[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
- Aseara au eclozat alevinii, iar femela i-a mutat undeva in spate, la baza peretelui de piatra... pe mascul il doare "la bascheti" de ponta asta. Sta si "cobzareste" femela de Labiatum.
- Inca mai am in acvariu trupa de "cei 3 muschetari" de la ponta din septembrie... au ajuns acum pe la 4-5 cm si sunt extrem de tupeisti.
Si cu filtrare adecvata, si tot e ceva "care nu se potriveste"... pestele ala are 25-30 cm, iar bazinul are 120x40x50!!!
Ma rog, parerea mea este ca bazinul ala nu e potrivit pentru un Pacu, da' nici nu vreau sa insist foarte tare.
Nu numa' asta, da' nici nu vad ce cauta ciortanul ala intr-un bazin atat de mic...
Demasoni sunt agresivi, se omoara intre ei... bazinul e mic, asa ca agresivitatea lor o sa fie si mai pronuntata.
Nu ai nevoie de lupte in acvariu.
DA!
Salutare,

Parerea mea...

- ia-ti numa' 2 specii, cate 10 bucati din fiecare... nu te combina la mai mult, ca bazinul e mic si oricum ai zis ca vrei si pietroaie inauntru.
- din ce-ai amintit tu acolo, eu as merge pe o combinatie de Labidochromis caeruleus + Cynotilapia Hara Gallireya Reef.
- o sa ai o paleta de culori galben - albastru, foarte reusita... uita-te la linkul din semnatura mea ("Marele African") si o sa vezi ce vreau sa-ti spun.
Ar trebui sa pui un post si la "Donatii", poate e mai vizibil.
Pestii sunt foarte frumosi, iti doresc sa le gasesti un stapan care sa aiba grija de ei...
Gusturile nu se discuta, asta e clar!
Asa ca nu mai zic nimic de platicile alea...
Sunt baiat sarac, asa ca pun botu' la toate... de aia.
Dubaiul este un oras "al viitorului"...
- in nici 20 de ani, din dunele de nisip de pe malul marii s-au ridicat sute de "zgarie-nori"...
- sosele cu cate 5-6 benzi pe sens... magistrale care se intretaie si se intrepatrund...
- insule artificiale, "smulse" din adancul marii... pe care se construiesc blocuri de 50 etaje, hoteluri si cartiere de vile.

Pentru mine a fost prima vizita si pot spune ca mi-a placut... emirul Dubaiului este un tip "cu viziune", care probabil a inteles ca "petrolul se va termina" si acum construieste cu gandul la viitor... mai mult de jumatate din oras sunt "turistii". Viata e scumpa. In afara ultimelor poze (Marea Moschee din AbuDhabi), restu' sunt instantanee dubaieze.

Enjoy!

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Dan P wrote:Faini faini pestanii! Femela se pare ca duce, o fi de la Vaslui.

- Bah, da, se pare ca femela rezista destul de bine... bucatile alea de lemn care sunt "atarnate" in acvariu ii ofera destul de multe "cotloane".
- Femela se poate retrage acolo in caz de pericol iar masculul e prea mare ca sa incapa peste tot... l-am masurat acum (la ultima curatenie) si are 26 cm lungime / 12 cm inaltime si 8 cm "grosime". E un ciortan "bine hranit".
- Si femela aia de Labiatum are rolul ei, in toata aceasta combinatie... practic, ea preia o parte din agresivitatea masculului si "il deturneaza" pe acesta. Cand masculul "se repede in ea", femela de Labiatum nu fuge, ci se intoarce cu burta in sus si "se freaca" de mascul.

Dan P wrote:Perfect de acord, mi se pare o tampenie testul asta Ncap in ultima vreme. In caz de ceva frontal as prefera sa fiu in Wrangler ;)

Si eu!
Ala este, cu siguranta!...
Eu nu inteleg deloc ce cauta platicile alea argintii acolo, da' ma rog... placerea ta.
Hypselecara aia o sa se faca o frumusete... am avut, stiu despre ce e vorba!
Tu te-ai uitat pe pagina anterioara? Ca tocma' ce-am pus niste poze.
Bun venit pe forum!
marcusyon wrote:... O sa merg pe 250x80x60 cu clasicul overflow si sump...

Sunt abonat la topic, clar!
dan-iulian wrote:La multi ani!

Nene asta cu fiertu artemiei ma seaca... a trecut o luna si probabil mai am una. As incerca vechea metoda cu galbenus de ou uscat!?
Am vazut pe net niste praf pentru pui?
Altceva de dat haleala la fate sensibile de juma de centimetru?
Alta dilema:
De Craciun trebe sa plec vreo 4-5 zile... am un dozator dar nu se poate regla sa dea ff putin si evident nu pot pune artemia larve in el...

Felicitari pentru ponta asta! Mare realizare!

- ia niste granule uscate si marunteste-le intr-un mojar (d-ala de pisat usturoiul).
- pune dozatorul ala pe o priza electrica programabila si lasa-l sa "curga" odata la 2 zile. Le ajunge o doza d-aia.
- baboii nu au nici pe 'reaku daca fac foamea cateva zile... e mai bine asa, decat sa se imputa apa de la mancare ramasa neconsumata.
- Nu m-am catranit deloc ... e un model nou si, daca atat a putut, atat a luat. Modelu' meu (din 2015) are 3 stele NCAP, da' sa stii ca e irelevanta aceasta masuratoare.
- Vorbim despre niste masini inalte, a caror caroserie este cocotata pe un sasiu rigid (ca de camion)... nu ofera protectie pietonilor, nu se deformeaza controlat, nu nimic din toate "artificiile moderne". Practic, in caz de accident cu o masina "mica", Wrangleru' se suie "deasupra".

- Ieri am facut o reducere masiva de nitrati (am schimbat 500 litri apa), asa ca astazi perechea depune iarasi.
Bine v-am regasit!... am fost intr-o scurta vacanta, o saptamana de lenevit sub soarele Dubaiului.
Rares, ai luat in calcul un background de piatra pentru acest bazin?
Ce vrei sa faci acolo, care-s gandurile de viitor?... dincolo de "tehnica".

Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to: