis la Brasov... Dan P mi-a confirmat ca totul e ok si ca se ocupa de "distributie".
Am ajuns acasa si-am montat saracia aia de baterie de filtrare... secventa este urmatoarea:

IN - cartus de bumbac - cartus de carbune activ - cartus Sterasyl - cupla rapida pentru furtun - OUT

===

Pestii au depus iarasi...

Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to: