[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Abonament revista TFH  XML
Forum Index » General info
Poll
Ce solutie recomandati?
1. Parinti adoptivi 62 31% [ 29 ]
2. Hranire artificiala 48 24% [ 22 ]
3. Lasa-i in pace ca se descurca ei, si mai depun peste 5 zile 90 45% [ 42 ]
Total Votes : 93
Author Message
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Esti interesat de un abonament la o revista de specialitate din domeniul acvaristic? Revista este editata in limba engleza si vine din US.

Revista TFH poate ajunge la tine acasa pentru doar 200 RON / an. Pretul include toate taxele.

TFH Februarie

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2013 22:19:16


Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Bumsecul
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2004 22:41:22
Messages: 156
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Poate ca este aiurea ca intreb, dar... Sunt 12 numere pe an? Cum fac sa platesc?
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bumsecul wrote:Poate ca este aiurea ca intreb, dar... Sunt 12 numere pe an? Cum fac sa platesc?

Nu, intrebarea nu este aiurea: sunt 12 numere/an.
Probabil ca vei primii 12 numere din data abonarii . Adica sa zicem ca o sa primesti spre exemplu din martie 2007 pana in martie 2008, cel putin asa a fost cazul meu cand m-am abonat. Am fost abonat in anii trecuti la TFH, cunosc revista si sistemul de abonament. Faceam abonament printr-o cunostinta din State, insa transportul ma rupea...aproape-mi dubla pretul...

Acum sarind la poll. Am votat cu DA, firesc. Ani de zile am deplans lipsa unei reviste de specialitate in Romania. Incercari au mai fost dar nesprijinite si in final soldate cu colaps smilie
Consider ca initiativa in sine de a aduce cineva o revista de specialitate in tara este laudabila.
Citind articolele de genul celor scrise acolo de catre autori extrem de respectati, vom putea fi in pas cu acvaristica practicata in acest moment, cu noi specii de pesti si plante descoperite/aruncate pe piata si introduse in acvarii, cu noi produse de profil, etc.
TFH-ul chiar este una dintre revistele de profil cu nume, din tot ce se scoate pe piata in momentul actual.
Am niste numere vechi de TFH pe care atunci cand le-am cumparat in Romania(de dinaintea lu` 89) aveau o valoare, atat de mare, incat nimeni nu vindea asa ceva decat daca se lasa de pasiune...m-as bucura enorm sa prindem clipa cand o sa pot cumpara linistit revista asta de la chioscul din fata casei :-)

Bafta

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Era cat pe aici sa nu vad poll-ul si acest topic. Si eu am raspuns da. La prima vedere cineva ar putea spune ca internetul este arhisuficient pentru imagini si informatii in domeniu, altii poate ca ar prefera o revista supraspecializata in unele subdomenii ale acvaristicii de care se simt mai atasati (personal ma gandesc de exemplu la The Aquatic Gardener Journal). Cu privire la Internet pot sa va spun ca in domeniul meu profesional de asemenea gasesc la prima vedere tone de informatii, dar, din surse incerte ca valoare si realitate stiintifica, iar informatiile esentiale nu se gasesc decat in reviste on line cu plata per articol. Am vazut si eu pe site-ul lor continutul TFH si din ce am mai citit ca opinii ale altor pasionati de afara ramane revista nr 1 in lume in acvaristica "generala" fiind o enciclopedie de la acvaristica marina, la pesti, alge, plante, aquascaping (apropos ultimele articole pe acest ultim subiect sunt scrise de Amano...), deci fiecare gaseste cate ceva din ce ii place mai mult. Cu pretul ce sa zic, depinde de buzunarul fiecaruia... 167000lei /luna ar fi o revista IT de la noi cu DVD si cateva ziare pe langa. Pentru cei pasionati sigur va fi utila. Sper sa reusiti sa o aduceti. Pentru cine vrea sa isi faca o idee aveti aici site-ul revistei.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

Un "DA" şi de la mine.

Aspru...
[Email]
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

DA!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am votat cu DA !

Am fost abonat la aceasta revista ani la rand si va pot spune, cu mana pe inima, ca nu se compara cititul informatiei de pe monitor cu rasfoitul tacticos si relaxat al unei reviste misto prezentate ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Am sa fac niste scurte consideratii pe tema propusa.

Imi plac poll-urile. Sunt uneori utile atat timp cat nu sunt completate la caterinca...sau cat cei care le completeaza mai si judeca ce bifeaza.
De obicei insa iti redau sub forma unui sondaj de opinie ce va sa vie.
Tocmai d`aia o forma inrudita a poll-ului este folosita inca de pe vremuri in politica.
Ca sa fac haz de necaz :-) ...nu că in primii ani de dupa `89 poll-urile ar fi folosit la ceva... Si cu poll si fara poll, mos` Brucan a zis ceva legat de douaj` de ani si s-a cam adeverit ...ani in sir se stia cine o sa iasa primu`n poll

Concret legat de ceea ce s-a intamplat pana la momentul de fata insa constat ca exista o usoara ezitare in a se vota, alminteri stupida, daca stai sa te gandesti cate discutii erau pe vremuri pe seama aparitiei unei reviste de specialitate. Uite ca acum suntem aproape de a avea revista respectiva si inca nu una de colea ci chiar una cu renume in acvaristica. Ani de zile, zeci de oameni au pierdut ore`n sir rugandu-se la aparitia unei reviste...

Un al doilea lucru constatat este ca doar o parte dintre cei care au votat cu DA si-au dat numele si cu siguranta cei care au votat cu NU s-au ferit ca de ...
Oameni buni fiti mai detasati !
Nu va i-a nimeni gatu` daca marturisiti ca nu va puteti permite abonamentul respectiv dar trebuie sa intelegeti si sa inteleaga si cel care a facut poll-ul cam ce ganditi.
O mica argumentare in favoarea sau defavoarea ideii in sine cam cum am facut noi ceilalalti care am votat cu DA...ar prinde bine.
De exemplu, poate unul dintre cei care au votat cu NU o face nu pentru ca nu ar avea banii respectivi ci doar pentru ca i se pare scump produsul adus pe piata la botu` calului.
Sunt convins, eu cunoscand si cu cat reuseam sa aduc pe cont propriu un exemplar pentru mine din State ca ar putea sa vi se explice anumite detalii care v-ar face sa intelegeti ca pretul e unul inca foarte bun.

Asadar va indemn pe toti cei care aveti ceva de zis sa o faceti cu toata convingerea (fie ca e cu DA sau cu NU)...cu atat mai mult pe cei care v-ati pronuntat cu NU ca sa stim cum stam si din ce parte vin neajunsurile dvs.

Ca esti pro sau contra achizitionarii unei reviste de specialitate de valoare incontestabila care cu siguranta ca ofera informatie...pana in coada e o chestiune de opinie si din pacate pentu unii (si chiar pot sa inteleg asta) de buzunar...dar la sfarsit am lasat un caz aparte:
Un membru deosebit al acestui forum care chiar se pretinde asa de atotcunoscator incat considera ca NU ar avea nevoie de o astfel de revista pentru ca oricum este la zi cu toate noutatile din domeniu!
E fabulos Nu am stiut ca avem asa un geniu printre noi...pentru ca nu...caterincos nu-mi permit sa-l cataloghez caci atunci am intra sub incidenta discutiei despre poll-uri pe care am declansat-o initial.

As vrea sa stiu si eu cine-i dddaaa şteptu`nostru ...acum macar daca tot a dat-o pe post, ar fi corect sa se dea singur in fapt daca tot are asa c...e :18: macar sa stim si noi la cine sa apelam cand avem nevoie de a afla o informatie actualizata la zi despre un produs nou.
Daca nu cer prea mult...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Dragiilor , va urez LA MULTI ANI in 2007 si cat mai multe satisfactii de toate felurile
Sa revenim la subiect , tin minte ca prin anii "78-79 un prieten de al tatalui meu a plecat in R.F.G ,nu stiu cu ce scop ,l-am rugat sa -imi aduca si mie ceva pentru acvaristica (mancare si alte ) dar el la intoarcere a spus ca nu a avut timp si mi-a adus o revista in germana ,despre pesti ,plante si alte despre acvaristica
Atunci , am avut un soc cand am vazut c-am la ce nivel eram cu acvaristica mea de atunci ,am rugat pe cineva sa mi-o traduca si am ramas surprins din toate punctele de vedere
Asa ca sunt total de acord cu aducerea acestei reviste
Sunt sigur ca unii dintre noi vor avea un soc ,la ce nivel se pune problema acolo
Va urez un an bun

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

chitron wrote:Ma scuzati dar cine este atotstiutorul care le stie pe toate? Din curiozitate intreb.

Cred ca te intrebi de pomana...la noi se poarta genul papagalulului care da bine cu gura in certuri de net, se contrazice pe orisice desi e varza in ale acvaristicii, nu pune mana pe reviste de specialitate dar e convins ca cernoziomul patriei scoate plante mai sanatoase decat a produs ADA soil fro` data si cu siguranta este cel mai informat cetatean al urbei prin consultarea informatiilor date drept veritice de alti papagali ca si el de pe net...
Firesc daca poti sa te dai rotund sub protectia anonimatului e cu atat mai bine...pe vremuri se foloseau clonele, acum e mai greu, pe viitor o sa fie nashpa rau

P.S. Hai sa depasim momentul...daca nu o sa apara o sa incercam sa ne descurcam si fara asa o valoare :p
Hai sa ne vedem in continuare de subiectul propus de g.g.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Aqua-kid
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2006 16:18:54
Messages: 54
Location: Arad
IP:
Offline

La multi ani !

Cate pagini are revista ?

Un mic acvarist.
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Aqua-kid wrote:La multi ani !

Cate pagini are revista ?

Alea vechi(1999-2001) aveau aproximativ 200 de pagini in format A4...prezentare grafica de exceptie.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu ma lansez in explicatii si/sau aprecieri.

DA. Cind pot sa primesc primul numar :-)
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu apar nici un fel de probleme prima luna de abonament va fi martie 2007.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ok, hai sa incep eu, ca cineva tot tre' sa fie primu'.
Am zis ca NU. Nu sunt fericitul care crede ca le stie pe toate. Sunt printre cei care au votat "pentru ca este scump abonamentul", nu pentru ca ar fi chiar asa (scump in comparatie cu ce?...) ci pentru ca raspunsul cel mai apropiat de adevar pentru mine. Nu intentionez sa ma scuz (nu e treaba nimanui situatia mea financiara) ci doar sa ajut, poate, asa cum zicea Sandu, cu o parere.

Nu o sa mai stau sa dau citate, o sa zic din memorie ce am retinut din posturile precedente atunci cand e cazul.

In concluzie, "nu" pentru ca:

1. Pretul - cineva zicea ca dadea multi bani pe transport, asa ca revista ii ajungea cam la un pret dublu aici, atunci cand si-o cumpara el. Pai m-am uitat pe site, am vazut pretul si... cam tot dublu ajunge si in cazul abonamentului, desi, daca imparti la 12, pretul e mai mult decat rezonabil. Termenul de comparatie - alte reviste de specialitate pe care le stiu. Reviste de informatica si fotografie de exemplu.

Oarecum in aceeasi ordine de idei, valabil si pentru revistele de specialitate mai sus pomenite, pe toate mi le doresc, dar mi le cumpar lunar, atunci cand pot. Nu imi permit un abonament, pentru ca desi suma care ar reveni lunar e ok, abonamentul inseamna multi bani odata. Lucru pe care romanii il evita pe cat posibil din motive evidente, la orice scara. Vezi explozia de credite, imprumuturi, rate samd.
Cu toate astea, mentionez ca inteleg ratiunile comerciale pentru care cei care o aduc prefera metoda abonamentului. Mi se pare cel mai sigur si nu am nimic de comentat. Pur si simplu... asta e... :-(


2. Subiectele abordate - sunt interesat mai degraba de plante. Crestere, ingrijire, fertilizanti, aquascaping etc. Desi revista contine un articol semnat de Amano (nu vad ce autor mai bun am putea cere...), totusi, e UN singur articol. Sa zicem ca m-ar interesa si alte subiecte, dar asta ar insemna ca tot cam maximum 40% din revista as citi cu interes.


Daca totusi, aceasta revista o sa fie un succes pe piata romaneasca si cineva, la un moment dat, se va hotara sa aduca si o revista buna cu "ierburi" , atunci m-as abona. La modul cel mai serios. (Si sunt cativa oameni pe aici care stiu ca sunt serios)
Si... apropos, avand in vedere tendinta generala a forumului, eu o revista despre plante as fi adus. Sau macar preponderent despre plante.



Ca o concluzie generala, probabil ca sunt printre cei care au zis "NU", dar in cele din urma vor gasi un artificiu financiar ca sa se aboneze, totusi.


Toate cele bune.
Val.
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am votat "DA" pentru ca:
1) mi-ar prinde foarte bine o astfel de revista, avand in vedere ca sunt inca incepator intr-ale acvaristicii si as vrea si eu, dupa un timp, sa am curajul sa imi postez pozele cu acvariul(eventual, de ce nu acvariile) pe care l(e)-am realizat;
2) imi convine mai mult o documentatie pe care sa o pot citi nu de pe ecranul calculatorului(cum a mai spus un coleg intr-u post anterior) fiindca nu tot timpul am posibilitatea sa me documentez de pe net(prea multa munca, acasa nu am net), stau pe zi mai mult de 8 ore in fata monitorului(dupa care numai monitor sa nu vad in fata ochilor )
3) sunt de parere ca (la fel, cum s-a mai scris intr-un post anterior, si avand si putina experienta in acest sens) intr-o publicatie de specialitate gasesti mult mai multa inforamtie utila si mai bine prezentata, in comparatie cu ceea ce poti gasi pe net.

As mai adauga o parere personala: parca valoarea abonamentului mi se pare un pic mare, nu cunosc aceasta revista, dar din cate am citit in acest topic, eu cred ca isi merita banii.

Si o intrebare la sfarsit: in acesti bani, intra si taxele postale prin care se asigura sa ajunga revista la mine, sa zic?
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Val wrote:Ok, hai sa incep eu, ca cineva tot tre' sa fie primu'.
Am zis ca NU. Nu sunt fericitul care crede ca le stie pe toate. Sunt printre cei care au votat "pentru ca este scump abonamentul


E uite de astfel de declaratii sincere aveam nevoie. Dupa cum ti-am zis nu iti zboara nimeni capul daca zici NU dar, macar mai lamurim anumite lucruri si poate va schimbati opinia .

La punctul unu, cel legat de pret nu te pot lamurii nicicum...nu sunt implicat in importul revistei deci nu cunosc detalii, probabil ca George ar putea in limita timpului disponibil sa te/va lamureasca...dar iti garantez, ca la cum il cunosc si la ce am discutat noi in cancelarie, intentia de import a revistei nu este facuta de dragul profitului ci oarecum din spirit altruist.
Marele castig ne fiind unul material direct din cumpararea revistei ci unul, daca vrei, intelectual...lumea citeste, capata informatie reala despre acvaristica...si astfel se "desfunda" un pic si orizontul de cunoastere al userilor de pe forum putand asa sa ajungem si la un alt nivel de discutii.

Unii, chiar dintre noi, nu au avut incredere in acest proiect pe care l-am sustinut inca de la bun inceput, altii au zis ca ne umflam in pene cand am afirmat in capitolul intitulat Politica site-ului www.acvariu.ro dorinta de a aborda in mod profesionist conceptul de acvaristica prin promovare de de materiale documentare (carti, reviste, cd-uri). Altii ca sa nu zic altu` :p da in apoplexie numa` cand aude teremenul profi de parca ar trebui sa ramanem ca talibanii cu ce am invatat...aia care am invatat ceva, in domeniu, acum douaj`dddaaa ani...Pana in coada noi dovedim ca ne tinem de cuvant si ca incercam sa miscam ceva in acest domeniu, ba chiar mai mult, cu ajutorul vostru eu zic ca o sa si reusim.
De multe ori am vorbit cu ani inainte despre proiecte la care multi va uitati cu indoiala sau despre produse care acum 5 ani nu erau decat pagini de reviste iar azi fac parte din cotidianul acvariului nostru. Deci se poate! Instalatia de CO2 si Controllerul sunt numai doua exemple in acest sens...
Acum a sosit momentul si vad ca exista si posibilitatea sa lucram si la bagajul de cunostinte al nostru al incepatorilor si al initiatilor. Ori asta nu se dezvolta de pe net ci din carti, din reviste iar apoi se pune in practica

Repet intentia nu este de a scoate profit, ci de a avea pe langa noi parteneri instruiti de discutie, acvaristi adevarati , care au pus mana pe o carte si care la randul lor sa indrume si pe altii. Asta vrem si probabil ca George care detine detaliile financiare ale importului o sa va poata si dovedi asta.

Ba mai mult ca sa vedeti buna intentie si sa nu traiti cu senzatia de piata de genu`ai dat banu` ai luat marfa va anunt ca intentionam sa facem mai mult de atat. Sa lasam o sectiune privata pentru abonatii la aceasta revista in care sa discutam articolele publicate in ea, sa elucidam eventualele nelamuriri...altfel spus exact ceea ce va ziceam ceva mai inainte: sa abordam si un alt gen de discutii decat de pe acum clasicele probleme legate cernoziomul patriei noastre invelit de cartite precum marmotele la ciocolata, grisul la baboi, de ce e mai bine sa schimbi apa in acvariu decat sa nu o schimbi deloc sau de ce nu se tin carasii impreuna cu discusii...

La punctul doi nu cred ca ai indoieli asupra faptului ca as fi fost poate printre cei mai infocati suporteri ai unei reviste de calitate despre ierburi Nu e un secret cred pentru nimeni ca imi plac plantele, le cresc de cand ma stiu, am cultivat in premiera una alta, am si scris cateva articole.
Acum ce sa iti spun cresterea plantelor este un domeniu de nisa, si repet exact abordarea altruista a problemei ne-a facut sa gandim la o revista pe care sa o inteleaga toti si sa o doreasca cat mai multi de la cei care indragesc cresterea baboilor de malawi pan la cei ce admira campiile japoneze.
De asta am ales o revista generala, in limba engleza (de presupus cea mai vorbita limba straina in Romania) si cu notorietate pe piata.
Ca om ce am lucrat si am fost interesat indeosebi de rubrica Plante de acvariu nu o sa fiu niciodata de acord, chiar daca spre deosebire de alte forumuri din tara ne putem mandrii cu niste oameni care se pricep la acvaristica plantata, sa transformam forumul preponderent intr-unul despre plante.
E adevarat la aceasta rubrica eu am activat de la inceput si am avut o slabiciune pentru ea. E la fel de adevarat ca am tinut sa am pe langa mine oameni care sa nu se lanseze in afirmatii fanteziste..si in timp chiar daca unii ne-au parasit pentru gogomaniile sustinute am format o echipa care da senzatia ca forumul este preponderent unul despre plante dar eu va zic ca nu este asa.
Pot sa va dovedesc insa ca avem in clipa de fata, pe acest forum, printre cei mai priceputi oameni si in cresterea pestilor: de la marini si pana la Discusi, Astronotusi, Vivipari samd...deci nici vorba despre astfel de intentii de a coti macazul strict la boscheti...probabil tendinta este data de succesele "boschetarilor" de aici

Asadar ca o concluzie generala puneti mana fratilor sa luam revista, e dealtfel singura revista de profil ce s-ar putea aduce in tara si care ar multumi o categorie cat mai mare de acvaristi si apoi puneti mana cu totii sa o cititi...pentru ca va garantez eu ca o sa avem ce sa discutam p`orma pe marginea ei. Sunt convins ca in final, exact cum zice si Val o sa gasim cu totii un artificiu financiar ca sa ne abonam si aia mai fara bani.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
gabone
Junior member

Joined: 21/12/2003 10:39:01
Messages: 15
Location: bucuresti, rahova
IP:
Offline

simplu: DA!
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar nu vreau sa aud discutii despre cat costa revista afara. Acelesi discutii le aud la pesti, plante, aparatura. Luati-le fratilor de afara, dar nu odata cand se iveste ocazia, ci constant, si nu in ultimul rand, LEGAL.
Pe cei care cred ca ma voi imbogati in urma acestui proiect ii invit sa participe financiar si fizic alaturi de mine, si la sfarsit sa impartim profitul adus de revista.
Oricum pentru 18 abonati, 99% nu ar misca un deget, nici daca abonamentul ar fi 500 ron.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

g.g wrote:Oricum pentru 18 abonati, 99% nu ar misca un deget, nici daca abonamentul ar fi 500 ron.
...da bah da noi mizam pe ala 1% (in cazul asta esti tu) si sincer nu pot sa cred ca o sa ramanem doar in 18...altminteri sunt o droaie de oameni care tin terorii pe la noi si pe alte forumuri despre cum se cresc pestii, plantele... Unde or fi restul priceputilor, din ce isi up-gradeaza stiinta daca nu citesc...cam cum erau pe vremuri expertii in plante care nu cresteau plante ...si cand era de cumparat se strangeau cu totii 5 oameni mari si lati de pe forum care mai cumparau

Apropos genialu` nost tot nu a aparut asa-i ?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com